ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДФС у м. КИЄВІ

ЛИСТ
24.05.2016 N 11442/10/26-15-12-03-18

Щодо сплати екологічного податку

Головне управління ДФС у м. Києві розглянуло лист "…" щодо сплати екологічного податку та повідомляє.

Справляння екологічного податку здійснюється відповідно до положень розділу VIII "Екологічний податок" Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI (із змінами та доповненнями) (далі - Податковий кодекс).

Згідно ст.240 Податкового кодексу платниками екологічного податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються:

- викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення;

- скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об’єкти;

- розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об’єктах) суб’єктів господарювання);

- утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені);

- тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.

Поряд з цим, відповідно до п.240.3 ст.240 не є платниками податку за утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) суб’єкти діяльності у сфері використання ядерної енергії, які:

до останнього календарного дня (включно) звітного кварталу, у якому придбано джерело іонізуючого випромінювання, уклали договір щодо повернення відпрацьованого закритого джерела іонізуючого випромінювання за межі України до підприємства - виробника такого джерела (пп. 240.3.1 п.240.3 ст.240 Податкового кодексу);

здійснюють поводження з радіоактивними відходами, що утворилися внаслідок Чорнобильської катастрофи, в частині діяльності, пов'язаної з такими відходами (пп.240.3.2 п.240.3 ст.240 Податкового кодексу).

Також, відповідно до п.240.4 ст.240 не є платниками податку, що справляється за утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) та/або тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк, державні спеціалізовані підприємства з поводження з радіоактивними відходами, основною діяльністю яких є зберігання, переробка та захоронення тих радіоактивних відходів, що знаходяться у власності держави, а також дезактивація радіаційно-забруднених об'єктів.

Разом з тим, згідно із п.240.5 ст.240 Податкового кодексу не є платниками екологічного податку за розміщення відходів суб'єкти господарювання, які розміщують на власних територіях (об’єктах) виключно відходи як вторинну сировину.

Слід зазначити, що з 01 січня 2013 року Законом України від 24 травня 2012 року N 4834-VI "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм" внесені зміни до пп.14.1.223 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу в частині визначення поняття "розміщення відходів".

Так, починаючи з 01.01.13 року розміщенням відходів є постійне (остаточне) перебування або захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах (місцях розміщення відходів, сховищах, полігонах, комплексах, спорудах, ділянках надр тощо), на використання яких отримано дозволи уповноважених органів.

Суб’єкти господарювання, які здійснюють тимчасове розміщення (зберігання) відходів до їх передачі на утилізацію та захоронення, не є платниками екологічного податку з 01.01.2013 року за умови наявності у них договору на видалення та утилізацію відходів з суб’єктами господарювання (комунальними або спеціалізованими підприємствами тощо).

Об’єкт та база оподаткування по екологічному податку наведені у ст.242 Податкового кодексу.

Ставки податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення наведені у ст. 243 Податкового кодексу.

Ставки екологічного податку за скиди забруднюючих речовин у водні об’єкти наведені у ст.245 Податкового кодексу.

Ставки податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах наведені у ст.246 Податкового кодексу.

Ставки податку за утворення та тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк наведені у ст.247- 248 Податкового кодексу.

Порядок обчислення екологічного податку наведено у ст.249 Податкового кодексу.

Порядок подання податкової звітності та сплати податку наведено у ст.250 Податкового кодексу.

Форма Податкової декларації екологічного податку затверджена наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 N 715 (до 4 кв. 2015 року діяла форма, затверджена наказом ДПА України від 24.12.2010 року N 1010).

Платники екологічного податку подають Податкові декларації протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації до контролюючих органів за місцем знаходження стаціонарних джерел забруднення, здійснення скидів у водні об’єкти та за місцем розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах.

Екологічний податок за утворення та тимчасове розміщення радіоактивних відходів нараховується та сплачується за місцем перебування платника на податковому обліку у контролюючих органах.

Враховуючи вищенаведене, у разі здійснення "…" викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об’єкти, розміщення відходів (з урахуванням положень пп.240.1.3 п.240.1 ст. 240 та пп.14.1.223 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу), утворення та тимчасового зберігання радіоактивних відходів, підприємство є платником екологічного податку.

Додатково повідомляємо, що аналогічна позиція ДФС України щодо питань справляння екологічного податку розміщена на загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі "ЗІР" ДФС України в розділі "Запитання-відповіді", категорія 120 "Екологічний податок".

Згідно із ст.52 Податкового кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Звертаємо увагу, що листи ГУ ДФС у м. Києві не є нормативно-правовими актами, а мають лише інформаційний характер і не встановлюють правових норм та діють до набрання чинності нормативно-правових актів, що змінюють відповідні правовідносини.

Заступник начальника Е.М. Пруднікова