Документ втратив чиннiсть!

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент фінансового моніторингу

ЛИСТ
23.11.2015 N 25-03001/90924

Банкам України та їх філіям

(Лист відкликано на підставі Листа
Національного банку України
N 25-0005/31759 від 13.04.20
16)

(Лист втратив свою актуальність на підтставі Листа
Національного банку України
N 18-0007/30392 від 01.06.2018
р.)

Про надання реєстрів з купівлі та/або перерахування валюти (файл #2C)

Національний Банк України згідно із вимогами статей 6, 7, 44, 56 Закону України "Про Національний банк України" та керуючись статтями 66, 67 Закону України "Про банки і банківську діяльність" і положеннями розділів II та III Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.93 N 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю", у зв'язку із набранням чинності постановою Правління Національного банку від 03.09.2015 N 581 "Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України" (зі змінами) (далі - Постанова N 581) надає нову редакцію порядку формування уповноваженими банками реєстрів операцій за дорученням клієнтів із купівлі іноземної валюти / перерахування за межі України іноземної валюти / перерахування коштів у гривнях на користь нерезидентів через кореспондентські рахунки банків-нерезидентів у гривнях, відкриті в уповноважених банках / перерахування коштів, що здійснюється на користь нерезидентів через філії уповноважених банків, відкриті на території інших держав "Інформація про намір купівлі та/або перерахування безготівкової валюти в розрізі суб'єктів" (далі - Реєстри).

Реєстри подаються у вигляді звітного файлу #2C за формою, наведеною у додатку 1, електронною поштою банками - юридичними особами в регіональному розрізі Центральній розрахунковій палаті Національного банку України (далі - ЦРП) за адресою ..........@.......... до 20:00 дня отримання банком заяв клієнтів про купівлю іноземної валюти та платіжних доручень на переказ. Повідомлення про прийом файлу буде надходити від ЦРП до банків після 8:00 наступного робочого дня.

Інформація щодо намірів купівлі та/або перерахування іноземної валюти за межі України за авансовими платежами банків та їх клієнтів за імпорт товару включається до Реєстру відповідно до вимог постанови Правління Національного банку України від 23.02.2015 N 124 "Про особливості здійснення деяких валютних операцій" (зі змінами) (далі - Постанова N 124). Інформація щодо намірів купівлі та/або перерахування за межі України іноземної валюти клієнтами банку, що не пов'язані з виконанням авансових платежів за імпорт товару, а також інформація щодо перерахування коштів у гривнях за дорученнями клієнтів-резидентів на користь нерезидентів через кореспондентські рахунки банків-нерезидентів у гривнях, відкриті в уповноважених банках / перерахування коштів, що здійснюється на користь нерезидентів через філії уповноважених банків, відкриті на території інших держав, включається до Реєстру відповідно до вимог Постанови N 581.

При цьому, за операціями з купівлі іноземної валюти клієнтами банків, які менші (на дату заяви) еквівалента 50000 доларів США та не пов'язані з виконанням авансових платежів за імпорт товару за зовнішньоекономічними договорами (контрактами), інформація окремими рядками. Документи, які є підставою для здійснення таких операцій, банком не надаються. Інформація за платіжними дорученнями в іноземній валюті на переказ коштів за межі України, які менші (на дату платіжного доручення) еквівалента 50000 доларів США та не пов'язані з виконанням авансових платежів за імпорт товару за зовнішньоекономічними договорами (контрактами), до Реєстру не включається.

За операціями з купівлі/перерахування іноземної валюти клієнтами банків, які дорівнюють або більші (на дату заяви/платіжного доручення) еквівалента 50000 доларів США та не пов'язані з виконанням авансових платежів за імпорт товару за зовнішньоекономічними договорами (контрактами), інформація надається окремими рядками. Банк подає разом із Реєстром копії документів (у сканованому вигляді), які є підставою для здійснення цих операцій.

