ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ПОСТАНОВА
05.04.2016 N 826/20942/15

Про визнання протиправним та скасування наказу

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого - судді Іщука І. О., суддів - Погрібніченка І. М., Шулежка В. П., при секретарі судового засідання - Мині І. І. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Асоціації "Підприємств з сертифікації та оцінки відповідності" до Державного підприємства "Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості", Міністерства економічного розвитку і торгівлі України про визнання протиправним та скасування наказу від 19.06.2015 р. N 60, визнання протиправними дій (за участю представників сторін: від позивача - С. Ю. Ю., Р. К. Є.; З. О. О.; від відповідача 1 - Д. Є. А., К. Ю. С.; від відповідача 2 - Х. Т. І.).

На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 05 квітня 2016 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини другої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України. Під час проголошення вступної та резолютивної частин постанови сторонам роз'яснено зміст судового рішення, порядок і строк його оскарження, а також порядок отримання повного тексту постанови, визначеного статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України.

ВСТАНОВИВ:

Асоціація "Підприємств з сертифікації та оцінки відповідності" звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державного підприємства "Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості", Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, в якому просить:

1. Визнати протиправним та скасувати наказ Державного підприємства "Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості" від 19.06.2015 р. N 60 "Про прийняття змін N 2 до ДСТУ 3415-96" в повному обсязі.

2. Визнати протиправними дії Міністерства економічного розвитку і торгівлі України щодо погодження Державному підприємству "Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості" внесення змін N 2 до ДСТУ 3415-96 "Система сертифікації УкрСЕПРО. Реєстр Системи".

Позовні вимоги мотивовані протиправними діями службових осіб Мінекономрозвитку України щодо погодження внесення змін N 2 до ДСТУ 3415-96, а оскаржуваний наказ ДП "УкрНДНЦ" від 19.06.2015 р. N 60 "Про прийняття змін N 2 до ДСТУ 3415-96" таким, що прийнятий з порушенням норм чинного законодавства.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали та просили суд задовольнити їх в повному обсязі. В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначили, що Технічний комітет N 89 "Оцінка відповідності", який знаходиться на базі відповідача 1 поза межами своєї компетенції розробив зміни N 2 до ДСТУ 3415-96, а ДП "УкрНДНЦ", користуючись своїм монопольним правом щодо внесення змін до стандартів, за погодженням з Мінекономрозвитку внесло зміни в ДСТУ 3415-96, які суперечать ст. 11 Закону "Про стандартизацію" та Статуту ДП "УкрНДНЦ". Вказані зміни стосуються внесення плати за проведення експертизи. Листом від 15.01.2015 р. N 3433-05/716-08 Мінекономрозвитку України повідомило органи сертифікації про те, що плата за проведення експертизи документів в системі сертифікації не передбачена. Представники позивачів пояснили, що органи сертифікації несуть великі витрати через дії посадових осіб Мінекономрозвитку України та ДП "УкрНДНЦ", оскільки, на їх думку, такі роботи повинні виконуватися працівниками Реєстру безкоштовно.

Представники відповідача 1 в судовому засіданні проти позовних вимог заперечували та просили суд відмовити в їх задоволенні, оскільки, на їх думку, в позовній заяві наведена недостатня кількість доказів щодо визнання протиправним та скасування оскаржуваного наказу.

Представник відповідача 2 в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував та просив суд відмовити в їх задоволенні, оскільки позивачем не доведено належними засобами доказування, що оскаржуваним наказом порушено його права. Крім того, Мінекономрозвитку України не вчинялися дії, пов'язані із погодженням зміни N 2 ДСТУ 3415-96, з огляду на що вважає позовні вимоги необґрунтованими та недоведеними.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Як вбачається з матеріалів справи, до Асоціації "Підприємств з сертифікації та оцінки відповідності" звернулись органи сертифікації, які є її членами, щодо безпідставного та незаконного внесення ДП "УкрНДНЦ", яке здійснює функції Національного органу стандартизації, змін N 2 до ДСТУ 3415-96 "Система сертифікації УкрСЕПРО. Реєстр Системи" щодо внесення плати за проведення експертизи документів, поданих в Реєстр державної системи сертифікації.

