ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
26.11.2015
Справа N 910/14673/15
Про зобов'язання вчинити дiї
Колегiя суддiв Вищого господарського суду України у складi:
головуючого суддi Ходакiвської І. П.,суддiв Фролової Г. М., Яценко О. В., розглянувши касацiйну скаргу Приватного акцiонерного товариства "БРВ Київ" на постанову вiд 24.09.2015 Київського апеляцiйного господарського судуу справi N 910/14673/15 господарського суду мiста Києва за позовом Приватного акцiонерного товариства "БРВ Київ" до Торгово-промислової палати України про зобов’язання вчинити дiї
За участю представникiв сторiн:
Вiд позивача - Лiнчiцька І. Г. (дов. вiд 11.11.15)
Вiд вiдповiдача - Студеннiков С. В. (дов. вiд 20.08.15)
Вiдповiдно до розпорядження Секретаря другої судової палати вiд 25.11.2015 справа слухається колегiєю суддiв у складi: головуючий - Ходакiвська І. П., суддi - Фролова Г. М., Яценко О. В.
ВСТАНОВИЛА:
Приватне акцiонерне товариство "БРВ Київ" звернулось до господарського суду мiста Києва з позовом до Торгово-промислової палати України про зобов’язання вчинити дiї, в якому просив суд визнати порушеним право позивача на отримання сертифiкату про засвiдчення форс-мажорних обставин та зобов’язати вiдповiдача видати позивачевi сертифiкат про засвiдчення форс-мажорних обставин згiдно договору користування земельною дiлянкою N 10/3714 вiд 27.02.2012 iз змiнами та доповненнями.
Рiшенням господарського суду мiста Києва вiд 11.08.2015 (суддя Смирнова Ю. М.) в задоволеннi позову вiдмовлено.
Постановою Київського апеляцiйного господарського суду вiд 24.09.2015 у складi: Отрюха Б. В., Михальської Ю. Б., Тищенко А. І. рiшення господарського суду першої iнстанцiї залишено без змiн.
ПАТ "БРВ Київ" у касацiйнiй скарзi просить рiшення та постанову попереднiх судових iнстанцiй скасувати, прийняти нове рiшення, яким позов задовольнити, а саме визнати порушеним право позивача на отримання сертифiкату про засвiдчення форс-мажорних обставин та зобов’язати вiдповiдача видати позивачевi сертифiкат про засвiдчення форс-мажорних обставин згiдно договору користування земельною дiлянкою N 10/3714 вiд 27.02.2012 iз змiнами та доповненнями. Скарга мотивована неправильним застосуванням та порушенням судами норм чинного законодавства, зокрема, положень Закону України "Про торгово-промисловi палати в Українi", Закону України "Про тимчасовi заходи на перiод проведення антитерористичної операцiї".
Розглянувши матерiали справи та касацiйної скарги, проаналiзувавши на пiдставi встановлених фактичних обставин справи правильнiсть застосування судом норм матерiального та процесуального права, колегiя суддiв зазначає наступне.
Господарськими судами попереднiх iнстанцiй встановлено, що згiдно договору користування земельною дiлянкою N 10/3714 вiд 27.02.2012 (в редакцiї договору про внесення змiн i доповнень вiд 30.01.2014) ПАТ "БРВ Київ" є користувачем земельної дiлянки, яка знаходиться за адресою: вул. Петровського, 272 "к" в Петровському районi м. Донецька (цех з виробництва меблiв).
09.02.2015 позивач звернувся до Торгово-промислової палати України iз заявою про засвiдчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) для суб’єктiв господарювання за податковими зобов’язаннями для подання заяви про повернення надмiру сплачених грошових зобов’язань.
В пунктi 6 вказаної заяви "Найменування, розмiр та термiни настання невиконаного податкового зобов’язання у зв’язку з настанням форс-мажорних обставин" позивачем зазначено: "орендна плата за землю за перiод проведення антитерористичної операцiї з 14.04.2014; розмiр: 189 600,47 грн.; термiн: 14.04.2014–31.12.2014".
Листом N 768/05-5.4 вiд 18.02.2015 Торгово-промисловою палатою України було вiдмовлено у задоволеннi вказаної заяви з посиланням на ст. 6 Закону України "Про тимчасовi заходи на перiод проведення антитерористичної операцiї" та зазначено, що в силу даного закону не вимагається додаткове отримання сертифiката про засвiдчення форс - мажорних обставин.
26.02.2015 позивачем подано вiдповiдачу скаргу на вiдмову у видачi сертифiкату про засвiдчення форс-мажорних обставин.
Листом N 1717/05-5.4 вiд 10.03.2015 Торгово-промисловою палатою України у задоволеннi скарги позивача вiдмовлено. У наведеному листi вiдповiдач зазначив про правомiрнiсть вiдмови у видачi сертифiкату, оскiльки вказанi позивачем обставини свiдчать про вiдсутнiсть необхiдностi засвiдчення форс-мажорних обставин, так як звiльнення вiд сплати платежiв за Договором оренди землi прямо передбачено законодавчими нормами.
