РАХУНКОВА ПАЛАТА

РІШЕННЯ
11.08.2015 N 1-3

Про результати аудиту ефективності використання у 2014 році
коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам
на соціально-економічний розвиток окремих територій,
спрямованої на здійснення заходів з енергозбереження
щодо заміщення та скорочення споживання природного газу

Відповідно до статті 98 Конституції України, статей 7, 25, 26, 35 і 36 Закону України "Про Рахункову палату" розглянуто Звіт про результати аудиту ефективності використання у 2014 році коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на соціально-економічний розвиток окремих територій, спрямованої на здійснення заходів з енергозбереження щодо заміщення та скорочення споживання природного газу. За результатом розгляду Рахункова палата встановила:

1. Міністерством фінансів України, низкою місцевих органів влади не забезпечено повною мірою виконання бюджетної програми щодо субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на соціально-економічний розвиток окремих територій, спрямованої на здійснення заходів з енергозбереження щодо заміщення та скорочення споживання природного газу у сфері теплопостачання (далі - субвенція), і належного управління її коштами.

У 2014 році за наявності відкритих і профінансованих у повному обсязі асигнувань місцевим бюджетам на суму 500 млн. грн. у регіонах було використано лише 202,9 млн. грн. коштів субвенції і виконано відповідні роботи на 521 об'єкті (78 відс. запланованих).

Основними причинами невикористання коштів є: тривалий термін підготовки та затвердження розподілу субвенції між місцевими бюджетами; незабезпечення розподілу коштів першочергово на погашення зареєстрованої кредиторської заборгованості місцевих бюджетів; неналежне управління низкою місцевих державних адміністрацій коштами субвенції, а також непроведення платежів з оплати виконаних робіт, зокрема через відсутність фінансового (грошового) їх підкріплення.

Через прийняття розпорядниками коштів неналежно обґрунтованих управлінських рішень на місцях запланований економічний ефект від витрачання коштів субвенції у низці регіонів не досягається. Так, близько половини запланованих об'єктів, профінансованих у 2014 році за рахунок субвенції, і через 7 місяців не введено в експлуатацію у Вінницькій та Рівненській областях - відповідно 20 (витрачено 5,5 млн. грн.) і 15 (витрачено 4,3 млн. грн.) об'єктів, у Київській області - 4 (витрачено 4,4 млн. грн.) об'єкти, що свідчить про неефективне використання коштів субвенції в сумі 14,2 млн. гривень. У Харківській області на введених в експлуатацію 10 об'єктах встановлено факти неякісного виконання та недовиконання робіт, передбачених проектною документацією, оплачених і прийнятих відповідними замовниками.

2. Місцевими державними адміністраціями та виконавчими органами місцевого самоврядування у низці регіонів не забезпечено у 2014 році обґрунтованого та із дотриманням встановленого порядку формування і затвердження переліків об'єктів і заходів та відповідного розподілу субвенції, що стало однією з причин невиконання низки запланованих робіт у визначений термін.

У Київській області до фінансування за рахунок коштів субвенції включено 5 об'єктів на загальну суму 2,6 млн. грн., які не відповідали вимогам пункту 4 Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій (затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 06.02.2012 N 106), через що неможливо було укласти і зареєструвати в органах Казначейства відповідні договори (зокрема, за відсутності декларації про початок виконання будівельних робіт, рішення про відведення земельної ділянки, через несвоєчасне затвердження проектної документації) і виконати заплановані обсяги робіт.

Оскільки органи Казначейства у низці випадків не проводили платежі через відсутність фінансового підкріплення виділених у 2014 році асигнувань, а місцеві органи влади неефективно управляли коштами субвенції та неналежно їх використовували, не було використано і повернено до державного бюджету загалом 272,7 млн. грн. (понад 54 відс. від виділених коштів).

Так, у Львівській області у зв'язку з відсутністю в органах Казначейства фінансового (грошового) підкріплення відкритих асигнувань взагалі не освоєно кошти субвенції по усіх 24 запланованих об'єктах у сумі 29,5 млн. гривень. У м. Києві не проведено касові видатки на загальну суму 33,4 млн. грн. по 4 об'єктах.

У Вінницькій області кошти не були використані (4,8 млн. грн.) у зв'язку з їх надходженням з державного бюджету обласному бюджету Вінницької області в кінці операційного дня 30.12.2014, як наслідок, відповідні розпорядники коштів не могли провести реєстрацію зобов'язань в органах Державної казначейської служби та забезпечити їх освоєння.

У Київській області до державного бюджету повернено 3,6 млн. грн. переважно через недоліки управління коштами субвенції її розпорядником департаментом житлово-комунального господарства Київської обласної держадміністрації і неукладання договорів з підрядними організаціями у зв'язку з неподанням необхідних документів Іванківською, Рокитнянською і Поліською райдержадміністраціями.

3. Нормативно-правове та організаційне забезпечення питань, пов'язаних з використанням коштів субвенції у 2014 році, загалом було достатнім, але мало недоліки.