Розгляд вказаного вище питання було винесено на позачерговий з'їзд членів Асоціації, який відбувся 03.09.2015 р. Рішенням з'їзду членів Асоціації було прийнято рішення про уповноваження Асоціації "Підприємств з сертифікації та оцінки відповідності" щодо представництва інтересів в судах її членів та засновників шляхом звернення до суду з відповідним обсягом процесуальних прав та обов'язків, яке оформлене протоколом N 2/1 позачергового з'їзду членів Асоціації "Підприємств з сертифікації та оцінки відповідності" від 03.09.2015 р.

Так, органи сертифікації отримали лист ДП "УкрНДНЦ" від 24.06.2015 р. (вих. N 1-10/06-12-2890) "Щодо змін N 2 до ДСТУ 3415-96" за підписом виконуючого обов'язки генерального директора ДП "УкрНДНЦ" ОСОБА_7 До зазначеного листа було додано: копію наказу ДП "УкрНДНЦ" від 19.06.2015 р. N 60 про прийняття змін N 2 до ДСТУ 3415-96, копію змін N 2 до ДСТУ 3415-96, договір на виконання робіт з експертизи документів та протокол узгодження договірної ціни, яким повідомлено, що на виконання доручення Мінекономрозвитку України від 23.05.2014 р. N 3414-05/16675-08 ДП "УкрНДНЦ" прийняв зміни N 2 до ДСТУ 3415-96, якими передбачено, що з 01.07.2015 р. плата стягується не за реєстрацію об'єктів в Реєстрі, а за проведення ДП "УкрНДНЦ" експертизи документів відповідно до договору на виконання зазначених робіт.

Позивач, вважаючи, що ДП "УкрНДНЦ" своїм наказом від 19.06.2015 р. N 60 неправомірно внесло зміни в ДСТУ 3415-96, оскільки безпідставно закріпило за собою функції, які відповідно до законодавства належать Міністерству економічного розвитку та торгівлі України, а саме ведення Реєстру державної системи сертифікації, порушено права всіх органів сертифікації України, звернувся до суду із позовом за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Правові та організаційні засади стандартизації в Україні, забезпечення формування та реалізації державної політики у відповідній сфері регламентовано Законом України "Про стандартизацію" від 5 червня 2014 року N 1315-VII (надалі - Закон N 1315-VII).

За визначенням ч. 1 ст. 4 названого Закону метою стандартизації в Україні є: 1) забезпечення відповідності об'єктів стандартизації своєму призначенню; 2) керування різноманітністю, застосовність, сумісність, взаємозамінність об'єктів стандартизації; 3) забезпечення раціонального виробництва шляхом застосування визнаних правил, настанов і процедур; 4) забезпечення охорони життя та здоров'я; 5) забезпечення прав та інтересів споживачів; 6) забезпечення безпечності праці; 7) збереження навколишнього природного середовища і економія всіх видів ресурсів; 8) усунення технічних бар'єрів у торгівлі та запобігання їх виникненню, підтримка розвитку і міжнародної конкурентоспроможності продукції.

Згідно із статтею 5 Закону N 1315-VII об'єктами стандартизації є: 1) матеріали, складники, обладнання, системи, їх сумісність; 2) правила, процедури, функції, методи, діяльність чи її результати, включаючи продукцію, персонал, системи управління; 3) вимоги до термінології, позначення, фасування, пакування, маркування, етикетування тощо.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону N 1315-VII функції національного органу стандартизації виконує державне підприємство, що не підлягає приватизації, утворене центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері стандартизації.

