ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ

ПОСТАНОВА
від 14 квітня 2017 року N 82

Про пропозиції щодо вдосконалення законів України
в частині декларування майнового стану, доходів, витрат і
зобов’язань фінансового характеру кандидатами на пост Президента України,
в народні депутати України, в депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим,
місцевих рад та на посади сільських, селищних, міських голів, старост

Керуючись статтями 11, 12, пунктом 6 статті 17 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:

1. Схвалити пропозиції щодо вдосконалення законів України з питань проведення виборів, викладені у формі проекту Закону України про внесення змін до деяких законів України (в частині декларування майнового стану, доходів, витрат і зобов’язань фінансового характеру кандидатами на пост Президента України, в народні депутати України, в депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та на посади сільських, селищних, міських голів, старост) з пояснювальною запискою (додатки 1, 2).

2. Цю постанову надіслати Верховній Раді України для вирішення питання щодо внесення в установленому законодавством України порядку на розгляд Верховної Ради України відповідних законодавчих пропозицій.

3. Цю постанову оприлюднити на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.

Голова Центральної виборчої комісії
М.ОХЕНДОВСЬКИЙ

Додаток 1
до постанови Центральної виборчої комісії
від 14 квітня 2017 року N 82

Проект

Закон України

Про внесення змін до деяких законів України (в частині декларування
майнового стану, доходів, витрат і зобов’язань фінансового характеру
кандидатами на пост Президента України, в народні депутати України,
в депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим,
місцевих рад та на посади сільських, селищних, міських голів, старост)

Верховна Рада України постановляє:

І. Внести зміни до таких законів України:

1. У Законі України "Про вибори Президента України" (Відомості Верховної Ради України, 1999 р., N 14, ст. 81; 2004 р., N 20 - 21, ст. 291 із наступними змінами):

1) у частині другій статті 48 слова "і декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 50 цього Закону" виключити;

2) статтю 50 викласти в такій редакції:

"Стаття 50. Декларування майнового стану, доходів, витрат
і зобов’язань фінансового характеру кандидатом на пост Президента України

1. Кандидат на пост Президента України, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом, подає декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до Закону України "Про запобігання корупції";

3) у статті 51:

пункт 5 частини першої виключити;

у пункті 6 частини другої слова "та декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру відповідно до статті 50 цього Закону" виключити.

2. У Законі України "Про вибори народних депутатів України" (Відомості Верховної Ради України, 2012 р., N 10 - 11, ст. 73 із наступними змінами):

1) пункт 7 частини першої статті 54 виключити;

2) у статті 55:

пункт 5 частини першої виключити;

пункт 3 частини другої виключити;

3) статтю 57 викласти в такій редакції:

"Стаття 57. Декларування майнового стану, доходів, витрат
і зобов’язань фінансового характеру кандидатом у депутати

1. Кандидат у депутати, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом, подає декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до Закону України "Про запобігання корупції";

4) частину одинадцяту статті 107 виключити.

3. У Законі України "Про місцеві вибори" (Відомості Верховної Ради, 2015 р., N 37 - 38, ст. 366 із наступними змінами):

1) пункт 8 частини першої статті 38 виключити;

2) пункт 7 частини першої статті 39 виключити;

3) пункт 7 частини першої статті 40 виключити;

4) статтю 45 викласти в такій редакції:

"1. Кандидат у депутати, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом, подає декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до Закону України "Про запобігання корупції".

ІІ. Прикінцеві положення

1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Голова Верховної Ради України

Секретар Центральної виборчої комісії Т.ЛУКАШ

Додаток 2
до постанови Центральної виборчої комісії
від 14 квітня 2017 року N 82

Пояснювальна записка
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України
(в частині декларування майнового стану, доходів, витрат і
зобов’язань фінансового характеру кандидатами на пост Президента України,
в народні депутати України, в депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим,
місцевих рад та на посади сільських, селищних, міських голів, старост)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

На території України постійно відбуваються місцеві вибори, одним з етапів виборчого процесу яких є висування та реєстрація кандидатів у депутати місцевих рад, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища.

Водночас встановлена Законом України "Про місцеві вибори" процедура подання декларації кандидатами в депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад, кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови, старости передбачає застосування норм Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції", який втратив чинність згідно із пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України "Про запобігання корупції".

Також Законами України "Про вибори Президента України" (статті 50, 51), "Про вибори народних депутатів України" (статті 54, 55, 57) передбачено подання кандидатами на пост Президента України, кандидатами в народні депутати України до Центральної виборчої комісії для їх реєстрації декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за рік, що передує року початку виборчого процесу, за формою, визначеною відповідно до Закону України "Про запобігання корупції".

Разом з тим, за змістом частини першої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" подання таких декларацій здійснюється шляхом їх заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції за встановленою ним формою.

