Порядок проведення перевірок Фондом соціального захисту інвалідів
Як і зазначено у назві новини, сьогодні поговоримо про працевлаштування інвалідів та їх соціальний захист, а насамперед про здійснення перевірок уповноваженними органами.
Відповідний Порядок реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. N 70 "Про реалізації статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Об'єктом перевірки можуть бути підприємства, на яких за основним місцем роботи працює 8 і більше працівників.
Так, на вказаних підприємствах предметом перевірки є наступне:
- реєстрація роботодавців у відділеннях Фонду;
- подача роботодавцями у відділення Фонду звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів;
- виконання роботодавцями нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів;
- сплата роботодавцями сум адміністративно-господарських санкцій і пені.
Після видання необхідного наказу керівництва, відділеннями Фонду можуть проводитися планові й позапланові, виїзні й невиїзні перевірки.
Невиїзні перевірки проводяться шляхом здійснення перевірки поданої звітності про зайнятість і працевлаштування інвалідів (за формою N 10-ПІ).
Планові виїзні перевірки проводяться не частіше одного разу в календарний рік. Про таку перевірку відділення Фонду повідомляє підприємство не пізніше ніж за 10 днів до її початку.
Позапланова виїзна перевірка проводиться винятково у випадках, зазначених у п. 5 Порядку проведення перевірок:
- за рішенням суду;
- на вимогу контрольно-ревізійних, податкових, правоохоронних органів і органів прокуратури;
- за бажанням роботодавця;
- у випадку неподання роботодавцем звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів або подання такого звіту з помилками, які привели до несплати суми адміністративно-господарських санкцій або сплати їх не в повному обсязі.
Підставою для допуску до проведення перевірки є надання перевіряючим службового посвідчення й направлення на перевірку, підписаних керівником і скріплених печаткою відділення Фонду. У направленні вказуються мета, вид перевірки (планова або позапланова), підстава, дата її початку й закінчення.
Строк проведення перевірки (планової й позапланової) не повинен перевищувати 3-х робочих днів. Такий строк може бути продовжений тільки наказом керівника відділення Фонду або особи, що виконує його обов'язки, ще на 3 дні.
Пунктом 8 зазначеного вище Порядку проведення перевірок визначені документи, які повинен надати роботодавець у ході проведення планової або позапланової перевірки. До таких відносяться, зокрема, повідомлення про реєстрацію роботодавця у відділенні Фонду, статут або установчий договір, штатний розпис, особові картки, трудові книжки працівників, звіти про зайнятість і працевлаштування інвалідів тощо. Інші документи, що не зазначені у пункті 8, перевірці не підлягають.
За результатами проведення виїзної перевірки уповноважена посадова особа відділення Фонду складає акт у двох екземплярах. Перший екземпляр акту залишається у відділенні Фонду, другий - передається роботодавцю, у якого проводилася перевірка.
У випадку, коли роботодавець не згоден із результатами перевірки, то він може надати пояснення або незгоду в писемній формі в момент підписання акту або направити їх поштою протягом 3-х робочих днів після підписання акту. Після одержання пояснення або заперечення Фонд повинен повідомити заявника про результати розгляду питання протягом 10 робочих днів.
В разі виявлення фактів невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів уповноважена посадова особа, що проводить перевірку, складає протокол про адміністративне правопорушення. Форма протоколу й порядок його заповнення затверджені Наказом Міністерства праці й соціальної політики України від 14.03.2007 р. N 99.
_______________________________________________________
СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:
06 лютого 2017 року (Подача річного звіту щодо інвалідів (строки, порядок, форми))
22 вересня 2016 року (щодо створення Ради у справах осіб з інвалідністю)
19 вересня 2016 року (щодо трудових гарантій інваліда на підприємстві)
09 вересня 2016 року (щодо нормативів із працевлаштування інвалідів й обов'язки роботодавця)
15 червня 2016 року (щодо підвищення розміру винагород спортсменам-інвалідам та їх тренерам)