Згідно із п. 1 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. N 459 (надалі - Положення N 459), Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (Мінекономрозвитку) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Мінекономрозвитку є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує, зокрема, формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, державну промислову політику, державну інвестиційну політику, державну зовнішньоекономічну політику, державну політику у сфері технічного регулювання, стандартизації, метрології та метрологічної діяльності, управління об'єктами державної власності, розвитку підприємництва, державно-приватного партнерства, туризму та курортів (крім здійснення державного нагляду (контролю) у сфері туризму та курортів), державних закупівель, а також державного замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів; формування державної політики у сфері захисту прав споживачів, державної політики з контролю за цінами, державної регуляторної політики та державної політики з питань ліцензування, дозвільної системи, нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Мінекономрозвитку відповідно до покладених на нього завдань затверджує перелік національних стандартів, відповідність яким надає презумпцію відповідності органів з оцінки відповідності спеціальним вимогам до призначених органів з оцінки відповідності, та розміщує його на своєму офіційному веб-сайті (пп. 114 п. 4 цього ж Положення).

Виходячи із аналізу вищезазначених норм права слід дійти висновку, що Мінекономрозвитку є центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики, уповноважений на ведення Реєстру державної системи сертифікації.

Водночас пунктами 8, 9 Положення N 459 передбачено, що Мінекономрозвитку у процесі виконання покладених на нього завдань взаємодіє в установленому порядку з іншими державними органами, допоміжними органами і службами, утвореними Президентом України, тимчасовими консультативними, дорадчими та іншими допоміжними органами, утвореними Кабінетом Міністрів України, органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, громадськими спілками, профспілками та організаціями роботодавців, відповідними органами іноземних держав і міжнародних організацій, а також з підприємствами, установами та організаціями.

Мінекономрозвитку в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, постанов Верховної Ради України та актів Президента України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує та контролює їх виконання.

Накази Мінекономрозвитку, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Відповідно до абз. 23 п. 10 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого Указом Президента України від 31 травня 2011 року N 634/2011, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України приймає рішення щодо створення та припинення діяльності технічних комітетів стандартизації, визначає їх повноваження та порядок створення.

Пунктом 4 ч. 2 ст. 11 Закону N 1315-VII визначено, що до повноважень національного органу стандартизації належить: розроблення за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері стандартизації, національних стандартів та змін до них щодо: процедур розроблення, прийняття, перевірки, перегляду, скасування та відновлення дії національних стандартів, кодексів усталеної практики та змін до них; критеріїв, форми і процедур розгляду пропозицій щодо проведення робіт з національної стандартизації; процедур створення, діяльності та припинення діяльності технічних комітетів стандартизації.

Водночас, правові та економічні основи систем стандартизації та сертифікації, встановлює організаційні форми їх функціонування на території України визначено Декретом Кабінетом Міністрів України "Про стандартизацію та сертифікацію" від 10 травня 1993 року N 46-93 (надалі - Декрет N 46-93).

Частиною 2 ст. 14 Декрету N 46-93 визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері технічного регулювання: призначає органи із сертифікації, акредитовані національним органом України з акредитації, а у разі якщо національний орган України з акредитації не здійснює акредитацію стосовно відповідних видів діяльності із сертифікації, - національним органом з акредитації іншої держави; розглядає спірні питання щодо проведення сертифікації; здійснює державний нагляд за дотриманням органами із сертифікації правил і порядку сертифікації продукції шляхом проведення планових та позапланових перевірок; веде Реєстр державної системи сертифікації (далі - Реєстр); організовує інформаційне забезпечення з питань сертифікації; здійснює інші повноваження, визначені законами України.

Аналіз наведених вище положень свідчить про те, що Мінекономрозвитку України наділений повноваженнями щодо видачі наказів щодо створення та припинення діяльності технічних комітетів стандартизації, зокрема, щодо взаємодії із підпорядкованим організаціями з питань забезпечення функціонування державної системи сертифікації.

Як вбачається з матеріалів справи, ДП "УкрНДНЦ" розпорядженням Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. N 745-р було передано до сфери управління Мінекономрозивитку.

