КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Юридичний департамент

Порядок оформлення трудової книжки працівника
під час укладання та розірвання трудового договору

(Частина II. Частину I див. в консультацiї вiд 21.12.2016 р.)

Після того, як працівника прийнято на роботу і до розділу «Відомості про роботу» зроблено відповідні записи, за потреби вносяться також записи про переведення на іншу постійну роботу на тому самому підприємстві, присвоєння нового кваліфікаційного розряду, класу, категорії.

Переведення працівника на іншу постійну роботу на тому самому підприємстві оформлюється в такому самому порядку, як і прийняття на роботу.

Записи в трудовій книжці під час переведення на іншу роботу мають провадитися у точній відповідності до формулювань чинного законодавства і з посиланням на відповідну статтю, пункт закону.

Записи в трудовій книжці про переведення на іншу постійну роботу вносяться власником або уповноваженим ним органом після видавання наказу (розпорядження), але не пізніше від тижневого строку і мають точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

З кожним записом, що заноситься до трудової книжки на підставі наказу (розпорядження) про переведення і звільнення, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний ознайомити працівника під підпис в особовій картці.

Відповідно до п. 2.28 Інструкції в разі переведення з одного підприємства на інше за погодженням між керівниками підприємств у графі 3 записується посилання на погодження: «Звільнений у зв'язку з переведенням на роботу на таке-то підприємство, п. 5 ч. 1 ст. 36 КЗпП України».

У разі переходу на виборну посаду у графі 3 робиться запис: «Звільнений у зв'язку з обранням на виборну посаду в таку-то організацію, п. 5 ч. 1 ст. 36 КЗпП України».

Відповідно до ч. 2 ст. 32 КЗпП не вважається переведенням на іншу роботу і не потребує згоди працівника переміщення його на тому самому підприємстві, в установі, організації на інше робоче місце, в інший структурний підрозділ у тій самій місцевості, доручення роботи на іншому механізмі або агрегаті в межах спеціальності, кваліфікації чи посади, обумовленої трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права переміщати працівника на роботу, прдтипоказану йому за станом здоров'я.

Переміщення працівника проводиться через оформлення наказу (розпорядження), з яким працівник має ознайомитися під підпис.

У разі переміщення працівника на інше робоче місце для роботи за іншим агрегатом на тому самому підприємстві, в установі, організації (наприклад, на інший транспортний засіб аналогічної категорії) запис до трудової книжки працівника не вноситься.

Записи про тимчасове переведення, або переміщення на іншу роботу в разі простою, виробничої потреби та в інших випадках, передбачених чинним законодавством, до трудової книжки не заносяться.

За частиною 3 ст. 32 КЗпП у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці в разі продовження роботи за тією самою спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці (систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад тощо) працівник має бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.

У разі зміни істотних умов праці запис про переведення заноситься до трудової книжки працівника.

Якщо працівник відмовляється від переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством, установою, організацією, а також відмовляється від продовження роботи у зв'язку із зміною істотних умов праці, його звільняють за п. 6 ст. 36 КЗпП.

У такому разі до графи 3 трудової книжки працівні вноситься запис: «Звільнений у зв'язку з відмовою продовження роботи внаслідок зміни істотних умов праці, п. 6 ст. 36 КЗпП України».

У разі переведення працівника на тому самому підприємстві на іншу роботу/посаду, отримання ним інше розряду такі відомості зазначаються новим записом , трудової книжки без зазначення назви підприємства.

Порядок оформлення
трудової книжки працівника,
якого прийнято на випробувальний термін

За статтею 26 КЗпП під час укладання трудового договру може бути обумовлене угодою сторін випробування метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Умова про випробування має бути застері жена в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу.

Установлений працівникові під час прийняття на роботу випробувальний термін означає, що працівник прийнятий на постійну роботу, але з певною умовою.

Випробування встановлюється виключно в разі прийняття на роботу.

У період випробування на працівників поширюється зг конодавство про працю (правила внутрішнього трудове го розпорядку, умови колективного договору тощо).

Під час випробування працівник має виконувати всі трудові обов'язки, визначені трудовим договором. Факт установлення випробування не тягне за собою ніяких об межень у трудових правах працівника.

Установлення випробувального терміну не є обов'язко вою умовою під час приймання на роботу.

Відповідно до ст. 30 КЗпП працівник повинен виконува ти доручену йому роботу особисто і не має права пере доручати її виконання іншій особі, за винятком випадків передбачених законодавством.

