ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ПОСТАНОВА
24.04.2015

Справа N 826/13335/13-а

Щодо про скасування пункту 3 змін до деяких
актів, наказів, рішення та розпорядження

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого - судді Кузьменка В. А., суддів - Амельохіна В. В., Огурцова О. П. (за участю секретаря - Калужського Д. О.) розглянув у судовому засіданні адміністративну справу за позовом заступника Генерального прокурора України до 1. Кабінету Міністрів України, 2. Фонду державного майна України, третя особа - Публічне акціонерне товариство "Донбасенерго", про скасування пункту 3 змін до деяких актів, наказів, рішення та розпорядження. Обставини справи:

Заступник Генерального прокурора України (далі по тексту - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом Кабінету Міністрів України (далі по тексту - відповідач 1) та Фонду державного майна України (далі по тексту - відповідач 2), за участю третьої особи - Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" (далі по тексту - третя особа, ПАТ "Донбасенерго"), в якому просить: 1) визнати протиправним та скасувати пункт 3 змін, що вносяться до актів Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2013 року N 124 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України"; 2) визнати протиправним та скасувати розпорядження відповідача 1 від 11 липня 2013 року N 496-р "Про затвердження умов продажу державного пакета акцій ПАТ "Донбасенерго" за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону"; 3) визнати протиправним та скасувати наказ відповідача 2 від 27 лютого 2013 року N 247 "Про затвердження уточненого плану розміщення акцій ПАТ "Донбасенерго" (код за ЄДРПОУ 23343582)"; 4) визнати протиправним та скасувати наказ відповідача 2 від 20 червня 2013 року N 880 "Про додаткові умови участі в конкурсі з продажу пакета акцій ПАТ "Донбасенерго"; 5) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача 2 від 20 червня 2013 року про затвердження протоколу від 20 червня 2013 року N 1 засідання конкурсної комісії з продажу пакета акцій у розмірі 60,773 % статутного капіталу ПАТ "Донбасенерго" за конкурсом; 6) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача 2 від 23 липня 2013 року про затвердження протоколу від 23 липня 2013 року N 2 засідання конкурсної комісії з продажу пакета акцій у розмірі 60,773 % статутного капіталу ПАТ "Донбасенерго" за конкурсом; 7) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача 2 від 23 липня 2013 року про затвердження інформаційного повідомлення про проведення конкурсу з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону з продажу пакета акцій ПАТ "Донбасенерго"; 8) визнати протиправним та скасувати наказ відповідача 2 від 07 серпня 2013 року N 1543 "Про затвердження остаточного проекту договору купівлі-продажу пакета акцій ПАТ "Донбасенерго"; 9) визнати незаконним та скасувати наказ відповідача 2 від 16 серпня 2013 року N 1675 "Щодо учасників конкурсу з продажу пакета акцій ПАТ "Донбасенерго" (код за ЄДРПОУ 23343582)"; 10) визнати протиправним та скасувати наказ відповідача 2 від 21 серпня 2013 року N 1764 "Про підсумки конкурсу з продажу пакета акцій ПАТ "Донбасенерго" (код за ЄДРПОУ 23343582)".

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 лютого 2014 року об'єднано позовні вимоги у даній адміністративній справі із позовними вимогами в адміністративні справі N 826/13335/13-а за позовом ПАТ "Орендне підприємство "Шахта "Жданівська" до Кабінету Міністрів України та Фонду державного майна України про скасування пункту 3 змін до деяких актів, наказів, рішення та розпорядження, в одне провадження і присвоєно справі номер N 826/13335/13-а.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 травня 2014 року (Постанова N 826/13335/13-а) позовну заяву в частині позовних вимог ПАТ "Орендне підприємство "Шахта "Жданівська" залишено без розгляду.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 травня 2014 року (Постанова N 826/13335/13-а) в адміністративній справі N 826/13335/13-а, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 30 липня 2014 року (Ухвала N 826/13335/13-а), у задоволенні позову відмовлено.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 03 лютого 2015 року N К/800/45576/14 постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 травня 2014 року (Постанова N 826/13335/13-а) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 30 липня 2014 року (Ухвала N 826/13335/13-а) скасовано, а справу направлено на новий розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Автоматизованою системою документообігу Окружного адміністративного суду міста Києва адміністративну справу передано на розгляд судді Кузьменку В. А.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 лютого 2015 року адміністративну справу N 826/13335/13-а прийнято до провадження та призначено до судового розгляду.

