МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ І ТОРГІВЛІ УКРАЇНИ

НАКАЗ
03.04.2015 N 328

Про затвердження Положення про департамент
регулювання зовнішньоекономічної діяльності

(Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства
економічного розвитку і торгівлі
N 981 від 17.08.20
15
N 1396 від 04.11.20
15
N 1794 від 28.12.20
15
N 459 від 27.03.20
17)

Наказую:

1. Затвердити Положення про департамент регулювання зовнішньоекономічної діяльності як самостійний структурний підрозділ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, що додається.

(Пункт 2 фактично втратив чинність у зв'язку з втратою чинності Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі N 180 від 28.10.2011, до якого вносились зміни)

2. Абзац третій наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 28.10.2011 N 180 "Про затвердження положень про самостійні структурні підрозділи Міністерства економічного розвитку і торгівлі України" виключити.

3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Нефьодова М.Є.

Міністр А. Абромавичус

Затверджено
Наказ Міністерства економічного
розвитку і торгівлі України
03.04.2015 N 328

Положення
про департамент регулювання зовнішньоекономічної діяльності

1. Загальні положення

1.1. Департамент регулювання зовнішньоекономічної діяльності (далі - департамент) є самостійним структурним підрозділом апарату Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (далі - Мінекономрозвитку).

1.2. Головною метою діяльності департаменту є:

1) розроблення пропозицій щодо вдосконалення державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності та розвитку міжнародних економічних зв'язків;

2) забезпечення функціонування системи нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності;

3) контроль за додержанням суб'єктами господарської діяльності (українськими та іноземними) чинного законодавства України, міжнародного права та міжнародних договорів України у сфері зовнішньоекономічних відносин та застосування (скасування) спеціальних санкцій згідно зі статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" до українських та іноземних суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності.

1.3. Департамент у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, Указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, наказами Мінекономрозвитку, цим Положенням та дорученнями керівництва Мінекономрозвитку.

1.4. Структура та чисельність департаменту визначаються відповідно до структури та штатного розпису Мінекономрозвитку.

1.5. До складу департаменту входять такі структури і підрозділи:

відділ державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності;

відділ нетарифного регулювання;

відділ контролю у сфері зовнішньоекономічної діяльності;

відділ аналізу ефективності та інформаційно-технічного супроводу зовнішньоекономічної діяльності.

(Абзац п'ятий пункту 1.5 розділу 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі N 1794 від 28.12.2015)

1.6. Основні завдання, функції та права структурних підрозділів, що входять до складу департаменту, визначаються в положеннях про них.

2. Завдання департаменту

Основними завданнями департаменту є:

2.1. Розроблення пропозицій щодо вдосконалення механізмів державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності в Україні.

2.2. Підготовка пропозицій щодо забезпечення функціонування системи нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, обліку (реєстрації) окремих видів зовнішньоекономічних договорів (контрактів), укладених суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності України всіх форм власності, та здійснення відповідних заходів.

2.3. Підготовка та опрацювання пропозицій щодо запровадження ліцензування і квотування у сфері зовнішньої торгівлі.

2.4. Виконання в установленому законодавством порядку регуляторних та реєстраційно-дозвільних функцій у сфері експорту, імпорту товарів (робіт, послуг).

2.5. Здійснення відповідно до законодавства ліцензування експорту, імпорту товарів (робіт, послуг).

2.6. Здійснення ліцензування на право імпорту, експорту спирту етилового, коньячного і плодового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

(Пункт 2.7 розділу 2 виключено на підставі Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі N 981 від 17.08.2015)

(Пункт 2.8 розділу 2 виключено на підставі Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі N 981 від 17.08.2015)

(Пункт 2.7 розділу 2 виключено на підставі Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі N 459 від 27.03.2017)

2.7. Здійснення ліцензування експортно-імпортних операцій за заявками суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, до яких (українських та іноземних) застосовано спеціальну санкцію - індивідуальний режим ліцензування, оформлення та видача разових (індивідуальних) ліцензій.

2.8. Видача дозволів на реекспорт товарів українського та іноземного походження відповідно до міжнародних договорів за участю інших підрозділів Мінекономрозвитку.

2.9. Здійснення в межах повноважень державної реєстрації майнових інвестицій за межами України відповідно до чинного законодавства.