Запис у трудовій книжці про умову випробування під час прийняття на роботу працівника не робиться.

У трудовій книжці має бути проставлено те число, з якого розпочалися трудові відносини, тобто початок випробування. Таким чином, у трудовій книжці має бути зазначено фактичну дату прийняття на роботу.

Якщо працівник неякісно виконував обумовлену трудовим договором роботу у зв'язку з наявним недостатнім рівнем кваліфікації для обіймання певної посади з об'єктивних обставин, його може бути звільнено з роботи як такого, що не витримав випробувального строку до його закінчення, якщо для цього є належне обґрунтування.

Відповідно до ч. 2 ст. 28 КЗпП, якщо встановлено невідповідність працівника обійманій посаді, на яку його прийнято, або виконуваній роботі, власник або уповноважений ним орган має право впродовж строку випробування звільнити такого працівника, письмово попередивши його про це за три дні.

Звільнення за результатами випробування оформлюється наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу, в якому зазначається, що працівника визнано таким, що не відповідає обійманій посаді, на яку його прийнято, або виконуваній роботі впродовж строку випробування (п. 11 ч. 1 ст. 40 КЗпП).

У разі такого звільнення до трудової книжки працівника слід унести аналогічний наказу (розпорядженню) запис.

Занесення відомостей про
нагородження і заохочення

До трудової книжки працівника також уносяться відомості про нагородження і заохочення, про нагородження державними нагородами та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України.

Відповідно до п. 2.24 Інструкції до трудових книжок працівників у розділ «Відомості про нагородження» вносяться відомості про нагородження державними нагородами та відзнаками України; у розділ «Відомості про заохочення» - відомості про заохочення за успіхи у праці.

До трудових книжок не заносяться премії, передбачені системою заробітної плати або виплата яких має регулярний характер.

Затверджено такий порядок унесення відомостей про нагороди і заохочення:

- у графі 3 відповідного розділу трудової книжки записується у вигляді заголовку назва підприємства;

- у графі 1 зазначається порядковий номер запису (нумерація, що зростає впродовж усього періоду трудової діяльності працівника);

- у графі 2 - дата нагородження або заохочення;

- у графі 3 - ким нагороджений або заохочений працівник, за які досягнення і якою нагородою або заохоченням;

- у графі 4 - на підставі чого внесено запис (із посиланням на дату, номер і найменування документа).

Виправлення в трудовій
книжці працівника

У деяких випадках (виявлення помилки на титульному аркуші трудової книжки, виявлення помилок у тексті запису, зміна назви підприємства, установи, організації) може виникнути потреба у внесенні змін до трудової книжки або вкладиша до неї.

Зміна записів до трудових книжок про прізвище, ім'я, по батькові і дату народження виконується власником або уповноваженим ним органом за останнім місцем роботи на підставі документів (паспорта, свідоцтва про народження, про шлюб, про розірвання шлюбу, про зміну прізвища, ім'я та по батькові тощо) і з посиланням на номер і дату цих документів.

Такі зміни вносяться на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки. Однією рискою закреслюється, наприклад, колишнє прізвище або ім'я, по батькові, дата народження і записуються нові дані з посиланням на відповідні документи на внутрішньому боці обкладинки і завіряються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженої ним особи і печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів.

До титульної сторінки може бути внесено зміни.

Усі зміни записів титульної сторінки трудової книжки про прізвище, ім'я, по батькові і дату народження виконуються власником або уповноваженим ним органом за останнім місцем роботи на підставі документів (паспорта, свідоцтва про народження, про шлюб, про розірвання шлюбу, про зміну прізвища, ім'я та по батькові тощо) із посиланням на номер і дату таких документів.

Такі зміни вносяться на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки таким чином:

- старий запис, наприклад, колишнє прізвище або ім'я, по батькові, дата народження закреслюється однією рискою;

- записуються нові відомості з обов'язковим посиланням на відповідні документи (назва документа, серія, номер, орган, який видав документ та дата його видачі).

Відомості, які вносяться, записуються на внутрішньому боці обкладинки трудової книжки. Зміни, які внесено, завіряються підписом керівника підприємства, установи, організації або спеціально уповноваженої ним особи і печаткою підприємства або печаткою уповноваженої особи відділу кадрів підприємства.