01 квітня 2015 року позивач подав до суду заяву про зімну позовних вимог, у якій доповнив адміністративний позов позовними вимогами про визнання протиправним та скасування розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 січня 2012 року N 64-р "Про внесення зміни в додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2011 р. N 310".

В судовому засіданні 22 квітня 2015 року представник позивача позовні вимоги підтримав, представники відповідачів та третьої особи проти задоволення позовних вимог заперечили; особами, які беруть участь у справі, заявлено спільне клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні.

Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Враховуючи викладене, суд ухвалив здійснити розгляд справи у порядку письмового провадження.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 квітня 2015 року адміністративний позов в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 січня 2012 року N 64-р "Про внесення зміни в додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2011 р. N 310" залишено без розгляду.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив:

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 січня 2012 року N 64-р "Про внесення зміни в додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2011 р. N 310" внесено зміну в додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2011 року N 310 "Про затвердження переліку енергогенеруючих і енергопостачальних підприємств, державні пакети акцій яких підлягають продажу в 2011 - 2012 роках" - із змінами, внесеними розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2011 року N 1309 (Офіційний вісник України, 2011 року N 99, ст. 3610), доповнивши його додатковими позиціями, зокрема додано ПАТ "Донбасенерго".

Тобто 30 січня 2012 року Кабінетом Міністрів України прийнято рішення про продаж державного пакету акцій ПАТ "Донбасенерго".

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2013 року N 124 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" затверджено Зміни, що вносяться до актів Кабінету Міністрів України (далі по тексту - Зміни).

Відповідно до пункту 3 Змін у розпорядженні Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року N 566 "Про погодження уточнених планів розміщення акцій енергогенеруючих та енергопостачальних підприємств" - із змінами, внесеними розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року N 1059 , від 21 листопада 2012 року N 924 і постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2011 року N 1309 (Офіційний вісник України, 2011 року N 99, ст. 3610): цифри "14" замінено цифрами "15"; доповнено розпорядження додатком 15, а саме Уточненим планом розміщення акцій ПАТ "Донбасенерго" (підприємство групи В).

У вказаному Уточненому плані зазначено про загальну кількість акцій ПАТ "Донбасенерго", статутний капітал, номінальну ціну акції, спосіб та строк розміщення акцій, частку статутному капіталі, зокрема передбачено продаж пакетів акцій за конкурсом у розмірі 60,773 % статутного капіталу у кількості 14369397 штук.

На виконання частини третьої статті 7 Закону України "Про приватизацію державного майна", постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2013 року N 124 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України", наказом Фонду державного майна України від 27 лютого 2013 року N 247 "Про затвердження уточненого плану розміщення акцій ПАТ "Донбасенерго" (код за ЄДРПОУ 23343582)" затверджено уточнений план розміщення акцій ПАТ "Донбасенерго" згідно з додатком; встановлено, що датою оцінки пакета акцій у розмірі 60,773 % статутного капіталу ПАТ "Донбасенерго", який підлягає продажу за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону, є 28 лютого 2013 року.

Наказом Фонду державного майна України від 25 квітня 2013 року N 572 "Про затвердження акта оцінки пакета акцій ПАТ "Донбасенерго" (код за ЄДРПОУ 23343582)" затверджено акт оцінки пакета акцій ПАТ "Донбасенерго", в якому визначено його початкову вартість у розмірі 640904,060 тис. грн.

На засіданні конкурсної комісії 20 червня 2013 року з продажу пакета акцій ПАТ "Донбасенерго", оформленого протоколом N 1, який затверджено Фондом державного мана України, визначено початкову ціну пакета акцій товариства у кількості 14369397 штук, що становить 60,773 % статутного капіталу ПАТ "Донбасенерго" у розмірі 641000 тис. грн. та фіксовані умови конкурсу з продажу пакета акцій ПАТ "Донбасенерго".

