ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДФС В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ
ЛИСТ
08.07.2016 N 1500/10/15-32-12-04-22
Щодо застосування спрощеної системи оподаткування
суб’єктами господарювання, які здійснюють діяльність за КВЕД 47.91
Головне управління ДФС в Одеській області розглянуло запит щодо застосування спрощеної системи оподаткування суб’єктами господарювання, які здійснюють діяльність за КВЕД 47.91 "Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет" платниками єдиного податку та керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02.02.2010 N 2755-IV (зі змінами та доповненнями, далі - ПКУ) повідомляє наступне.
Згідно із ст. 42 Господарського кодексу України від 16.01.2003 року N 436-IV (далі - ГКУ) підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Відповідно до п.55.1 ст.55 ГКУ суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено гл. 1 р. XIV ПКУ.
Відповідно до пункту 291.3 статті 291 ПКУ юридична особа може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам та реєструється платником єдиного податку у порядку, визначеному гл. 1 р. XIV ПКУ.
Нормами п.291.5 ст.291 ПКУ визначено перелік видів діяльності, здійснення яких не дає права на застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності.
Усі види економічної діяльності суб’єктів господарювання групуються у Національному класифікаторі України "Класифікація видів економічної діяльності ДК 009:2010", який затверджено наказом Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 N 457 (далі - ДК 009:2010).
За КВЕД-2010 класифікують процес виробництва товарів та надання послуг, який здійснюється з використанням певних ресурсів (сировини, матеріалів, устаткування, робочої сили, технологічних процесів тощо), у результаті чого формується показник доданої вартості.
Визначення коду виду економічної діяльності здійснюється для суб'єкта в залежності від його витрат на виробництво, процесу виробництва та випуску продукції (надання послуг).
Відповідно до національного класифікатора України ДК 009:2010, група КВЕД 47.9 "Роздрібна торгівля поза магазинами" включає клас КВЕД 47.91 "Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет".
Згідно з Методологічними основами та поясненнями до позицій Класифікації видів економічної діяльності, які затверджені наказом Державного комітету статистики України від 23.12.2011 N 396 (далі - Наказ N 396), КВЕД 47.91 "Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет" включає роздрібну торгівлю будь-якими товарами за допомогою компаній поштового замовлення або мережі Інтернет, пряму торгівлю за допомогою телебачення, радіо та за телефоном, діяльність з роздрібної торгівлі Інтернет-аукціонів. Тобто у позиції 47.91 визначено діяльність із роздрібної торгівлі, де покупець здійснює свій вибір, засновуючись на рекламних оголошеннях, каталогах, інформації веб-сайтів чи будь-якій іншій рекламній продукції, та здійснює замовлення поштою, телефоном або через мережу Інтернет (зазвичай за допомогою спеціальних засобів, розміщених на веб-сайті). Товар, який купується, може бути або безпосередньо завантажений з інтернет-сайту, або доставлений покупцеві.
За даними Державної служби статистики України, КВЕД 47.91. "Роздрiбна торгiвля, що здiйснюється фiрмами поштового замовлення або через мережу Iнтернет" (згідно з Національним класифікатором України "Класифікація видів економічної діяльності ДК 009:2010") відноситься до виду діяльності з організації торгів (аукціонів) виробами мистецтва, предметами колекціонування або антикваріату (лист статистики від 30.12.2011 року N 14/3-12/636).
ПКУ не містить обмежень для здійснення діяльності платників єдиного податку згідно КВЕД 47.91 "Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет" при дотриманні інших умов перебування на спрощеній системі оподаткування, передбачених ст. 291 ПКУ.
При цьому варто враховувати наступне, що це стосується усіх суб’єктів господарювання, крім тих, чия діяльність пов’язана з продажем предметів мистецтва та антикваріату, а також організацією торгів (аукціонів) виробами мистецтва, предметами колекціонування або антикваріату (пп. 9 пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 ПКУ).
Також повідомляємо, що відповідно до п.52.2 ст.52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Відповіді на будь-які питання відносно податкового законодавства, Ви можете отримати на офіційному сайті Державної фіскальної служби України в Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (ЗІР) у рубриці "Запитання-відповіді" або звернувшись до Інформаційно-довідкового департаменту ДФС (у режимі on-line за тел.: 0-800-501-007 з 8:00 до 20:00 (крім суботи та неділі) зі стаціонарних телефонів безкоштовно та Е-пошта: idd@sts.gov.ua (цілодобово).
Перший заступник начальника
ГУ ДФС в Одеській області Н.Л. Гулакова