Відповідно до п. 2.6 Інструкції в разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, переведення, а також про нагородження та заохочення тощо виправлення виконується власником або уповноваженим ним органом, де було зроблено відповідний запис. Власник або уповноважений ним орган за новим місцем роботи зобов'язаний надати працівникові в цьому потрібну допомогу.

Інструкцією передбачається внесення змін на першій сторінці (титульному аркуші) виключно у разі зміни прізвища, ім'я, по батькові і дати народження працівника, що робиться власником або уповноваженим ним органом за останнім місцем роботи.

Виправлені відомості про роботу, переведення на іншу роботу, нагородження та заохочення тощо мають повністю відповідати оригіналу наказу (розпорядження).

Якщо за час роботи працівника назва підприємства змінюється, то про це окремим порядком у графі 3 трудової книжки робиться запис: «Підприємство таке-то з такого-то числа переіменоване на таке-то», у графі 4 проставляється підстава перейменування - наказ (розпорядження), його дата і номер.

У разі зміни власника підприємства, а також його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) трудовий договір з працівником продовжується. Припинення трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу можливе лише в разі скорочення чисельності або штату працівників (п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП).

Під час реорганізації підприємства настає правонаступництво й у трудових правовідносинах. У трудову книжку працівника потрібно внести запис про реорганізацію (за аналогією з перейменуванням підприємства).

За пунктом 2.7 Інструкції за потреби власник або уповноважений ним орган видає працівникам на їхнє прохання завірені виписки з трудових книжок відомостей про роботу.

Якщо підприємство, яке зробило неправильний або неточний запис, ліквідоване, відповідний запис робиться правонаступником і засвідчується печаткою, а в разі його відсутності - вищою організацією, якій було підпорядковане підприємство, а в разі її відсутності - облархівом. держархівом м. Києва, держархівом м. Севастополя і держархівом при Раді Міністрів Криму.

Виправлені відомості про роботу, переведення на іншу роботу, нагородження та заохочення тощо мають повністю відповідати оригіналу наказу або розпорядження.

У разі втрати наказу чи розпорядження або невідповідності їх фактично виконуваній роботі виправлення відомостей про роботу провадиться на основі інших документів, що підтверджують виконання робіт, не зазначених у трудовій книжці.

Показання свідків не можуть бути підставою для виправлення занесених раніше записів.

Крім того, відповідно до п. 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 р. № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні потрібні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори й угоди з відмітками про їхнє виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до п. 2.10 Інструкції в розділі «Відомості про роботу», «Відомості про нагородження», «Відомості про заохочення» трудової книжки (вкладиша) закреслення раніше внесених неточних або неправильних записів не допускається.

За потреби, наприклад, зміни запису відомостей про роботу після зазначення відповідного порядкового номера, дати внесення запису в графі 3 пишеться: «Запис за № таким-то недійсний. Прийнятий за такою-то професією (посадою)». У графі 4 повторюються дата і номер наказу (розпорядження) власника або уповноваженого ним органу, запис з якого неправильно внесений до трудової книжки.

У такому самому порядку визнається недійсним запис про звільнення і переведення на іншу постійну роботу в разі незаконного звільнення або переведення, установленого органом, який розглядає трудові спори, і поновлення на попередній роботі або зміни формулювання причини звільнення. Наприклад, пишеться: «Запис за № таким-то є недійсним, поновлений на попередній роботі». У разі зміни формулювання причини звільнення пишеться: «Запис за № таким-то є недійсним, звільнений...» і зазначається нове формулювання.

У графі 4 в такому разі робиться посилання на наказ про поновлення на роботі або зміну формулювання причини звільнення.

Якщо в трудовій книжці є запис про звільнення або переведення на іншу роботу, який надалі визнаний недійсним, на прохання працівника видається «Дублікат» трудової книжки без унесення до неї запису, визнаного недійсним.

Виправлені відомості про роботу, про переведення на іншу роботу, про нагородження та заохочення та інші мають повністю відповідати оригіналу наказу або розпорядження.

Якщо відсутні відповідні накази (розпорядження) та документи, що підтверджують відомості, які потребують змін, такі зміни вносяться на підставі інших документів, якими можна підтвердити факти та дані, занесені до трудової книжки або не зазначені в ній.

Вкладиш до трудової книжки

За пунктом 3.1 Інструкції, якщо в трудовій книжці заповнено всі сторінки відповідних розділів, вона доповнюється вкладишем.

