МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
18.05.2015 N 216
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
11 червня 2015 р. за N 693/27138
Про затвердження Інструкції про порядок і умови утримання
військовослужбовців, заарештованих в
адміністративному порядку
Відповідно до Конституції України, Кримінально-виконавчого кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення, Закону України від 05 лютого 2015 року N 158-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності військовослужбовців, надання командирам додаткових прав та покладання обов’язків в особливий період" та з метою визначення порядку і умов утримання військовослужбовців, заарештованих в адміністративному порядку, наказую:
1. Затвердити Інструкцію про порядок і умови утримання військовослужбовців, заарештованих в адміністративному порядку, що додається.
2. Начальнику Військової служби правопорядку у Збройних Силах України - начальнику Головного управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Міністр оборони України генерал-полковник С.Т. Полторак
Затверджено
Наказ Міністерства оборони України
18.05.2015 N 216
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
11 червня 2015 р. за N 693/27138
Інструкція
про порядок і умови утримання військовослужбовців,
заарештованих в адміністративному порядку
І. Загальні положення
1. Ця Інструкція розроблена відповідно до Конституції України, Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законів України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності військовослужбовців, надання командирам додаткових прав та покладання обов’язків в особливий період", "Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України", "Про Статут гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України" та постанови Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року N 426 "Про норми харчування військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань та осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації".
2. У цій Інструкції визначаються порядок і умови утримання заарештованих в адміністративному порядку військовослужбовців строкової військової служби, військової служби за контрактом, осіб офіцерського складу, які проходять кадрову військову службу, осіб офіцерського складу, які проходять військову службу за призовом, військовослужбовців, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період, Збройних Сил України, а також Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України, Державної спеціальної служби транспорту, Служби зовнішньої розвідки України (далі - інші військові формування) на гауптвахтах органів управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України (далі - Служба правопорядку).
3. У цій Інструкції наведені нижче терміни вживаються в таких значеннях:
гауптвахта Служби правопорядку - спеціальне приміщення, яке обладнано в органах управління Служби правопорядку з метою виконання покарання для військовослужбовців, засуджених до арешту, військовослужбовців, заарештованих в адміністративному порядку, а також тримання взятих під варту і затриманих військовослужбовців;
заарештований військовослужбовець - військовослужбовець строкової військової служби, військової служби за контрактом, особа офіцерського складу, яка проходить кадрову військову службу, особа офіцерського складу, яка проходить військову службу за призовом, військовослужбовець, призваний на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який в адміністративному порядку відповідно до постанови суду про накладення адміністративного стягнення засуджений за вчинення військового адміністративного правопорушення до арешту з утриманням на гауптвахті Служби правопорядку строком до десяти діб.
ІІ. Особливості утримання заарештованих військовослужбовців
на гауптвахтах Служби правопорядку
1. На гауптвахті Служби правопорядку (далі - гауптвахта) заарештовані військовослужбовці тримаються:
військовослужбовці військової служби за контрактом з числа офіцерського складу, військовослужбовці з числа офіцерського складу, які проходять кадрову військову службу, особи офіцерського складу, які проходять військову службу за призовом, офіцери, призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період, - окремо від інших категорій військовослужбовців;
військовослужбовці військової служби за контрактом з числа сержантсько-старшинського складу, а також призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період, - окремо від військовослужбовців військової служби за контрактом рядового складу, а також призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період;
військовослужбовці, які проходять строкову військову службу, - окремо від військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, та військовослужбовців, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
2. Арешт з утриманням на гауптвахті не може застосовуватись до військовослужбовців-жінок.
3. Заарештованих військовослужбовців тримають у загальних або одиночних камерах.
Норма площі на одного заарештованого військовослужбовця в камері гауптвахти становить не менше ніж 4 м2.
Порядок обладнання загальних і одиночних камер визначений пунктами 1.3 - 1.5 глави 1 розділу ІV Інструкції про порядок і умови утримання засуджених, узятих під варту та затриманих військовослужбовців, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 26 вересня 2013 року N 656, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 жовтня 2013 року за N 1775/24307 (далі - Інструкція про порядок і умови утримання засуджених, узятих під варту та затриманих військовослужбовців).
4. Заарештовані військовослужбовці зобов’язані неухильно додержуватися правил, встановлених на гауптвахті.