Наказом Фонду державного майна України від 20 червня 2013 року N 880 "Про додаткові умови участі у конкурсі з продажу пакета акцій ПАТ "Донбасенерго" установлено додаткові умови участі покупців у конкурсі з продажу пакета акцій ПАТ "Донбасенерго".

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року N 496-р "Про затвердження умов продажу державного пакета акцій публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону" затверджено умови продажу державного пакета акцій публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" (далі - товариство) за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону, що додаються.

Пакет складається з 14369397 акцій, що становить 60,773 відсотка статутного капіталу товариства, номінальною вартістю 143693,97 тис. гривень.

Доручено Фондові державного майна:

провести в установленому порядку конкурс з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону з продажу пакета акцій товариства з урахуванням затверджених цим розпорядженням умов продажу;

установити контроль за виконанням покупцем умов договору купівлі-продажу пакета акцій товариства відповідно до вимог статті 27 Закону України "Про приватизацію державного майна";

інформувати щокварталу Кабінет Міністрів України про результати виконання покупцем договору купівлі-продажу пакета акцій товариства.

З урахуванням вказаного розпорядження Кабінету Міністрів України на засіданні конкурсної комісії з продажу пакета акцій ПАТ "Донбасенерго" 23 липня 2013 року, згідно із протоколом N 2, затвердженим Фондом державного майна України, скориговано визначені на засіданні комісії 20 червня 2013 року фіксовані умови конкурсу; визначено дату та час проведення конкурсу - 21 серпня 2013 року об 11 годині та погоджено проект інформаційного повідомлення про проведення конкурсу з продажу пакета акцій ПАТ "Донбасенерго", яке опубліковано Фондом у газеті "Відомості приватизації" від 24 липня 2013 року N 29(774).

Наказом Фондом державного майна України від 07 серпня 2013 року N 1543 "Про затвердження остаточного проекту договору купівлі-продажу пакета акцій ПАТ "Донбасенерго" (м. Донецьк, код за ЄДРПОУ 23343582)" затверджено остаточний проект договору купівлі-продажу пакета акцій ПАТ "Донбасенерго" розміром 60,773 % статутного капіталу товариства за конкурсом.

Після розгляду конкурсної документації, наданої потенційними покупцями, на засіданні робочої групи з перевірки конкурсної документації при продажу пакета акцій розміром 60,773 % статутного капіталу ПАТ "Донбасенерго" на конкурсі, який відбувся 14 серпня 2013 року (протокол N 293 робочої групи з перевірки конкурсної документації, затверджений заступником голови Фонду 15 серпня 2013 року) учасниками конкурсу з продажу пакета акцій розміром 60,773 % статутного капіталу ПАТ "Донбасенерго" визнано ТОВ фірму "ТехНова" та ПрАТ "Енергоінвест Холдинг".

Відповідно до наказу Фонду державного майна України "Щодо учасників конкурсу з продажу пакета акцій ПАТ "Донбасенерго" від 16 серпня 2013 року N 1675 затверджено ТОВ фірму "ТехНова" та ПрАТ "Енергоінвест Холдинг" учасниками конкурсу з продажу пакета акцій розміром 60,773 % статутного капіталу ПАТ "Донбасенерго".

За результатами конкурсу, який відбувся 21 серпня 2013 року (протокол N 3, затверджений Фондом державного майна України 21 серпня 2013 року), конкурсна комісія визначила переможцем ПрАТ "Енергоінвест Холдинг", яке запропонувало найвищу ціну за пакет акцій - 718920 тис. грн.

Наказом Фонду державного майна України від 21 серпня 2013 року N 1764 "Про підсумки конкурсу з продажу пакета акцій ПАТ "Донбасенерго" підсумки конкурсу затверджено, а 27 серпня 2013 року між Фондом державного майна України (продавець) та ПрАТ "Енергоінвест Холдинг" (покупець) укладено договір N КПП-624 купівлі-продажу пакета акцій ПАТ "Донбасенерго" за конкурсом.

