КОНСУЛЬТУЄ ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ
Департаменту з питань праці
Відділ з питань зайнятості

Щодо працевлаштування інваліда

ПИТАННЯ: Чи може особа з інвалідністю працювати на посаді керівника освітнього закладу або закладу охорони здоров’я державної або комунальної форми власності?

ВІДПОВІДЬ: Згідно з частиною 3 ст. 22 КЗпП під час укладення, зміни та припинення трудового договору вимоги щодо віку, рівня освіти, стану здоров’я працівника можуть установлюватися законодавством України.

За частиною 6 ст. 24 КЗпП забороняється укладення трудового договору з громадянином, якому за медичним висновком запропонована робота.

протипоказана за станом здоров'я.

Згідно з частиною 2 ст. 2 Закону України від 21.03.91 р. № 875-ХІІ "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі - Закон) дискримінація за ознакою інвалідності забороняється.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону порядок та умови визначення потреб у зв’язку з інвалідністю встановлюються на підставі висновку медико-соціальної експертизи та із врахуванням здібностей до професійної і побутової діяльності інваліда. Види і обсяги потрібного соціального захисту інваліда надаються у вигляді індивідуальної програми медичної, соціально-трудової реабілітації й адаптації.

Згідно з пунктом 7 Положення про індивідуальну програму реабілітації інваліда, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 р. № 757, під час огляду осіб чи дітей віком до 18 років з метою встановлення інвалідності МСЕК або ЛКК з урахуванням виду захворювання, фактичних потреб, віку, статі визначає оптимальні види, форми, обсяги, місце і строки проведення медичної, психолого-педагогічної, фізичної, професійної, трудової, фізкультурно-спортивної, побутової і соціальної реабілітації, потребу в технічних та інших засобах реабілітації, виробах медичного призначення.

Професії і спеціальності, доступні за станом здоров’я для особи з інвалідністю. зазначаються в індивідуальній програмі реабілітації. що видається МСЕК, форма якої затверджена наказом МОЗ України від 08.10.2007 р. № 623, зареєстрованим у Мін’юсті України 19.10.2007 р. за № 1197/14464.

За частиною 1 ст. 54 Закону України "Про освіту" педагогічною діяльністю можуть займатися особи з високими моральними якостями, шо мають відповідну освіту, професійно- практичну підготовку, фізичний стан яких дозволяє виконувати службові обов'язки.

Перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 р. № 963.

Відповідно до ч. 7 ст. 16 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров’я" керівником закладу охорони здоров’я незалежно від Форми власності може бути призначено лише особу, яка відповідає єдиним кваліфікаційним вимогам, встановленим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.

Єдині кваліфікаційні вимоги для керівників закладів охорони здоров’я (головних лікарів, директорів) затверджені наказом МОЗ України від 29.03.2002 р. № 117 "Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників", випуск 78 "Охорона здоров’я", який погоджено Міністерством праці та соціальної політики України.

Ураховуючи викладене, особа з інваліднісію.може працювати на посаді керівника освітнього закладу чи закладу охорони здоров’я державної або комунальної форми власності за умови відсутності медичних протипоказань її стану здоров’я для виконання такої роботи, зазначених у документах, виданих МСЕК або ЛКК.

Начальник відділу,
Світлана СТАСЮК

"Праця i зарплата" N 27 (1039), 19 липня 2017 р.
Передплатний iндекс: 30214