На заарештованих військовослужбовців, які злісно порушують вимоги режиму утримання, зокрема не дотримуються правил, встановлених на гауптвахті, не виконують законні вимоги посадових осіб Служби правопорядку та чергової зміни охорони і конвоювання, принижують їх гідність, протидіють виконанню ними своїх службових обов’язків, завдають шкоди інвентарю, обладнанню та іншому майну гауптвахти, начальником органу управління Служби правопорядку, у підпорядкуванні якого є гауптвахта, можуть застосовуватися заходи стягнення у вигляді догани чи переведення в одиночну камеру на строк відбування арешту військовослужбовцем, про що начальник гауптвахти робить необхідну позначку в службовій картці військовослужбовця.
В одиночній камері заарештовані військовослужбовці забезпечуються індивідуальним спальним місцем і постільними речами. Постільні речі видаються тільки на час сну, у зимовий час верхній одяг - на час виходу з приміщення.
Під час тримання в одиночній камері заарештованим військовослужбовцям забороняється користуватися настільними іграми. Поміщення до одиночної камери не погіршує встановлених норм харчування, матеріально-побутового та медичного забезпечення.
Заарештованим військовослужбовцям, на яких накладено дисциплінарне стягнення у вигляді переведення в одиночну камеру, телефонні розмови можуть бути надані без обмеження їх кількості у порядку, встановленому начальником гауптвахти.
Заарештованим військовослужбовцям, які тримаються в одиночній камері, надається щоденна прогулянка тривалістю одна година.
5. Розпорядок дня для заарештованих військовослужбовців на гауптвахті встановлює начальник органу управління Служби правопорядку.
Розпорядок дня на гауптвахті для заарештованих військовослужбовців (додаток 1) включає в себе час підйому (відбою), ранкового огляду, ранкового та вечірнього туалету, ранкової фізичної зарядки, приймання їжі, проведення занять, прогулянок, вечірньої перевірки, проведення дезінфекції приміщень, користування книжковим фондом, проведення культурно-виховних заходів та занять фізичними вправами, вільний час, інші заходи.
Розпорядок дня на гауптвахті, а також інформація про права та обов’язки військовослужбовців, які утримуються на гауптвахті, знаходяться в кімнаті начальника чергової зміни охорони і конвоювання, у загальній кімнаті для особового складу чергової зміни охорони і конвоювання, кімнаті начальника гауптвахти та у камерах, де утримуються заарештовані. Також розпорядок дня вивішується на стіні в коридорі, де знаходяться камери для утримання заарештованих військовослужбовців.
Заарештованих військовослужбовців, які утримуються на гауптвахті в загальних камерах, залучають до проведення занять зі стройової підготовки, вивчення статутів Збройних Сил України та інших нормативно-правових актів України. Облік проведення занять ведеться у відповідному журналі.
Заарештовані військовослужбовці можуть залучатися до робіт з благоустрою гауптвахти, а також поліпшення житлово-побутових умов заарештованих військовослужбовців або до допоміжних робіт із забезпечення гауптвахти продовольством. До цих робіт заарештовані військовослужбовці залучаються в порядку черговості і не більш як на дві години на день.
Заарештованих військовослужбовців, яких тримають в одиночних камерах, до виконання робіт не залучають.
Виконання робіт організовується начальником чергової зміни охорони і конвоювання на підставі розпорядження на виконання робіт (додаток 2), яке видає йому начальник гауптвахти. Облік проведених робіт заарештованими військовослужбовцями веде начальник гауптвахти у книзі обліку робіт, виконаних заарештованими військовослужбовцями (додаток 3).
З тими із заарештованих військовослужбовців, які не залучені до виконання робіт, проводять заняття. На час занять їм видають ремені.
Ранковий огляд і вечірню перевірку наявності заарештованих військовослужбовців проводить у камерах начальник чергової зміни охорони і конвоювання за іменним списком.
Тривалість сну для заарештованих військовослужбовців передбачено 8 годин на добу в нічний час.
6. Протягом доби, за винятком часу, передбаченого для виконання робіт, проведення занять і прогулянок, заарештовані військовослужбовці перебувають у зачинених на замок камерах.
Замки на всіх камерах однакові та замикаються одним ключем. Ключі від камер, по одному примірнику, зберігаються в чергового органу управління Служби правопорядку, начальника чергової зміни охорони і конвоювання та у начальника гауптвахти.