Позивач вважає, що оскаржувані ним акти підлягають скасуванню, оскільки приватизацію ПАТ "Донбасенерго" проведено всупереч положенням Закону України "Про приватизацію державного майна", Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень "Державної програми приватизації на 2012 - 2014 роки" від 13 січня 2012 року N 4336-VI та Порядку прийняття рішення про приватизацію та затвердження умов продажу групи Г та паливно-енергетичного комплексу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2012 року N 525, а саме: прийняття рішення про затвердження плану розміщення акцій підприємств паливно-енергетичного комплексу належить до компетенції Кабінету Міністрів України, однак рішення про затвердження плану розміщення акцій ПАТ "Донбасенерго" прийнято не Урядом, а Фондом державного майна України, а тому уточнений план розміщення акцій третьої особи в установленому порядку дотепер не затверджений, що, у свою чергу свідчить про незаконність усіх рішень Фонду державного майна України щодо приватизації акцій третьої особи; уточнений план розміщення акцій ПАТ "Донбасенерго" не може передбачати закріплення у державній власності пакета розміром 25 % + 1 акція; уточненим планом розміщення акцій не передбачено продаж пакета акцій розміром 5 - 10 % на фондових біржах; установлення додаткових умов для покупців під час приватизації об'єктові групи В не передбачено Законом України "Про приватизацію державного майна" та Державною програмою приватизації на 2012 - 2014 роки і обмежує права потенційних покупців на участь у конкурсі.

Відповідачі та третя особа проти задоволення позовних вимог заперечили, зазначивши, що продаж пакету акцій ПАТ "Донбасенерго" здійснювався з дотримання вимог законодавства.

Окружний адміністративний суд міста Києва, виходячи зі змісту пред'явлених позовних вимог, звертає увагу на наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи оскаржувані акти Кабінету Міністрів України та Фонду державного майна України на предмет їх законності та відповідності вимогам, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до відповідно до частини першої статті 113 Конституції України Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади.

Пунктом 5 статті 116 Конституції України зокрема передбачено, що Кабінет Міністрів України здійснює управління об'єктами державної власності відповідно до закону.

Згідно з частиною першою статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Частина перша статті 20 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлює, що Кабінет Міністрів України у сфері економіки та фінансів: здійснює відповідно до закону управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами, делегує в установленому законом порядку окремі повноваження щодо управління зазначеними об'єктами міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, місцевим державним адміністраціям та відповідним суб'єктам господарювання; забезпечує розроблення і виконання державних програм приватизації.

Згідно зі статтею 5 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" Кабінет Міністрів України є суб'єктом управління, що визначає об'єкти управління державної власності, стосовно яких виконує функції з управління, а також об'єкти управління державної власності, повноваження з управління якими передаються іншим суб'єктам управління, визначеним цим Законом.

Здійснюючи управління об'єктами державної власності, Кабінет Міністрів України, зокрема приймає за поданням Фонду державного майна України рішення про достроковий продаж пакетів акцій (часток), закріплених у державній власності, або їх частини; погоджує умови приватизації та реструктуризації об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави.

Як свідчить зміст оскаржуваної постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2013 року N 124 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України", погоджено Уточнений план розміщення акцій ПАТ "Донбасенерго" (підприємство групи В), пакет акцій вказаного підприємства складається з 14369397 акцій, що становить 60,773 % статутного капіталу, номінальною вартістю 143693,97 грн.

Відповідно до наданих відповідачем 1 документів вказана постанова видана на виконання Національного плану дій на 2012 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010 - 2014 роки "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава", затвердженого Указом Президента України від 12 березня 2012 року N 187/2012, з метою залучення у розвиток ПАТ "Донбасенерго" коштів приватних інвесторів, поповнення Державного бюджету України шляхом продажу частки пакету акцій товариства.

