ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА
ПОСТАНОВА
30.10.2015 р. N 826/14481/15
Про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді - Федорчука А. Б. розглянув адміністративну справу в письмовому провадженні за позовом ОСОБА_1 до Київської міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України суд розглядає справу у письмовому провадженні.встановив:
Позивач, в особі ОСОБА_1 (надалі - Позивачка), звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Київської міської ради (надалі - Відповідач) про визнання порушення термінів розгляду заяви (клопотання) від 22.04.2014 року N 08/Д-711 (справа К-22830); визнати положення пункту 15 рішення Київської міської ради від 04 березня 2015 р. N 195/1060 таким, що не відповідає, та суперечить вимогам п. 3 ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" в частині зупинення надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або технічної документації із землеустрою для всіх потреб із земель комунальної власності територіальної громади м. Києва до моменту затвердження плану зонування або детального плану території; визнати положення пункту 3 ст. 21 Порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в м. Києві N 63/9120, в частині вимагання приєднання до заяви (клопотання) документів, не встановлених п. 6 ст. 118 Земельного кодексу України - не законним; визнати вимогу щодо надання додаткових документів до заяви (клопотання) вх. N 08/Д-711 від 22 квітня 2014 р. (справа - К22830), не передбачених Земельним кодексом України - протиправною; визнати протиправним та скасувати рішення постійної комісії з питань містобудування, архітектури та землекористування виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) від 19.05.2015 р. що до справи (клопотання) К22830; зобов'язати Київську міську раду та її структурні підрозділи повторно розглянути заяву (клопотання) вх. N 08/Д-711 від 22 квітня 2014 р. (справа - К22830) гр. ОСОБА_1 в строки та порядок передбачений Земельним кодексом України (з урахуванням уточнення позовних вимог від 04.08.2015 р.).
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що Відповідач безпідставно відмовив у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 в порядку, передбаченому ст. ст. 118, 121 Земельного кодексу України.
Представник Позивачки в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином. До суду надано клопотання про розгляд справи без участі представника Позивачки.
В обґрунтування заперечень Відповідач зазначає, що оскаржувана бездіяльність останнього та порушення строків розгляду звернень є необгрунтованими, позовна вимога про повторний розгляд заяви не грунтується на приписах чинного законодавства України.
Враховуючи, що в судове засідання не прибув представник Позивача, судом було прийнято рішення про розгляд справи в письмову провадженні на підставі частини шостої статті 128 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва зазначає наступне.
Судом встановлено, що Позивач 22.04.2014 року звернулась до Київської міської ради, в якій просила надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі їй безоплатно у приватну власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Орієнтований розмір земельної ділянки становить 0,10 га, яка розташована в межах міста Києва в Святошинському районі.
На вищезазначену заяву, Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) листом від 19.05.2014 року N 057028-08/Д-711-1821 повідомлено, що відведення земельної ділянки у м. Києві здійснюється в порядку, визначеному Земельним кодексом України та рішенням Київської міської ради від 28.02.2013 року N 63/9120 "Про Тимчасовий порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в м. Києві", відповідно до якого зацікавлена особа, яка має намір одержати земельну ділянку в користування або у власність, звертається безпосередньо до Київської міської ради із клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою. Так, в листі зазначено, що до клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою додаються: викопіювання в кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали в масштабі не менше 1:2000, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, витяг з містобудівного кадастру, витяг з міського земельного кадастру, нотаріально посвідчена письмова згода землекористування із зазначенням розмірів передбаченої для відведення земельної ділянки, або у разі ненадання чи відмови у наданні такої згоди - рішення суду про вирішення цього питання, нотаріально посвідчені копії документів щодо правового статусу об'єктів нерухомого майна (житлового будинку та інших будівель, споруд) та копія матеріалів технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна (житлового будинку та інших будівель, споруд), якщо такі розташовані на земельній ділянці, копії рішень уповноважених органів про передачу земельної ділянки користування, або довідка Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (київської міської державної адміністрації) про відсутність в архіві документів щодо відведення земельної ділянки, копії паспорта громадянина, довіреність або засвідчена в установленому порядку її копії, на підставі якої інтереси заявника представляє його уповноважена особа (у разі якщо клопотання подається представником).