7. Заарештовані військовослужбовці, перебуваючи в камері, мають натільну білизну (по сезону), польову форму одягу (заарештовані військовослужбовці корабельного складу Військово-Морських Сил Збройних Сил України та морської охорони - повсякденну форму одягу) та взуття, а також мають при собі та зберігають особисті предмети і речі згідно з переліком заборонених та дозволених для зберігання речей для заарештованих військовослужбовців на гауптвахтах (додаток 4). Решту предметів і речей вони зберігають згідно з порядком, установленим на гауптвахті.
8. У загальних камерах із числа заарештованих військовослужбовців призначають старших камер (серед військовослужбовців сержантсько-старшинського та офіцерського складу - старші за військовим званням (посадою)), на яких покладається відповідальність за чистоту і порядок. Вони зобов’язані при вході в камеру посадових осіб Служби правопорядку та чергової зміни охорони і конвоювання доповідати про число заарештованих військовослужбовців, які перебувають в камері, шикувати заарештованих військовослужбовців для ранкового огляду, для перевірки під час проведення зміни чергової зміни охорони і конвоювання, для вечірньої перевірки наявності заарештованих військовослужбовців, а також стежити, щоб заарештовані військовослужбовці вчасно лягали спати, не псували стін і вікон, не робили написів на стінах і не вимикали чергового освітлення.
З метою здійснення контролю за розміщенням заарештованих військовослужбовців начальник гауптвахти складає план покамерного розміщення військовослужбовців. Порядок його відпрацювання та збереження визначений пунктом 3.2 розділу ІІІ Інструкції про порядок і умови утримання засуджених, узятих під варту та затриманих військовослужбовців.
Також у центрі дверей камер на висоті 1,2 м від підлоги до нижнього краю вивішується список військовослужбовців, які знаходяться в камері, розміром 210х297 мм. У списку зазначаються військове звання, прізвище, ім’я та по батькові заарештованих військовослужбовців. Список підписується начальником гауптвахти та вивішується із зовнішньої сторони дверей камери у заскленій рамці.
9. Заарештованих військовослужбовців, які утримуються на гауптвахті, крім тих, хто залучався до виконання робіт та проведення занять на свіжому повітрі не менше однієї години, один раз на добу в супроводі вивідних виводять на прогулянку тривалістю одна година на свіже повітря.
Заарештованих військовослужбовців з числа офіцерського складу виводять окремо від інших категорій військовослужбовців, військовослужбовців з числа сержантського (старшинського) складу - окремо від військовослужбовців рядового складу, військовослужбовців, які проходять строкову військову службу, - окремо від військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом.
Для ранкового і вечірнього туалету заарештованих військовослужбовців виводять із камер у супроводі вивідних: тих, кого тримають у загальних камерах, - усім складом камер, а тих, хто перебуває в одиночних камерах, - по одному, по черзі. Для справляння природних потреб заарештованих військовослужбовців по одному або групами до 5 осіб виводять у супроводі вивідного, а тих, хто перебуває в одиночних камерах, - по одному.
Виклик вивідного здійснюється через чатового.
10. Під час виведення заарештованих військовослужбовців у межах гауптвахти ремені їм не видають. Для переміщення поза гауптвахтою (до місць проведення робіт, закладів охорони здоров’я тощо) заарештовані військовослужбовці одягаються за формою. Заарештовані військовослужбовці, пересуваючись поза межами гауптвахти, переміщуються строєм, не більш як по 5 осіб у супроводі одного конвойного. Заарештовані військовослужбовці поза межами гауптвахти пересуваються строєм у супроводі помічника начальника чергової зміни охорони і конвоювання (вивідного з числа сержантського (старшинського) складу).
Для відправлення заарештованих військовослужбовців за межі гауптвахти за наказом начальника органу управління Служби правопорядку виділяється транспортний засіб.
11. Конвойних для супроводу заарештованих військовослужбовців поза гауптвахтою (на роботи тощо) призначають із складу чергової зміни охорони і конвоювання.
У разі неможливості призначення таких конвойних розпорядженням начальника органу управління Служби правопорядку призначається додатковий конвой від органу управління Служби правопорядку.
12. Під час виконання заарештованими військовослужбовцями робіт конвойний:
не допускає виконання робіт одночасно в кількох місцях, якщо охорона та стеження за заарештованими військовослужбовцями внаслідок цього ускладнюються;
стежить, щоб під час роботи або перерви заарештовані військовослужбовці не спілкувалися зі сторонніми особами, не курили та не залишали місця роботи;
одержує після закінчення роботи довідку про виконання робіт та їх якість від особи, у розпорядженні якої перебували заарештовані військовослужбовці;
доповідає після повернення на гауптвахту начальникові гауптвахти про поведінку заарештованих військовослужбовців і подає довідку про виконання робіт та їх якість.