У відповідності до вимог Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року N 950, проект оскаржуваної постанови погоджено без зауважень Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, Міністерством фінансів України, Антимонопольним комітетом України і Міністерством юстиції України, що підтверджується довідкою про погодження від 14 лютого 2013 року. Відповідно до висновку Міністерства юстиції України за результатами правової експертизи від 12 лютого 2013 року проект оскаржуваної постанови відповідає Конституції України, актам законодавства, що мають вищу юридичну силу, та узгоджується з актами такої ж юридичної сили.

Таким чином, постанова Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2013 року N 124 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України") в частині пункту 3 Змін прийнята на підставі та у межах повноважень, визначених законом, оскільки видана на реалізацію повноважень Уряду у сфері управління об'єктами державної власності.

На думку позивача, оскаржувані рішення не узгоджуються із нормами Закону України "Про приватизацію державного майна", Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень "Державної програми приватизації на 2012 - 2014 роки" від 13 січня 2012 року N 4336-VI, оскільки затвердження плану розміщення акцій ПАТ "Донбасенерго", як підприємства паливно-енергетичного комплексу прийнято не Урядом, а Фондом державного майна України.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012 - 2014 роки" від 13 січня 2012 року N 4336-VI внесено зміни, у тому числі до Закону України "Про приватизацію державного майна".

Так, після внесення змін згідно з Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012 - 2014 роки" від 13 січня 2012 року N 4336-VI, частина п'ята статті 5 Закону України "Про приватизацію державного майна" визначила, що рішення про приватизацію та затвердження умов продажу об'єктів групи Г та паливно-енергетичного комплексу приймає Кабінет Міністрів України в установленому ним порядку.

Разом з тим, колегія суддів звертає увагу, що відповідно до пункту 1 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012 - 2014 роки" від 13 січня 2012 року N 4336-VI цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, тобто 18 лютого 2012 року, крім абзаців сімдесят третього - дев'яносто другого підпункту 5, абзаців четвертого та п'ятого підпункту 8 , абзаців двадцять другого, тридцять восьмого та тридцять дев'ятого підпункту 21 , абзаців вісімнадцятого - двадцять четвертого підпункту 26 пункту 1 розділу I цього Закону, які набирають чинності через шість місяців з дня опублікування цього Закону, тобто 18 серпня 2012 року.

Пункт 2 Прикінцевих положень вказаного Закону установлює, що акти Кабінету Міністрів України і Фонду державного майна України з питань приватизації, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють до затвердження Кабінетом Міністрів України і Фондом державного майна України відповідних актів, передбачених цим Законом.

Згідно з пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012 - 2014 роки" від 13 січня 2012 року N 4336-VI установлено, що продаж за конкурсом об'єктів приватизації груп В і Г, рішення про приватизацію яких прийнято до набрання чинності цим Законом , здійснюється та завершується відповідно до нормативно-правових актів, які діяли на момент прийняття рішення про приватизацію таких об'єктів.

Вище судом встановлено, що ПАТ "Донбасенерго" відноситься до об'єктів приватизації групи В, а рішення про його приватизацію прийнято 30 січня 2012 року, а тому продаж за конкурсом частини акцій ПАТ "Донбасенерго" має здійснюватися та завершуватись відповідно до нормативно-правових актів, які діяли на момент прийняття рішення про приватизацію таких об'єктів.

Таким чином, вказана позивачем редакція Закону України "Про приватизацію державного майна" діяла з 18 лютого 2012 року та на момент прийняття рішення про приватизацію майна ПАТ "Донбасенерго" ще не існувала.

За визначенням статті 1 Закону України "Про приватизацію державного майна" (в редакції на момент прийняття рішення про приватизацію) приватизація державного майна (далі - приватизація) - це платне відчуження майна, що перебуває у державній власності, у тому числі разом із земельною ділянкою державної власності, на якій розташований об'єкт, що підлягає приватизації, на користь фізичних та юридичних осіб, які можуть бути покупцями відповідно до цього Закону, з метою підвищення соціально-економічної ефективності виробництва та залучення коштів для здійснення структурної перебудови національної економіки.

