КОЛЕГІЯ МІНІСТЕРСТВА РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ, БУДІВНИЦТВА
ТА ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
23.07.2015 N 16
Про стан виконання Міністерством регіонального розвитку,
будівництва та житлово-комунального господарства України
Програми діяльності Кабінету Міністрів України,
Коаліційної угоди та Стратегії сталого розвитку "Україна - 2020"
(Рішення введено в дію Наказом
Міністерства регіонального розвитку, будівництва та
житлово-комунального господарства України
N 173 від 24.07.2015)
Колегія відзначає, що протягом першого півріччя 2015 року Міністерством проводилася послідовна та цілеспрямована робота щодо децентралізації влади та реформування місцевого самоврядування, формування та реалізації державної регіональної політики, державної житлової політики і житлово-комунального господарства, політики у сфері будівництва, архітектури, містобудування, архітектурно-будівельного контролю та нагляду, у сфері інформатизації, електронного урядування, формування і використання національних електронних інформаційних ресурсів, розвитку інформаційного суспільства, ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива, топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, а також з питань відновлення Донбасу, яка здійснювалася відповідно до Плану заходів з виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України та Стратегії сталого розвитку "Україна - 2020" у 2015 році, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 р. N 213.
Одним із пріоритетних напрямів діяльності Мінрегіону є формування нової регіональної політики та створення нової ефективної системи управління регіональним розвитком на основі принципів, стандартів та практик Європейського Союзу.
З цією метою прийнято Закон України "Про засади державної регіональної політики", на реалізацію якого впроваджується Державна стратегія регіонального розвитку України на період до 2020 року, підготовлено та 20-ма областями схвалено регіональні стратегії розвитку (решта на стадії оновлення або затвердження), розробляються плани реалізації таких стратегій, а також вживаються заходи для запровадження системи моніторингу та оцінки ефективності і результативності регіональної політики, інституційного забезпечення регіонального розвитку та фінансування програм і проектів регіонального розвитку на основі стандартів та підходів ЄС.
З метою вирішення нагальних проблем у сфері регіонального розвитку вносяться необхідні зміни до законодавства. Так, прийнято зміни до Бюджетного кодексу України для розширення доступу до фінансування проектів співробітництва та добровільного об'єднання територіальних громад з Державного фонду регіонального розвитку, у березні Кабінетом Міністрів України затверджено порядки використання коштів Фонду.
Реформа місцевого самоврядування й усієї системи територіальної організації влади на принципах децентралізації та передачі повноважень від центральної влади місцевим органам влади є одним із пріоритетів Програми діяльності Кабінету Міністрів України.
Здійснено реальну фінансову децентралізацію: прийнято зміни до Бюджетного та Податкового кодексів України щодо передачі органам місцевого самоврядування додаткових бюджетних повноважень та стабільних джерел доходів для їх реалізації.
Затверджено Методику формування спроможних територіальних громад та утворено Офіси реформ у всіх 24 областях. Розроблені та пройшли громадське обговорення перспективні плани територій спроможних громад в усіх 24 областях України, з яких 20 схвалено обласними радами і опрацьовуються для затвердження Кабінетом Міністрів України.
Міністерство безпосередньо відповідає за питання дерегуляції та проведення прозорої політики в містобудівній галузі.
З метою подальшого спрощення дозвільних та погоджувальних процедур у будівництві, удосконалення системи державного архітектурно-будівельного контролю і нагляду, посилення ролі місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо комплексного розвитку територій в інтересах територіальних громад прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та удосконалення містобудівного законодавства". Для реалізації Закону розробляється більше 10 проектів нормативно-правових актів.
Прийнято Закон України від 12 лютого 2015 p. N 191-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення бізнесу (дерегуляція)", згідно з яким спрощено процедуру переобладнання та перепланування жилих приміщень.
Мінрегіоном делеговано повноваження саморегулівним організаціям у сфері архітектурної діяльності щодо проведення професійної атестації інженерів технічного нагляду, інженерів-проектувальників та експертів.
З метою приведення системи технічного регулювання у будівництві до вимог ЄС Міністерством розробляється проект Закону України "Про основні вимоги до будівель та споруд, а також умови для розміщення на ринку будівельних виробів, гармонізовані з нормами законодавства Європейського Союзу".