Кабінетом Міністрів України розподіл коштів субвенції між місцевими бюджетами початково затверджено у серпні 2014 року (постанова від 08.08.2014 N 369 "Деякі питання соціально-економічного розвитку окремих територій у 2014 році"), а напрям використання субвенції уточнено постановою від 10.09.2014 N 508 (набрала чинність з 15.10.2014), що негативно вплинуло на своєчасність надання з державного бюджету коштів субвенції і повноту їх освоєння на місцях.

Водночас постановою від 08.08.2014 N 369 всупереч вимогам ч. 11 ст. 51 Бюджетного кодексу України не визначено такого напряму використання субвенції, як погашення зареєстрованої бюджетної (кредиторської) заборгованості місцевих бюджетів (обліковується станом на 01.01.2014 у сумі 52,1 млн. грн.), яка виникла за субвенцією у попередні роки. Зазначене стало однією з причин зростання обсягів кредиторської заборгованості станом на 01.01.2015 до 99,9 млн. грн. (майже у 2 рази). Відповідне доручення Віце-прем'єр-міністра України від 16.10.2014 N 36769/1/1-14 щодо врегулювання зазначеного питання Мінфіном, Мінекономрозвитку, Мінрегіоном, місцевими органами виконавчої влади не було виконане.

У Державному бюджеті України на 2015 рік погашення за рахунок коштів державного бюджету зазначеної кредиторської заборгованості за субвенцією станом на 01.08.2015 не передбачено, що призводить до загострення фінансових відносин з кредиторами - виконавцями робіт і ускладнює їх фінансовий стан.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2015 N 543 "Деякі питання використання у 2015 році державних капітальних видатків" затверджено розподіл субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій між місцевими бюджетами та перелік об'єктів, що фінансуються у 2015 році за рахунок субвенції на суму 501,7 млн. гривень. При цьому погашення кредиторської заборгованості передбачено лише в Одеській області по 7 об'єктах на суму 4,8 млн. грн. (Казначейством в цій області обліковується така заборгованість по 38 об'єктах на суму 28,7 млн. гривень). Для інших регіонів зазначеною постановою погашення кредиторської заборгованості на суму 95,1 млн. грн. (з урахуванням частини її обсягу в Одеській області на суму 23,9 млн. грн.) не передбачено.

За результатами обговорення та на підставі вищевикладеного Рахункова палата вирішила:

1. Звіт про результати аудиту ефективності використання у 2014 році коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на соціально-економічний розвиток окремих територій, спрямованої на здійснення заходів з енергозбереження щодо заміщення та скорочення споживання природного газу, затвердити.

2. Рекомендувати Кабінету Міністрів України відповідно до ч. 11 ст. 51 Бюджетного кодексу України передбачити в установленому порядку кошти в сумі 95,1 млн. грн. для повного погашення зареєстрованої Казначейством кредиторської заборгованості місцевих бюджетів станом на 01.01.2015, що виникла за результатами використання субвенції у попередні роки.

3. Міністерству фінансів України запропонувати спільно з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та іншими зацікавленими органами виконавчої влади на виконання ч. 11 ст. 51 Бюджетного кодексу України підготувати та подати в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України пропозиції щодо повного погашення зареєстрованої Казначейством кредиторської заборгованості місцевих бюджетів станом на 01.01.2015 у сумі 95,1 млн. гривень.

4. Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України запропонувати врахувати результати аудиту та надати Міністерству фінансів пропозиції щодо погашення у повному обсязі зареєстрованої кредиторської заборгованості місцевих бюджетів, що виникла за субвенцією у попередні роки.

5. Рівненській обласній державній адміністрації запропонувати вжити заходів щодо введення у 2015 році в експлуатацію 15 запланованих на 2014 рік об'єктів, на виконання робіт із встановлення твердопаливних котлів на яких витрачено 4,3 млн. грн. субвенції.

6. Рішення Рахункової палати та Звіт про результати аудиту ефективності використання у 2014 році коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на соціально-економічний розвиток окремих територій, спрямованої на здійснення заходів з енергозбереження щодо заміщення та скорочення споживання природного газу, направити Міністерству фінансів України.

7. Рішення Рахункової палати про результати аудиту ефективності використання у 2014 році коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на соціально-економічний розвиток окремих територій, спрямованої на здійснення заходів з енергозбереження щодо заміщення та скорочення споживання природного газу, направити Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Рівненській обласній державній адміністрації.

8. Відомості у формі рішення Рахункової палати про результати аудиту ефективності використання у 2014 році коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на соціально-економічний розвиток окремих територій, спрямованої на здійснення заходів з енергозбереження щодо заміщення та скорочення споживання природного газу, направити Кабінету Міністрів України.

9. Поінформувати Верховну Раду України про результати аудиту ефективності використання у 2014 році коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на соціально-економічний розвиток окремих територій, спрямованої на здійснення заходів з енергозбереження щодо заміщення та скорочення споживання природного газу.

10. Оприлюднити рішення та Звіт на офіційному веб-сайті Рахункової палати.

11. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Рахункової палати Самуся Г. Ю.

Голова Рахункової палати Р. М. Магута