Відповідно до листа Департаменту земельних ресурсів Позивачем подано до Київської міської ради заяву від 30.05.2014 року вх. N 08/Д-1108 про надання дозволу на розробку землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі їй безоплатно у приватну власність земельної ділянки, до якої надано копію витягу з містобудівного кадастру, копію витягу з міського земельного кадастру від 07.05.2014 року, копію паспорта та ідентифікаційного коду, копію довідки з Департаменту містобудування та архітектури.
Листом від 17.06.2014 року N 057028-08/Д-1108-2494 Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) вказано, що клопотання та склад доданих до нього документів не відповідають вимогам рішення КМР "Про Тимчасовий порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в м. Києві". Для приведення доданих до клопотання документів вимогам зазначеного Порядку, громадянин або його уповноважений представник має можливість отримати їх у Департаменті земельних ресурсів. Додатково повідомлено Позивача, що за дорученням Київської міської ради вказана земельна ділянка вже відводиться іншій фізичній особі.
Згодом, на адресу Позивачка надійшов 01.07.2014 року лист від Департаменту земельних ресурсів, який також було надіслано до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради, яким було повідомлено, що відповідно до ст. 21 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в м. Києві направляється справа (клопотання) К22830 для підготовки висновку щодо відповідності заявленої у справі-клопотанні ініціативи містобудівній документації або ситуації та наявних містобудівних умов та обмежень, що мають бути враховані при розробці документації із землеустрою. Висновок з порушеного питання просимо надати у триденний термін.
Так, Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) прийнято висновок від 13.08.2014 року N 7970/0/12/19-14, відповідно до якого заявлена у справі-клопотання ініціатива відповідає містобудівній документації.
В подальшому Позивачем було подано додаток до справи-клопотання від 05.09.2014 року вх. N 057/Д-1851, в якому вказано, що згідно з витягу з бази даних міського земельного кадастру, та приймаючи до уваги висновок Департаменту містобудування та архітектури, заявлена в клопотання земельна ділянка розташована по вул. Бучанська поряд з будинками N 3 та N 5, тому можна припустити, що номер майбутньої адреси може бути 3-а або 5-а, але жодним законодавчим актом не передбачено, що заявник повинен вказувати точну адресу аж до номеру майбутнього будинку чи інше.
Листом від 03.10.2014 року N 057028-057/Д-1851-5403 Департамент земельних ресурсів надано інформацію, що при опрацюванні справи-клопотання Позивача виникло питання уточнення адреси земельної ділянки вул. Бучанська, 3-а або вул. Бучанська, 5-а, про що також було повідомлено Департамент містобудування та архітектури з проханням підтримати одну з рекомендованих адрес земельної ділянки.
Згідно відповіді від 23.10.2014 року вих. N 057028-057-289 (з)-6126 Департаменту земельних ресурсів на інформаційний запит 17.10.2014 року вх. N 057-289 (з) вбачається, що опрацьовано справу (клопотання) К22830 та підготовлено проект рішення Київської міської ради про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянці ОСОБА_1 на АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, який в установленому порядку погоджується відповідно до регламенту виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) від 08.10.2013 року N 1810 (Розпорядження N 1810).
Згодом Позивач отримала ще одну відповідь від 16.11.2014 року вих. N 057028-ОП/Д-7223-6786 від Департаменту земельних ресурсів на той же інформаційний запит від 17.10.2014 року вх. N 057-289 (з), яким було повідомлено, що Департаментом Земельних ресурсів опрацьовано справу-кпопотання К22830. Підготовлений та погоджений відповідно до регламенту виконавчого органу Київської міської ради від 08.10.2013 року N 1810 проект рішення Київської міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянці ОСОБА_1 на АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в установленому порядку передано на розгляд до Київської міської ради.
Листом від 05.12.2014 року N 08/281-1108 Постійна комісія з питань містобудування, архітектури та землекористування Київської міської ради повідомила Позивачку, що проект рішення ПР-5883 від 23.10.2014 року "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянці ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд" разом з матеріалами справи-клопотання К-22830 було передано 29.10.2014 року управлінням організаційного та документального забезпечення діяльності Київської міської ради до управлінням організаційного та документального забезпечення діяльності постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування, архітектури та землекористування. Так, вказаний проект включено до порядку денного засідання, що відбудеться 08.12.2014 року о 14:00.
Листом від 08.06.2015 року N 225-СК-1998 Київська міська рада повідомила Позивача, що матеріали справи-клопотання К-22830 було передано 28.05.2015 року до Департаменту земельних ресурсів. Також зазначено, що постійна комісія повернеться до розгляду питання після затвердження Київською міською радою детального плану цієї території.