Не погоджуючись iз доводами вiдповiдача, позивач звернувся до вiдповiдача зi скаргою на вказанi вище вiдмови у видачi сертифiкатiв про засвiдчення форс-мажорних обставин, в задоволеннi якої вiдповiдачем було вiдмовлено листом вiд 31.03.2015 N 2429/05-5.4.
16.04.2015 позивач звернувся до вiдповiдача iз заявою про засвiдчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) для суб’єктiв господарювання за договiрними зобов’язаннями.
У п. 5 "Найменування, обсяг та термiни настання невиконаних зобов’язань за договором/контрактом, угодою у зв’язку з настанням форс-мажорної обставини/обставин" позивачем було визначено: "Несплата податкових зобов’язань по податку на землю починаючи з 01.01.2015".
Листом N 1783/05.0-5.4 вiд 23.04.2015 Торгово-промисловою палатою України у задоволеннi вказаного звернення позивача було також вiдмовлено.
Позивач, вважаючи, що вiдповiдач безпiдставно вiдмовив у видачi сертифiкату про засвiдчення форс-мажорних обставин за вказаними заявами, звернувся до господарського суду з даним позовом.
Вiдповiдно до ч. 3 ст. 14 Закону України "Про торгово-промисловi палати в Українi" Торгово-промислова палата України засвiдчує форс-мажорнi обставини (обставини непереборної сили), а також торговельнi та портовi звичаї, прийнятi в Українi, за зверненнями суб’єктiв господарської дiяльностi та фiзичних осiб.
Статтею 14-1 Закону України "Про торгово-промисловi палати в Українi" визначено, що Торгово-промислова палата України та уповноваженi нею регiональнi торгово-промисловi палати засвiдчують форс-мажорнi обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифiкат про такi обставини протягом семи днiв з дня звернення суб’єкта господарської дiяльностi за собiвартiстю.
Порядок засвiдчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) встановлено Регламентом засвiдчення Торгово-промисловою палатою України та регiональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затв. Рiшенням Президiї ТПП України вiд 18.12.2014 за N 44(5).
Згiдно з п. 6.3 Регламенту заява на засвiдчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) подається за пiдписом керiвника пiдприємства, органiзацiї або, за його дорученням, довiреною особою. В заявi вказуються наявнiсть за договором, контрактом, угодою та/або законом, нормативним актом встановлених зобов’язань, передбачений ними термiн, обсяги i умови їх виконання, форс-мажорнi обставини (обставини непереборної сили), початок їх виникнення i термiн дiї, якi, на думку зацiкавленої сторони, унеможливили виконання цих зобов’язань. Окремо, у випадку наявностi, в заявi вказуються договором (контрактом) або нормативним актом передбаченi обставини, що звiльняють сторони вiд вiдповiдальностi, перерахованi подiї, якi сторони погодилися вважати (або нормативний акт встановлює) форс-мажорними, орган країни, що засвiдчує/пiдтверджує факт настання обставин форс-мажору; термiн повiдомлення сторони про їх настання, якi саме зобов’язання за договором (контрактом) не можуть бути виконанi внаслiдок настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), з посиланням та наданням доказiв таких обставин.
Вiдповiдно до п. 3.3 Регламенту, сертифiкат про форс-мажорнi обставини (обставини непереборної сили) - документ встановленої ТПП України форми, який засвiдчує настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), виданий ТПП України або регiональною торгово-промисловою палатою згiдно з чинним законодавством, умовами договору (контракту, угоди тощо) та цим Регламентом.
Вiдповiдно до ч. 2 ст. 14-1 Закону України "Про торгово-промисловi палати в Українi" форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайнi та невiдворотнi обставини, що об’єктивно унеможливлюють виконання зобов’язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов’язкiв згiдно iз законодавчими та iншими нормативними актами, а саме: загроза вiйни, збройний конфлiкт або серйозна погроза такого конфлiкту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, вiйськовим ембарго, дiї iноземного ворога, загальна вiйськова мобiлiзацiя, вiйськовi дiї, оголошена та неоголошена вiйна, дiї суспiльного ворога, збурення, акти тероризму, диверсiї, пiратства, безлади, вторгнення, блокада, революцiя, заколот, повстання, масовi заворушення, введення комендантської години, експропрiацiя, примусове вилучення, захоплення пiдприємств, реквiзицiя, громадська демонстрацiя, блокада, страйк, аварiя, протиправнi дiї третiх осiб, пожежа, вибух, тривалi перерви в роботi транспорту, регламентованi умовами вiдповiдних рiшень та актами державних органiв влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/iмпорту тощо, а також викликанi винятковими погодними умовами i стихiйним лихом, а саме: епiдемiя, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревiй, повiнь, нагромадження снiгу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портiв, перевалiв, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просiдання i зсув ґрунту, iншi стихiйнi лиха тощо.
