ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДФС У М. КИЄВІ
ЛИСТ
05.08.2016 N 17619/10/26-15-12-05-11
Щодо подання податкової звітності з податку на прибуток та
податку на додану вартість у разі, якщо господарська діяльність платником
не проводилась і відсутні показники, які підлягають декларуванню
Головне управління ДФС у м. Києві розглянуло лист [...] щодо подання податкової звітності з податку на прибуток та податку на додану вартість у разі, якщо господарська діяльність платником не проводилась і відсутні показники, які підлягають декларуванню та в межах своїх повноважень повідомляє наступне.
Відповідно до п. 137.1 ст. 137 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI, із змінами і доповненнями, (далі - Кодекс) податок нараховується платником самостійно за ставкою, визначеною статтею 136 цього Кодексу, від бази оподаткування, визначеної згідно зі статтею 135 цього Кодексу.
Згідно з п. 137.4 ст. 137 Кодексу податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених пунктом 137.5 цієї статті, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому податкова декларація розраховується наростаючим підсумком. Податковий (звітний) період починається з першого календарного дня податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) періоду, крім:
виробників сільськогосподарської продукції, визначеної статтею 209 цього Кодексу, які можуть обрати річний податковий (звітний) період, який починається з 1 липня поточного звітного року і закінчується 30 червня наступного звітного року;
у разі якщо особа ставиться на облік контролюючим органом як платник податку протягом податкового (звітного) періоду, перший податковий (звітний) період розпочинається з дати, на яку припадає початок такого обліку, і закінчується останнім календарним днем такого податкового (звітного) періоду;
якщо платник податку ліквідується (у тому числі до закінчення першого податкового (звітного) періоду), останнім податковим (звітним) періодом вважається період, на який припадає дата ліквідації.
Податковим періодом для платників податку на прибуток до 1 січня 2016 року визнавався календарний рік.
Відповідно до п. 49.2 ст. 49 Кодексу платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.
Крім того, згідно з п. 46.2 Кодексу платник податку на прибуток подає разом з відповідною податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність (крім малих підприємств) у порядку, передбаченому для подання податкової декларації.
Платники податку на прибуток, малі підприємства, віднесені до таких відповідно до Господарського кодексу України, подають разом з річною податковою декларацією річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації.
Згідно форми податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 N 897 і передбаченої для подання за звітний (податковий) період 2015 року, у розділі "Відомості про одночасне подання до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств форм фінансової звітності" передбачено, зокрема, позначка про подання Звіту про фінансові результати (Форма N 2).
Враховуючи зазначене, у разі наявності у платника будь-яких показників за 2015 рік, які підлягають декларуванню (в тому числі показників, які мають нульове значення або підлягають декларуванню у складі фінансової звітності, що подається разом з декларацією), платники податку на прибуток зобов'язані подавати податкову декларацію за 2015 рік та форми фінансової звітності у терміни передбачені п. 49.18 ст. 49 Кодексу.
Щодо подання звітності з податку на додану вартість, слід зазначити, що відповідно до п. 9 розд. III Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 N 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за N 159/28289 (далі - Порядок) передбачено, що декларація подається платником за звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог Кодексу.
Проте, якщо платником податку господарська діяльність протягом звітного (податкового) періоду не проводилась, але такий платник податку має суми від'ємного значення попередніх періодів, що підлягають відображенню в декларації звітного (податкового) періоду, то Декларація за такий звітний (податковий) період подається.
У разі якщо платником податку господарська діяльність протягом звітного (податкового) періоду не проводилась та відсутні показники, які підлягають декларуванню (в тому числі суми від'ємного значення попередніх періодів), то декларація за такий звітний (податковий) період на підставі п. 49.2 ст. 49 Кодексу не подається.
Враховуючи наведене вище, платники податку мають право не подавати до контролюючих органів податкові декларації з податку на додану вартість за звітні періоди, в яких не проводилась господарська діяльність.
Разом з тим, звертаємо увагу, що відповідно до п. 52.1 ст. 52 Кодексу, ГУ ДФС у м. Києві в силу наданих повноважень надає консультації у письмовій або електронній формі з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Слід зазначити, що листи ГУ ДФС у м. Києві не є нормативно-правовими актами, а мають лише інформаційний характер і не встановлюють правових норм та діють до набрання чинності нормативно-правових актів, що змінюють відповідні правовідносини.
Заступник начальника Е. М. Пруднікова