КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
від 27 вересня 2016 р. N 772
Київ

Про затвердження Порядку переміщення через державний кордон
відпрацьованого ядерного палива українських атомних електростанцій
та радіоактивних матеріалів, утворених в результаті його переробки

Відповідно до статті 18 Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку" та статті 6 Закону України "Про поводження з радіоактивними відходами" Кабінет Міністрів України постановляє:

Затвердити Порядок переміщення через державний кордон відпрацьованого ядерного палива українських атомних електростанцій та радіоактивних матеріалів, утворених в результаті його переробки, що додається.

Прем'єр-міністр України В.ГРОЙСМАН

Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2016 р. N 772

Порядок
переміщення через державний кордон відпрацьованого ядерного палива
українських атомних електростанцій та радіоактивних матеріалів,
утворених в результаті його переробки

1. Цей Порядок визначає процедуру переміщення через державний кордон (перевезення) відпрацьованого ядерного палива українських атомних електростанцій та повернення в Україну радіоактивних матеріалів, утворених в результаті його переробки на іноземних підприємствах.

2. Терміни, що вживаються у цьому Порядку, мають таке значення:

відпрацьоване ядерне паливо - ядерне паливо, опромінене в активній зоні реактора та остаточно з неї вилучене;

продукти переробки відпрацьованого ядерного палива - радіоактивні матеріали, які утворилися в результаті переробки відпрацьованого ядерного палива, зокрема суміші або окремо регенерований уран, плутоній, трансплутонієві елементи, окремі радіонукліди або їх суміші (цільові продукти переробки), а також стверджені радіоактивні відходи.

Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законі України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку".

3. Переміщення через державний кордон відпрацьованого ядерного палива українських атомних електростанцій та повернення в Україну продуктів переробки відпрацьованого ядерного палива, що утворилися внаслідок наданих послуг суб’єктів господарювання іншої держави, здійснюється відповідно до зовнішньоекономічних договорів (контрактів), які укладаються експлуатуючими організаціями (операторами).

4. Експлуатуючі організації (оператори) під час укладання зовнішньоекономічних договорів (контрактів) зобов’язані керуватися положеннями законодавства України, правил безпечного перевезення радіоактивних матеріалів Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) та міжнародних договорів України.

5. Повернення до України продуктів переробки відпрацьованого ядерного палива українських атомних електростанцій здійснюється за умови включення до зовнішньоекономічного договору (контракту) номенклатури, складу, кількості і активності продуктів переробки із зазначенням фізичної форми, хімічного складу і типу упакування.

Кількість та активність продуктів переробки, що підлягають поверненню, визначаються за методикою, розробленою сторонами зовнішньоекономічного договору (контракту).

В основу методики покладається принцип радіаційного еквіваленту активності вивезеного на переробку відпрацьованого ядерного палива і активності продуктів переробки, що повертаються, з урахуванням природного розпаду радіонуклідів під час технологічного зберігання опромінених збірок і продуктів переробки.

6. Переміщення продуктів переробки відпрацьованого ядерного палива українських атомних електростанцій здійснюється на основі міжнародних договорів про транспортування радіоактивних матеріалів, якими визначаються компетентні органи, що забезпечують безпечне перевезення, вирішують питання передачі відповідальності за радіоактивний матеріал, фізичний захист, відшкодування можливої ядерної шкоди.

7. Переміщення через державний кордон відпрацьованого ядерного палива українських атомних електростанцій та радіоактивних матеріалів, утворених в результаті його переробки, здійснюється за наявності:

дозволу чи висновку Держекспортконтролю, який видається згідно з Порядком здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 січня 2004 р. N 86 (Офіційний вісник України, 2004 р., N 4, ст. 167);

дозволу Держатомрегулювання, який видається згідно з Порядком видачі дозволу на здійснення міжнародних перевезень радіоактивних матеріалів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 жовтня 2007 р. N 1196 (Офіційний вісник України, 2007 р., N 76, ст. 2820).

8. Переміщення через державний кордон відпрацьованого ядерного палива українських атомних електростанцій та радіоактивних матеріалів, утворених в результаті його переробки, не може здійснюватися за наявності потенційних загроз, пов’язаних з воєнними діями, збройними конфліктами, громадянською війною, повстаннями, політичними або громадянськими заворушеннями, страйками, терористичними актами, обставинами непереборної сили, в тому числі природними явищами, які мають винятковий, неминучий, непередбачуваний характер.