13. Заарештовані військовослужбовці, яких тримають на гауптвахті, завжди охайно підстрижені й поголені.
14. Забезпечення харчуванням (гарячою їжею) заарештованих військовослужбовців, які відбувають покарання на гауптвахті, здійснюється за нормою N 1 - загальновійськова відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року N 426 "Про норми харчування військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань та осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації" (зі змінами) через військову частину, на продовольчому забезпеченні якої знаходиться орган управління Служби правопорядку, де відповідно до штату утримується гауптвахта.
На продовольче забезпечення заарештовані військовослужбовці, які відбувають покарання на гауптвахті, зараховуються наказом командира військової частини (на продовольчому забезпеченні якої знаходиться орган управління Служби правопорядку, де відповідно до штату утримується гауптвахта) на підставі атестата на продовольство та копії відповідної постанови суду.
Добова відомість зарахування та зняття заарештованих військовослужбовців з продовольчого забезпечення (додаток 5) подається щодня начальником гауптвахти у військову частину (на продовольчому забезпеченні якої знаходиться орган управління Служби правопорядку, де відповідно до штату утримується гауптвахта). При цьому в цих відомостях окремим рядком зазначається кількість військовослужбовців інших військових формувань.
15. Порядок відшкодування витрат за харчування заарештованих військовослужбовців інших військових формувань, які відбувають покарання на гауптвахті, здійснюється у порядку, встановленому підпунктом 2 пункту 6.10 розділу VI Інструкції про порядок і умови утримання засуджених, узятих під варту та затриманих військовослужбовців.
16. Харчування заарештованих військовослужбовців організовується в їдальні гауптвахти. В їдальні їжу видають у визначений розпорядком дня час за категоріями військовослужбовців, визначеними в пункті 1 цього розділу. Харчування заарештованих військовослужбовців, які тримаються в одиночній камері, організовується тільки в камері.
17. Порядок дій посадових осіб Служби правопорядку в разі голодування заарештованих військовослужбовців визначений підпунктами 1 - 5 пункту 6.11 розділу VI Інструкції про порядок і умови утримання засуджених, узятих під варту та затриманих військовослужбовців.
18. Щоденне й загальне (раз на тиждень) прибирання камер, туалетів, а також миття підлоги на гауптвахті проводять заарештовані військовослужбовці під наглядом начальника чергової зміни охорони і конвоювання.
Камери провітрюють щодня в той самий час, коли заарештовані військовослужбовці перебувають на прогулянці або на заняттях.
Дезінфекцію приміщень гауптвахти й туалетів проводять один раз на тиждень. У камерах, коридорах і в туалеті з настанням темряви й до світанку підтримується повне освітлення. На час сну в камерах має бути чергове освітлення.
19. Заарештовані військовослужбовці мають право:
на щоденну прогулянку тривалістю одна година;
на восьмигодинний сон у нічний час;
мати при собі і зберігати в камері особисті предмети і речі згідно з переліком заборонених та дозволених для зберігання речей для заарештованих військовослужбовців на гауптвахтах (додаток 4);
одержувати правову допомогу від адвокатів або інших фахівців у галузі права;
в індивідуальному порядку відправляти релігійні обряди, зберігати при собі і користуватися релігійною літературою, предметами релігійного культу індивідуального користування для натільного або кишенькового носіння (крім саморобних та колючо-ріжучих предметів);
звертатися з пропозиціями, заявами і скаргами до органів державної влади, громадських організацій і службових осіб. Кореспонденція заарештованих військовослужбовців надсилається відповідно до вимог внутрішнього розпорядку гауптвахти за належністю. Кореспонденція, яку заарештовані військовослужбовці адресують Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини, Європейському суду з прав людини, а також іншим відповідним органам міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна, уповноваженим особам таких міжнародних організацій, прокурору, перегляду не підлягає і надсилається за адресою протягом доби з часу її подання. Кореспонденція, яку заарештовані військовослужбовці одержують від зазначених органів та осіб, перегляду не підлягає;
слухати радіопередачі у встановлений час;
користуватися книгами, журналами і газетами, які є на гауптвахті. Літературу й газети заарештованим військовослужбовцям видає начальник чергової зміни охорони і конвоювання;
курити під час прогулянок.