Міністерством здійснюються заходи, спрямовані на підвищення прозорості, лібералізації, структурування процесів землеустрою.
Прийнято Закон України від 2 червня 2015 р. N 497-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення складу, змісту та порядку погодження документації із землеустрою", що дозволило встановити єдині правила і підходи у сфері землеустрою та усунути розбіжності, які досі існували у чинному законодавстві.
З метою розширення повноважень органів місцевого самоврядування з розпорядження земельними ділянками Мінрегіоном разом з Держгеокадастром розробляється проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо делегування повноважень органам місцевого самоврядування з розпорядження землями державної власності і посилення державного контролю за використанням та охороною земель".
Готується проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо розвитку орендних земельних відносин.
Одним із завдань реформування та розвитку житлово-комунального господарства, енергоефективності та енергозбереження є забезпечення населення якісними житлово-комунальними послугами та альтернативними видами палива.
З 1 липня 2015 року набрав чинності Закон України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", який визначає особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, а також регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов'язані з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління.
Прийнято закони України "Про запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб'єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації" та "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб'єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації", а також Закон України від 4 червня 2015 р. N 514-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії".
З травня цього року почала діяти урядова програма державної підтримки населення у здійсненні енергоефективних заходів, а з жовтня минулого року - програма заміни газових котлів на негазові.
Запроваджено прозорий європейський механізм стимулювання енергоефективності у житлових будинках - співфінансування з державного бюджету заходів, які спрямовані на зменшення споживання енергії.
З метою реалізації програм співробітництва з МВФ, Світовим банком, ЄБРР, ЄІБ та іншими міжнародними фінансовими організаціями підписано угоду з Урядом ФРН та KFW для залучення кредиту в обсязі 500 млн. євро.
Актуальним питанням є запровадження електронних адміністративних послуг. Розпочато реалізацію низки пілотних проектів у сферах будівництва та реєстрації бізнесу, земельній та екологічній сфері. Підготовлено проект Концепції розвитку електронних послуг в Україні, яка має забезпечити комплексний розвиток цього напряму.
З метою вирішення нагальних проблем, пов'язаних із виконанням проектів з відновлення Донбасу, прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 р. N 250 "Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на відновлення (будівництво, капітальний ремонт, реконструкцію) інфраструктури у Донецькій та Луганській областях".
Кінцевою стратегічною метою реформ є створення безпечного та комфортного середовища для життя людей, що може бути забезпечено лише шляхом побудови ефективної системи влади.
З метою прискорення розв'язання проблем соціально-економічного розвитку територій та реалізації Плану заходів з виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України та Стратегії сталого розвитку "Україна - 2020" у 2015 році колегія Мінрегіону вирішила:
1. Узяти до відома інформацію про стан виконання Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Програми діяльності Кабінету Міністрів України, Коаліційної угоди, Стратегії сталого розвитку "Україна - 2020" та відзначити успішне виконання заходів, передбачених цими актами, у березні - червні.
2. Структурним підрозділам Мінрегіону і центральним органам виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Віце-прем'єр-міністром України - Міністром регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, забезпечити своєчасне виконання Плану заходів з виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України та Стратегії сталого розвитку "Україна - 2020" у 2015 році, зокрема:
2.1. Департаменту з питань регіонального розвитку (Кучеренко О. В.) забезпечити:
внесення на розгляд Кабінету Міністрів України проектів нормативно-правових актів, спрямованих на створення нової ефективної системи управління регіональним розвитком на основі принципів, стандартів і практик ЄС та реалізацію положень Закону України "Про засади державної регіональної політики" про:
- утворення Міжвідомчої координаційної комісії з питань регіонального розвитку;
- типове положення про агенцію регіонального розвитку;
- внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України з метою отримання повноважень щодо координації програм прикордонного співробітництва ЄС 2014 - 2020, макроекономічної Стратегії ЄС для Дунайського регіону тощо;
- затвердження плану заходів на 2015 - 2017 роки з реалізації Державної стратегії регіонального розвитку України на період до 2020 року;
- запровадження на постійній основі моніторингу соціально-економічного розвитку регіонів та оприлюднення його результатів на офіційному веб-сайті Мінрегіону.
