Важливi питання  
14.07.2016 №3 

2 липня 2016 року Верховною Радою України схвалено проект "Про судоустрій і статус суддів" за N 4734. Більш, ніж за місяць потому, документ підписав Президент.

У відповідноті до прийнятого 02.06.2016 Закону N1402-VIII (проект N 4734) втрачає чинність діючий Закон про судоустрій і статус суддів. За Закон проголосував 281 народний депутат та набирає чинності 30 вересня 2016 року.

За словами заступника Глави Адміністрації Президента України Олексія Філатова, цей Закон покликаний забезпечити майбутню імплементацію змін до Конституції в частині правосуддя.

Законом, зокрема, запроваджується трирівнева система судоустрою, створюється новий Верховний Суд, ліквідуються діючі вищі спеціалізовані суди, а їх повноваження передаються відповідним палатам в оновленому Верховному Суді, створюються два нові суди - Вищий антикорупційний суд та Вищий суд з питань інтелектуальної власності.

Крім того, новим Законом "Про судоустрій і статус суддів":

- змінено порядок призначення суддів на посади та звільнення їх з посад (зокрема пропонується вилучення повноважень політичних органів - парламенту та Президента України - у питаннях суддівської кар’єри, (законопроект передбачає скасування п'ятирічного терміну призначення суддів) та передбачається зайняття посад суддями лише безстроково;

- усувається політична складова у вирішенні питання щодо надання згоди на затримання судді або утримання його під вартою чи арештом до винесення обвинувального вироку судом (відповідне повноваження Верховної Ради України передається до повноважень Вищої ради правосуддя);

- передбачається запровадження інституту функціонального (обмеженого) імунітету судді, за якого забороняється притягнення судді до кримінальної відповідальності за викладену в судовому рішенні правову позицію, за ухвалене ним судове рішення, за винятком вчинення злочину або дисциплінарного проступку, однак, при цьому суддя нестиме юридичну відповідальність на загальних засадах за дії, вчиненні поза професійною суддівською діяльністю;

- удосконалено основи правового статусу відповідних органів у системі судоустрою, зокрема передбачено перерозподіл повноважень між Вищою кваліфікаційною комісією суддів України та новим конституційним органом - Вищою радою правосуддя. Так, ВККС відповідатиме за добір на посади суддів, кваліфікаційне оцінювання, проведення конкурсів на зайняття вакантних посад суддів та суддівську освіту, а вичерпний перелік повноважень та порядок роботи Вищої ради правосуддя буде передбачено у Законі України "Про Вищу раду правосуддя";

- удосконалено процедури формування та оновлення суддівського корпусу, зокрема: проведення кваліфікаційного оцінювання, яке проводитиметься за критеріями компетентності (професійної, особистої, соціальної тощо), удосконалюються вимоги до змісту суддівського досьє, впроваджуються нові механізми стимулювання забезпечення доброчесної поведінки суддів та залучення громадськості до таких процедур. Разом з цим передбачено запровадження нових підстав для звільнення судді (наприклад, порушення суддею обов’язку підтвердити законність джерела походження майна), спрощено процедуру звільнення судді та чітко визначено підстави, за яких Вища рада правосуддя може ухвалити рішення про звільнення судді.

Варто зазначити, що Закон прийнято з урахуванням поправок та пропозицій.

Пройдемось по найважливим аспектам прийнятого Закону:

Система:

Найвищим судом у системі судоустрою є Верховний Суд.

Систему судоустрою складають місцеві, апеляційні суди та Верховний Суд. Для розгляду окремих категорій справ, відповідно до цього Закону, в системі судоустрою діють вищі спеціалізовані суди.

Зокрема, вищими спеціалізованими судами є:

1) Вищий суд з питань інтелектуальної власності;

2) Вищий антикорупційний суд.

Верховний Суд - найвищий суд у системі судоустрою України, до складу якого входять судді у кількості не більше двохсот.

У складі Верховного Суду діють:

1) Велика Палата Верховного Суду;

2) Касаційний адміністративний суд;

3) Касаційний господарський суд;

4) Касаційний кримінальний суд;

5) Касаційний цивільний суд.

Зауважимо, районні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого розповсюджується на відповідну територію.

Протягом шести місяців з дня набрання чинності документом утворюється Верховний Суд у порядку та у складі, що визначені цим проектом. Верховний Суд створюється на матеріально-технічній базі ВСУ, Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого господарського суду , Вищого адміністративного суду.

Вищий суд з питань інтелектуальної власності та Вищий антикорупційний суд утворюються та проведення конкурсу на посади суддів у цих судах має бути оголошено протягом дванадцяти місяців з дня набрання чинності цим Законом.

Судді:

На посаду судді може бути призначений громадянин України, не молодший тридцяти та не старший шістдесяти п'яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п'ять років, є компетентним, доброчесним та володіє державною мовою.

Повноваження суддів, призначених на посаду строком на п'ять років до набрання чинності новми законом про судоустрій, припиняються із закінченням строку, на який їх було призначено.

Судді, повноваження яких припинилися у зв'язку із закінченням такого строку, можуть бути призначені на посаду судді після підтвердження їх відповідності займаній посаді за критеріями компетентності, професійної етики або доброчесності за результатами кваліфікаційного оцінювання.

Розмір посадового окладу судді збираються встановити у наступних розмірах:

1) з 1 січня 2017 року:

а) для судді місцевого суду - 15 мінімальних заробітних плат;

б) для судді апеляційного суду та вищого спеціалізованого суду - 25 мінімальних заробітних плат;

в) для судді Верховного Суду - 75 мінімальних заробітних плат;

2) з 1 січня 2018 року:

а) для судді місцевого суду - 20 мінімальних заробітних плат;

б) для судді апеляційного суду та вищого спеціалізованого суду - 30 мінімальних заробітних плат;

3) з 1 січня 2019 року:

а) для судді місцевого суду - 25 мінімальних заробітних плат;

б) для судді апеляційного суду та вищого спеціалізованого суду - 40 мінімальних заробітних плат;

4) з 1 січня 2020 року:

а) для судді місцевого суду - 30 мінімальних заробітних плат;

б) для судді апеляційного суду та вищого

спеціалізованого суду ё- 50 мінімальних заробітних плат.

Суддя є недоторканним. Без згоди Вищої ради правосуддя суддю не може бути затримано або утримувано під вартою чи арештом до винесення обвинувального вироку суду, за винятком затримання судді під час або відразу ж після вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Суддя, затриманий за підозрою у вчиненні діяння, за яке встановлена кримінальна чи адміністративна відповідальність, повинен бути негайно звільнений після з'ясування його особи, за винятком:

1) якщо Вищою радою правосуддя надано згоду на затримання судді у зв'язку з таким діянням;

2) затримання судді під час або відразу ж після вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, якщо таке затримання є необхідним для попередження вчинення злочину, відвернення чи попередження наслідків злочину або забезпечення збереження доказів цього злочину.

Окрім того, передбачається проведення моніторингу способу життя судді, а також подання ним до щорічно 1 лютого декларації доброчесності та декларації родинних зв'язків.

Також передбачено створення Громадської ради доброчесності, яка утворюється з метою сприяння Вищій кваліфікаційній комісії суддів України у встановленні відповідності судді (кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики та доброчесності для цілей кваліфікаційного оцінювання.