КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Сектор режимів праці, відпочинку та норм праці
Зарахування до страхового стажу
ПИТАННЯ: Працюю на посаді держслужбовця. Починаючи з липня 2015 р. й донині перебуваю у відпустці для догляду за онукою, оскільки мама дитини, перервавши відпустку, стала до роботи. Чи буде зараховано до мого загального страхового стажу період догляду за онукою? Чи маю право на продовження відпустки для догляду за дитиною і після досягнення нею трирічного віку ще на півроку або рік, оскільки дитина часто хворіє і не може відвідувати дитсадок?
ВІДПОВІДЬ: Верховною Радою України 27 березня 2014 р. було ухвалено Закон України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", відповідно до якого з 10 липня 2014 р. об'єднано допомогу при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в один вид допомоги та встановлено фіксований розмір допомоги при народженні дитини.
Згідно зі ст. 10 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.
Для осіб, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відповідно до закону одержують допомогу до досягнення нею трирічного віку та/або допомогу при народженні дитини, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 р. № 335 "Про внесення змін до Порядку нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за деякі категорії застрахованих осіб", передбачено сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ст. 179 КЗпП на бажання жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з виплатою за ці періоди допомоги відповідно до законодавства.
Підприємства, установи та організації за рахунок власних коштів можуть надавати жінкам частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною більшої тривалості.
Якщо дитина потребує домашнього догляду, жінці обов'язково надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку.
Факт потреби в такому догляді має бути підтверджений медичним висновком.
Відпустки для догляду за дитиною, передбачені ч. 3, 4 і 6 названої статті (до досягнення трирічного або шестирічного віку), можуть бути використані повністю або частинами також батьком дитини, бабою, дідом чи іншими родичами, які фактично доглядаюлъ за дитиною.
Отже, в разі надання висновку з медичного закладу про потребу в домашньому догляді за дитиною. Ви матимете право на використання відпустки без збереження заробітної плати на термін, зазначений у цьому висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку.
Згідно зі статтею 181 КЗпП відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка без збереження заробітної плати (ч. 3 і 6 ст. 179 КЗпП) надаються за заявою жінки або осіб, зазначених ч. 7 ст. 179 КЗпП, повністю або частково в межах установленого періоду та оформляються наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу.
Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка без збереження заробітної плати (ч. 3 і 6 ст. 179 КЗпП) зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю. Час відпусток, зазначених у цій статті, до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, не зараховується.
Віталіна КОРКУШКО,
завідувач сектору
"Праця i зарплата" N 17 (1029), 11 травня 2017 р.
Передплатний iндекс: 30214