термін - серпень - вересень 2015 року
2.2. Департаменту з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади (Шаршов С. І.) забезпечити:
оперативне опрацювання та внесення на розгляд Кабінету Міністрів України проектів актів про затвердження перспективних планів формування територій громад областей;
термін - до затвердження відповідних проектів перспективних планів
організацію взаємодії з Мінінформполітики, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування та їх всеукраїнськими асоціаціями щодо виконання Плану заходів з реалізації комунікаційної підтримки реформ;
термін - серпень 2015 року
сприяння процесу добровільного об'єднання територіальних громад, супроводження на всіх стадіях формування органів місцевого самоврядування цих громад;
термін - липень - грудень 2015 року
опрацювання разом з міжнародними проектами та програмами можливості створення єдиного веб-порталу (веб-ресурсу або он-лайн-платформи) з питань формування спроможних територіальних громад та адміністративно-територіального устрою України;
термін - липень - серпень 2015 року
внесення пропозицій щодо утворення робочих груп з розроблення базових проектів законів України відповідно до Плану заходів з реалізації Концепції реформування місцевого самоврядування з урахуванням змін, внесених до Конституції України в частині децентралізації та місцевого самоврядування, за участю вітчизняних та зарубіжних експертів, представників органів місцевого самоврядування та їх всеукраїнських асоціацій і координацію їх роботи.
термін - серпень 2015 року
2.3. Департаменту реалізації державних житлових програм та розвитку житлового будівництва (Козловська Н. В.) забезпечити:
внесення на розгляд Кабінету Міністрів України проектів нормативно-правових актів, спрямованих на реалізацію Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та удосконалення містобудівного законодавства";
термін - серпень 2015 року
підготовку пропозицій разом із Конфедерацією будівельників України, громадськістю, експертами щодо запровадження професійної атестації виконавців робіт (виконробів).
термін - жовтень 2015 року
2.4. Управлінню технічного регулювання та науково-технічного розвитку (Барзилович Д. В.) забезпечити:
внесення проекту Закону України "Про основні вимоги до будівель та споруд, а також умови для розміщення на ринку будівельних виробів, гармонізовані з нормами законодавства Європейського Союзу" на розгляд Кабінету Міністрів України;
термін - листопад 2015 року
прийняття національних стандартів, розроблених відповідно до міжнародного та європейського законодавства, на рівні не менш ніж 18 відсотків від чинної європейської нормативної бази у сфері будівництва.
термін - грудень 2015 року
2.5. Управлінню містобудування, архітектури та планування територій (Білоус С. Я.) забезпечити:
внесення проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності" на розгляд Кабінету Міністрів України;
термін - жовтень 2015 року
поширення позитивного досвіду областей, в яких впроваджено містобудівний кадастр;
термін - протягом 2015 року
запровадження європейського досвіду щодо ведення містобудівного кадастру;
термін - протягом 2015 року
підготовку пропозицій щодо внесення змін до нормативно-правових актів, нормативних актів та нормативних документів у частині виконання містобудівних проектів з урахуванням європейських стандартів.
термін - 1 червня 2016 року
2.6. Управлінню впровадження та моніторингу пріоритетних проектів будівництва (Бондарчук Н. Л.) забезпечити:
організаційно-правове супроводження бюджетних програм та субвенцій, закріплених за Управлінням, а також моніторинг ефективності використання коштів та реалізації проектів, що фінансуються за рахунок відповідних бюджетних програм та субвенцій;
термін - щомісяця впродовж 2015 року
моніторинг та контроль за реалізацією інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що фінансуються за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку у 2015 році;
термін - щомісяця впродовж 2015 року
надання методичної допомоги регіонам з питань реалізації пріоритетних проектів будівництва.
термін - постійно
2.7. Державному агентству України з питань відновлення Донбасу (Черниш В. О.), Департаменту міжнародного співробітництва та взаємодії з міжнародними фінансовими організаціями (Пастух Д. Є.), Управлінню впровадження та моніторингу пріоритетних проектів будівництва (Бондарчук Н. Л.) забезпечити:
продовження роботи щодо залучення коштів міжнародних фінансових організацій та міжнародної технічної допомоги для реалізації заходів з відновлення Донбасу та вирішення питань із забезпечення тимчасовим житлом внутрішньо переміщених осіб.