Вкладиш вшивається в трудову книжку, заповнюється і ведеться власником або уповноваженим ним органом за місцем роботи працівника в такому самому порядку, що і трудова книжка.

Вкладиш без трудової книжки недійсний.

Про кожний виданий вкладиш на першій сторінці (титульний аркуш) трудової книжки зверху ставиться штамп розміром 10 х 25 мм із написом «Виданий вкладиш», і тут же зазначаються серія і номер вкладиша. Під час кожної наступної його видачі має ставитися другий штамп і зазначатися серія і номер вкладиша.

За потреби доповнення трудової книжки вкладишем видається вкладиш нового зразка незалежно від того, яку трудову книжку має працівник.

Таким чином, якщо всі сторінки розділу «Відомості про роботу» трудової книжки працівника заповнені, то власник або уповноважений ним орган повинен доповнити її вкладишем.

У разі внесення записів у розділи «Відомості про роботу», «Відомості про нагородження», «Відомості про заохочення» в першій графі вкладиша продовжується порядкова нумерація записів, розпочата в трудовій книжці.

Власник або уповноважений ним орган зобов'язані постійно мати в наявності потрібну кількість вкладишів до трудових книжок.

Вкладиш до трудової книжки заповнюється за загальними правилами.

Зразок (форму) вкладиша до трудової книжки затверджено в додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.93 р. № 301 (далі - постанова № 301).

Відомості, які мають міститися на першій сторінці вкладиша до трудової книжки, - прізвище, ім'я, по батькові; дата заповнення.

Після внесення таких відомостей працівник своїм підписом завіряє правильність унесених до вкладиша до його трудової книжки відомостей.

Після підпису працівника проставляється підпис особи, відповідальної за видачу трудових книжок.

Потім ставиться відбиток печатки підприємства (або печатки відділу кадрів).

Порядок видачі дубліката трудової книжки

Відповідно до п. 5.1 Інструкції особа, яка загубила трудову книжку (вкладиш до неї), зобов'язана негайно повідомити про це власника або уповноважений ним орган за місцем останньої роботи.

Не пізніше від 15 днів після заяви, а в разі ускладнення - в інші строки власник або уповноважений ним орган видає працівникові іншу трудову книжку або вкладиш до неї (нових зразків) з написом «Дублікат» у правому верхньому кутку першої сторінки.

Дублікат трудової книжки або вкладиш до неї заповнюється за загальними правилами. У розділи «Відомості про роботу», «Відомості про нагородження» і «Відомості про заохочення» пщ час заповнення дубліката вносяться записи про роботу, а також про нагородження і заохочення за місцем останньої роботи на підставі раніше виданих наказів (розпоряджень).

Якщо працівник до влаштування на це підприємство вже працював, то під час заповнення дубліката трудової книжки в розділ «Відомості про роботу» у графу 3 спочатку вноситься запис про загальний стаж його роботи до влаштування на це підприємство, який підтверджується документами.

Загальний стаж роботи записується сумарно, тобто зазначається загальна кількість років, місяців, днів роботи без уточнення, на якому підприємстві, в які періоди часу і на яких посадах працював у минулому власник трудової книжки.

Після цього загальний стаж, підтверджений належно оформленими документами, записується за окремими періодами роботи в такому порядку:

- у графі 2 зазначається дата прийняття на роботу;

- у графі 3 - найменування підприємства, де працював працівник, а також цех (відділ) і посада (робота), на яку було прийнято працівника. Запис у дублікаті трудової книжки відомостей про роботу за сумісництвом та за суміщенням професій провадиться на бажання працівника.

Якщо з поданих документів видно, що працівник переводився на іншу постійну роботу на тому самому підприємстві, то про це робиться відповідний запис.

Після цього у графі 2 записується дата звільнення; у графі 3 - причина звільнення, якщо в поданому працівником документі є такі дані.

Якщо документи не містять повністю названих даних про роботу в минулому, до дубліката трудової книжки вносяться тільки ті дані, що є в документах. . У графі 4 зазначаються найменування, дата і номер документа, на підставі якого проведено відповідні записи в дублікаті.

Документи, що підтверджують стаж роботи, повертаються їхньому власникові.

Власник або уповноважений ним орган зобов'язаний сприяти працівникові в одержанні документів, які підтверджують стаж його роботи, що передував влаштуванню на це підприємство.