За операціями з купівлі іноземної валюти клієнтами банків, які пов'язані з виконанням авансових платежів за імпорт товару за зовнішньоекономічними договорами (контрактами), загальна вартість яких не перевищує 50000 доларів США (еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на день укладення договору), інформація окремими рядками. У колонці 14 "Код наміру" при цьому зазначається "2". Документи, які є підставою для здійснення таких операцій, банком не надаються.

За операціями з купівлі/перерахування іноземної валюти, які пов'язані з виконанням авансових платежів за імпорт товару за зовнішньоекономічними договорами (контрактами), загальна вартість яких перевищує 50000 доларів США (еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на день укладення договору)1, інформація надається окремим рядком. Банк подає разом із Реєстром копії документів (у сканованому вигляді), які є підставою для здійснення цих операцій.

_______________

1 З урахуванням випадків, визначених пунктом 3 Постанови N 124.

Інформація за операціями з перерахування іноземної валюти клієнтами банків, які пов'язані з виконанням авансових платежів за імпорт товару за зовнішньоекономічними договорами (контрактами), загальна вартість яких не перевищує 50000 доларів США (еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на день укладення договору), до Реєстру не включається.

За операціями з перерахування коштів у гривнях за дорученнями клієнтів-резидентів на користь нерезидентів через кореспондентські рахунки банків-нерезидентів у гривнях, відкриті в уповноважених банках / перерахування коштів, що здійснюється на користь нерезидентів через філії уповноважених банків, відкриті на території інших держав, які менше (на дату платіжного доручення) еквівалента 50000 доларів США, інформація надається окремими рядками. Документи, які є підставою для здійснення таких операцій, банком не надаються.

За операціями з перерахування коштів у гривнях за дорученнями клієнтів-резидентів на користь нерезидентів через кореспондентські рахунки банків-нерезидентів у гривнях, відкриті в уповноважених банках / перерахування коштів, що здійснюється на користь нерезидентів через філії уповноважених банків, відкриті на території інших держав, які дорівнюють або більші (на дату платіжного доручення) еквівалента 50000 доларів США, інформація надається окремими рядками. Банк подає разом із Реєстром копії документів (у сканованому вигляді), які є підставою для здійснення цих операцій.

У разі надання одним клієнтом протягом одного дня двох та більше заяв про купівлю іноземної валюти за контрактами з одним і тим самим нерезидентом, та за умови якщо загальна сума цих заяв (платіжних доручень) перевищує еквівалент 50000 доларів США, інформація включається до Реєстру окремими записами. При цьому банк подає разом із реєстром копії документів (у сканованому вигляді), які є підставою для здійснення цих операцій. Звертаємо увагу, що відповідно до вимог Постанови N 124 банкам не дозволяється включати до Реєстрів протягом одного робочого дня інформацію про дві і більше операції резидента з одним і тим самим нерезидентом, які планується здійснювати через один уповноважений банк і які пов'язані із виконанням авансових платежів банків та їх клієнтів за імпорт товару.

У колонці 1 (Дата заяви/платіжного доручення у гривнях) вказується дата зарахування коштів клієнтів у гривнях на рахунок 2900/1919.

Колонка 2 (Код банку) заповнюється згідно з кодами, зазначеними у колонці GLB Довідника банківських установ України (RCUKRU.dbf).

У колонці 3 (Код регіону) зазначається цифровий код регіону згідно з Довідником регіонів України (kodobl.dbf) - 2 знаки.

Колонка 7 "Підстави для купівлі іноземної валюти" для операцій з купівлі іноземної валюти заповнюється відповідно до Довідника підстав для придбання іноземної валюти Національного банку України (kod_70_2.dbf). Для операцій з перерахування іноземної валюти/коштів у гривнях колонка заповнюється нулями.

У колонках 12 "Номер контракту" та 13 "Дата контракту" зазначається відповідно номер та дата зовнішньоекономічного контракту (кредитного договору тощо) клієнта, на підставі якого виникли зобов'язання. Якщо немає номера, то в колонці слід писати "б/н".