термін - грудень 2015 року
2.8. Департаменту систем життєзабезпечення та житлової політики (Кушнір С. І.) забезпечити:
внесення на розгляд Кабінету Міністрів України проектів нормативно-правових актів, спрямованих на реалізацію Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку";
термін - грудень 2015 року
супроводження у Верховній Раді України проекту Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (реєстр. N 1581 від 22.12.2014);
термін - до прийняття
Закону України "Про житлово-комунальні послуги"
розроблення типових договорів про надання житлово-комунальних послуг, спрямованих на реалізацію Закону України "Про житлово-комунальні послуги";
термін -у тримісячний строк з дня набрання чинності
Законом України "Про житлово-комунальні послуги"
розроблення інших проектів нормативно-правових актів, спрямованих на реалізацію Закону України "Про житлово-комунальні послуги";
термін - у шестимісячний строк з дня набрання чинності
Законом України "Про житлово-комунальні послуги"
опрацювання європейського та вітчизняного досвіду недержавного регулювання безпеки і якості надання послуг та підготовку пропозиції щодо запровадження механізмів фахового самоврядування на ринку житлово-комунальних послуг, оцінки відповідності об'єктів і суб'єктів цього ринку;
термін - вересень 2015 року
проведення зустрічі разом з Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування "Асоціація міст України", асоціацією з розвитку систем теплопостачання "Укртеплокомуненерго", Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України", Державною виконавчою службою України щодо розгляду результатів дії постанови Кабінету Міністрів України від 18.06.2014 N 217 "Про затвердження "Порядку розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків з гарантованим постачальником природного газу" з огляду на необхідність забезпечення повного та своєчасного виконання заходів з підготовки до роботи в осінньо-зимовий період 2015 - 2016 років об'єктів житлово-комунального господарства та соціальної сфери;
термін - до 10 серпня 2015 року
виконання плану заходів з підготовки до роботи в осінньо-зимовий період 2015 - 2016 рр. об'єктів житлово-комунального господарства та соціальної сфери шляхом постійного контролю та перевірки виконання заходів з розглядом результатів на селекторних нарадах.
термін -10 жовтня 2015 року
2.9. Управлінню благоустрою територій та комунального обслуговування (Барінов М. О.) забезпечити:
здійснення аналізу стану впровадження новітніх технологій у сфері поводження з побутовими відходами.
термін - до 1 вересня 2015 року
2.10. Управлінню економіки систем життєзабезпечення (Хоцянівська Н. В.) забезпечити:
виконання постанови Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 року N 375 "Питання погашення у 2015 році заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню";
термін - грудень 2015 року
удосконалення механізмів стимулювання заміщення природного газу шляхом виробництва теплової енергії з використанням альтернативних видів палива та отримання підприємствами компенсації різниці в тарифах на теплову енергію, вироблену для населення на теплогенеруючих установках (крім теплоелектроцентралей і теплоелектростанцій, які не використовують альтернативні види палива, та атомних електростанцій) з використанням будь-яких видів сировини, у т. ч. відходів як вторинної сировини, палива та енергії, крім природного газу;
термін - грудень 2015 року
внесення на розгляд Кабінету Міністрів України проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про теплопостачання" щодо передачі повноважень на встановлення тарифів та ліцензування господарської діяльності з виробництва теплової енергії з альтернативних джерел енергії".
термін - до 1 серпня 2015 року
2.11. Державному агентству з енергоефективності та енергозбереження України (Савчук С. Д.) забезпечити:
вжиття вичерпних заходів щодо забезпечення ефективного та повного виконання завдань та заходів Державної цільової економічної програми енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010 - 2015 роки в частині стимулювання населення, ОСББ, ЖБК до впровадження енергоефективних заходів;
термін - грудень 2015 року
підготовку пропозицій щодо продовження у наступному бюджетному періоді дії Державної цільової економічної програми енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010 - 2015 роки в частині виконання заходів щодо стимулювання населення, ОСББ, ЖБК до впровадження енергоефективних заходів.
