ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
30.12.2015 N 47854/7/99-99-15-03-01-17
Про справляння єдиного податку
платниками четвертої групи
Державна фіскальна служба України з метою забезпечення виконання вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) у частині справляння єдиного податку платниками четвертої групи повідомляє.
Відповідно до вимог чинного законодавства однією з умов перебування сільськогосподарських товаровиробників на спрощеній системі оподаткування є наявність земельних ділянок, оскільки об'єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду. Земельні ділянки можуть перебувати у власності сільськогосподарського товаровиробника або надаватись йому у користування, у тому числі на умовах оренди.
Відповідно до ст. 125 та 126 Земельного кодексу України (далі - ЗКУ) укладені договори оренди землі підлягають обов'язковій державній реєстрації. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України від 1 липня 2004 року N 1952 "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у Державному земельному кадастрі в порядку, встановленому Законом України від 7 липня 2011 року N 3613-VI "Про Державний земельний кадастр", із змінами та доповненнями (ст. 202 ЗКУ).
Крім того, державна реєстрація речових прав, похідних від права власності, на земельні ділянки сільськогосподарського призначення може здійснюватися нотаріусом незалежно від нотаріального посвідчення договору, на підставі якого виникає таке право.
Підставою для нарахування єдиного податку платникам четвертої групи є дані Державного земельного кадастру та/або дані з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (п. 292-1.3 ст. 2921 Кодексу).
Базою оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь, а для земель водного фонду - нормативна грошова оцінка ріллі в області з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного станом на 1 січня базового податкового (звітного) року.
Питання оцінки земельних ділянок, застосування індексації та коефіцієнтів належить виключно до компетенції центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, яким є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру.
Держгеокадастр та його територіальні органи відповідно до повноважень видають витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок.
Платниками єдиного податку четвертої групи є сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Для визначення розміру доходу, одержаного від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки, суб'єкти господарювання складають Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва, форму якого затверджено наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 26.12.2011 р. N 772 <...>.
Не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи суб'єкти господарювання, які станом на 1 січня базового (звітного) року мають податковий борг (недоїмку), за винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
Звертаємо увагу, що в інтегрованій картці платника податку окремих платників обліковується податковий борг, який виник внаслідок помісячних нарахувань податкового законодавства (шляхи урегулювання цього питання визначено листом ДФС від 02.09.2015 р. за № 32589/7/99-99-15-03-01-17).
Для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку сільськогосподарські товаровиробники повинні подати контролюючому органу податкові декларації з додатками.
ДФС розроблено Порядок заповнення податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 р. N 578, який після затвердження відповідним наказом буде надіслано для використання в роботі.
Порядок анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи визначено пп. 4 п. 299.10 та абзацом другим п. 299.11 ст. 299 Кодексу, який застосовується у разі виявлення контролюючим органом під час виїзних документальних перевірок невідповідності вимогам перебування на спрощеній системі оподаткування.
Зобов'язуємо довести зазначене до підпорядкованих органів ДФС для керівництва в роботі та встановити контроль за дотриманням вимог чинного законодавства України.
Голова Р. Насіров