В подальшому, заступником Міністра економічного розвитку і торгівлі України - керівником апарату П. В. П. було винесено окреме доручення, яким, з метою забезпечення виконання наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 17.10.2012 N 1146 (Наказ N 1146), з 19.10.2012 в розпорядження департаменту технічного регулювання Міністерства економічного розвитку і торгівлі України для ведення Реєстру державної системи сертифікації направлено фахівців у кількості семи осіб, зокрема, доручено забезпечити взаємодію між ДП "УкрНДНЦ" та департаментом інформаційних технологій і поінформувати призначені/уповноважені органи з сертифікації продукції в державній системі сертифікації УкрСЕПРО про зміни у веденні Реєстру державної системи сертифікації.

Наказом Мінекономрозвитку України від 17.10.2012 N 1146 "Про забезпечення ведення Реєстру державної системи сертифікації" (Наказ N 1146) Департаменту технічного регулювання було доручено забезпечити внесення відомостей до Реєстру державної системи сертифікації (державний реєстр сертифікатів відповідності) протягом трьох діб з моменту надходження документів, а ДП "УкрНДНЦ" доручено забезпечити опублікування цього наказу в наступному номері щомісячного інформаційного покажчика "Стандарти".

Згідно із розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 р. N 1163-р "Про визначення державного підприємства, яке виконує функції національного органу стандартизації" виконання функцій національного органу стандартизації покладено на ДП "УкрНДНЦ".

Наказом ДП "УкрНДНЦ" від 09.09.2015 р. N 108 затверджено Положення про технічний комітет стандартизації ТК 89 "Оцінка відповідності", яким визначено функції, структуру та сферу діяльності технічного комітету стандартизації ТК 89 "Оцінка відповідності" у національній стандартизації, який є формою співробітництва заінтересованих юридичних та фізичних осіб з метою організації та виконання робіт з міжнародної, регіональної, національної стандартизації у визначеній сфері діяльності та за закріпленими об'єктами стандартизації.

Технічним комітетом N 89 "Оцінка відповідності" розроблено зміни N 2 до ДСТУ 3415-96 "Система сертифікації УкрСЕПРО. Реєстр системи", а Мінекономрозвитку України листом (вих. N 3433-06/19267-08 від 15.06.2015) погодило ці зміни.

В січні 2015 року на ДП "УкрНДНЦ" Законом України "Про стандартизацію" та Статутом ДП "УкрНДНЦ" було покладено функції національного органу стандартизації.

Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 30.12.2014 р. N 1491 затверджено Статут ДП "УкрНДНЦ".

Згідно Статуту ДП "УкрНДНЦ", підприємство створено згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2003 N 1337 "Про утворення Українського науково-дослідного і навчального центру проблем стандартизації, сертифікації та якості", є державним підприємством, яке засновано на державній власності, не має на меті отримання прибутку та належить до сфери управління Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.

Підприємство у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, іншими нормативно-правовими актами, а також цим Статутом.

Пунктом 3.1 Статуту ДП "УкрНДНЦ" визначено, що основною метою діяльності підприємства є виконання функції національного органу стандартизації та органу із сертифікації (оцінки відповідності), а також забезпечення реалізації економічних інтересів держави, задоволення потреб населення, суб'єктів господарювання будь-якої форми власності в продукції, роботах, послугах у сфері національної стандартизації, спрямованих на забезпечення раціонального виробництва шляхом застосування визнаних правил, настанов і процедур; забезпечення охорони життя та здоров'я; забезпечення прав та інтересів споживачів; забезпечення безпечності праці; збереження навколишнього природного середовища і економії всіх видів ресурсів; усунення технічних бар'єрів у торгівлі та запобігання їх виникненню, підтримки розвитку і міжнародної конкурентоспроможності продукції.

