Важливi питання  
20.06.2017 

Деякі нюанси надання додаткових (соціальних) відпусток працівникам, які мають дітей.

Як і зазначено у назві новини, сьогодні обговоримо питання надання додаткових відпусток працівникам, які мають дітей.

Такі відпустки надаються понад тривалість щорічної відпустки. На законодавчому рівні це передбачено статтями 6, 7 та 8 Закону України "Про відпустки", а також понад тривалість щорічних відпусток, встановлених іншими законами та нормативно-правовими актами, і переносяться на інший період або продовжуються у порядку, визначеному статтею 11 цього Закону.

У зв'язку із тим, що зазначена відпустка є соціальною і не належить до виду щорічних, то вона може надаватися у будь-який час протягом календарного року, незалежно від відпрацьованого часу і дати народження дитини - до чи після.

Далі, у випадках, коли працівник, який має право на соціальну відпустку, з якихось причин не скористався цим правом у році досягнення дитиною певного віку або ж за кілька попередніх років, він має право використати цю відпустку, і в разі звільнення, незалежно від підстав, йому має бути виплачено компенсацію за всі невикористані дні відпусток, як це передбачено ст. 24 Закону України "Про відпустки". Законодавством не передбачено строку давності, після якого втрачається право на додаткову соціальну відпустку працівникам, які мають дітей.

За статтею 19 Закону України "Про відпустки" - визначено вік дітей лише для такої категорії, як "жінка, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років". Таким чином, право на додаткову соціальну відпустку залежить від віку дитини. Вік дитини-інваліда, усиновленої дитини, дитини під опікою, дитини одинокої матері (батька) цим Законом не встановлено, тому слід керуватися загальними нормами законодавства.

Жінка, яка працює і має дитину-інваліда; усиновлену дитину; одинока мати, яка виховує дитину без батька; батько, який виховує дитину без матері, мають право на цю відпустку до досягнення дитиною повноліття.

Частиною другою ст. 19 Закону України "Про відпустки" передбачено, що за наявності кількох підстав для надання додаткової соціальної відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.

Наведемо приклад. Одинока мати, в якої дитина є інвалідом, має право на таку відпустку за двома підставами (17 календарних днів). Якщо одинока мати виховує здорову дитину (мається на увазі не дитину-інваліда), соціальна відпустка надається за однією підставою (10 календарних днів).

У випадку, коли одинока мати виховує двох дітей віком до 15 років, така відпустка надається за двома підставами: жінка, яка має двох дітей віком до 15 років, та одинока мати.

Жінка, яка має усиновлену дитину і одночасно є одинокою матір’ю (вдовою), користується правом на таку відпустку за двома підставами (17 календарних днів).

_______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

26 квітня 2017 року (Щорічні додаткові відпустки при роботі у важких і шкідливих умовах праці)

22 лютого 2017 року (Cоціальна відпустка для одинокої матері. Визначення самого поняття та умови її надання.)

24 жовтня 2016 року (щодо застосування окремих норм законодавства про відпустки)

29 вересня 2016 року (щодо можливих змін в деяких законодавчих актах України щодо порядку надання відпусток)