Департамент земельних ресурсів листом від 08.06.2015 року N 057028-8565 повідомив ОСОБА_1, що порушене питання Позивачки на теперішній час не може бути розглянуто по суті та зазначено, що вона може отримати додані до клопотання документи.
Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку про не обґрунтування позовних вимог виходячи з наступного.
В частині позовних вимог щодо визнання порушення термінів розгляду заяви (клопотання) від 22.04.2014 року N 08/Д-711 (справа К-22830), визнати протиправним та скасувати рішення Постійної комісії з питань містобудування, архітектури та землекористування виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) від 19.05.2015 р. що до справи (клопотання) К22830 та зобов'язати Київську міську раду та її структурні підрозділи повторно розглянути заяву (копотання) вх. N 08/Д-711 від 22 квітня 2014 р. (справа - К22830) гр. ОСОБА_1 в строки та порядок передбачений Земельним кодексом України, Суд зазначає наступне.
Положеннями частини 5 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Основним нормативно-правовим актом з регулювання земельних правовідносин є Земельний кодекс України. Завданням Кодексу, разом з іншими нормативно-правовими актами, що регулюють земельні відносини, є забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до частини 2 статті 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Пунктом "в" частини 3 статті 116 Земельного кодексу України встановлено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться шляхом одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Згідно частини 1 статті 122 Кодексу сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх.
Стаття 118 Земельного кодексу України визначає порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами. За частиною 6 цієї норми громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Отже, зі змісту даної норми слідує, що до клопотання про отримання земельної ділянки, яка не перебуває у користуванні інших осіб, для будівництва та обслуговування жилого будинку у власність в межах норм безоплатної приватизації, слід додавати лише графічні матеріали, на яких зазначено її бажане місце розташування. При цьому органу, уповноваженому вирішувати зазначені питання, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи.
З метою визначення порядку передачі (надання) земельних ділянок в користування або у власність із земель комунальної власності Київська міська рада рішенням від 28.02.2013 N 63/9120 затвердила Тимчасовий порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві (далі - Тимчасовий порядок N 63/9120).
Пунктами 5, 6 статті 5 Тимчасового порядку N 63/9120 передбачено, що секретаріат Київської міської ради разом з дорученням (резолюцією) Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради у день надходження клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою або протягом наступного робочого дня надсилає його через приймальню Київради з земельних питань до Департаменту земельних ресурсів.
У випадку надходження до Департаменту земельних ресурсів клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою з доданими документами, які не відповідають складу та змісту документів, встановлених цією статтею, або не дають можливості розглядати клопотання по суті (подано недостатньо відомостей та документів щодо правового статусу майна, розташованого на земельній ділянці, графічні матеріали не відповідають вимогам цієї статті), Департамент земельних ресурсів через приймальню Київради з земельних питань повертає їх зацікавленій особі на доопрацювання.
У випадку повернення клопотання Департамент земельних ресурсів письмово зазначає підстави такого повернення. Після усунення зацікавленою особою зазначених Департаментом земельних ресурсів недоліків повторне повернення клопотання не допускається.
Згідно із пунктами 1, 2 статті 21 Тимчасового порядку N 63/9120 громадяни, зацікавлені в одержанні земельної ділянки у межах м. Києва для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального гаражного та дачного будівництва чи ведення садівництва, подають безпосередньо до Київської міської ради клопотання про передачу земельної ділянки у власність, а у разі наміру одержати земельну ділянку для зазначених цілей в оренду - клопотання в довільній формі про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою.
У клопотанні про передачу земельної ділянки у власність, а у разі наміру одержати земельну ділянку в оренду - у клопотанні про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зазначаються цільове призначення ділянки, орієнтовний розмір і місце розташування земельної ділянки (далі - клопотання). У клопотанні відповідно до Закону України "Про захист персональних даних" також зазначається в довільній формі згода громадянина на обробку в ПК "Кадастр" його персональних даних, зазначених у клопотанні та доданих до нього документах.