Згідно із затвердженою рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10 червня 2016 року N 3 Формою декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларація заповнюється та подається особисто суб’єктом декларування на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції через власний персональний електронний кабінет суб’єкта декларування у системі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом заповнення електронної форми. Паперова копія декларації не подається.

Також Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб" від 23 березня 2017 року N 1975-VIII внесено зміни, зокрема, до Закону України "Про запобігання корупції", за змістом яких кандидатів у народні депутати України, зареєстрованих у порядку, встановленому Законом України "Про вибори народних депутатів України", кандидатів на пост Президента України, зареєстрованих у порядку, встановленому Законом України "Про вибори Президента України", кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидатів на посади сільських, селищних, міських голів та старост віднесено до суб’єктів декларування, які до обрання на відповідну посаду подають в установленому Законом України "Про запобігання корупції" порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Отже, чинним законодавством України кандидатів на пост Президента України, в народні депутати України, в депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та на посади сільських, селищних, міських голів, старост визначено суб’єктами декларування згідно із Законом України "Про запобігання корупції", положеннями якого також встановлено порядок подання відповідних декларацій, їх обліку, оприлюднення, контролю та перевірки, а також відповідальність за вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень.

Враховуючи викладене, а також за умови відкритого доступу до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції вбачається недоцільним подання вказаними кандидатами декларацій разом із іншими необхідними для їх реєстрації документами до відповідних виборчих комісій, а також оприлюднення ними таких декларацій у визначений законами України про вибори спосіб, зокрема шляхом їх публікації у друкованих засобах масової інформації.

2. Цілі та завдання законопроекту

Прийняття законопроекту дасть змогу усунути неузгодженості в законодавстві в частині регулювання питання подання декларації кандидатами на пост Президента України, в народні депутати України, в депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та на посади сільських, селищних, міських голів, старост.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Запропонованим законопроектом передбачається внесення змін до Законів України "Про вибори Президента України", "Про вибори народних депутатів України", "Про місцеві вибори", згідно з якими декларацію виключено з переліку документів, що подаються до відповідних виборчих комісій для реєстрації кандидатів на пост Президента України, в народні депутати України, в депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та на посади сільських, селищних, міських голів, старост, та встановлюється, що такі кандидати, зареєстровані в установленому законом України про вибори порядку, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до Закону України "Про запобігання корупції".

4. Стан нормативно-правової бази у вказаній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами в зазначеній сфері є Конституція України, Закони України "Про вибори Президента України", "Про вибори народних депутатів України", "Про місцеві вибори", "Про запобігання корупції".

Прийняття законопроекту потребуватиме внесення змін до Закону України "Про запобігання корупції" в частині визначення суб’єктами декларування саме зареєстрованих у встановленому Законом України "Про місцеві вибори" порядку кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та на посади сільських, селищних, міських голів.

Водночас є неоднозначними для застосування положення частини третьої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції", за змістом якого кандидати на пост Президента України, в народні депутати України, в депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та на посади сільських, селищних, міських голів, старост до обрання на відповідну посаду, подають в установленому цим Законом порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Так, враховуючи, що відповідні кандидати за результатами виборів взагалі можуть бути не обрані, а також момент обрання депутатом відповідної ради окремих кандидатів, які балотувалися в багатомандатному виборчому окрузі, різниться в часі, з метою однакового застосування вищевказаного положення Закону вбачається доцільним внесення до нього змін з метою уточнення граничного строку подання кандидатами відповідних декларацій (наприклад, не пізніше останнього дня перед днем голосування, до дня голосування).

Також, на нашу думку, є необхідним регламентувати, що декларація особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, подається відповідними кандидатами за рік, що передує року початку виборчого процесу.

Крім того, Законом України "Про запобігання корупції" не є чітко врегульованим питання необхідності подання кандидатами на пост Президента України, в народні депутати України, в депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та на посади сільських, селищних, міських голів, старост відповідних декларацій за певний період, у разі, якщо така декларація за той самий період вже була ними подана в порядку, встановленому зазначеним Законом, як іншим суб’єктом декларування, визначеним статтею 3 цього Закону.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України, а дозволить скоротити його видатки на організацію і проведення виборів Президента України в частини публікації декларацій кожного кандидата на пост Президента України в газетах "Голос України" та "Урядовий кур’єр".

6. Запобігання корупції

У проекті акта відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

7. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту усуне неузгодженості в законодавстві в частині регулювання декларування майнового стану, доходів, витрат і зобов’язань фінансового характеру кандидатами на пост Президента України, в народні депутати України, в депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та на посади сільських, селищних, міських голів, старост, а також забезпечить економію коштів Державного бюджету України, які витрачаються на публікацію декларацій кожного кандидата на пост Президента України в газетах "Голос України" та "Урядовий кур’єр", без перешкод для вільного ознайомлення виборців із такими деклараціями в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Секретар Центральної виборчої комісії Т.ЛУКАШ