МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ І ТОРГІВЛІ УКРАЇНИ

НАКАЗ
04.08.2015 N 914

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
25 серпня 2015 р. за N 1022/27467

Про затвердження визначень основних одиниць SI,
назв та визначень похідних одиниць SI,
десяткових кратних і частинних від одиниць SI,
дозволених позасистемних одиниць,
а також їх позначень та Правил застосування одиниць
вимірювання і написання назв та позначень одиниць
вимірювання і символів величин

(Із змінами, внесеними згідно з Наказом
Міністерства економічного розвитку і торгівлі
N 1941 від 18.11.20
16)

Відповідно до частини третьої статті 5 Закону України від 05 червня 2014 року N 1314-VII "Про метрологію та метрологічну діяльність" наказую:

1. Затвердити такі, що додаються:

визначення та позначення основних одиниць SI;

назви, визначення та позначення похідних одиниць SI;

назви, визначення та позначення десяткових кратних і частинних від одиниць SI;

назви, визначення та позначення дозволених позасистемних одиниць;

Правила застосування одиниць вимірювання і написання назв та позначень одиниць вимірювання і символів величин.

2. Одиниці вимірювання, їх визначення та позначення, затверджені цим наказом, застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології щодо засобів вимірювальної техніки, що використовуються, вимірювань, які проводяться, та позначень величин, які виражаються в одиницях вимірювання.

Положення цього наказу не стосуються використання у сфері повітряного, морського і залізничного транспорту, ядерної енергетики для вузлів та систем діючих атомних електричних станцій, спроектованих та введених в експлуатацію до набрання чинності цим наказом, тих одиниць вимірювання, які відмінні від одиниць, затверджених цим наказом, та визначені міжнародними договорами України.

3. Дозволити суб’єктам господарювання застосовувати позначення одиниць вимірювання на продукції (у тому числі на засобах вимірювальної техніки) чи на її маркуванні під час виробництва та під час уведення в обіг без урахування пунктів 1 і 2 Правил застосування одиниць вимірювання і написання назв та позначень одиниць вимірювання і символів величин, затверджених цим наказом, до 01 січня 2019 року.

(Абзац перший пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі N 1941 від 18.11.2016)

Продукція (у тому числі засоби вимірювальної техніки), яка введена в обіг на ринку України до 01 січня 2019 року із застосуванням позначень одиниць вимірювання на ній чи на її маркуванні без урахування пунктів 1 і 2 Правил застосування одиниць вимірювання і написання назв та позначень одиниць вимірювання і символів величин, затверджених цим наказом, залишається в обігу до закінчення строку служби (строку придатності) такої продукції без застосування щодо неї заборон чи обмежень з причин такої невідповідності.

(Абзац другий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі N 1941 від 18.11.2016)

4. Департаменту технічного регулювання (Віткін Л.М.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому законодавством порядку.

5. Цей наказ набирає чинності одночасно з набранням чинності Законом України від 05 червня 2014 року N 1314-VII "Про метрологію та метрологічну діяльність", крім абзацу другого пункту 3 цього наказу, який набирає чинності одночасно з набранням чинності Законом України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності".

6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра економічного розвитку і торгівлі України згідно з розподілом функціональних обов’язків.

Виконувач обов’язків Міністра економічного
розвитку і торгівлі України Ю. Ковалів

Погоджено:

Заступник Міністра аграрної політики та продовольства України
з питань європейської інтеграції В.В. Рутицька

В.о. Міністра інфраструктури України В. Омелян

Голова Державної регуляторної служби України К. Ляпіна

Міністр освіти і науки України С. Квіт

Заступник Міністра молоді та спорту України -
керівник апарату М.В. Даневич

Міністр оборони України генерал-полковник С.Т. Полторак

Т.в.о. Голови Державної санітарно-епідеміологічної служби України,
головного державного санітарного лікаря України С.В. Протас

Міністр енергетики та вугільної промисловості
України В. Демчишин

Міністр внутрішніх справ України А.Б. Аваков

Заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва
та житлово-комунального господарства України - керівник апарату
В.А. Негода

Затверджено
Наказ Міністерства економічного
розвитку і торгівлі України
04.08.2015 N 914

Визначення та позначення
основних одиниць SI

Заступник директора департаменту технічного регулювання О. Гіленко

Затверджено
Наказ Міністерства економічного
розвитку і торгівлі України
04.08.2015 N 914

Назви,
визначення та позначення похідних одиниць SI

Заступник директора департаменту технічного регулювання О. Гіленко

Затверджено
Наказ Міністерства економічного
розвитку і торгівлі України
04.08.2015 N 914

