5 січня 2017 року набув чинності Закон України "Про Вищу раду правосуддя"
Зазначений Закон був ухвалений Верховною Радою 21 грудня 2016 року, 3 січня 2017 року підписаний Президентом, а вже 4 січня опублікований в офіційній газеті Верховної Ради "Голос України" і процесуально набув чинності 05.01.2017р.
Даний Закон визначає статус, повноваження, засади організації та порядок діяльності Вищої ради правосуддя.
За Законом Вища рада правосуддя є колегіальним, незалежним конституційним органом державної влади та суддівського врядування, який діє в Україні на постійній основі. А також, є юридичною особою, видатки на її утримання визначаються окремим рядком у державному бюджеті України.
Рада зокрема вносить подання про призначення судді на посаду, забезпечує здійснення дисциплінарним органом дисциплінарного провадження щодо судді, ухвалює рішення про звільнення судді з посади, надає згоду на затримання судді чи утримання його під вартою чи арештом, здійснює функції головного розпорядника коштів держбюджету щодо фінансового забезпечення своєї діяльності, бере участь у визначенні видатків держбюджету на утримання судів, органів та установ системи правосуддя.
Зазначений орган складається з 21 члена, з яких 10 обирає з’їзд суддів України з числа суддів чи суддів у відставці, двох призначає Президент, двох обирає Верховна Рада, двох обирає з’їзд адвокатів України, двох обирає Всеукраїнська конференція прокурорів, ще двох обирає з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ.
Голова Верховного суду входить до складу Вищої ради правосуддя за посадою. Розмір винагороди члена ВРП встановлюється в розмірі посадового окладу судді Верховного суду з коефіцієнтом 1,5.