КОНСУЛЬТУЄ ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ
Департамент з питань праці
Пільги працівникам, які навчаються
у вищих навчальних закладах
Відповідно до ст. 53 Конституції України кожен громадянин має право на освіту. Власник або уповноважений ним орган не має права забороняти працівникові навчатися у навчальному закладі на вибір працівника. Вступ працівника до навчального закладу за рахунок бюджетних або особистих коштів не потребує згоди або дозволу роботодавця.
Статтею 202 КЗпП установлено, що працівникам, які проходять виробниче навчання або навчаються у навчальних закладах без відриву від виробництва, власник або уповноважений ним орган повинен створювати відповідні умови для поєднання роботи з навчанням.
Згідно зі ст. 62 Закону України від 01.07.2014 р. № 1556-VII «Про вищу освіту» (далі - Закон № 1556) особи, які навчаються у вищих навчальних закладах, мають право на додаткову оплачувану відпустку у зв'язку з навчанням за основним місцем роботи, скорочений робочий час та інші пільги, передбачені законодавством для осіб, які поєднують роботу з навчанням.
За статтею 1 Конвенції Міжнародної організації праці про оплачувані учбові відпустки № 140, ратифікованої Законом України від 26.09.2002 р. № 174-IV, оплачувана відпустка у зв'язку з навчанням - це відпустка, яка надається працівникові з метою навчання на визначений період у робочий час з виплатою відповідної грошової допомоги.
Тривалість додаткових відпусток у зв'язку з навчанням у вищих навчальних закладах, навчальних закладах післядипломної освіти та аспірантурі встановлена ст. 216 КЗпП.
Працівникам, які успішно навчається без відриву від виробництва у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання, надаються такі додаткові оплачувані відпустки:
1) на період настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів для тих, хто навчається, на І та II курсах у вищих навчальних закладах:
І-II рівнів акредитації з вечірньою формою навчання - 10 календарних днів,
III-IV рівнів акредитації з вечірньою формою навчання - 20 календарних днів, незалежно від рівня акредитації із заочною формою навчання - 30 календарних днів;
2) на період настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів для тих, хто навчається на III і наступних курсах у вищих навчальних закладах:
І-II рівнів акредитації з вечірньою формою навчання - 20 календарних днів,
III-IV рівнів акредитації з вечірньою формою навчання - 30 календарних днів, незалежно від рівня акредитації із заочною формою навчання - 40 календарних днів;
3) на період складання державних іспитів у вищих навчальних закладах незалежно від рівня акредитації - 30 календарних днів;
4) на період підготовки та захисту дипломного проекту (роботи) студентам, які навчаються у вищих навчальних закладах із вечірньою та заочною формами навчання І-II рівнів акредитації, - два місяці; у вищих навчальних закладах III-IV рівнів акредитації - чотири місяці.
Відпустки, передбачені п. 1 і 2, надаються впродовж навчального року.
Тривалість додаткових оплачуваних відпусток працівникам, які здобувають другу (наступну) вищу освіту за заочною (вечірньою) формою навчання у навчальних закладах післядипломної освіти та вищих навчальних закладах, що мають у своєму підпорядкуванні підрозділи післядипломної освіти, визначається як для осіб, які навчаються на III і наступних курсах вищого навчального закладу відповідного рівня акредитації.
Працівникам, допущеним до складання вступних іспитів в аспірантуру з відривом або без відриву від виробництва, для підготовки та складання іспитів надається один раз на рік додаткова оплачувана відпустка з розрахунку 10 календарних днів на кожний іспит.
Працівникам, які навчаються без відриву від виробництва в аспірантурі та успішно виконують індивідуальний план підготовки, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 30 календарних днів.
У зв'язку із набранням чинності Законом № 1556 зміни до КЗпП не вносилися. Водночас пунктом 2 Перехідних положень Закону № 1556 передбачено, що до приведення нормативно-правових актів з питань оплати праці, пенсійного та стипендіального забезпечення у відповідність до вимог цього Закону умови оплати праці, пенсійного забезпечення педагогічних, науково-педагогічних і наукових працівників, стипендіального забезпечення осіб, які навчаються, зберігаються:
для університетів, академій, інститутів - на рівні вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації;
для коледжів (включаючи коледжі як структурні підрозділи університетів, академій, інститутів) - на рівні вищих навчальних закладів І-II рівнів акредитації.
Таким чином, є підстави вважати, що до приведення законодавства у відповідність до вимог Закону № 1556 до вищих навчальних закладів І-II рівнів акредитації належать коледжі, до вищих навчальних закладів III- IV рівнів акредитації - університети, академії, інститути.