Відповідно до пункту 3 статті 21 Тимчасового порядку N 63/9120 визначено, що до клопотання додаються:
1) викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали у масштабі не менше 1:2000, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки;
2) витяг з містобудівного кадастру;
3) витяг з міського земельного кадастру;
4) нотаріально посвідчена письмова згода землекористувача на вилучення земельної ділянки чи її частини при формуванні нової земельної ділянки (у разі необхідності вилучення земельної ділянки) або припинення права користування земельною ділянкою чи її частиною при формуванні нової земельної ділянки (у разі добровільної відмови від права користування земельною ділянкою) із зазначенням розмірів передбаченої для вилучення (припинення права користування) земельної ділянки та умов її вилучення, а також документи, що посвідчують правонаступництво землекористувача, якщо таке було, або у разі ненадання чи відмови у наданні такої згоди - рішення суду про вирішення цього питання;
5) нотаріально посвідчені копії документів щодо правового статусу об'єктів нерухомого майна (житлового будинку та інших будівель, споруд) та копія матеріалів технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна (житлового будинку та інших будівель, споруд), якщо такі розташовані на земельній ділянці;
6) копії рішень уповноважених органів про передачу земельної ділянки в користування (у разі подачі клопотання щодо земельної ділянки, яка надавалась в користування до 15.03.91 - до введення в дію Земельного кодексу Української РСР) або довідка Департаменту містобудування та архітектури про відсутність в архіві документів щодо відведення відповідної земельної ділянки (крім подачі клопотання щодо передачі сформованої земельної ділянки без зміни її цільового призначення);
7) копії документів, що посвідчують право на земельну ділянку (за наявності, а у разі подачі клопотання щодо передачі сформованої земельної ділянки без зміни її цільового призначення - обов'язково);
8) копія реєстраційного номера облікової картки платника податку (крім громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку (ідентифікаційного номера), офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України); копія паспорта громадянина;
9) довіреність або засвідчена в установленому порядку її копія, на підставі якої інтереси заявника (громадянина) представляє його уповноважена особа (у разі якщо клопотання подається представником).
Як вже зазначалось вище, до клопотання, поданого до Київської міської ради від 22.04.2014 року N 08/Д-711, ОСОБА_1 додала копії наступних документів: графічні матеріали, копія паспорта та ідентифікаційного коду.
На вказану заяву, Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) листом від 19.05.2014 року N 057028-08/Д-711-1821 повідомлено, що відведення земельної ділянки у м. Києві здійснюється в порядку, визначеному Земельним кодексом України та рішенням Київської міської ради від 28.02.2013 року N 63/9120 "Про тимчасовий порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в м. Києві", відповідно до якого зацікавлена особа, яка має намір одержати земельну ділянку в користування або у власність, звертається безпосередньо до Київської міської ради із клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою. Так, в листі зазначено, що до клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою додаються: викопіювання в кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали в масштабі не менше 1:2000, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, витяг з містобудівного кадастру, витяг з міського земельного кадастру, нотаріально посвідчена письмова згода землекористування із зазначенням розмірів передбаченої для відведення земельної ділянки, або у разі ненадання чи відмови у наданні такої згоди - рішення суду про вирішення цього питання, нотаріально посвідчені копії документів щодо правового статусу об'єктів нерухомого майна (житлового будинку та інших будівель, споруд) та копія матеріалів технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна (житлового будинку та інших будівель, споруд), якщо такі розташовані на земельній ділянці, копії рішень уповноважених органів про передачу земельної ділянки користування, або довідка Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (київської міської державної адміністрації) про відсутність в архіві документів щодо відведення земельної ділянки, копії паспорта громадянина, довіреність або засвідчена в установленому порядку її копії, на підставі якої інтереси заявника представляє його уповноважена особа (у разі якщо клопотання подається представником).
Відповідно до листа Департаменту земельних ресурсів Позивачем подано до Київської міської ради заяву від 30.05.2014 року вх. N 08/Д-1108 про надання дозволу на розробку землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі їй безоплатно у приватну власність земельної ділянки, до якої надано копію витягу з містобудівного кадастру, копію витягу з міського земельного кадастру від 07.05.2014 року, копію паспорта та ідентифікаційного коду, копію довідки з Департаменту містобудування та архітектури.
Листом від 17.06.2014 року N 057028-08/Д-1108-2494 Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) вказано, що клопотання та склад доданих до нього документів не відповідають вимогам рішення КМР "Про Тимчасовий порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в м. Києві". Для приведення доданих до клопотання документів вимогам зазначеного Порядку, громадянин або його уповноважений представник має можливість отримати їх у Департамента земельних ресурсів. Додатково повідомлено Позивача, що за дорученням Київської міської ради вказана земельна ділянка вже відводиться іншій фізичній особі.