2.10. Аналіз ефективності заходів нетарифного регулювання; участь у межах компетенції департаменту в підготовці висновків і пропозицій щодо законодавчих та нормативно-правових актів у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

2.11. Опрацювання звернень органів Державної фіскальної служби та правоохоронних органів, Національного банку щодо застосування (скасування, зміни виду, тимчасового зупинення дії) спеціальних санкцій, визначених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", підготовка відповідних проектів наказів Мінекономрозвитку з цього питання.

2.12. Підготовка пропозицій щодо застосування (скасування, зміни виду, тимчасового зупинення дії) спеціальних санкцій згідно зі статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" до українських та іноземних суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, узагальнення матеріалів щодо ефективності спеціальних санкцій для інформування Кабінету Міністрів України, відповідних центральних органів виконавчої влади.

2.13. Розгляд звернень і надання матеріалів, що засвідчують вжиття українськими та іноземними суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності практичних заходів щодо ліквідації допущених порушень чинного законодавства України у сфері зовнішньоекономічної діяльності та надання роз'яснень з цих питань.

2.14. Ведення обліку іноземних компаній, які застосовують до України обмежувальну ділову практику або несумлінно виконують зобов'язання перед Україною та українськими партнерами.

2.15. Участь у заходах з питань протидії відмиванню (легалізації) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму; забезпечення взаємодії з Державною службою фінансового моніторингу, Державною фіскальною службою, правоохоронними органами та Національним банком у межах компетенції департаменту.

2.16. Забезпечення в установленому порядку захисту економічних прав і законних інтересів України, її суб'єктів господарювання.

2.17. Здійснення аналізу розрахунків за зовнішньоекономічними операціями та розроблення пропозицій щодо вдосконалення механізму проведення зазначених розрахунків і порядку контролю за ними.

2.18. Забезпечення видачі в установленому порядку висновків щодо продовження строків розрахунків у іноземній валюті в разі виконання резидентом операцій за договорами виробничої кооперації, консигнації, комплексного будівництва, тендерної поставки, гарантійного обслуговування, поставки складних технічних виробів і товарів спеціального призначення.

2.19. Удосконалення та розроблення нормативно-правових актів стосовно визначених законодавством України заходів щодо стимулювання ввезення на митну територію України товарів, необхідних для розвитку вітчизняного виробництва, його технічного переоснащення та модернізації, а також упровадження вітчизняними підприємствами заходів з енергозбереження.

2.20. Узагальнення практики застосування законодавства з питань регулювання зовнішньоекономічної діяльності, підготовка пропозицій щодо вдосконалення або прийняття нових законодавчих і нормативно-правових актів стосовно механізмів державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності в Україні.

2.21. Забезпечення взаємодії органів виконавчої влади, професійних об'єднань, асоціацій товаровиробників та суб'єктів господарської діяльності у сфері зовнішньоекономічної діяльності (зокрема нетарифного регулювання та ліцензійної діяльності).

2.22. У межах компетенції забезпечення взаємодії з державним підприємством "Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків" (ДП "Держзовнішінформ") і державним підприємством "Укрпромзовнішекспертиза" щодо здійснення державної кон'юнктурно-цінової політики в зовнішній торгівлі.

2.23. Проведення експертизи зовнішньоекономічних договорів (контрактів), укладених суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності на виконання міжурядових угод та державних зобов'язань України.

2.24. Видача висновків про те, що товари, які використовуються для розвитку виробництва і забезпечення споживання біологічних видів палива, не виробляються та не мають аналогів в Україні.

2.25. Участь у розробленні, погодженні та укладанні міжнародних договорів та угод стосовно збереження наявних ринків збуту української продукції та розвитку експорту за допомогою інструментів державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

2.26. Підготовка пропозицій щодо погодження кандидатур на посади начальників управлінь зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та їх заступників.

2.27. Розгляд пропозицій обласних державних адміністрацій, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, відповідного республіканського органу Автономної Республіки Крим щодо надання права підпису документів дозвільного характеру посадовим особам та підготовка відповідних наказів.

2.28. Взаємодія з відповідним республіканським органом Автономної Республіки Крим, структурними підрозділами обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій з питань оформлення документів дозвільного характеру, надання їм методологічної допомоги, зокрема з питань зовнішньоекономічної діяльності, а також контролю за додержанням вимог діючого порядку оформлення документів дозвільного характеру.