Відповідно до статті 11 Закону України "Про приватизацію державного майна" порядок приватизації державного майна передбачає: опублікування списку об'єктів, які підлягають приватизації, в офіційних друкованих виданнях державних органів приватизації та місцевій пресі; прийняття рішення про приватизацію; опублікування інформації про прийняття рішення про приватизацію об'єкта; проведення аудиторської перевірки фінансової звітності підприємства, що приватизується; проведення у випадках, передбачених законодавством, екологічного аудиту об'єкта приватизації; затвердження плану приватизації або плану розміщення акцій акціонерних товариств, створених у процесі приватизації та корпоратизації, та їх реалізацію.

Згідно з нормами статті 7 Закону України "Про приватизацію державного майна" державну політику в сфері приватизації здійснюють Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва у районах і містах, органи приватизації в Автономній Республіці Крим, що становлять єдину систему державних органів приватизації в Україні.

Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва у районах і містах, органи приватизації в Автономній Республіці Крим діють на підставі Закону України "Про Фонд державного майна України", цього Закону, інших законів України з питань приватизації.

Державні органи приватизації у межах своєї компетенції здійснюють такі основні повноваження, у тому числі затверджують плани приватизації майна, що перебуває у державній власності, плани розміщення акцій акціонерних товариств у процесі приватизації.

Тобто Законом України "Про приватизацію державного майна" (в редакції, чинній на момент прийняття рішення про приватизацію майна ПАТ "Донбасенерго") було прямо передбачено, що затвердження плану розміщення акцій акціонерних товариств у процесі приватизації належить до повноважень Фонду державного майна України.

Так, керуючись законодавством, чинним на момент прийняття рішення про приватизацію майна ПАТ "Донбасенерго", Фонд державного майна України наказом від 27 лютого 2013 року N 247 "Про затвердження уточненого плану розміщення акцій ПАТ "Донбасенерго" (код за ЄДРПОУ 23343582)" затвердив уточнений план розміщення акцій ПАТ "Донбасенерго".

При цьому суд звертає увагу, що колегія суддів Вищого адміністративного суду України, скасовуючи попередні судові рішення та направляючи справу на новий розгляд, погодилась із висновками судів першої та апеляційної інстанції, що вимоги Закону України від 13 січня 2012 року N 4336-VI "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень "Державної програми приватизації на 2012 - 2014 роки", на які є посилання в позові та касаційній скарзі, до вказаних відносин не можуть бути застосовані, оскільки ці норми закону набрали чинності із 18 серпня 2012 року, про що зазначено в самому Законі, а пунктом 3 розділу II "Прикінцевих положень" Закону N 4336- VI встановлено, що продаж за конкурсом об'єктів приватизації груп В і Г, рішення про приватизацію яких прийняте до набрання чинності цим законом, здійснюється та вирішується відповідно до нормативно - правових актів, які діяли на момент прийняття рішення про приватизацію таких об'єктів.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що уточнений план розміщення акцій ПАТ "Донбасенерго" прийнятий та затверджений в установленому законом порядку; відповідно, законність прийнятих на виконання рішення про приватизацію майна ПАТ "Донбасенерго" наказів та рішень Фонду державного майна України з підстав не затвердження уточненого плану розміщення акцій не може бути поставлена під сумнів.

В обґрунтування позовної заяви позивач посилається на порушення статті 18-3 Закону України "Про приватизацію державного майна" у редакції, яка діє з 18 лютого 2012 року, згідно з якою у державній власності може закріплюватися тільки пакет акцій акціонерних товариств, створених на базі об'єктів групи Г, у розмірі контрольного пакету. Як вказує позивач, КМУ та ФДМУ неправомірно залишили 25 % + 1 акцію акцій ПАТ "Донбасенерго" у державній власності.

У той же час, як доведено вище, рішення щодо включення ПАТ "Донбасенерго" до переліку підприємств державні пакети акцій яких підлягають приватизації, а саме 60,773 % акцій ПАТ "Донбасенерго", прийнято розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 січня 2012 року N 64-р "Про внесення зміни в додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2011 р. N 310", тобто ще до набрання чинності Закону України від 13 січня 2012 року N 4336-VI "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень "Державної програми приватизації на 2012 - 2014 роки", що виключає можливість застосування норм вказаного Закону до спірних правовідносин.