термін - до 01 серпня 2015 року
2.12. Державній архітектурно-будівельній інспекції України (Кудрявцев О. В.) забезпечити:
реалізацію Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та удосконалення містобудівного законодавства".
термін - грудень 2015 року
2.13. Державній службі України з питань геодезії, картографії та кадастру (Мартинюк М. П.) забезпечити:
погодження із заінтересованими органами та внесення на розгляд Кабінету Міністрів України проектів законів України:
- "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо активізації проведення земельних торгів";
термін - листопад 2015 року
- "Про делегування повноважень органам місцевого самоврядування з розпорядження землями державної та комунальної власності і посилення державного контролю за використанням та охороною земель";
термін - листопад 2015 року
- "Про розвиток орендних відносин".
термін - вересень 2015 року
2.14. Державному агентству з питань електронного урядування України (Риженко О. В.) забезпечити:
погодження із заінтересованими органами та внесення на розгляд Кабінету Міністрів України проектів:
- Концепції розвитку електронної ідентифікації фізичних і юридичних осіб у державних інформаційно-телекомунікаційних системах;
термін - жовтень 2015 року
- Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних;
термін - вересень 2015 року
- Концепції розвитку системи надання електронних послуг в Україні.
термін - листопад 2015 року
3. Рекомендувати обласним, Київській міській державним адміністраціям, органам місцевого самоврядування та їх асоціаціям:
провести широке обговорення проекту змін до Конституції України, поданих до Верховної Ради України Президентом України;
термін - до опублікування Закону України
про внесення відповідних змін до Конституції України
завершити розроблення проектів перспективних планів формування територій громад Кіровоградської, Київської, Тернопільської, Чернівецької, Закарпатської областей та подати їх на схвалення відповідним обласним радам;
термін - липень - серпень 2015 року
завершити роботу щодо формування спроможних територіальних громад та щомісяця надавати Мінрегіону відповідну інформацію;
термін - вересень 2015 року
сприяти за участі регіональних офісів реформ територіальним громадам у реалізації їх права на добровільне об'єднання відповідно до Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад";
термін - постійно
подати пропозиції Мінрегіону щодо державної фінансової підтримки об'єднаних територіальних громад для формування відповідної інфраструктури згідно з планом соціально-економічного розвитку таких територіальних громад;
термін - до 15 серпня 2015 року
вжити заходів для відбору та невідкладного подання в установленому порядку до Мінрегіону переліку інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку (у тому числі проектів співробітництва та добровільного об'єднання територіальних громад), що мають на меті розвиток регіонів, впровадження інвестиційних програм і проектів співробітництва територіальних громад, підтримку добровільно об'єднаних територіальних громад, які відповідають пріоритетам, визначеним у Державній стратегії регіонального розвитку України на період до 2020 року, відповідним стратегіям розвитку регіонів та планам заходів з їх реалізації та можуть бути профінансовані за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку. Припинити практику подання пропозицій щодо фінансування усіх видів ремонтних робіт та проектів, реалізація яких не створює економічного та розвиткового ефекту;
термін - до 1 серпня 2015 року
активізувати роботу щодо забезпечення своєчасних розрахунків населення за спожиті житлово-комунальні послуги;
термін - постійно
вжити заходів щодо погашення підприємствами житлово-комунального господарства дебіторської, кредиторської заборгованості та заборгованості з виплати заробітної плати;
термін - постійно
вжити заходів щодо покращення стану розрахунків підприємств тепло-, водопостачання за спожиті енергоносії;
термін - до 1 жовтня 2015 року
завершити роботи з імплементації норм Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", нормативно-правових актів, прийнятих на його виконання на регіональному та місцевому рівнях:
- розробити та затвердити схеми планування територій областей (Івано-Франківська, Київська, Тернопільська, Хмельницька області);
термін - грудень 2015 року
- активізувати розроблення містобудівної документації на місцевому рівні (генеральні плани, зонінги, детальні плани територій);
термін - постійно
- забезпечити прийняття зонінгів на території обласних центрів.
термін - 1 січня 2016 року
4. Контроль за виконанням цього рішення залишаю за собою.
Голова колегії Г. Г. Зубко