Згодом, на адресу Позивачка надійшов 01.07.2014 року лист від Департаменту земельних ресурсів, який також було надіслано до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради, яким було повідомлено, що відповідно до ст. 21 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в м. Києві направляється справа (клопотання) К22830 для підготовки висновку щодо відповідності заявленої у справі-клопотанні ініціативи містобудівній документації або ситуації та наявних містобудівних умов та обмежень, що мають бути враховані при розробці документації із землеустрою. Висновок з порушеного питання просимо надати у триденний термін.
Так, Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) прийнято висновок від 13.08.2014 року N 7970/0/12/19-14, відповідно до якого заявлена у справі-клопотання ініціатива відповідає містобудівній документації.
В подальшому Позивачем було подано додаток до справи-клопотання від 05.09.2014 року вх. N 057/Д-1851, в якому вказано, що згідно з витягу з бази даних міського земельного кадастру, та приймаючи до уваги висновок Департаменту містобудування та архітектури, заявлена в клопотання земельна ділянка розташована по вул. Бучанська поряд з будинками N 3 та N 5, тому можна припустити, що номер майбутньої адреси може бути 3-а або 5-а, але жодним законодавчим актом не передбачено, що заявник повинен вказувати точну адресу аж до номеру майбутнього будинку чи інше.
Листом від 03.10.2014 року N 057028-057/Д-1851-5403 Департамент земельних ресурсів надано інформацію, що при опрацюванні справи-клопотання Позивача виникло питання уточнення адреси земельної ділянки вул. Бучанська, 3-а або вул. Бучанська, 5-а, про що також було повідомлено Департамент містобудування та архітектури з проханням підтримати одну з рекомендованих адрес земельної ділянки.
Згідно відповіді від 23.10.2014 року вих. N 057028-057-289 (з)-6126 Департаменту земельних ресурсів на інформаційний запит 17.10.2014 року вх. N 057-289 (з) вбачається, що опрацьовано справу (клопотання) К22830 та підготовлено проект рішення Київської міської ради про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянці ОСОБА_1 на АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, який в установленому порядку погоджується відповідно до регламенту виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) від 08.10.2013 року N 1810 (Розпорядження N 1810).
Згодом Позивач отримала ще одну відповідь від 16.11.2014 року вих. N 057028-ОП/Д-7223-6786 від Департаменту земельних ресурсів на той же інформаційний запит від 17.10.2014 року вх. N 057-289 (з), яким було повідомлено, що Департаментом Земельних ресурсів опрацьовано справу-кпопотання К22830. Підготовлений та погоджений відповідно до регламенту виконавчого органу Київської міської ради від 08.10.2013 року N 1810 проект рішення Київської міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянці ОСОБА_1 на АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в установленому порядку передано на розгляд до Київської міської ради.
Листом від 05.12.2014 року N 08/281-1108 Постійна комісія з питань містобудування, архітектури та землекористування Київської міської ради повідомила Позивачку, що проект рішення ПР-5883 від 23.10.2014 року "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянці ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд" разом з матеріалами справи-клопотання К-22830 було передано 29.10.2014 року управлінням організаційного та документального забезпечення діяльності Київської міської ради до управлінням організаційного та документального забезпечення діяльності постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування, архітектури та землекористування. Так, вказаний проект включено до порядку денного засідання, що відбудеться 08.12.2014 року о 14:00.
Листом від 08.06.2015 року N 225-СК-1998 Київська міська рада повідомила Позивача, що матеріали справи-клопотання К-22830 було передано 28.05.2015 року до Департаменту земельних ресурсів. Також зазначено, що постійна комісія повернеться до розгляду питання після затвердження Київською міською радою детального плану цієї території.
Департамент земельних ресурсів листом від 08.06.2015 року N 057028-8565 повідомив ОСОБА_1, що порушене питання Позивачки на теперішній час не може бути розглянуто по суті та зазначено, що вона може мати додані до клопотання документи.
Суд звертає увагу, що Позивачем на протязі квітня 2014 р. - червня 2015 р. надавалися додаткові документи на вимогу Відповідача, що не заперечується і самою Позивачкою, а отже враховуючи надання додаткових документів на вимогу Відповідача, Позивач фактично погоджувалася з вимогами Відповідач щодо не відповідності поданих раніше документів.
Отже, позовна вимога в частині визнання протиправною вимогу щодо надання додаткових документів до заяви від 22.04.2014 року N 08/Д-711 не підлягає задоволенню, оскільки Позивачка фактично погоджуючись з вимогами Відповідача подавала додаткові документи.
Відповідно до частини 7 статті 118 цього Кодексу відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Згідно із пунктом 34 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Зважаючи на наведені норми, а також на те, що клопотання позивача про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою відповідає вимогам статті 118 Земельного кодексу України, Київська міська рада повинна була розглянути це клопотання у місячний строк і надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні.
Пунктом 7 статті 21 Тимчасового порядку N 63/9120 встановлено, що з метою визначення відповідності заявленої ініціативи містобудівній документації Департамент земельних ресурсів надсилає клопотання з доданими до нього документами до Департаменту містобудування та архітектури, який у триденний термін надає Департаменту земельних ресурсів висновок щодо відповідності заявленої ініціативи містобудівній документації або ситуації та наявним містобудівним умовам і обмеженням, що мають бути враховані при розробленні документації із землеустрою.
Так, з матеріалів справи вбачається, що за результатом розгляду даного клопотання, Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) прийнято висновок від 13.08.2014 року N 7970/0/12/19-14, відповідно до якого заявлена у справі-клопотання ініціатива відповідає містобудівній документації
Відповідно до пункту 8 статті 21 Тимчасового порядку N 63/9120 департамент земельних ресурсів за результатами опрацювання клопотання та висновку Департаменту містобудування та архітектури готує проект рішення Київської міської ради про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою або проект відмови у наданні такого дозволу, який приймається Київською міською радою в порядку, встановленому Регламентом Київської міської ради (Рішення N 383/5770), та у строки, встановлені законодавством.
Порядок подання проектів рішень на розгляд Київради та вимоги щодо їх оформлення встановлено розділом VI Регламенту Київради (Рішення N 383/5770).
Зокрема, відповідно до ст. 23 цього Регламенту (Рішення N 383/5770) проекти рішень Київради подаються до управління організаційного та документального забезпечення Київради секретаріату Київської міської ради у двох екземплярах: у паперовому та в електронному вигляді. Текст проекту рішення повинен бути стислим, суть документа викладено чітко з дотриманням г вимог нормотворчої техніки. Проект рішення Київради нормативно-правового характеру повинен містити положення про оприлюднення та набрання ним чинності.
Проекти рішень Київради реєструються в управлінні організаційного та документального забезпечення Київради секретаріату Київської міської ради. Проект рішення Київради, поданий з дотриманням вимог частин другої - дев'ятої статті 23 цього Регламенту (Рішення N 383/5770), реєструється в день його подання.
Проекти рішень направляються для розгляду постійним комісіям управлінням організаційного та документального забезпечення Київради секретаріату Київської міської ради.
Постійні комісії Київради протягом десяти днів з моменту реєстрації проекту рішення у комісії опрацьовують та за результатами розгляду проекту рішення:
1) підтримують проект рішення Київради (візують проект рішення без зауважень);
2) відхиляють проект рішення (постійні комісії направляють висновок щодо відхилення проекту рішення профільній постійній комісії);
3) створюють робочу групу постійної комісії з доопрацювання проекту рішення;
4) висловлюють зауваження та пропозиції (викладаються у висновку постійної комісії).
Висловлені зауваження та пропозиції постійних комісій є обов'язковими для розгляду профільною постійною комісією.
Відповідно до ст. 27 Регламенту (Рішення N 383/5770) управління організаційного та документального забезпечення Київради секретаріату Київської міської ради узагальнює проекти рішень, які відповідно до вимог Регламенту (Рішення N 383/5770) розглянуті постійними комісіями та управлінням правового забезпечення секретаріату Київської міської ради, формує та подає заступнику міського голови - секретарю Київради попередній проект порядку денного пленарного засідання Київради.
Так, відповідно до п. 3 ст. 24 Закону України "Про регулюванню містобудівної діяльності" у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється.
Київською міською радою прийнято рішення від 4 березня 2015 року N 195/1060 "Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 28.02.2013 N 63/9120 "Про Тимчасовий порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві", а саме п. 15 передбачено, що тимчасово до затвердження планів зонування та/або детальних планів територій і визначення у таких планах територій, придатних для вибору і надання земель для проведення містобудівної діяльності (на територіях, де такі плани відсутні), зупинити надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок або технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для передачі земельних ділянок у власність гаражно-будівельним кооперативам для будівництва гаражів та громадянам земельних ділянок для ведення садівництва, будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів в оренду або безоплатно у власність із земель комунальної власності територіальної громади міста Києва, а також передачу земельних ділянок в оренду або у власність для зазначених цілей.
Щодо позовної вимоги про визнання положення пункту 15 рішення Київської міської ради від 04 березня 2015 р. N 195/1060 таким, що не відповідає, та суперечить вимогам п. 3 ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" в частині зупинення надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або технічної документації із землеустрою для всіх потреб із земель комунальної власності територіальної громади м. Києва до моменту затвердження плану зонування або детального плану території, то суд відмовляє в її задоволенні, оскільки вона є безпідставна та нічим не мотивована.
Як наслідок, рішення Постійної комісії з питань містобудування, архітектури та землекористування виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) від 19.05.2015 р. про повернення справи-клопотання К22830 до Департаменту земельних ресурсів до затвердження плану зонування або детального плану цієї території є обґрунтованими та прийнятим в рамках чинного законодавства України.
За результатом вищезазначеного рішення Департамент земельних ресурсів листом від 08.06.2015 року N 057028-8565 повідомив Позивачку, що її клопотання не може бути розглянуто по суті.
Відповідач зазначає, що в жовтні 2014 погоджений в установленому порядку проект рішення був переданий Департаментом земельних ресурсів до Київради (лист від 16.11.2014 N 057028-ОП/Д-7223-6786).
Отже, враховуючи відсутність противоправних дій з боку відповідача щодо розгляду клопотання Позивачки, а тому, як наслідок і відсутні підстави для задоволення позовної вимоги про зобов'язання Київську міську раду та її структурні підрозділи повторно розглянути заяву (клопотання) вх. N 08/Д-711 від 22 квітня 2014 р. (справа - К22830) гр. ОСОБА_1 в строки та порядок передбачений Земельним кодексом України.
В частині позовних вимог щодо визнати положення пункту 3 ст. 21 Порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в м. Києві N 63/9120 в частині вимагання приєднання до заяви (клопотання) документів, не встановлених п. 6 ст. 118 Земельного кодексу України - не законним, Суд зазначає наступне.
Суд встановив, що положення, визначені абзацами 3 - 8 пункту 3 статті 21 Тимчасового порядку N 63/9120 були визнані незаконними постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.12.2013 року у справі N 826/15103/13-а, залишеною без змін ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 20.03.2014 року та Вищого адміністративного суду України від 29.09.2015 року, а отже не потребую повторному розгляду та дослідженню.
У відповідності до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Враховуючи вищевикладене, Суд приходить до висновку, що позовні вимоги Позивача в частині позовних вимог щодо визнати положення пункту 3 ст. 21 Порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в м. Києві N 63/9120 в частині вимагання приєднання до заяви (клопотання) документів, не встановлених п. 6 ст. 118 Земельного кодексу України - не законним, не підлягають задоволенню, оскільки постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.12.2013 року у справі N 826/15103/13-а були визнані незаконними.
В частині позовних вимог щодо визнати положення пункту 15 рішення Київської міської ради від 04 березня 2015 р. N 195/1060 таким, що не відповідає, та суперечить вимогам п. 3 ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" в частині зупинення надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або технічної документації із землеустрою для всіх потреб із земель комунальної власності територіальної громади м. Києва до моменту затвердження плану зонування або детального плану території, Суд зазначає наступне.
Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 р. N 3038-VI (далі - Закон N 3038-VI) встановлено принципи розвитку територій населених пунктів, які полягають у здійсненні планування, забудови та іншого використання населених пунктів відповідно до містобудівної документації.
Відповідно до статті 16 цього Закону N 3038-VI планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них. Містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням даних державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі в цифровій формі як просторово орієнтована інформація в державній системі координат на паперових і електронних носіях. Порядок обміну інформацією між містобудівним та державним земельним кадастрами встановлюється Кабінетом Міністрів України. Містобудівна документація на місцевому рівні може бути оновлена за рішенням місцевих рад. Оновлення містобудівної документації передбачає: 1) актуалізацію картографо-геодезичної основи; 2) перенесення з паперових носіїв у векторну цифрову форму; 3) приведення містобудівної документації у відповідність із вимогами законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Склад, зміст, порядок розроблення та оновлення містобудівної документації на місцевому рівні визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Затвердження оновленої містобудівної документації на місцевому рівні здійснюється згідно із статтями 17, 18 та 19 цього Закону.
Основним видом містобудівної документації на місцевому рівні є генеральний план населеного пункту (абзац 1 частини 1 статті 17 Закону). У складі генерального плану населеного пункту може розроблятися план зонування території цього населеного пункту (абзац 4 частини 1 статті 17 Закону). Для населених пунктів з чисельністю населення до 50 тисяч осіб генеральні плани можуть поєднуватися з детальними планами всієї території таких населених пунктів (абзац 2 частини 2 статті 17 Закону). Для населених пунктів, включених до Списку історичних населених місць України, в межах визначених історичних ареалів у складі генерального плану населеного пункту визначаються режими регулювання забудови та розробляється історико-архітектурний опорний план, в якому зазначається інформація про об'єкти культурної спадщини (частина 3 статті 17 Закону).
В цілому зазначені норми є прогресивними, покликаними раціоналізувати використання територій населених пунктів та оптимізувати містобудівну діяльність.
Згідно з статті 18 Закону N 3038-VI план зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон. План зонування території розробляється з метою створення сприятливих умов для життєдіяльності людини, забезпечення захисту територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, запобігання надмірній концентрації населення і об'єктів виробництва, зниження рівня забруднення навколишнього природного середовища, охорони та використання територій з особливим статусом, у тому числі ландшафтів, об'єктів історико-культурної спадщини, а також земель сільськогосподарського призначення і лісів. План зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації. Зонування території здійснюється з дотриманням таких вимог: 1) урахування попередніх рішень щодо планування і забудови території; 2) виділення зон обмеженої містобудівної діяльності; 3) відображення існуючої забудови територій, інженерно-транспортної інфраструктури, а також основних елементів планувальної структури територій; 4) урахування місцевих умов під час визначення функціональних зон; 5) установлення для кожної зони дозволених і допустимих видів використання територій для містобудівних потреб, умов та обмежень щодо їх забудови; 6) узгодження меж зон з межами територій природних комплексів, смугами санітарно-захисних, санітарних, охоронних та інших зон обмеженого використання земель, червоними лініями; 7) відображення меж прибережних захисних смуг і пляжних зон водних об'єктів. Параметри використання території та будівель, запропонованих для розташування у межах декількох земельних ділянок або окремої земельної ділянки, зокрема функціональне призначення, граничні поверховість та площа забудови, можливе розміщення на ділянці, є обов'язковими для врахування під час зонування відповідної території. Перелік зазначених параметрів визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Внесення змін до плану зонування території допускається за умови їх відповідності генеральному плану населеного пункту. Склад, зміст, порядок розроблення плану зонування території визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. За порушення вимог, встановлених планом зонування території, фізичні та юридичні особи несуть відповідальність відповідно до закону. План зонування території затверджується на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради протягом 30 днів з дня його подання. План зонування території не підлягає експертизі.
Відповідно до пункту 3 статті 24 Закону N 3038-VI у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється.
З аналізу вищезазначених норм вбачається, що на місцевому рівні планування територій здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
У відповідності до пункту 15 рішення Київської міської ради "Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 28.02.2013 N 63/9120 "Про Тимчасовий порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві" від 04 березня 2015 р. N 195/1060 тимчасово до затвердження планів зонування та/або детальних планів територій і визначення у таких планах територій, придатних для вибору і надання земель для проведення містобудівної діяльності (на територіях, де такі плани відсутні), зупинити надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок або технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для передачі земельних ділянок у власність гаражно-будівельним кооперативам для будівництва гаражів та громадянам земельних ділянок для ведення садівництва, будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів в оренду або безоплатно у власність із земель комунальної власності територіальної громади міста Києва, а також передачу земельних ділянок в оренду або у власність для зазначених цілей.
З аналізу вищезазначених норм вбачається, що до повноважень пленарних засіданнях міської ради віднесено затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Враховуючи вищевикладене, Суд приходить до висновку, що позовні вимоги Позивача в частині щодо визнати положення пункту 15 рішення Київської міської ради від 04 березня 2015 р. N 195/1060 таким, що не відповідає, та суперечить вимогам п. 3 ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" в частині зупинення надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або технічної документації із землеустрою для всіх потреб із земель комунальної власності територіальної громади м. Києва до моменту затвердження плану зонування або детального плану території не підлягають задоволенню, оскільки внесені зміни відповідають вимогам законодавства, а Позивачем не надано суду зворотного.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням викладеного, суд приходить висновків про відмову в задоволені позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 69 - 71, 94, 128, 160 - 165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва постановив:
В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А. Б. Федорчук