Крім того, розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 січня 2012 року N 64-р "Про внесення зміни в додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2011 р. N 310" є чинним та не скасовано або не визнано незаконним у встановленому порядку.

В якості ще однієї підстави для скасування оскаржуваних рішень позивач вказує на порушення відповідачами норм статті 18-5 Закону України "Про приватизацію державного майна" (в редакції, яка діє з 18 лютого 2012 року) та відповідно до якої з метою визначення ринкової вартості пакета акцій, який належить до об'єктів групи В і приватизація якого здійснюється шляхом проведення конкурсу, до його проведення Фонд пропонує для продажу на фондових біржах пакет акцій акціонерного товариства розміром 5 - 10 % статутного капіталу, крім випадків, коли внаслідок такого продажу розмір пакету акцій, що залишається для реалізації, буде меншим від розміру контрольного пакету акцій.

Між тим, як встановлено вище, норми Закону України від 13 січня 2012 року N 4336-VI "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень "Державної програми приватизації на 2012 - 2014 роки", не підлягають застосуванню до спірних правовідносин, оскільки прийняті після прийняття рішення про приватизацію майна ПАТ "Донбасенерго".

Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 03 лютого 2015 року вказав, що суди першої та апеляційної інстанцій недостатньо дослідили твердження як позовної заяви, так і апеляційної скарги, що Кабінет Міністрів України та Фонд державного майна України при проведенні процедури приватизації не в повній мірі дотримались вимог статті 18-4 Закону України "Про приватизацію державного майна" в частині обґрунтованості встановлення додаткових умов приватизації. Вказаній обставині належна правова оцінка не надана в сукупності з іншими доказами по справі.

Як встановлює частина п'ята статті 227 Кодексу адміністративного судочинства України, висновки і мотиви, з яких скасовані рішення, є обов'язковими для суду першої чи апеляційної інстанції при розгляді справи.

Вирішуючи питання обґрунтованості доводів позивача про недотримання при проведенні процедури приватизації вимог статті 18-4 Закону України "Про приватизацію державного майна" в частині встановлення додаткових умов приватизації, суд керується наступним.

На думку позивача, законодавство не передбачає застосування індивідуальних засад при приватизації об'єктів групи В, а тому додаткові умови участі в конкурсі не можуть встановлюватися.

Матеріали справи підтверджують, що наказом Фонду державного майна України від 20 червня 2013 року N 880 "Про додаткові умови участі у конкурсі з продажу пакета акцій ПАТ "Донбасенерго" установлено додаткові умови участі покупців у конкурсі з продажу пакета акцій ПАТ "Донбасенерго".

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року N 496-р "Про затвердження умов продажу державного пакета акцій публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону" затверджено умови продажу державного пакета акцій ПАТ "Донбасенерго" за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону, що додаються.

Одним із принципів приватизації відповідно до абзацу сьомого частини другої статті 2 Закону України "Про приватизацію державного майна" є здійснення продажу об'єктів приватизації з урахуванням їх індивідуальних особливостей.

Відповідно до пункту 1.3 Положення про порядок проведення конкурсу з продажу пакетів акцій акціонерних товариств, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 31 серпня 2004 року N 1800, розпорядженням Антимонопольного комітету України від 31 серпня 2004 року N 330-р, рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17 листопада 2004 року N 489 (далі по тексту - Положення), додаткові умови участі в конкурсі - це встановлені органом приватизації, в тому числі за поданням конкурсної комісії, вимоги до підтвердних документів, які можуть стосуватись кваліфікаційних характеристик учасника конкурсу та особливостей приватизації об'єкта приватизації.

Підпунктом 3.3.2 пункту 3.3 розділу III Положення передбачено, що конкурсна комісія надає рекомендації державному органу приватизації щодо кваліфікаційних вимог та додаткових умов участі у конкурсі.