Назви,
визначення та позначення десяткових
кратних і частинних від одиниць SI

Заступник директора департаменту технічного регулювання О. Гіленко

Затверджено
Наказ Міністерства економічного
розвитку і торгівлі України
04.08.2015 N 914

Назви,
визначення та позначення
дозволених позасистемних одиниць

Заступник директора департаменту технічного регулювання О. Гіленко

Визначення та позначення для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Затверджено
Наказ Міністерства економічного
розвитку і торгівлі України
04.08.2015 N 914

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
25 серпня 2015 р. за N 1022/27467

Правила
застосування одиниць вимірювання і написання назв та
позначень одиниць вимірювання і символів величин

1. На маркуванні продукції, що надається на ринку України, застосовуються міжнародні позначення одиниць вимірювання (з використанням літер латинського чи грецького алфавіту). Одночасно на маркуванні можуть бути застосовані українські позначення одиниць вимірювання (з використанням літер українського алфавіту).

(Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі N 1941 від 18.11.2016)

2. На засобах вимірювальної техніки (табличках, шкалах і щитках) потрібно застосовувати міжнародні позначення одиниць вимірювання, які повинні бути нанесені в одній одиниці вимірювання.

3. Назви та позначення одиниць вимірювання друкуються прямим шрифтом з малої літери, за винятком позначень, назви яких походять від прізвищ учених, - вони пишуться з великої літери. Для уніфікації написання позначень це правило поширюється також на позначення дозволених позасистемних одиниць.

4. У назвах одиниць вимірювання, які містять частку від ділення однієї одиниці на іншу, назви одиниць знаменника пишуться з прийменником "на". Для одиниць вимірювання величин, які залежать від часу в першому степені і є характеристиками швидкості перебігу процесів, назва одиниці часу, яка міститься в знаменнику, пишеться з прийменником "за".

5. У назвах похідних одиниць SI, які містять добуток двох чи більше одиниць вимірювання, назви одиниць під час написання з’єднуються дефісом.

6. Позначення одиниць вимірювання є математичними символами. Символи величин та позначення одиниць вимірювання не повинні змінюватись у множині. Після них крапка не ставиться, крім випадків, коли цього вимагає пунктуація (у кінці речення).

7. Позначення одиниць вимірювання розташовуються в одному рядку з числовим значенням величини, без перенесення в наступний рядок. Між числом і позначенням одиниці вимірювання залишають проміжок.

Винятки становлять позначення у вигляді єдиного спеціального знака - надрядкового індекса, перед яким проміжок не залишають.

8. Позначення одиниць вимірювання, які входять у добуток, потрібно відокремлювати крапкою (знаком множення) на середній лінії.

9. У літерних позначеннях відношень одиниць вимірювання для позначення знака ділення потрібно застосовувати лише одну риску (скісну або горизонтальну). Допускається також запис складених позначень одиниць вимірювання у вигляді добутку позначень одиниць вимірювання, піднесених до степенів (додатних чи від’ємних).

У разі коли для однієї з одиниць вимірювання, яка входить до відношення, установлено позначення у вигляді від’ємного степеня, застосування скісної або горизонтальної риски не допускається.

10. Позначення десяткових префіксів друкуються прямим шрифтом, без проміжку між префіксом і позначенням одиниці вимірювання.

11. Символами одиниць вимірювання є окремі літери латинського чи грецького алфавіту, іноді з підрядковими та/або надрядковими індексами. Вони друкуються курсивом незалежно від того, яким шрифтом надруковано весь текст. Символи, які є літерами грецького алфавіту, дозволено друкувати прямим шрифтом.

12. У разі якщо в тексті різні величини мають однакові символи, відмінність між ними можна показати за допомогою індексу. У разі коли індекс є символом величини, він друкується курсивом, в іншому разі - прямим шрифтом.

13. Цифри в числових значеннях величин друкуються прямим шрифтом.

14. Розмірності величин друкуються прямим шрифтом великими латинськими літерами.

15. У разі коли числове значення величини складається з великої кількості цифр, цифри можуть бути розділені проміжком на групи по три цифри, між якими кома та крапка не ставляться. Якщо числове значення містить лише чотири цифри, проміжок для відокремлення однієї цифри не ставиться.

16. У разі коли числове значення величини виражене десятковим числом, як розділовий знак використовується кома. У документації англійською мовою використовується крапка.

Заступник директора департаменту технічного регулювання О. Гіленко