У разі відображення операцій з купівлі/переказу на підставі інших документів (крім зовнішньоекономічного контракту, кредитного договору), у колонці 12 слід зазначати номер заяви/платіжного доручення, у колонці 13 - дату заяви/платіжного доручення.

У колонці 14 "Код наміру" вказуються коди для заяв/платіжних доручень.

Код наміру може мати такі значення:

0 - купівля іноземної валюти за операціями, які не відносяться до імпортних;

1 - купівля іноземної валюти для оплати за фактом поставки;

2 - купівля іноземної валюти з метою попередньої оплати;

3 - переказ іноземної валюти (власних коштів) з метою попередньої оплати;

4 - купівля іноземної валюти з метою попередньої оплати за імпорт товару з використанням акредитивної форми розрахунків відповідно до умов, визначених підпунктом 3 пункту 1 Постанови N 124;

5 - переказ іноземної валюти за іншими операціями (не пов'язаними з попередньою оплатою);

6 - перерахування коштів у гривнях з метою попередньої оплати за дорученням клієнта-резидента на користь нерезидента через кореспондентський рахунок банка-нерезидента у гривнях, відкритий в уповноваженому банку;

7 - перерахування коштів у гривнях для оплати за фактом поставки (виконання робіт, отримання послуг) за дорученням клієнта-резидента на користь нерезидента через кореспондентський рахунок банка-нерезидента у гривнях, відкритий в уповноваженому банку;

8 - перерахування коштів, що здійснюється на користь нерезидентів через філії уповноважених банків, відкриті на території інших держав.

У колонці 15 (Код валюти) зазначається цифровий код валюти згідно з Класифікатором іноземних валют - 3 знаки.

У колонках 16 - 18 зазначаються суми в сотих частках валюти та копійках відповідно. Колонка 16 заповнюється виключно для операцій з купівлі іноземної валюти. Сума в гривнях включає лише кошти для перерахування валюти (без комісійних).

Колонка 19 "Примітка: ознака операції" заповнюється у разі наявності у операції однієї або більше вказаних нижче ознак (у разі відсутності таких ознак в колонці зазначається "0"). Може містити такі значення:

0 - ознаки відсутні;

1 - купівля іноземної валюти / переказ іноземної валюти / перерахування коштів у гривнях за митними деклараціями (актами виконаних робіт або іншими документами, які підтверджують фактичне виконання робіт або отримання послуг), оформленими до 01.01.2014 включно, у разі якщо період оформлення хоча б однієї з митних декларацій (актів виконаних робіт або інших документів, які підтверджують фактичне виконання робіт або отримання послуг), що підлягають оплаті, припадає на цей період;

2 - за зовнішньоекономічним договором (контрактом) відбулася заміна боржника (та /або кредитора у зобов'язанні) та/або оплата за зовнішньоекономічним контрактом здійснюється на користь третьої сторони;

3 - зовнішньоекономічний контракт переданий на валютний контроль з іншого банку, починаючи з 01.01.2015;

4 - наявність двох або більше вищезазначених ознак.

Усі дані щодо намірів купівлі/переказу, крім спеціально обумовлених у цьому листі, надаються за аналогією до заповнення форми N 538 "Звіт про купівлю безготівкової іноземної валюти за дорученням клієнтів банку, інших банків та уповноваженими банками". Виняток: у Реєстрах зазначаються суми майбутньої купівлі іноземної валюти з метою сплати комісійної винагороди (у тому числі за лізингом), відсотків за користування кредитом, неустойки (штрафи, пені).

Акцептовані заяви клієнтів за форвардними операціями в Реєстрах відображаються лише за датою зарахування коштів клієнтів (юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців) у гривнях на рахунок 2900.

У разі відсутності даних банк має надавати файл #2C з нульовими показниками.

Унесення змін до файлу #2C не дозволяється.

