ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
29.10.2014 р. N К/800/48941/13
Про визнання постанови нечинною в частині, за касаційною скаргою
на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва
від 18 травня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного
адміністративного суду від 3 вересня 2013 року
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів - Рецебуринського Ю. Й. (доповідача), Ємельянової В. І., Кобилянського М. Г., розглянувши в попередньому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Кабінету Міністрів України про визнання постанови нечинною в частині, за касаційною скаргою ОСОБА_3 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 травня 2013 року (Постанова N 2а-6826/12/2670) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 3 вересня 2013 року (Ухвала N 2а-6826/12/2670), встановила:
У червні 2010 року ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом, з врахуванням уточнень вимог, в якому просив: визнати незаконним з 1 січня 2008 року припис частини 5 пункту 5 (в редакції від 13 лютого 2008 року), а з 21 квітня 2010 року цей же припис у підпункті 7 пункту 5 (в редакції від 21 квітня 2010 року) (за змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України N 318 від 21 липня 2010 року), Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393".
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що оскаржувані положення постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 звужують обсяг його прав, як військового пенсіонера, прийняті безпідставно, поза межами повноважень та способу, передбачених частинами першою та третьою статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та статті 22 Конституції України.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 травня 2013 року (Постанова N 2а-6826/12/2670), залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 3 вересня 2013 року (Ухвала N 2а-6826/12/2670), відмовлено у задоволенні позову.
У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, просить скасувати ухвалені ними судові рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
З'ясувавши обставини справи, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права згідно статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до наступних висновків.
Судами встановлено, що наказом начальника Генерального Штабу - першого заступника Міністра оборони України від 20 березня 1996 року N 23 ОСОБА_3 звільнено у запас (за вислугою років). Позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року N 2262-XII (далі - Закон N 2262-XII).
Частиною першою статті 113 Конституції України визначено, що Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади.
Відповідно до частини другої статті 113 Конституції України та частини першої статті 4 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами Президента України.
Пунктами 3, 4 статті 116 Конституції України передбачено, що Кабінет Міністрів України забезпечує проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики; політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування; розробляє і здійснює загальнодержавні програми економічного, науково-технічного, соціального і культурного розвитку України.
Організація, повноваження і порядок діяльності Кабінету Міністрів України визначає Закон України "Про Кабінет Міністрів України" від 7 жовтня 2010 року N 2591-VI (далі - Закон N 2591-VI).
Діяльність Кабінету Міністрів України відповідно до статті 19 Закону N 2591-VI спрямовується на забезпечення інтересів Українського народу шляхом виконання Конституції та законів України.
Згідно статті 117 Конституції України та статті 50 Закону N 2591-VI Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Відповідно до абзацу 1 пункту 2 статті 20 Закону N 2591-VI Кабінет Міністрів України у сферах соціальної політики, охорони здоров'я, освіти, науки, культури, спорту, туризму, охорони навколишнього природного середовища та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій: забезпечує проведення державної соціальної політики, вживає заходів щодо підвищення реальних доходів населення та забезпечує соціальний захист громадян.
Частиною першою статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року N 2262-II (далі - N 2262-XII) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону N 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, закріплюючи в постанові Кабінету Міністрів України N 45 від 13 лютого 2008 року положення про те, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються, Кабінет Міністрів України лише конкретизував положення частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо того, що перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393" затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 1 цього Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Підпунктом 5 пункту 5 Порядку передбачено, що для перерахунку пенсій враховуються додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються
Постановою Кабінету Міністрів України N 318 від 21 липня 2010 року "Про внесення змін до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до пункту 5 Порядку внесено зміни, а саме, після абзацу п'ятого доповнено новим абзацом, у зв'язку з цим абзац шостий став абзацом сьомим та абзац сьомий після слова " (посадами)," було доповнено словами "крім зазначених у абзаці шостому цього пункту".
Необхідність видання оскаржуваної постанови пов'язана із тим, що постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" від 7 листопада 2008 року N 1294 з 1 січня 2008 року запроваджені нові умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, а також нові підходи до формування фонду преміювання, які створили нову, незалежну від попередньої, систему грошового забезпечення вказаних осіб.
Крім того, в зазначеній постанові не йде мова про підвищення, як таке, рівня грошового забезпечення в цілому, а лише про упорядкування його структури і умов виплати в межах виділених у державному бюджеті коштів на оплату праці (грошового забезпечення).
Статтею 22 Конституції України встановлено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Саме тому другим реченням пункту 4 Порядку передбачено, що, якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, вона виплачується в раніше встановленому розмірі.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що оскаржувана в частині постанова Кабінету Міністрів України прийнята в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.
Суди першої та апеляційної інстанцій повно і всебічно встановили обставини справи, дали їм належну юридичну оцінку, правильно застосували норми матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування або зміни прийнятих ними рішень.
Керуючись статтями 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив:
Касаційну скаргу ОСОБА_3 відхилити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 травня 2013 року (Постанова N 2а-6826/12/2670) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 3 вересня 2013 року (Ухвала N 2а-6826/12/2670) залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.
Судді:
Ю. Й. Рецебуринський
В. І. Ємельянова
М. Г. Кобилянський