КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Департамент заробітної плати та умов праці

Про надання відпустки у зв'язку з навчанням

ПИТАННЯ: Чи можна надавати додаткову оплачувану відпустку на період настановних занять, виконання лабораторних робіт та складання сесії студентові заочної форми навчання шостого курсу юридичного факультету за ст. 215-220 КЗпП та ст. 15 Закону «Про відпустки» з огляду на те, що ця особа вже має вищу освіту?

ВІДПОВІДЬ: За статтею 6 Закону України «Про освіту» основними принципами освіти в Україні є доступність для кожного громадянина усіх форм і типів освітніх послуг, що надаються державою; рівність умов кожної людини для повної реалізації її здібностей, таланту, всебічного розвитку.

Згідно зі ст. 4 Закону України «Про вищу освіту» (далі - Закон) громадяни України вільні у виборі форми здобуття вищій освіти, вищого навчального закладу, напряму підготовки і спеціальності.

Особи, які навчаються у вищих навчальних закладах, мають право, зокрема, на трудову діяльність у позанд-вчальний час, додаткову оплачувану відпустку у зв'язку з навчанням за'основним місцем роботи та інші пільги, передбачені законодавством для осіб, які поєднують роботу з навчанням (ст. 54 Закону).

Право на оплачувані додаткові відпустки у зв'язку з навчанням закріплено також Конвенцією Міжнародної організації праці № 140 «Про оплачувані учбові відпустки», ратифікованою Україною Законом від 26.09.2002 р. № 174-IV.

У цій Конвенції термін «оплачувана учбова відпустка» означає відпустку, яка надається працівникові з метою навчання на визначений період. Працівники повинні запишатися вільними під час вибору програм освіти або підготовки, в яких вони бажають брати участь (п. 14 Конвенції).

Статтею 216 КзпП та ст. 15 Закону України «Про відпустки» визначено право на додаткову оплачувану відпустку у зв'язку з навчанням у виших навчальних закладах, навчальних закладах післядипломної освіти та аспірантурі. Тривалість таких відпусток визначається залежно від форми навчання, рівня акредитації навчального закладу та курсу, на якому працівник навчається.

Так, зокрема, на період настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів працівникам, які успішно навчаються на третьому і наступних курсах у виших навчальних закладах незалежно від рівня акредитації із заочною формою навчання, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 40 календарних днів.

Ураховуючи викладене, законодавство не обмежує права працівника на вільний вибір спеціальності, напряму підготовки й отримання навчальної відпудтки залежно від того, першу чи наступну вищу освіту він здобуває.

Відпустки у зв'язку з навчанням мають надаватися на підставі заяви працівника і довідки-виклику вищого навчального закладу.

Видана навчальним закладом довідка-виклик, яка засвідчує факт успішного виконання працівником індивідуального плану підготовки, є підставою для надання йому оплачуваної відпустки.

Головний спеціаліст,
Олена УСЕНКО

"Праця i зарплата" N 7 (1019), 15 лютого 2017 р.
Передплатний iндекс: 30214