Такими документами можуть бути довідки, видані працівникові за всіма попередніми місцями роботи, в яких містяться відомості про періоди роботи, підтверджені виданими на цих підприємствах наказами про прийняття, звільнення працівника, обіймання певної посади, нагороди тощо, підписані посадовими особами і засвідчені печаткою.

Не зазначаються в підсумованому загальному стажі роботи, а записуються окремим рядком із посиланням на дату, номер і найменування відповідних документів, крім відомостей, передбачених п. 2.18 Інструкції, такі записи:

- про час перебування в народному ополченні та партизанських загонах із зазначенням дати зарахування і дати звільнення зі служби;

- про роботу як члена артілі промислової кооперації.

Таким чином, особа, яка загубила трудову книжку, має

право звернутися до власника за останнім місцем роботи за дублікатом, а власник зобов'язаний видати його.

За пунктом 5.5 Інструкції, якщо трудова книжка (вкладиш до неї) стала непридатною (обгоріла, розірвана, забруднена тощо), то власник або уповноважений ним орган за останнім місцем роботи видає працівникові дублікат трудової книжки (вкладиш до неї).

При цьому на першій сторінці трудової книжки, що стала непридатною, робиться надпис «Замість видано дублікат», а книжка повертається її власникові. Під час працевлаштування на нове місце роботи працівник зобов'язаний пред'явити дублікат трудової книжки.

Відповідно до п. 5.6 Інструкції дублікат трудової книжки також може бути виданий за новим місцем роботи у зв'язку з відсутністю доступу до трудової книжки працівника внаслідок надзвичайної ситуації, передбаченої Кодексом цивільного захисту України, або проведення антитерористичної операції на території, де працював працівник.

Дублікат видається на підставі заяви працівника та отриманої ним у письмовому вигляді інформації зі штабу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації про виникнення надзвичайної ситуації або Антитерористичного центру при Службі безпеки України про проведення антитерористичної операції на території, де працював працівник, що надається в довільній формі.

У разі відновлення доступу до трудової книжки записи з дубліката про періоди роботи переносяться до трудрвої книжки. При цьому на першій сторінці дубліката робиться напис: «Дублікат анульовано», посвідчується печаткою роботодавця за останнім місцем роботи працівника та дублікат повертається його власникові.

Якщо трудова книжка працівника загублена підприємством унаслідок стихійного лиха або з інших причин, то йому видається дублікат трудової книжки без стягнення її вартості.

Оформлення трудової книжки
працівника в разі припинення ним
трудового договору

Факт припинення трудового договору незалежно від підстав оформлюється власником або уповноваженим ним органом видаванням відповідного наказу (розпорядження).

У наказі (розпорядженні) про звільнення зазначається прізвище, ім'я, по батькові працівника, його посада, дата та підстава припинення трудового договору відповідно до формулювання законодавства про працю з конкретним посиланням на статтю, пункт закону.

Якщо трудовий договір припиняється з ініціативи працівника за наявності для цього певних поважних причин, то ця причина також зазначається в наказі (розпорядженні).

Власник або уповноважений ним орган повинен ознайомити працівника із наказом (розпорядженням) під підпис.

Відповідно до ст. 47 КЗпП власник або уповноважений ним орган зобов'язаний у день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені ст. 116 КЗпП.

Виплата всіх сум від підприємства, установи, організації, що належать працівникові під час звільнення, провадиться в день його звільнення.

Якщо працівник у день звільнення не працював, то такі суми мають бути виплачені не пізніше від наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові під час звільнення, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою цих сум.

Відповідно до ст. 117 КЗпП у разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені ст. 116 КЗпП, за відсутності спору про їхній розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки до дня фактичного розрахунку.

Власник або уповноважений ним орган повинен видати працівникові його трудову книжку в день звільнення з унесеним до неї записом про звільнення.

Під час звільнення працівника трудова книжка видається йому під підпис в журналі обліку.

Пунктом 2.3 Інструкції передбачено, що записи в трудовій книжці під час звільнення мають провадитися в точній відповідності до формулювання чинного законодавства і з посиланням на відповідну статтю, пункт закону.

Відповідно до п. 2.4 Інструкції записи в трудовій книжці про звільнення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видавання наказу (розпорядження) в день звільнення і мають точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

Під час звільнення працівника всі записи про роботу і нагороди, внесені до трудової книжки за час роботи на цьому підприємстві, засвідчуються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженою ним особою та печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів.

