КОНСУЛЬТУЄ ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Відділ організації роботи ДПІ у Шевченківському районі м. Києва

Про подання звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску

ПИТАННЯ 1: Як заповнюють рядки 3 і 5 таблиці 1 додатка 4 звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску?

ВІДПОВІДЬ 1: Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону України від 08.07.2010 p. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (зі змінами та доповненнями, далі - Закон № 2464) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) роботодавці обчислюють на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до Закону № 2464 нараховується єдиний внесок.

Відповідно до п. 1 розділу II Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну України від 14.04.2015 р. № 435 (далі - Порядок № 435), звіт до фіскальних органів подається страхувальником або відповідальною особою страхувальника за місцем узяття на облік у фіскальних органах в один із таких способів:

засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації ЕЦП відповідальних осіб у порядку, визначеному законодавством (у разі подання електронного звіту він надсилається не пізніше від закінчення останньої години дня, в якому спливає граничний строк подання звіту, передбачений Законом № 2464);

на паперових носіях, завірених підписом керівника страхувальника та скріплених печаткою (за наявності), разом з електронною формою на електронних носіях інформації;

на паперових носіях, якщо у страхувальника число застрахованих осіб не перевищує 5;

поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення за умови, що у страхувальника число застрахованих осіб не перевищує 5.

Грошові суми в таблицях звіту заповнюються в гривнях з копійками (п. 4 розділу II Порядку № 435).

При цьому ці суми заокруглюються до двох десяткових знаків за загальновстановленими правилами.

Таблиця 1 додатка 4 до Порядку № 435 формується та подається страхувальниками, визначеними п. 1 розділу III Порядку № 435 (п. 4 розділу IV Порядку № 435).

Згідно з ч. 1 ст. 7 Закону № 2464 базою для нарахування, єдиного внеску, зокрема, для роботодавців є суми нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, в тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці».

Таблиця 6 додатка 4 до Порядку № 435 призначена для формування страхувальником щодо кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу) у звітному місяці (п. 9 розділу IV Порядку № 435).

Слід зазначити, шо показники рядків 3 і 5 таблиці 1 додатка 4 до Порядку № 435 формуються та переносяться з підсумкових значень таблиці 6 до таблиці 1 додатка 4 до Порядку № 435.

ПИТАННЯ 2: Як визначається показник «Кількість осіб, які виконували роботи за договорами цивільно-правового характеру» таблиці 1 додатка 4 звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску?

ВІДПОВІДЬ 2: Показник «Кількість осіб, які виконували роботи (надавали послуги) за договорами цивільно-правового характеру» зазначається в основних реквізитах заголовної частини таблиці 1 додатка 4 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну України від 14.04.2015 р. № 435 (далі - Порядок № 435), та включає в себе число фізичних осіб (у тому числі й найманих працівників), які виконували роботи (надавали послуги) за цивільно-правовими договорами і яким було нараховано винагороду.

Відповідно до п. 8 розділу. IV Порядку № 435 таблиця 5 «Відомості про трудові відносини осіб» додатка 4 до Порядку № 435 призначена для реєстрації застрахованих осіб у реєстрі застрахованих осіб та подається страхувальником, якщо впродовж звітного періоду, зокрема, було укладено або розірвано цивільно-правовий договір, крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань із застрахованою особою.

Таблиця 6 додатка 4 до Порядку № 435 призначена для формування страхувальником щодо кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу) у звітному місяці. Такі відомості формуються з урахуванням кодів категорій застрахованих осіб, визначених у додатку 2 до Порядку № 435 (п. 9 розділу IV Порядку № 435). Так, особам, які працюють за цивільно-правовими договорами, присвоюється код категорії 26.

Значення графи 15 «Кількість календарних днів перебування у трудових/цивільно-правових відносинах протягом звітного місяця» таблиці 6 додатка 4 до Порядку № 435 відповідає кількості календарних днів від першого до 31-го (28-, 29-, 30-го) залежно від кількості календарних днів у місяці. Якщо початок трудових відносин збігається з першим числом місяця та відсутній факт звільнення застрахованої особи у звітному періоді (закінчення цивільно-правових відносин), то значення графи 15 завжди дорівнює кількості календарних днів у місяці. Однак за наявності факту звільнення показник відповідає кількості календарних днів тривалості трудових відносин у звітному місяці з урахуванням дня звільнення.

У таблиці 6 додатка 4 до Порядку № 435 у реквізиті 15 заповнюється кількість календарних днів перебування в цивільно-правових відносинах або відповідно до акта наданих послуг (залежно від виду цивільно-правового договору) і зазначається щомісячно незалежно від того, чи були нарахування.

Водночас для осіб, які виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами, строк виконання яких перевищує календарний місяць, єдиний внесок нараховується на суму, що визначається діленням доходу, виплаченого за результатами роботи, на кількість місяців, за які такий дохід нараховано (ч. 2 ст. 7 Закону № 2464).

Таким чином, для визначення показника «Кількість осіб, які виконували роботи (надавали послуги) за договорами цивільно-правового характеру» таблиці 1 додатка 4 до Порядку № 435 ураховуються особи, які уклали договори цивільно-правового характеру починаючи з місяця укладання договору.

При цьому цей показник заповнюється у всіх звітних місяцях, упродовж чинності договору цивільно-правового характеру, незважаючи на те, в якому місяці відбувається виплата винагороди за таким договором.

Начальник відділу,
Ольга ЗАСІМОВА

"Праця i зарплата" N 29 (993), 03 серпня 2016 р.
Передплатний iндекс: 30214