Копії документів, які є підставою для купівлі іноземної валюти / переказу іноземної валюти / перерахування коштів у гривнях за заявами/дорученнями клієнтів банку надаються в сканованому вигляді (всі сторінки одного документу сканувати одним файлом у чорно-білому форматі) електронною поштою Національного банку України на адресу........@.......... (до них для прискорення та спрощення перевірки бажано додавати пояснення щодо запланованих банком операцій). Крім того, надаються:

- за операцією з купівлі та/або перерахування за кордон коштів в іноземній валюті, отриманих від продажу іноземним інвестором на фондовій біржі боргових цінних паперів (крім державних облігацій України), - довідку Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про відсутність підстав для включення емітента таких цінних паперів до переліку емітентів, що мають ознаки фіктивності, та ознак маніпулювання цінами під час здійснення відповідних операцій з такими цінними паперами;

- за операцією з купівлі та/або перерахування за кордон коштів в іноземній валюті, отриманих від продажу іноземним інвестором на фондовій біржі державних облігацій України, - документальне підтвердження, що свідчить про те, що купівля цих цінних паперів здійснювалася виключно за рахунок коштів, отриманих іноземним інвестором від продажу іноземної валюти за гривні, та/або коштів, отриманих іноземним інвестором за операціями з продажу державних облігацій України, виплати за ними доходу та їх погашення (копії відповідних договорів, довідок/виписок уповноважених банків, депозитарних установ тощо). Вимога цього абзацу не поширюється на випадки продажу іноземним інвестором державних облігацій України, що були придбані ним до 03 березня 2015 року включно;

- акт цінової експертизи (погодження) у випадках, передбачених постановою Правління Національного банку України від 30.12.2003 N 597 "Про переказування коштів у національній та іноземній валюті на користь нерезидентів за деякими операціями", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 05.02.2004 за N 159/8758 (зі змінами);

- виписки про рух коштів за поточними рахунками клієнтів, відкритих в уповноваженому банку, які використовуються для купівлі іноземної валюти / переказу іноземної валюти / перерахування коштів у гривнях, за попередні 10 робочих днів (включно із днем подання Реєстру). При цьому звертаємо увагу, що для операцій з перерахування іноземної валюти сума доручення на переказ повинна відповідати залишку на поточному рахунку в іноземній валюті (на дату подання Реєстру). Для операцій з купівлі іноземної валюти виписка повинна містити інформацію про перерахування коштів на рахунок 2900. Для операцій з перерахування коштів у гривнях на користь нерезидентів через кореспондентські рахунки банків-нерезидентів у гривнях, відкриті в уповноважених банках, виписка повинна містити інформацію про перерахування коштів на рахунок 1919;

- сканована довідка банку з підтвердженням, що кошти, які використовуються для купівлі валюти / перерахування коштів у гривнях за дорученнями клієнтів-резидентів, не залучені клієнтом у формі кредиту у будь-якому банку;

- висновок Міністерства економічного розвитку та торгівлі України щодо продовження строків розрахунків за імпортною операцією за будь-яким зовнішньоекономічним контрактом (що знаходиться на контролі в банку) клієнта, інформація про якого надається у Реєстрі (у разі потреби);

- інформація про загальну суму коштів в іноземній валюті, що розміщені на рахунках клієнта в уповноважених банках (або їх відсутність) на дату подання заяви (для випадків купівлі іноземної валюти за дорученням клієнтів-резидентів, крім фізичних осіб);

- довідку банку про стан розрахунків за імпорт товару за зовнішньоекономічним контрактом, кредитним договором, яка містить основні грошові показники, що характеризують стан розрахунків на дату подання Реєстру, за формою, наведеною у додатку 2;

- довідку податкового органу у випадку, передбаченому абзацом десятим пункту 4.3 розділу 4 Положення про відкриття та функціонування в уповноважених банках України рахунків банків-кореспондентів в іноземній валюті та в гривнях2.

_____________

2 Затверджене постановою Правління Національного банку України від 26.03.98 N 118 (зі змінами).

Звертаємо увагу, що документи до Реєстру, які подані після 10.00 години дня наступного за днем подання Реєстру, до розгляду не приймаються.