Для працівників, які навчаються у вищих навчальних закладах із вечірньою та заочною формами навчання, де навчальний процес має певні особливості, законодавством може встановлюватися інша тривалість відпусток у зв'язку з навчанням.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.06.97 р. № 634 затверджено Порядок, тривалість та умови надання щорічних відпусток працівникам, які навчаються у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання, де навчальний процес має свої особливості. Цим Порядком установлено, що для працівників, які успішно навчаються у вищих навчальних закладах усіх рівнів акредитації за вечірньою та заочною формами навчання, з наведених нижче напрямів підготовки, де навчальний процес має певні особливості, понад відпустки, передбачені ст. 15 Закону України «Про відпустки», надаються також такі відпустки:
а) культура (народна художня творчість), музичне мистецтво (фортепіано, орган, оркестрові струнні інструменти, оркестрові духові та ударні інструменти, народні інструменти, спів, диригування, композиція, музичне мистецтво естради, звукорежисура, музичне виховання) - щороку по 10 календарних днів із збереження заробітної плати та по 10 календарних днів без збереження заробітної плати;
б) театральне мистецтво (акторське мистецтво, режисура, хореографія, сценографія), кінотелемистецтво (кінорежисура, телережисура, кінотелеоператорство) - щороку по 20 календарних днів із збереженням заробітної плати та по 10 календарних днів без збереження заробітної плати; в) філологія (мова та література) - щороку по 10 календарних днів без збереження заробітної плати.
Відпустки надаються відповідно на період настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів, державних іспитів, підготовки та захисту дипломного проекту (роботи).
Вищим навчальним закладам у разі потреби дозволено перерозподіляти додаткові відпустки між курсами навчання в межах загальної тривалості навчального процесу.
Додаткові відпустки у зв'язку із навчанням обов'язково надаються працівникам на підставі довідки-виклику навчального закладу та особистої заяви працівника.
Форми довідок-викликів затверджені наказом Міністерства освіти і науки України від 12.06.2014 р. № 711.
Надання відпустки працівникові оформлюється наказом підприємства, установи, організації.
Додаткові відпустки у зв'язку з навчанням надаються виключно в період, зазначений у довідці-виклику, не можуть бути перенесені на інший період та не підлягають компенсації в разі їхнього невикористання.
На час додаткових відпусток у зв'язку з навчанням за працівниками за основним місцем роботи зберігається середня заробітна плата відповідно до ст. 217 КЗпП. Збереження середньої заробітної плати за ро'ботою за сумісництвом законодавством не передбачене.
Обчислюють середню заробітну плату для оплати додаткової відпустки у зв'язку з навчанням відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі - Порядок № 100).
Згідно з абзацами першим та другим п. 2 Порядку № 100 обчислення середньої заробітної плати для оплати додаткових відпусток у зв'язку з навчанням провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки.
Працівникові, який пропрацював на підприємстві, в установі, організації менш як рік, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактичний час роботи, тобто з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається відпустка.
Під час обчислення середньої заробітної плати для оплати часу додаткових відпусток у зв'язку з навчанням до фактичного заробітку включаються виплати за час, протягом якого працівникові зберігається середній заробіток (за час попередньої щорічної відпустки, виконання державних і громадських обов'язків, службового відрядження тощо), та допомога по тимчасовій непрацездатності. Нарахування виплат за час додаткових відпусток у зв'язку з навчанням провадиться діленням сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців або за менший фактично відпрацьований період на відповідну кількість календарних днів року чи меншого відпрацьованого періоду (за винятком святкових і неробочих днів, установлених законодавством). Одержаний результат множать на число календарних днів відпустки.
Якщо працівники навчаються у вищих навчальних закладах, які перебувають поза межами місця їхнього проживання, власник або уповноважений ним орган оплачує працівникам, які навчаються у вищих навчальних закладах із вечірньою та заочною формами навчання, проїзд до місця знаходження навчального закладу і назад один раз на рік на настановні заняття, для виконання лабораторних робіт і складання заліків та іспитів у розмірі 50% вартості проїзду відповідно до вимог ст. 219 КЗпП. У такому самому розмірі провадиться оплата проїзду для підготовки і захисту дипломного проекту (роботи) або складання державних іспитів.
Крім зазначених пільг, працівникам, які навчаються на останніх курсах вищих навчальних закладів, протягом 10 навчальних місяців перед початком виконання дипломного проекту (роботи) або складання державних іспитів надається щотижнева за шестиденного робочого тижня один вільний від роботи день для підготовки до занять з оплатою його в розмірі 50% одержуваної заробітної плати, але не нижчої від мінімального розміру заробітної плати.
За п'ятиденного робочого тижня кількість вільних від роботи днів змінюється залежно від тривалості робочої зміни за умови збереження загальної кількості вільних від роботи годин.
Протягом 10 навчальних місяців перед початком виконання дипломного проекту (роботи) або складання державних іспитів працівникам, на їхнє бажання, може бути надано додатково ще один-два вільних від роботи дні на тиждень без збереження заробітної плати.
Працівникам, які навчаються без відриву від виробництва в аспірантурі, на їхнє бажання протягом чотирьох років навчання надається один вільний від роботи день на тиждень з оплатою його в розмірі 50% середньої заробітної плати працівника.
Працівникам, які навчаються без відриву від виробництва в аспірантурі, протягом четвертого року навчання надається на їхнє бажання додатково ще один вільний від роботи день на тиждень без збереження заробітної плати.
Заступник директора,
Олена КОНОВАЛОВА
"Праця i зарплата" N 34 (950), 09 вересня 2015 р.
Передплатний iндекс: 30214