2.29. Вивчення досвіду іноземних держав з питань інструментів державного регулювання та контролю за зовнішньоекономічною діяльністю, податкового адміністрування у сфері зовнішньоекономічної діяльності, своєчасності розрахунків за зовнішньоекономічними операціями, наявних механізмів стягнення боргів з іноземних компаній та підготовка пропозицій щодо удосконалення законодавства України, що регулює цю сферу.

2.30. Розроблення та впровадження заходів щодо ефективного використання експортно-імпортних квот і контроль за ефективністю їх використання.

2.31. Інформування компетентних органів окремих країн, економічних об'єднань, митних союзів про видані ліцензії на експорт товарів походженням з України, щодо імпорту яких застосовано антидемпінгові заходи або діють міжнародні договори, якими передбачено добровільні обмеження експорту.

2.32. У межах компетенції участь у роботі комісій, створених рішеннями Уряду, наказами Мінекономрозвитку, з перевірки діяльності окремих суб'єктів господарської діяльності України; надання пропозицій щодо створення спеціальних міжвідомчих та інших комісій.

2.33. Надання методичної допомоги центральним органам виконавчої влади, організаціям та підприємствам з питань додержання суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності законодавства України під час здійснення зовнішньоекономічних операцій.

2.34. Інформування уповноважених органів центральної виконавчої влади про виявлені порушення під час провадження суб'єктами підприємництва зовнішньоекономічної діяльності.

2.35. Підготовка пропозицій щодо розробок, запровадження і супроводження програмного забезпечення, інформаційних мереж і баз даних з питань діяльності департаменту.

2.36. У межах компетенції участь у формуванні завдань економічним відділам у складі закордонних дипломатичних установ України; участь у кадровому забезпеченні дипломатичних представництв України за кордоном з питань, що належать до повноважень департаменту.

2.37. Аналіз законодавства та практики інших країн, економічних об'єднань або митних союзів з питань застосування обмежувальних заходів і внесення пропозицій щодо захисту інтересів українських товаровиробників на зовнішніх ринках.

2.38. Участь у підготовці проектів директив делегаціям України на переговорах з іншими країнами, економічними об'єднаннями або митними союзами з питань організаційного, торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва, надання пропозицій до персонального складу цих делегацій.

2.39. Участь у створенні та розвитку мережі інформаційної взаємодії з відповідними структурними підрозділами місцевих державних адміністрацій для забезпечення функціонування системи державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

2.40. Опрацювання проектів нормативно-правових актів з питань державної митної справи.

(Розділ 2 доповнено пунктом згідно з Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі N 1794 від 28.12.2015)

3. Права департаменту

Департамент для виконання покладених на нього завдань має право в установленому порядку:

3.1. Одержувати від структурних підрозділів Мінекономрозвитку інформацію, необхідну для виконання визначених завдань.

3.2. Залучати спеціалістів центральних та місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ і організацій (за згодою їх керівників) для розі ляду питань, що належать до його компетенції.

3.3. Скликати наради та утворювати робочі групи.

3.4. Одержувати робочу та оперативну інформацію, документи і матеріали від міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності та їх посадових осіб.

(Пункт 3.4 розділу 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі N 1794 від 28.12.2015)

3.5. Користуватися безоплатно базами даних, реєстрами та іншими видами інформаційних ресурсів державних органів, державними, у тому числі урядовими, системами зв'язку і комунікацій, мережами спеціального зв'язку та іншими технічними засобами.

3.6. Брати участь у нарадах, конференціях та семінарах з питань, що належать до компетенції департаменту.

4. Керівництво департаменту

4.1. Департамент очолює директор, якого в установленому порядку призначає на посаду та звільняє з посади державний секретар Мінекономрозвитку.

4.2. Директор департаменту повинен мати ступінь вищої освіти не нижче магістра, досвід роботи на посадах державної служби категорій "Б" чи "В" або досвід служби в органах місцевого самоврядування, або досвід роботи на керівних посадах підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності не менше двох років та вільно володіти державною мовою.

4.3. Директор департаменту підпорядкований заступнику Міністра відповідно до розподілу обов'язків.

