Облік робочого часу в Україні. Види обліку та конкретні випадки застосування.
Станом на сьогодення, в країні існує три види обліку робочого часу: щоденний, щотижневий та підсумований. Це визначено насамперед у статтях 50, 51, 61 Кодексу законів про працю України. Розберемо детальніше кожен із видів.
Щоденний облік застосовується в тому разі, коли працівник має однакову тривалість добової роботи.
Щотижневий облік використовується, коли тривалість щоденної роботи може бути неоднаковою, але за тиждень працівник реалізує встановлену норму робочого часу - 24, 36 год. тощо, але не більше 40 год.
Підсумований облік робочого часу допускається на безперервно діючих підприємствах, а також при виконанні окремих видів робіт, де за умовами виробництва не може додержуватися встановлена для певної категорії працівників стабільна щоденна або щотижнева тривалість робочого часу.
Основним джерелом інформації про відпрацьований час є насамперед Табель обліку використання робочого часу, який застосовується для обліку робочого часу працівників підприємств.
Типова форма Табеля обліку використання робочого часу (N П-5) затверджена наказом Державного комітету статистики України від 5 грудня 2008 року N 489.
Табель обліку робочого часу (за текстом - Табель) - це повний поіменний список працівників відділу, служби чи іншого структурного підрозділу або установи в цілому з відмітками про використання робочого часу протягом облікового періоду. Кожному працівникові присвоюється відповідний табельний номер, який зазначається в документах з обліку праці та оплати.
У випадку звільнення працівника або переведення в інший цех (відділ) його колишній табельний номер не можна присвоювати іншому працівникові протягом трьох років.
Табель ведеться на обліковий склад працівників усіх категорій, прийнятих на постійну, тимчасову, сезонну роботу, а також учнів, прийнятих на період виробничої практики або канікул з оплатою праці. Вносити до Табеля заново прийнятих працівників і вилучати з нього звільнених треба лише на підставі первинних документів з обліку руху персоналу установи.
Табель обліку робочого часу, оформлений належним чином і засвідчений підписами осіб, відповідальних за його заповнення, у встановлений строк передають до відділу кадрів (іншого профільного структурного підрозділу). Перевіривши правильність заповнення (відповідність наказам, розпорядженням тощо), працівник із кадрів також підписує Табель і передає його до бухгалтерії для нарахування заробітної плати.
Табель є однією з головних підстав для нарахування заробітної плати, складання статистичної і податкової звітності. Виправлення в них не допускаються. Форма Табеля обліку робочого часу має рекомендаційний характер, тобто допускається включення до неї граф і кодів, які конче потрібні, зважаючи на особливості діяльності підприємства. Але при цьому мають зберігатися всі передбачені затвердженою формою показники.