КИЄВО-СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА
01.10.2015 р.

Справа N 369/10641/15-а

Провадження N 2-а/369/323/15

Про визнання неправомірною та скасування постанови

Києво-Святошинський районний суд Київської області у складі: головуючого - судді Пінкевич Н. С., при секретарі - Дуплій Т. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Віто-Поштової сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області про визнання неправомірною та скасування постанови та зобов'язання вчинити дію, встановив:

У вересні 2015 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом. Свої вимоги мотивував тим, що 24 вересня 2015 року він подав, а відповідач прийняв документи для реєстрації його як кандидата на посаду сільського голови. Відповідно до Закону України "Про місцеві вибори" виборча комісія зобов'язана у триденний строк прийняти рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації особи кандидатом на посаду сільського голови. Натомість на засіданні комісії 27 вересня 2015 року відповідач необґрунтовано відклав розгляд його заяви до отримання запитів.

Жодної обґрунтованої підстави в оскаржуваній постанові не було. Вважає прийняту постанову протиправною та такою, що порушує чинне законодавство та його права.

Просив суд визнати неправомірним та скасувати п. 4 постанови Віто-Поштової сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області N 5 від 27 вересня 2015 року в частині неприйняття рішення про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Віто-Поштового сільського голови Києво-Святошинського району Київської області; зобов'язати Віто-Поштову сільську виборчу комісію Києво-Святошинського району Київської області невідкладно розглянути по суті заяву ОСОБА_1 про реєстрацію кандидатом на посаду Віто-Поштового сільського голови Києво-Святошинського району Київської області.

У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримав. Суду пояснив, що він здав документи, які передбачені відповідним законом. На засіданні комісії 27 вересня розгляд його заяви відкладено, через направлення запитів щодо перевірки звернень громадських організацій. Вказав, що на час подачі документів є виправдальний вирок суду, який не набрав законної сили та на даний час справа за апеляцією прокурора направлено до апеляційної інстанції. Про наявність інших вироків або існування кримінальних проваджень йому не відомо. На час подачі документів він судимості немає. Тому просили задовольнити позов.

У судовому засіданні представники відповідача проти позову заперечували. Суду пояснили, що дійсно ОСОБА_1 здав заяву та документи на реєстрацію Віто-Поштового сільського голови Києво-Святошинського району Київської області, які передбачені чинним законом. Оскільки був поданий ним також і вирок суду, необхідно було перевірити чи набрав він законної сили, тому був направлений запит до суду. У день розгляду заяви позивача до комісії надійшли заяви громадських організацій та інших осіб щодо наявності кримінальних проваджень, внесених в реєстр щодо неправомірних дій ОСОБА_1 Тому комісія направила запити до РВ для перевірки даної інформації та з'ясування наявності вироків в тому числі. Вказали, що у поданій декларації виявились невідповідності, тому комісія направила запит до податкової інспекції. Оскільки громадкість села від них вимагала перевірки інформації, тому прийняти рішення у той день було неможливим. Також пояснили, що законом не встановлений обов'язок комісії в триденний строк прийняти рішення, законом встановлено лише обмеження щодо останньої дати прийняття рішень про реєстрацію - до 02 жовтня. Тому вони мають час ще для прийняття остаточного рішення. Просили відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази, заслухавши покази свідків, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.

Організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост регулюються Конституцією України, Законом України "Про місцеві вибори" та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.

Відповідно до ст. 9 Закону України "Про місцеві вибори" депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України. Депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою не може бути обраний громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.

Право висування кандидатів, що передбачено ст. 10 Закону, належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України відповідно через республіканські в Автономній Республіці Крим, обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій (далі - місцеві організації партій) або шляхом самовисування відповідно до цього Закону.

За ст. 70 Конституції України право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років. Не мають права голосу громадяни, яких визнано судом недієздатними.

Висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости розпочинається за 34 дні до дня голосування.

У ст. 35 Закону України "Про місцеві вибори" право висування кандидатів у депутати сільських, селищних рад реалізується виборцями в одномандатних виборчих округах через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Законом.