4.4. Директор департаменту:

здійснює керівництво роботою департаменту і несе персональну відповідальність за виконання завдань, визначених цим Положенням;

організовує, забезпечує та контролює виконання в установлені строки доручень керівництва Мінекономрозвитку, несе персональну відповідальність за стан виконавської дисципліни в департаменті;

організовує та координує підготовку проектів рішень і документів з питань, що належать до компетенції департаменту;

візує проекти рішень та документи з питань, що належать до сфери діяльності департаменту, які подаються на підпис керівництву Мінекономрозвитку;

у межах повноважень, наданих керівництвом Мінекономрозвитку, має право підпису документів дозвільного характеру, підписує листи, запити та документи у справах, що виникають у сфері діяльності департаменту, які надсилаються до інших органів виконавчої влади;

з питань, що належать до сфери діяльності департаменту, підписує доповідні та службові записки, інформаційно-аналітичні матеріали та інші документи, які використовуються в управлінській діяльності, для подання керівництву Мінекономрозвитку або іншим самостійним структурним підрозділам Мінекономрозвитку;

організовує міжвідомчу взаємодію та забезпечує взаємодію департаменту з іншими самостійними структурними підрозділами Мінекономрозвитку та структурними підрозділами Секретаріату Кабінету Міністрів України з питань, які потребують спільного вирішення;

за дорученням керівництва Мінекономрозвитку забезпечує супровід у комітетах Верховної Ради України законопроектів з питань, що належать до сфери діяльності департаменту;

забезпечує в межах компетенції виконання вимог щодо збереження державної таємниці відповідно до Закону України "Про державну таємницю", уживає заходів щодо збереження службової інформації в департаменті;

бере участь у підготовці матеріалів, розголошення яких створює загрозу національним інтересам і безпеці, за окремими показниками про зміст директив, планів, вказівок, тактику ведення переговорів, позицію щодо готовності йти на поступки, мету здійснення переговорів, засоби здійснення впливу на контрагентів для делегацій, які представляють Україну на міжнародних переговорах із зовнішньоекономічних питань;

забезпечує відповідно до вимог законодавства нерозголошення відомостей, що дають змогу визначити обізнаність української сторони на переговорах про плани (наміри) контрагента та зміст або результати конкретних переговорів, якщо за взаємною домовленістю сторін вони не підлягають розголошенню, а їх розголошення створює загрозу національним інтересам і безпеці;

у межах повноважень з видачі в установленому порядку висновків щодо продовження строків розрахунків в іноземній валюті в разі виконання резидентом операцій за договорами виробничої кооперації, консигнації, комплексного будівництва, тендерної поставки, гарантійного обслуговування, поставки складних технічних виробів і товарів спеціального призначення використовує відомості про обсяги, номенклатуру, маршрути перевезення, найменування транспортних засобів, час їх руху, місця навантаження і розвантаження, обсяги надходжень від експорту товарів військового призначення або подвійного використання, які є предметом зовнішньоекономічного контракту у військово-технічній сфері;

відповідає за стан пожежної безпеки в приміщеннях департаменту та здійснює контроль за виконанням правил пожежної безпеки;

контролює додержання співробітниками департаменту правил внутрішнього службового розпорядку;

представляє Мінекономрозвитку в інших органах виконавчої влади, на підприємствах, в установах і організаціях з питань, що належать до компетенції департаменту;

у своєму безпосередньому підпорядкуванні має заступника директора департаменту - начальника відділу контролю у сфері зовнішньоекономічної діяльності, заступника директора департаменту начальника відділу державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, начальника відділу нетарифного регулювання, начальника відділу аналізу ефективності та інформаційно-технологічного супроводу зовнішньоекономічної діяльності;

погоджує положення про структурні підрозділи, утворені у складі департаменту;

організовує та забезпечує разом з керівниками структурних підрозділів, утворених у складі департаменту, та департаментом персоналу роботу з добору, розстановки кадрів, підвищення їх кваліфікації;

погоджує заяви про призначення, переведення, стажування, звільнення державних службовців департаменту, а також заяви про надання їм відпусток та пропозиції щодо їх відряджень;

погоджує подання, підготовлене департаментом персоналу, про присвоєння чергового рангу державним службовцям, які перебувають у його безпосередньому підпорядкуванні;

здійснює оцінювання результатів службової діяльності державних службовців департаменту;

забезпечує здійснення заходів щодо організації та підвищення ефективності роботи департаменту;

забезпечує участь у діяльності міжнародних, міжурядових та міжгалузевих комісій і робочих груп експертів з питань торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва із зарубіжними країнами.