До 10.00 години четвертого операційного дня з дня формування Реєстру Національний банк України повідомляє банки про ті заяви/доручення, які не підтверджені.

Не потребує включення до Реєстру для подання до Національного банку України інформація про переказ коштів, що здійснюється виключно за рахунок іноземної валюти, купленої з дотриманням вимог Постанови N 124 та Постанови N 581.

При цьому включенню до Реєстру підлягає операція з перерахування коштів в іноземній валюті за межі України за дорученням клієнта банку на суму більше еквівалента 50000 доларів США, за умови якщо іноземна валюта для перерахування придбавалась окремими сумами, за якими інформація з купівлі включалась до Реєстрів в узагальненому вигляді без надання документів (у сканованому вигляді), які є підставою для здійснення таких операцій.

Операція клієнта, інформація про яку була включена банком до Реєстру, що був поданий до Національного банку України, та для здійснення якої планувалася купівля іноземної валюти, може бути виконана клієнтом за рахунок власних (не куплених) коштів в іноземній валюті (у межах погодженої суми купівлі) без повторного включення інформації про переказ цих коштів до Реєстру (за умови, що за операцією клієнта не було отримано від Національного банку України повідомлення про не підтвердження можливості її здійснення).

До банків, які здійснюватимуть купівлю/переказ іноземної валюти / перерахування коштів у гривнях за непідтвердженими заявами/дорученнями, застосовуватимуться відповідні заходи впливу.

Вимоги цього листа діють, починаючи зі звітної дати 27.11.2015.

Також повідомляємо, що лист Національного банку України від 22.09.2015 N 25-03001/68257 втрачає чинність з 27.11.2015.

Зміни до структури та формату файлу #2C будуть доведені Департаментом інформаційних технологій.

В. о. Голови Національного банку України О. В. Писарук

Додаток 1

Інформація
про намір купівлі та/або перерахування
безготівкової валюти в розрізі суб'єктів

Звітна дата  Дата заяви / доручення у гривнях  Код банку  Код регіону  Код за ЄДРПОУ юр. особи / іденти-
фікаційний номер за ДРФО платника податків / код банку 
Назва клієнта / П. І. Б. / назва банку  Місцезна-
ходження юр. особи / місце проживання фіз. особи 
Підстави для купівлі валюти (постанова Правління НБУ від 10.08. 2005 N 281 Назва бенефі-
ціара 
Код країни бенефі-
ціара 
Код інозем-
ного банку 
Назва інозем-
ного банку 
Номер конт-
ракту 
Дата укладання контракту  Код наміру1  Код валюти заявки / доручення  Сума заявки / доручення (у грн. еквіваленті)  Сума заявки / доручення  Загальна сума платежів2  Примітка: ознака операції3 
  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19 

Додаток 2

Довідка
про стан розрахунків за контрактами, що включені
до реєстру з купівлі та/або перерахування валюти

Назва клієнта   
Код ЄДРПОУ   
N та дата контракту   
контрагент   
валюта контракту   
загальна сума контракту1   

_____________

1 Зазначається загальна сума контракту (договору). У разі якщо сума контракту є невизначеною, у графі зазначається сума додатків (специфікацій).

Розрахунки за зовнішньоекономічним контрактом

Загальна сума здійснених платежів за контрактом2  Сума МД та/або актів3 
   

_____________

2 Зазначається загальна сума платежів, які було здійснено клієнтом на виконання зобов'язань за контрактом за кожним видом валюти окремо.

3 Зазначається загальна сума митних декларацій (актів виконаних робіт тощо) за кожним видом валюти окремо.

Розрахунки за кредитним договором / договором позики4

Одержано за кредитом/позикою  Виконано зобов'язань з  Залишок заборгованості за договором 
повернення основної суми кредиту/позики  сплати процентів, інших платежів за кредитом/позикою 
      за основною сумою кредиту/позики  за процентами, іншими платежами 

_____________

4 Надається інформація за кредитами/позиками в іноземній валюті, залученими як від нерезидентів, так і резидентів.