При розгляді справи судом встановлено, що 24 вересня 2015 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який зареєстрований: АДРЕСА_1, подав до Віто-Поштова сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області заяву про реєстрацію його кандидатом Віто-Поштового сільського голови Києво-Святошинського району Київської області. До заяви подано: автобіографію, декларацію, фотокартки, копії паспорту, копію виправдального вироку Києво-Святошинського районного суду Київської області від 10 серпня 2015 року.

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про місцеві вибори" дільнична виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та у порядку, передбачених цим та іншими законами України. Також передбачені права комісії. Так, дільнична виборча комісія: здійснює в межах території відповідної виборчої дільниці контроль за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори; отримує список виборців від органу ведення Державного реєстру виборців, складає список виборців у випадках, передбачених цим Законом, надає його для загального ознайомлення та у випадках, передбачених цим Законом, вносить до нього зміни; забезпечує можливість ознайомлення виборців з відомостями про кандидатів у депутати, зареєстрованих у відповідному виборчому окрузі, та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости а також з рішеннями, опублікованими або оприлюдненими в інший спосіб Центральною виборчою комісією, відповідними територіальними виборчими комісіями, власними рішеннями та повідомленнями; завчасно вручає або надсилає кожному виборцю отримані від органу ведення Державного реєстру виборців іменні запрошення із зазначенням дати проведення місцевих виборів, адреси приміщення для голосування, часу початку і закінчення голосування; забезпечує підготовку приміщення для голосування та виборчих скриньок; у випадках, передбачених цим Законом, вносить зміни до виборчого бюлетеня; організовує голосування на виборчій дільниці; здійснює підрахунок голосів виборців, поданих на виборчій дільниці; складає протоколи про підрахунок голосів виборців, поданих на виборчій дільниці; визнає недійсним голосування на виборчій дільниці у випадках, передбачених цим Законом; розглядає звернення з питань підготовки місцевих виборів, організації голосування на виборчій дільниці та в межах своїх повноважень приймає щодо них рішення; здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України 25 вересня 2015 року Віто-Поштова сільською виборчою комісією Києво-Святошинського району Київської області направлено запит до районного суду з метою перевірки інформації про набранням законної сили вироком від 10 серпня 2015 року. На час розгляду справи відповідь на запит комісія не отримувала.

На засіданні Віто-Поштова сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області 27 вересня 2015 року надійшли звернення від громадських організацій щодо наявності досудових кримінальних проваджень.

За ст. 27 Закону: виборча комісія складає акти та протоколи. Акт комісії засвідчує певний факт або певну подію, виявлені і визнані комісією. Протокол комісії встановлює підсумки певних дій, виконаних комісією. Рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії. Рішення виборчої комісії набирає чинності з моменту його прийняття. У разі невиконання виборчою комісією вимог цього Закону (бездіяльність виборчої комісії) виборча комісія вищого рівня з відповідних місцевих виборів може прийняти відповідне рішення. У день голосування (день повторного голосування) такі питання розглядаються невідкладно. Рішення виборчої комісії з розглянутого питання повинно містити: найменування комісії; найменування рішення, час, дату та місце його прийняття і порядковий номер; мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії; посилання на положення нормативно-правових актів або рішення (положення рішень) Центральної виборчої комісії чи територіальної виборчої комісії, або судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті рішення; резолютивну частину.

27 вересня 2015 року на засіданні Віто-Поштовою сільською виборчою комісією Києво-Святошинського району Київської області було прийнято постанову N 5, в тому числі щодо ОСОБА_1, а саме п. 4 в частині "Відповідно до розділу 6 Висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости Закону України "Про місцеві вибори", Віто-Поштова сільська виборча комісія вбачає, що документи, подані ОСОБА_1 потребують додаткового вивчення, враховуючи те, що були направлені відповідні запити на отримання інформації, а також виникла необхідність направлення нових запитів, - постановили: перенести розгляд заяви ОСОБА_1 щодо реєстрації кандидатом на посаду Віто-Поштового сільського голови Києво-Святошинського району Київської області, до моменту отримання відповідей на подані запити".

28 вересня 2015 року Віто-Поштова сільською виборчою комісією Києво-Святошинського району Київської області направлено запит до Києво-Святошинського РВ ГУ МВС України в Київській області про наявність досудових кримінальних проваджень, внесених в ЄРДР щодо вчинення ОСОБА_1 кримінальних правопорушень та стадії їх розслідування. На час розгляду справи відповіді на запит до комісії не надходило.

За ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

При розгляді справи встановлено, що підставою для відкладення розгляду заяви ОСОБА_1 на комісії були заяви громадських організацій щодо наявності досудових кримінальних проваджень відносно позивача, перевірки набрання законної сили виправдальним вироком суду та перевірки відомостей по поданій декларації.

Відповідно до ст. 43 Закону України "Про місцеві вибори" кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, старости реєструється відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 40 цього Закону. Подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости закінчується за 24 дні до дня голосування. Подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого місцевою організацією партії, здійснюється представником місцевої організації партії, уповноваженим на це довіреністю від неї, а кандидатів, висунутих шляхом самовисування, - ними особисто.

Прийом документів здійснюється головою, заступником голови, секретарем або іншим визначеним комісією членом виборчої комісії. Особі, яка подала до відповідної територіальної виборчої комісії зазначені у частинах першій, другій статті 40 цього Закону документи, видається довідка із зазначенням дати і часу прийняття документів та переліку прийнятих документів.

Територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття надсилається (видається) представнику місцевої організації партії, від якої висунуто кандидата, відповідному кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови, старости або його довіреній особі.

Помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости.

Відповідно до Роз'яснень щодо застосування деяких положень Закону України "Про місцеві вибори" під час реєстрації кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, кандидатів у депутати обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови та старости села, селища, висунутих місцевими організаціями політичних партій на чергових, позачергових та перших місцевих виборах, затверджених постановою Центральної виборчої комісії від 23 вересня 2015 року N 362: за змістом частини дев'ятої статті 41, частини четвертої статті 42, частини четвертої статті 43 Закону територіальна виборча комісія у межах повноважень та у порядку, передбаченому Законом, не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища та доданих до неї необхідних документів, передбачених частиною першою статті 38, частиною першою статті 39, частиною першою статті 40 Закону, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування, приймає рішення про реєстрацію кандидата (кандидатів) або про відмову в його (їх) реєстрації.

При прийнятті оскаржуваної постанови відповідачем не враховано того, що законом встановлені строки розгляду заяв про реєстрацію в кандидати на посаду сільського голови, має значення наявність непогашеної та не знятої в установленому порядку судимості, набрання законної сили саме обвинувальним вироком суду законної сили. Натомість встановлено, що ОСОБА_1 подано виправдальний вирок суду. Крім того, у разі подання або встановлення виборчої комісією обставин, що унеможливлюють балотування особи на посаду сільського голови, реєстрація особи може бути скасована. При розгляді справи представник відповідача посилаючись на невичерпний перелік повноважень, передбачений цією статтею, не вказав якою саме нормою Закону України "Про місцеві вибори" або не вказав інший закон України, де надаються такі повноваження виборчій комісії при реєстрації кандидата, не вказав норму закону, якою надається право комісії вирішувати питання про реєстрацію понад триденний строк. Посилання на розгляд заяв не пізніш ніж за 23 дні до голосування, стосуються заяв, поданих в останні дні, встановлених законом для подачі таких заяв.

З огляду на вказане, суд приходить до висновку, що прийнята постанова про відтермінування розгляду заяви про реєстрацію порушує права позивача, є протиправною та підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 162 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень; зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Оскільки порушені права позивача підлягають захисту, тому суд вважає обґрунтованими доводи позову про зобов'язання відповідача невідкладно розглянути заяву про реєстрацію кандидатом на посаду сільського голови.

На підставі наведеного та керуючись Законом України "Про місцеві вибори", ст. ст. 71, 159, 160, 161, 163, 172, 177 КАС України, постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірним та скасувати п. 4 постанови Віто-Поштової сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області N 5 від 27 вересня 2015 року в частині неприйняття рішення про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Віто-Поштового сільського голови Києво-Святошинського району Київської області.

Зобов'язати Віто-Поштову сільську виборчу комісію Києво-Святошинського району Київської області невідкладно розглянути по суті заяву ОСОБА_1 про реєстрацію кандидатом на посаду Віто-Поштового сільського голови Києво-Святошинського району Київської області.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд Київської області у дводенний строк з дня їх проголошення.

Суддя: