Правомірність працевлаштування переселенця із зони проведення АТО в разі втрати документів
Враховуючи ситуацію в країні, яка нажаль склалася на сьогоднішній день, мають місце такі ситуації, коли до работодавців звертаються особи з питання працевлаштування, немаючи при собі трудової книжки та паспорта. Пояснюючи таку відсутність наявним статусом переселеня із зони АТО та що документи втрачені.
В таких випадках у работодавця виникає питання, чи може останній прийняти цю особу на роботу за її посвідченням на право керування транспортним засобом.
Поговоримо про це детальніше.
Частиною другою статті 24 Кодексу Законів про працю України передбачено, що при укладенні трудового договору громадянин насамперед зобов’язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу.
Положення про паспорт громадянина України затверджено постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 N 2503-XII (Положення N 2503). Відповідно до п. 1 Положення N 2503 паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України (в межах території України).
Звертаємо увагу, що документом, який посвідчує особу та підтверджує громадянство України і має назву "паспорт" також є:
- паспорт громадянина України для виїзду за кордон затверджений (п.2. Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон, затверджене постановою Верховної Ради України від 23 лютого 2007 року N 719-V);
- дипломатичний паспорт України (п.2 Положення про дипломатичний паспорт України, затверджене Указом Президента України від 12 травня 2015 року N 264/2015);
- службовий паспорт України (п.2 Положення про паспорт громадянина України затверджене Указом Президента України від 12 травня 2015 року N 264/2015).
У відповідності до пункту 2 Положення N 2503 паспорт громадянина України видається кожному громадянинові України після досягнення 16-річного віку.
Пунктом 8 Положення N 2503 передбачено, що до паспортної книжечки при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку вклеюються нові фотокартки, що відповідають його вікові. Паспорт, в якому не вклеєно таких фотокарток при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним.
Відповідно до пункту 16 Положення N 2503 обмін паспорта провадиться у разі:
- зміни (переміни) прізвища, імені або по батькові;
- встановлення розбіжностей у записах;
- непридатності для користування.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України" від 25 березня 2015 р. N 302 в Україні з 1 січня 2016 р. (надалі - Постанова N 302 ) запроваджено оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія. Згідно з пунктами 3, 4 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України, затвердженого Постановою N 302, кожен громадянин України незалежно від віку зобов’язаний отримати паспорт, який оформляється громадянам України починаючи від народження та незалежно від віку на кожні 10 років.
Також, звертаємо увагу, що статтею 200 Кодексу України про адміністративні правопорушення за прийняття посадовими особами підприємств, установ, організацій на роботу громадян без паспортів або з недійсними паспортами передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу.