ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
29.09.2015 р. N К/800/19064/14
Про визнання дій протиправними
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів - Логвиненко А. О. (доповідач), Заяць В. С., Мороз В. Ф., здійснивши попередній розгляд касаційної скарги Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду у справі за позовом ОСОБА_3 до відповідача-1 - Київської міської ради, відповідача-2 - Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), відповідача-3 - прокуратури м. Києва, відповідача-4 - заступника прокурора м. Києва Х. І. Ю., відповідача-5 - заступника директора Департаменту земельних ресурсів М. Ю. А., відповідача-6 - в. о. Київського міського голови, секретаря Київської міської ради - Г. Г. Ф., про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, встановив:
23.09.2013 р. до суду з позовом про оскарження дій та бездіяльності відповідачів, зобов'язання вчинити певні дії та про визнання нормативного акту таким, що не відповідає чинному законодавству, звернувся ОСОБА_3.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.12.2013 р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.03.2014 р., позов задоволено частково: визнано незаконними положення абзаців 3, 4, 5, 6, 7, 8 пункту 3 статті 21 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради N 63/9120 від 28.02.2013 р. В іншій частині позову відмовлено.
Не погодившись з судовими рішеннями Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі Департамент земресурсів) звернувся з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просив їх скасувати та відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. При цьому скаржник послався на те, що суди дійшли помилкового висновку про незаконність деяких пунктів Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві (дали - Тимчасовий порядок).
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
З матеріалів справи вбачається, що в абзацах 3, 4, 5, 6, 7, 8 пункту 3 статті 21 Тимчасового порядку визначено перелік документів, які громадяни повинні надати при зверненні до Київської міської ради із клопотанням про виділення земельної ділянки у власність чи оренду.
Зокрема, Тимчасовим порядком передбачено, що разом із відповідним клопотанням громадяни повинні надати:
викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали у масштабі не менше 1:2000, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки;
витяг з містобудівного кадастру;
витяг з міського земельного кадастру;
нотаріально посвідчена письмова згода землекористувача на вилучення земельної ділянки чи її частини при формуванні нової земельної ділянки (у разі необхідності вилучення земельної ділянки) або припинення права користування земельною ділянкою чи її частиною при формуванні нової земельної ділянки (у разі добровільної відмови від права користування земельною ділянкою) із зазначенням розмірів передбаченої для вилучення (припинення права користування) земельної ділянки та умов її вилучення, а також документи, що посвідчують правонаступництво землекористувача, якщо таке було, або у разі ненадання чи відмови у наданні такої згоди - рішення суду про вирішення цього питання;
нотаріально посвідчені копії документів щодо правового статусу об'єктів нерухомого майна (житлового будинку та інших будівель, споруд) та копія матеріалів технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна (житлового будинку та інших будівель, споруд), якщо такі розташовані на земельній ділянці;
копії рішень уповноважених органів про передачу земельної ділянки в користування (у разі подачі клопотання щодо земельної ділянки, яка надавалась в користування до 15.03.91 - до введення в дію Земельного кодексу Української РСР) або довідка Департаменту містобудування та архітектури про відсутність в архіві документів щодо відведення відповідної земельної ділянки (крім подачі клопотання щодо передачі сформованої земельної ділянки без зміни її цільового призначення);
копії документів, що посвідчують право на земельну ділянку (за наявності, а у разі подачі клопотання щодо передачі сформованої земельної ділянки без зміни її цільового призначення - обов'язково);
копію реєстраційного номера облікової картки платника податку (крім громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку (ідентифікаційного номера), офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України); копія паспорта громадянина;
довіреність або засвідчена в установленому порядку її копія, на підставі якої інтереси заявника (громадянина) представляє його уповноважена особа (у разі якщо клопотання подається представником).
Частково задовольнивши адміністративний позов та визнавши незаконними положення вищевказаних абзаців пункту 3 статті 21 Тимчасового порядку, суди попередніх інстанцій правильно виходили з того, що перелік документів, що містяться у них, не відповідає переліку документів, визначеному положеннями статті 118 Земельного кодексу України, які повинні надати громадяни при зверненні із клопотанням про виділення земельної ділянки та значно розширює його.
Оскільки абзацах 3, 4, 5, 6, 7, 8 пункту 3 статті 21 Тимчасового порядку громадян зобов'язано надати при зверненні до міської ради документи, не передбачені положеннями Земельного кодексу України, судами обґрунтовано зроблено висновок про невідповідність окремих пунктів Тимчасового порядку вимогам закону, що є підставою для задоволення адміністративного позову в цій частині.
Доводи касаційної скарги не спростовують правильність висновків судів попередніх інстанцій в цій частині та не дають підстав для скасування чи зміни судових рішень.
Відповідно до статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 220-1, 223, 224, 230, 231, 254 КАС України, ухвалив:
Касаційну скаргу Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) залишити без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.12.2013 р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20.03.2014 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому ст. ст. 235 - 244 КАС України.
Судді: А. О. Логвиненко
В. С. Заяць
В. Ф. Мороз