4.5. Заступник директора департаменту - начальник відділу контролю у сфері зовнішньоекономічної діяльності:

виконує обов'язки директора департаменту в разі його тимчасової відсутності;

спрямовує і координує діяльність відділу нетарифного регулювання;

організовує підготовку проектів рішень і документів з питань контролю у сфері зовнішньоекономічної діяльності;

забезпечує підготовку пропозицій щодо вдосконалення механізмів та запровадження заходів контролю у сфері зовнішньоекономічної діяльності;

забезпечує здійснення заходів, спрямованих на захист інтересів суб'єктів підприємницької діяльності, участь у розробленні, погодженні і виконанні заходів контролю у сфері зовнішньоекономічної діяльності;

забезпечує участь у розробленні проектів річних та перспективних програм соціально-економічного розвитку в частині здійснення зовнішньоекономічної діяльності;

уносить директору департаменту пропозиції щодо організаційних питань роботи департаменту;

надає пропозиції директору департаменту та забезпечує разом з керівниками структурних підрозділів, утворених у складі департаменту, роботу з добору, розстановки кадрів, підвищення їх кваліфікації;

за дорученням директора департаменту здійснює представництво в інших органах виконавчої влади, на підприємствах, в установах та організаціях з питань, що належать до компетенції департаменту;

забезпечує в межах компетенції виконання вимог щодо збереження державної таємниці відповідно до Закону України "Про державну таємницю", уживає заходів щодо збереження службової інформації в департаменті;

бере участь у підготовці матеріалів, розголошення яких створює загрозу національним інтересам і безпеці, за окремими показниками про зміст директив, планів, вказівок, тактику ведення переговорів, позицію щодо готовності йти на поступки, мету здійснення переговорів, засоби здійснення впливу на контрагентів для делегацій, які представляють Україну на міжнародних переговорах із зовнішньоекономічних питань;

забезпечує відповідно до вимог законодавства нерозголошення відомостей, що дають змогу визначити обізнаність української сторони на переговорах про плани (наміри) контрагента та зміст або результати конкретних переговорів, якщо за взаємною домовленістю сторін вони не підлягають розголошенню, а їх розголошення створює загрозу національним інтересам і безпеці;

виконує інші доручення директора департаменту.

4.6. Заступник директора департаменту - начальник відділу державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності:

виконує обов'язки директора департаменту в разі тимчасової одночасної відсутності директора департаменту та заступника директора департаменту - начальника відділу контролю у сфері зовнішньоекономічної діяльності;

спрямовує та координує діяльність відділу аналізу ефективності та інформаційно-технічного супроводу зовнішньоекономічної діяльності;

забезпечує в межах компетенції виконання вимог щодо збереження державної таємниці відповідно до Закону України "Про державну таємницю", уживає заходів щодо збереження службової інформації в департаменті;

у межах повноважень з видачі в установленому порядку висновків щодо продовження строків розрахунків в іноземній валюті в разі виконання резидентом операцій за договорами виробничої кооперації, консигнації, комплексного будівництва, тендерної поставки, гарантійного обслуговування, поставки складних технічних виробів і товарів спеціального призначення використовує відомості про обсяги, номенклатуру, маршрути перевезення, найменування транспортних засобів, час їх руху, місця навантаження і розвантаження, обсяги надходжень від експорту товарів військового призначення або подвійного використання, які є предметом зовнішньоекономічного контракту у військово-технічній сфері;

організовує підготовку проектів рішень і документів з питань державного регулювання та інструментів регулювання зовнішньоекономічної діяльності;

забезпечує підготовку пропозицій щодо вдосконалення механізмів та запровадження заходів державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності;

забезпечує здійснення заходів, спрямованих на захист інтересів суб'єктів підприємницької діяльності, участь у розробленні, погодженні і виконанні заходів державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності;

забезпечує участь у розробленні проектів річних та перспективних програм соціально-економічного розвитку в частині здійснення зовнішньоекономічної діяльності;

уносить директору департаменту пропозиції щодо організаційних питань роботи департаменту;

надає пропозиції директору департаменту та забезпечує разом з керівниками структурних підрозділів, утворених у складі департаменту, роботу з добору, розстановки кадрів, підвищення їх кваліфікації.

(Розділ 4 в редакції Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі N 459 від 27.03.2017)

Директор департаменту регулювання
зовнішньоекономічної діяльності Д. Гутенко