У разі припинення трудових відносин запис до трудової книжки працівника провадиться з додержанням таких правил із зазначенням:

- у графі 1 - порядкового номера запису;

- у графі 2 - дати звільнення;

- у графі 3 - причини звільнення з обов'язковим зазначенням відповідного пункту статті КЗпП або іншого закону, що прямо передбачає можливість звільнення;

- у графі 4 - дати і номера наказу (розпорядження), на підставі якого внесено запис.

Якщо трудовий договір розривається з ініціативи працівника з причин, з якими законодавство пов'язує надання певних пільг і переваг, запис про звільнення вноситься до трудової книжки із зазначенням цих причин. Наприклад, «Звільнений за власним бажанням у зв'язку із зарахуванням до вищого навчального закладу, ст. 38 КЗпП України».

Днем звільнення вважається останній день роботи.

Наприклад, трудовий договір з працівником припиняється у зв'язку із скороченням штату працівників, 14 листопада 2016 р. є останнім днем його роботи. У трудовій книжці працівника має бути зроблений запис: у графі 1 розділу «Відомості про роботу» ставиться порядковий номер запису, у графі 2 - дата звільнення (14.11.2016), у графі 3 записується: «Звільнений за скороченням штатів, п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України», у графі 4 зазначається дата і номер наказу (розпорядження) про звільнення.

У разі переведення працівника з одного підприємства на інше за погодженням між керівниками підприємств у графі 3 записується посилання на погодження: «Звільнений у зв'язку з переведенням на роботу на таке-то підприємство, п. 5 ч. 1 ст. 36 КЗпП України».

При цьому для осіб працездатного віку слід зазначити час, тривалість та місце проходження підвищення кваліфікації, яке пройшов працівник за останні два роки перед звільненням.

У разі звільнення осіб, які працювали в селянському (фермерському) господарстві за трудовим договором або припинення членства в селянському (фермерському) господарстві після відповідних записів у трудових книжках, зроблених головою селянського (фермерського) господарства, трудовий стаж у цьому господарстві підтверджується підписом керівника, заступника, іншої уповноваженої на це особи та завіряється печаткою місцевого органу державної виконавчої влади.

У разі затримки видачі трудової книжки з вини власника або уповноваженого ним органу працівникові сплачується середній заробіток за весь час вимушеного прогулу.

Днем звільнення в такому разі вважається день видачі трудової книжки. Про новий день звільнення видається наказ (розпорядження) і вноситься запис до трудової книжки працівника. Раніше внесений запис про день звільнення визнається недійсним у порядку, встановленому п. 2.10 Інструкції.

Якщо працівник відсутній на роботі в день звільнення, то власник або уповноважений ним орган в цей день надсилає йому поштове повідомлення про потребу отримати трудову книжку.

Пересилання, трудової книжки поштою з доставкою на зазначену адресу допускається тільки за письмової згоди працівника.

У разі смерті працівника трудова книжка видається на руки його найближчим родичам під підпис або надсилається поштою на їхню вимогу. У трудовій книжці померлого працівника в розділі «Відомості про роботу» і дати запису в графі 3 записується: «Роботу припинено у зв'язку зі смертю», заповнюється графа 4 - зазначаються дата і номер наказу (розпорядження). Цей запис засвідчується у встановленому порядку.

Чинним законодавством передбачено, що трудова книжка видається лише працівникові, який звільняється.

Якщо працівник не звертається за отриманням своєї трудової книжки, власникові або уповноваженому ним органу доцільно письмово повідомити його про потребу її отримати, зберігаючи трудову книжку на підприємстві.

З метою уникнення подальших можливих судових проблем та виплати середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу за затримку видачі трудової книжки, трудову книжку слід видати в день звільнення працівника.

За потреби власник або уповноважений ним орган видає працівникові на його прохання завірені виписки відомостей про роботу з трудової книжки.

Відповідальність за організацію ведення обліку,
зберігання і видачу трудових книжок

Пунктом 4 постанови № 301 передбачено, що відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації.

Відповідно до ст. 265 КЗпП особи, винні в порушенні законодавства про працю, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.

Так, за порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок посадові особи несуть дисциплінарну, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність.

Наявність матеріальної заборгованості перед підприємством не є підставою для затримання видачі трудової книжки під час звільнення працівника.

Головний спеціаліст,
Ігор БИЦЬ

"Праця i зарплата" N 48 (1012), 28 грудня 2016 р.
Передплатний iндекс: 30214