Згідно з підпунктом 3.4.7 пункту 3.4 розділу III Положення додаткові умови участі в конкурсі розробляються державним органом приватизації, в тому числі за поданням конкурсної комісії.

Частиною першою статті 16 Закону України "Про приватизацію державного майна" (в редакції, чинній на момент прийняття рішення про приватизацію) передбачено, що продаж об'єктів приватизації на аукціоні, за конкурсом та на фондових біржах здійснюється у порядку, що затверджується Фондом державного майна України, Антимонопольним комітетом України, Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Зі змісту наведених норм законодавства вбачається можливість встановлення додаткових умов участі в конкурсі, в тому числі у випадку продажу пакетів акцій, які належать до об'єктів приватизації групи В.

При цьому можливість встановлення додаткових умов участі у конкурсі не обмежувалось певною категорією об'єктів, які підлягали приватизації, способом приватизації чи іншими умовами.

Підпунктом 49 пункту 4 Положення про Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року N 382/2011, визначено, що Міненерговугілля України відповідно до покладених на нього завдань: бере участь у встановленому порядку у визначенні способів і умов приватизації підприємств паливно-енергетичного комплексу.

На підставі пункту 3.4.3 Положення про порядок проведення конкурсів з продажу пакетів акцій акціонерних товариств, відповідно до якого державний орган приватизації готує проект рішення Кабінету Міністрів України про затвердження умов продажу пакета акцій (у випадках, передбачених законодавством), Фондом державного майна України було підготовлено проект розпорядження Кабінету Міністрів України про затвердження умов продажу пакета акцій ПАТ "Донбасенерго".

Конкурсна комісія з продажу пакета акцій ПАТ "Донбасенерго" на своєму засіданні від 20 червня 2013 року, розглянувши лист Міненерговугілля від 28 травня 2013 року N 03/12-2375 щодо встановлення додаткових умов, рекомендувала Фонду державного майна України застосувати додаткові умови участі у конкурсі, згодом Кабінет Міністрів України своїм розпорядженням від 11 липня 2013 року затвердив умови продажу пакета акцій ПАТ "Донбасенерго".

Відповідно до статті 18-4 Закону України "Про приватизацію державного майна" в редакції, що почала діяти тільки з 18 серпня 2012 року, встановлено особливості приватизації об'єктів групи Г.

Однак, колегія суддів зауважує, що норми Закону України "Про приватизацію державного майна" та Положення не передбачають, що додаткові умови участі у конкурсі можуть встановлюватись виключно при продажу об'єктів групи Г, а стаття 18-4 Закону України "Про приватизацію державного майна" лише передбачає, що приватизація об'єктів групи Г повинна здійснюватися з урахуванням певних особливостей.

Таким чином, можливість затвердження додаткових умов щодо приватизації пакету акцій ПАТ "Донбасенерго" (підприємства групи В) не заборонялась діючим на час прийняття рішення про приватизацію законодавством та була передбачена як Положенням про порядок проведення конкурсу з продажу пакетів акцій акціонерних товариств, затвердженим наказом Фонду державного майна України від 31 серпня 2004 року N 1800, розпорядженням Антимонопольного комітету України від 31 серпня 2004 року N 330-р, рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17 листопада 2004 року N 489, так і Положенням про порядок проведення конкурсів з продажу пакетів акцій акціонерних товариств, затвердженим наказом Фонду державного майна України від 10 травня 2012 року N 639.

З урахуванням викладеного суд приходить до висновку, що приватизація державного пакету акцій ПАТ "Донбасенерго" проведена у відповідності до вимог законодавства, а позовні вимоги Заступника Генерального прокурора України нормативно та документально не підтверджуються.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, Кабінетом Міністрів України та Фондом державного майна України доведена правомірність та обґрунтованість прийняття оскаржуваних актів з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов заступника Генерального прокурора України задоволенню не підлягає.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд постановив:

В задоволенні адміністративного позову заступнику Генерального прокурора України відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий, суддя В. А. Кузьменко

Судді:

В. В. Амельохін

О. П. Огурцов