Пiдпунктом 3.3.1 п. 3.1 Регламенту визначено, що форс-мажорнi обставини (обставини непереборної сили) (Force Majeure) - це надзвичайнi та невiдворотнi обставини, якi об’єктивно впливають на виконання зобов’язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов’язкiв за законодавчими i iншими нормативними актами, дiю яких неможливо було передбачити та дiя яких унеможливлює їх виконання протягом певного перiоду часу.
Згiдно з п. 6.2 Регламенту форс-мажорнi обставини (обставини непереборної сили) засвiдчуються за заявою зацiкавленої особи по кожному окремому договору, контракту, угодi тощо, а також по податкових та iнших зобов’язаннях/обов’язках, виконання яких настало згiдно з законодавчим чи iншим нормативним актом або може настати найближчим часом i виконання яких стало неможливим через наявнiсть зазначених обставин.
Вiдповiдно до п. 6.4 Регламенту до заяви про засвiдчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) мають додаватись, зокрема, данi заявника про невиконанi зобов’язання за договором, контрактом, угодою тощо або вiдповiдно до акта органiв державної влади, якi неможливо виконати через настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).
Як встановлено судами попереднiх iнстанцiй, позивачем подавались заяви вiд 09.02.2015 та вiд 16.04.2015 до Торгово-промислової палати України з метою отримання сертифiкату про форс-мажорнi обставини щодо неможливостi виконання податкових зобов’язань по податку на землю за користування земельною дiлянкою, розташованою за адресою: вул. Петровського, 272 "к" в Петровському районi м. Донецька.
Однак, вiдповiдно до ст. 6 Закону України "Про тимчасовi заходи на перiод проведення антитерористичної операцiї" пiд час проведення антитерористичної операцiї звiльнено суб’єктiв господарювання, якi здiйснюють дiяльнiсть на територiї проведення антитерористичної операцiї, вiд сплати за користування земельними дiлянками державної та комунальної власностi.
Таким чином, позивач звiльнений вiд плати за користування вiдповiдною земельною дiлянкою в силу закону, а саме, ст. 6 Закону України "Про тимчасовi заходи на перiод проведення антитерористичної операцiї", яка є нормою прямої дiї та не передбачає отримання сертифiкату про засвiдчення форс - мажорних обставин.
Враховуючи, що сертифiкат Торгово-промислової палати України засвiдчує iснування форс-мажорних обставин, якими в розумiннi ст.ст. 14-1 Закону України "Про торгово-промисловi палати в Українi", п.п. 3.1, 6.2, 6.4 Регламенту є обставини, що унеможливлюють виконання певного зобов’язання, а в силу ст. 6 Закону України "Про тимчасовi заходи на перiод проведення антитерористичної операцiї" у позивача зобов’язання зi сплати за користування земельною дiлянкою вiдсутнє, суди обґрунтовано зазначили про вiдсутнiсть пiдстав для видачi сертифiкату про засвiдчення форс-мажорних обставин в даному випадку.
Крiм того, судами попереднiх iнстанцiй взято до уваги, що позивач звернувся до суду з позовом про зобов’язання вiдповiдача вчинити дiї, а саме визнати порушеним його право на отримання сертифiкату про засвiдчення форс-мажорних обставин та зобов’язати вiдповiдача видати позивачевi сертифiкат про засвiдчення форс-мажорних обставин згiдно договору користування земельною дiлянкою N 10/3714 вiд 27.02.2012 iз змiнами та доповненнями.
При цьому, вiдповiдно до ст. 1 Закону України "Про торгово-промисловi палати в Українi" торгово-промислова палата є недержавною неприбутковою самоврядною органiзацiєю, яка об’єднує юридичних осiб, якi створенi i дiють вiдповiдно до законодавства України, та громадян України, зареєстрованих як пiдприємцi, та їх об’єднання.
Висновок ТПП не є актом державного органу, такий висновок лише одним iз видiв доказiв, який не має наперед визначеної сили.
Таким чином, суди правомiрно зазначили, що просячи суд зобов’язати ТПП видати сертифiкат про засвiдчення форс-мажорних обставин, позивач фактично просить пiдмiнити зазначений орган, що є неприпустимим, оскiльки вирiшення цього питання не вiдноситься до компетенцiї суду.
З огляду на викладене, суди правомiрно дiйшли висновку про вiдмову в позовi.
Враховуючи вищенаведене, постанова апеляцiйної iнстанцiї, якою залишено без змiн рiшення господарського суду першої iнстанцiї, вiдповiдає нормам чинного законодавства i має бути залишена без змiн.
Керуючись, ст.ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, колегiя суддiв Вищого господарського суду України постановила:
Касацiйну скаргу Приватного акцiонерного товариства "БРВ Київ" залишити без задоволення.
Постанову вiд 24.09.2015 Київського апеляцiйного господарського суду у справi N 910/14673/15 господарського суду мiста Києва залишити без змiн.
Головуючий суддя: І. Ходакiвська
Суддi:
Г. Фролова,
О. Яценко