ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
16.12.2014 N К/9991/15660/12

Про визнання незаконними дії, визнання
протиправним та скасування рішення

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого - судді Черпіцької Л. Т., суддів - Розваляєвої Т. С., Маслія В. І., розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 червня 2011 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07 лютого 2012 року у справі N 2а-5496/11/2670 за позовом ОСОБА_4 до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві про визнання незаконними дії, визнання протиправним та скасування рішення, встановила:

ОСОБА_4 звернувся до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві з позовом, в якому просив:

- визнати незаконними дії Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві по відкликанню позитивного висновку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 03.08.2010 N 05/573 (вих. 05-08/4404).

- визнати протиправним та скасувати рішення Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві про відкликання позитивного висновку від 03.08.2010 N 05/573 (вих. N 05-08/4404) про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач всупереч положенням Конституції України, Порядку погодження природоохоронними органами матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України N 434 від 05.11.2004 року (надалі - Порядок N 434), Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України N 548 від 19.12.2006 року (надалі - Положення N 548), Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища N 55 від 19.02.2007 року (надалі - Положення N 55), відкликав наданий позитивний висновок Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві N 05/573 від 03.08.2010 року про погодження ОСОБА_4 проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в АДРЕСА_1 (надалі - Висновок N 05/573).

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 червня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07 лютого 2012 року, в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з рішеннями суду першої та апеляційної інстанцій ОСОБА_4 звернулось з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення норми матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та прийняти нове рішення яким задовольнити позовні вимоги.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, в 2010 році позивач звернувся до відповідача із клопотання погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд у АДРЕСА_1, що був розроблений організацією ПП "Студія ЛАД".

03.08.2010 року відповідач надав Висновок N 05/573 відповідно до якого Державне управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві, враховуючи що земельна ділянка не відноситься до Переліку видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, затверджену постановою Кабінету Міністрів України N 554 від 27.07.95 року, позивачу було погоджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок гр. ОСОБА_4 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд у АДРЕСА_1 за умови виконання вимог, викладених у п. 19 даного висновку та за межами регіонального ландшафтного парку "Лиса Гора".

Водночас 11.03.2011 року листом N 05-04/97/4 відповідач повідомив позивача що на виконання листа Міністерства охорони навколишнього природного середовища України N 4902/11/10-11-МП від 04.03.2011 року відповідач відкликав раніше наданий позитивний Висновок N 05/573.

Підставою відкликання висновку стало те, що прокуратура м. Києва направила до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України лист N 07/4-11004-11 від 20.01.2011 року, в якому просила провести перевірку щодо законності видачі відповідачем документів дозвільного характеру на погодження проектів землеустрою. На виконання вказаного листа Прокуратури м. Києва, за результатами проведеної перевірки Міністерством охорони навколишнього природного середовища України було направлено лист до відповідача N 4902/11/10-11-МП від 04.03.2011 року, в якому вказали що під час надання висновків про погодження проектів землеустрою відповідачем було допущено порушення чинного законодавства, зокрема Закону України "Про основи містобудування", Закону України "Про охорону земель", Порядку N 434 та Порядку видалення дерев, кущів газонів і квітників у населених пунктах, затверджених постановою Кабінету міністрів України N 1045 від 01.08.2006 року. При цьому Міністерство охорони навколишнього природного середовища України вказало відповідачу терміново відкликати висновки про погодження проектів землеустрою, в тому числі і Висновку N 05/573.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач і звернувся з вказаним позовом до суду.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суди попередніх інстанцій виходили з того, що ні Положенням N 548, а ні Порядком N 434, на які послалася позивач, не містить заборони природоохоронним органам відкликати свій висновок про попереднє узгодження або узгодження проекту землеустрою, отже відповідач мав право прийняти рішення, що оспорюється позивачем.

Однак, колегія суддів вважає такі висновки судів передчасними, враховуючи наступне.

Відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу (п. 3).

Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою. Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проекту він повертається заявнику у зазначений у цій частині строк. Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи відповідно до закону (п. 5).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування (ч. 6).

Таким чином, погодження відповідачем проекту землеустрою є однією з умов (етапів) розробки і затвердження проекту відведення земельної ділянки.

В свою чергу, правовий порядок в Україні ґрунтується на позиції законності згідно вимог ч. 2 ст. 19 Конституцію України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища N 434 від 05.11.2004 "Про затвердження Порядку погодження природоохоронними органами матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок" зобов'язує Відповідача у двотижневий строк розглянути подані матеріали щодо відведення земельної ділянки (п. 2.11 Порядку) та надати позитивний або негативний висновок у встановленій Порядком формі (п. п. 4.1, 4.2, 4.4 - 4.6 Порядку). У разі надання негативного висновку відповідач зобов'язаний обґрунтувати його з посиланням на відповідні норми чинного законодавства. Можливості відкликання раніше наданого висновку Порядок не передбачає.

Також пункт 8.2 Положення про Державне управління навколишнього природного середовища в областях Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 19.12.2006 р. N 584, встановлює, що рішення управлінь оформлюється лише у вигляді наказів. Можливості оформлення рішення листом-повідомленням так само не передбачено.

Пункт 8 Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 р. N 1524, передбачає, що Міністерство охорони навколишнього природного середовища України у межах своїх повноважень на основі та на виконання актів законодавства видає накази, організовує і контролює їх виконання. Правом реалізовувати свої повноваження шляхом оформлення рішень у вигляді листів Міністерство також не наділене.

Таким чином, згідно з нормативно-правовими актами, якими регулюється діяльність Відповідача, він не мав права своїм листом відкликати раніше наданий висновок про погодження проекту землеустрою.

За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що обставини справи встановлені з достатньою повнотою, але судові рішення ухвалені з порушенням норм матеріального та процесуального права, вони підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів постановила:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 червня 2011 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07 лютого 2012 року скасувати, та ухвалити у справі нове рішення.

Позов ОСОБА_4 до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві про визнання незаконними дії, визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.

Визнати незаконними дії Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві по відкликанню позитивного висновку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 03.08.2010 N 05/573 (вих. 05-08/4404).

Визнати протиправним та скасувати рішення Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві про відкликання позитивного висновку від 03.08.2010 N 05/573 (вих. N 05-08/4404) про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст. ст. 235 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: