Звільнення у зв'язку із скороченням штату допускається тільки за наявності згоди профспілкового органу
Кодексом Законів про працю України, а саме - пунктом 1 статті 40 визначено, що трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадку змін в організації виробництва і праці в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Таке звільнення допускається, коли працівника неможливо перевести за його згодою на іншу роботу.
Забороняється звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці. Винятком є випадок повної ліквідації підприємства, установи, організації.
За статтею 43 КЗпП України - розірвання трудового договору з підстав, передбачених пунктом 1 статті 40 КЗпП може бути проведено лише за попередньою згодою виборного органу (профспілкового представника) первинної профспілкової організації, членом якої є працівник.
У відповідності із частиною 3 статті 41 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" та частиною 3 статті 252 КЗпП України передбачено, що звільнення членів виборного профспілкового органу підприємства, установи, організації (у тому числі структурних підрозділів), його керівників, профспілкового представника (там, де не обирається виборний орган профспілки), крім додержання загального порядку, допускається за наявності попередньої згоди виборного органу, членами якого вони є, а також вищого виборного органу цієї професійної спілки. Подання роботодавця має розглядатися у присутності працівника, щодо якого воно подано.
Також, звертаємо увагу, що орган первинної профспілкової організації повідомляє роботодавця про прийняте рішення у письмовій формі у триденний термін після його прийняття. У разі пропуску цього терміну вважається, що профспілковий орган дав згоду на розірвання трудового договору.
В разі, коли профспілка приймає рішення про ненадання згоди на розірвання трудового договору, воно обов'язково має бути обґрунтованим. У разі, якщо в рішенні немає обґрунтування відмови у згоді на звільнення, роботодавець має право звільнити працівника без згоди виборного органу профспілки.
В разі відсутності в рішенні обґрунтування відмови у наданні згоди на розірвання трудового договору власник або уповноважений ним орган має право звільнити працівника без згоди виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника).
Зазначений висновок міститься в рішенні Апеляційного суду Вінницької області (справа N127/1618/17).
У справі, про яку йдеться мова у попередньому абзаці - первинна профспілкова організація навчального закладу прийняла рішення не надавати згоду на звільнення працівника, обґрунтувавши його тим, що адміністрацією навчального закладу допущені порушення діючого трудового законодавства, нормативних документів: не було проведено у встановлені строки консультації з профспілкою щодо працевлаштування працівників, які не забезпечені навчальним навантаженням; належним чином не організовано профорієнтаційну роботу; не забезпечено належним чином роботу приймальної комісії; не запропоновано позивачу вакантні посади, на які були прийняті нові працівники з липня по жовтень 2016 року; відмовлено позивачу у прийнятті на вакантні посади; ігнорувалися звернення первинної профспілкової організації, не надавалися на них повні, мотивовані відповіді.
Згідно з рішенням суду обґрунтована відмова профспілкового органу в згоді на звільнення є підставою для поновлення працівника на роботі.
_______________________________________________________
СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:
31 травня 2017 року (Повна ліквідація підприємства і як настідок - вивільнення працівників.)
10 березня 2017 року (Відпускні за навчальну відпустку при звільненні посеред останньої)
22 лютого 2017 року (Звільнення працівника з причини непроходження випробувального терміну)
25 листопада 2016 року (щодо навчальної відпустки на роботі за сумісництвом)
20 жовтня 2016 року (щодо зайнятості населення та порядку звільнення працівників)
16 серпня 2016 року (щодо порядку звільнення працівника за прогул)
22 липня 2016 року (щодо відпрацювання двотижневого строку працівником при звільненні)
15 липня 2016 року (щодо здійснення остаточного розрахунку з працівником при звільненні)