Предметом діяльності підприємства є, зокрема, участь у визначенні пріоритетних напрямів розвитку сфери стандартизації, оцінки (підтвердженні) відповідності (сертифікації), систем управління та їх техніко-економічного аналізу і обґрунтування; організація та координація діяльності щодо розроблення, прийняття, перевірки, перегляду, скасування та відновлення дії національних стандартів, кодексів усталеної практики та змін до них; погодження, проведення перевірки, перегляд, розроблення змін до національних стандартів та кодексів усталеної практики і прийняття рішення щодо їх скасування та відновлення дії в разі відсутності технічного комітету стандартизації, сфера діяльності якого поширюється на певні об'єкти стандартизації; розроблення за погодженням з Уповноваженим органом управління національних стандартів та змін до них щодо: процедур розроблення, прийняття, перевірки, перегляду, скасування та відновлення дії національних стандартів, кодексів усталеної практики та змін до них; критеріїв, форми і процедур розгляду пропозицій щодо проведення робіт з національної стандартизації; процедур створення, діяльності та припинення діяльності технічних комітетів стандартизації; забезпечення відповідності національних стандартів та кодексів усталеної практики законодавству; забезпечення адаптації національних стандартів та кодексів усталеної практики до сучасних досягнень науки і техніки тощо.

Відповідно до п. 9.4 Статуту підприємство діє на принципах самоокупності та самофінансування.

Отже, з урахуванням вищенаведеного, функції щодо ведення Реєстру були передані ДП "УкрНДНЦ" на підставі Закону N 1315-VII та відображені у Статуті підприємства, тобто з дотриманням вимог чинного законодавства.

Законом України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності" 15 січня 2015 року N 124-VIII внесено зміни до ст. 19 Декрету N 46-93 в частині оплати послуг, якими передбачено, що оплаті підлягають всі види робіт, пов'язані з обов'язковою сертифікацією продукції: підготовчі, експертні, щодо атестації, випробування, контролю та реєстрації.

Відповідно до ст. 13 Декрету N 46-93 сертифікація продукції в державній системі сертифікації поділяється на обов'язкову та добровільну.

В судовому засіданні представники відповідачів зазначили те, що експертиза, передбачена змінами N 2 до ДСТУ 3415-96 є добровільною. Зазначене не заперечувалось представниками позивачів.

Таким чином, беручи до уваги те, що Законом N 1315-VII та Статутом за ДП "УкрНДНЦ" було закріплено функції щодо ведення Реєстру державної системи сертифікації, зокрема віднесено повноваження в частині прийняття, скасування, відновлення дії національних стандартів, а також те, що останній діє на принципах самофінансування, що не забороняє останньому отримувати певні кошти за надання послуг з метою забезпечення своєї діяльності шляхом зарахування коштів на спеціальні рахунки, використання коштів з яких здійснюється у спеціальному порядку, а сертифікація, передбачена змінами N 2 до ДСТУ 3415-96 є добровільною, слід дійти висновку, що дії Мінекономрозвитку України щодо погодження ДП "УкрНДНЦ" внесення змін N 2 до ДСТУ 3415-96 "Система сертифікації УкрСЕПРО. Реєстр системи" в частині стягнення плати на проведення експертизи, є таким, що не суперечать чинному законодавству, а наказ ДП "УкрНДНЦ" N 60 від 19.06.2015 р. слід вважати таким, що винесений у відповідності до вимог чинного законодавства.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому суд, оцінюючи спірні дії відповідача, виходить з критеріїв оцінки рішень, чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, встановлених ч. 3 ст. 2 КАС України, до зокрема, відносяться вчинення дій на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з аналізу положень чинного законодавства та доказів, наявних у матеріалах справи, суд вважає, що адміністративний позов Асоціації "Підприємств з сертифікації та оцінки відповідності" не підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 69 - 71, 94, 160 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва постановив:

У позові Асоціація "Підприємств з сертифікації та оцінки відповідності" відмовити повністю.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий, суддя І. О. Іщук

Судді:

І. М. Погрібніченко

В. П. Шулежко