ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДФС у м. КИЄВІ

ЛИСТ
24.06.2016 N 14224/10/26-15-12-05-11

Щодо оподаткування доходів, отриманих інститутами спільного
інвестування у вигляді процентів, нарахованих за
активами інститутів спільного інвестування

Головне управління ДФС у м. Києві розглянуло лист "_", щодо оподаткування доходів, отриманих інститутами спільного інвестування у вигляді процентів, нарахованих за активами інститутів спільного інвестування та в межах своїх повноважень повідомляє наступне.

Правові та організаційні основи діяльності, особливості управління активами суб’єктів спільного інвестування встановлено Законом України від 05 липня 2012 року N 5080-VI "Про інститути спільного інвестування", із змінами і доповненнями (далі - Закон N 5080).

Пунктом 1 частини першої ст. 1 Закону N 5080 визначено, що активи інституту спільного інвестування - сформована за рахунок коштів спільного інвестування сукупність майна, корпоративних прав, майнових прав і вимог та інших активів, передбачених законами та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Кошти спільного інвестування - кошти, внесені засновниками корпоративного фонду, кошти та (у передбачених Законом N 5080 випадках) інші активи, залучені від учасників інституту спільного інвестування, доходи від здійснення операцій з активами інституту спільного інвестування, доходи, нараховані за активами інституту спільного інвестування, та інші доходи від діяльності інституту спільного інвестування (відсотки за позиками, орендні (лізингові) платежі, роялті тощо). Кошти, внесені засновниками корпоративного фонду, вважаються коштами спільного інвестування після внесення такого фонду до Реєстру (абзац тринадцятий частини першої ст. 1 Закону N 5080).

Відповідно до положень пп. 14.1.206 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI, із змінами і доповненнями (далі - ПКУ), в редакції чинній до 01.01.2015 року, проценти - дохід, який сплачується (нараховується) позичальником на користь кредитора як плата за використання залучених на визначений або невизначений строк коштів або майна.

З урахуванням змін, внесених пп. 4 п. 1 розділу І Закону України від 31 липня 2014 року N 1621-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу Україні та деяких інших законодавчих актів України", які набрали чинності з 03 серпня 2014 року, норма пп.. 136.1.9 п. 136.1 ст. 136 ПКУ мала такий зміст: "Для визначення об’єкта оподаткування не враховуються доходи: суми коштів спільного інвестування, а саме коштів, залучених від інвесторів інститутів спільного інвестування, доходи від проведення операцій з активами таких інститутів та доходи, нараховані за активами зазначених інститутів, а також кошти, залучені від власників сертифікатів фондів операцій з нерухомістю, доходи від проведення операцій з активами фондів операцій з нерухомістю та доходи, нараховані за активами фондів операцій з нерухомістю, створених відповідно до закону, крім доходів, отриманих у вигляді процентів, нарахованих за такими активами".

Отже, починаючи з 3 серпня 2014 року, підлягають оподаткуванню податком на прибуток доходи у вигляді відсотків, нараховані за активами інститутів спільного інвестування та за активами фондів операцій з нерухомістю.

Поряд з цим, слід зазначити, що статтею 36 ПКУ визначено, що платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати відповідність проведення ними операцій.

Оцінка правомірності відображення в податковому обліку господарських операцій може бути здійснена лише в межах податкової перевірки у відповідності до вимог ПКУ.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Звертаємо увагу, що листи ГУ ДФС у м. Києві не є нормативно-правовими актами, а мають лише інформаційний характер і не встановлюють правових норм та діють до набрання чинності нормативно-правових актів, що змінюють відповідні правовідносини. Заступник начальника Е.М.Пруднікава