Цигарки заарештованим військовослужбовцям видаються начальником чергової зміни охорони і конвоювання перед прогулянкою під особистий підпис у книзі видачі цигарок військовослужбовцям, які тримаються на гауптвахті (кімнаті для тимчасово затриманих військовослужбовців) та в спеціальній палаті закладу охорони здоров’я Міністерства оборони України (далі - спеціальна палата). Форма книги визначена у додатку 23 до Інструкції про порядок і умови утримання засуджених, узятих під варту та затриманих військовослужбовців;
одержувати інформацію і роз’яснення про умови відбування і порядок виконання адміністративного арешту на гауптвахті;
отримувати медичну допомогу і лікування;
вести телефонні розмови з особами, які знаходяться поза межами гауптвахти. Телефонні розмови здійснюються під контролем начальника гауптвахти або начальника чергової зміни охорони і конвоювання без обмеження їх кількості;
розпоряджатися вільним часом, який відведений розпорядком дня, не порушуючи при цьому правил поведінки.
20. Заарештовані військовослужбовці зобов’язані:
додержуватися розпорядку, встановленого на гауптвахті, виконувати законні вимоги посадових осіб Служби правопорядку та чергової зміни охорони і конвоювання;
бути ввічливими у стосунках між собою, з посадовими особами Служби правопорядку та чергової зміни охорони і конвоювання;
дотримуватися санітарно-гігієнічних правил, мати охайний зовнішній вигляд, підтримувати чистоту в камерах;
бережливо ставитися до інвентарю, обладнання та іншого державного майна;
проводити в порядку черги, встановленої начальником гауптвахти, прибирання камер та інших службових приміщень гауптвахти;
при вході в камеру посадових осіб Служби правопорядку, чергової зміни охорони і конвоювання по їх команді або по команді старшого камери встати і вишикуватися у визначеному місці;
на прогулянці дотримуватися встановлених на цей час правил поведінки;
при відвідуванні приміщень, де утримуються заарештовані військовослужбовці, посадовими особами Служби правопорядку, чергової зміни охорони і конвоювання додержуватися правил поведінки, військового вітання та ввічливості, визначених для військовослужбовців.
21. Заарештованим військовослужбовцям забороняється:
установлювати зв’язки з особами, які тримаються в інших камерах;
заподіювати собі тілесні ушкодження, у тому числі за допомогою іншої особи, завдавати шкоду своєму здоров’ю з метою ухилення від відбування арешту або виконання встановлених обов’язків;
придбавати, виготовляти, вживати і зберігати предмети, вироби і речовини, зберігання яких не визначене чинним законодавством України;
продавати, дарувати чи відчужувати іншим шляхом предмети, вироби і речовини, що перебувають в особистому користуванні;
грати в гральні карти, а також з метою отримання матеріальної та іншої вигоди організовувати і грати в настільні та інші ігри;
мати при собі гроші та цінні речі;
розмовляти через вікно, галасувати, співати, грати на музичних інструментах;
вести телефонні розмови з іншими заарештованими військовослужбовцями;
наносити собі або іншим військовослужбовцям татуювання;
завішувати чи міняти спальні місця без дозволу начальника гауптвахти та начальника чергової зміни охорони і конвоювання, затуляти оглядове віконце;
завдавати шкоду військовому майну, майну інших юридичних чи фізичних осіб, у тому числі майну інших заарештованих військовослужбовців, створювати загрозу заподіяння шкоди такому майну;
вживати спиртні напої, наркотичні засоби, психотропні речовини або їх аналоги чи інші одурманливі засоби;
чинити опір законним діям посадових осіб Служби правопорядку та чергової зміни охорони і конвоювання, перешкоджати виконанню ними своїх службових обов’язків, підбурювати до цього інших заарештованих військовослужбовців;
вживати нецензурні та жаргонні слова, давати і присвоювати прізвиська;
тримати тварин;
виготовляти, зберігати саморобні електроприлади та користуватися ними.
22. З метою здійснення контролю за порядком та умовами утримання заарештованих військовослужбовців право на безперешкодне відвідування гауптвахти мають:
посадові особи, визначені в частині першій статті 24 Кримінально-виконавчого кодексу України;
начальник Військової служби правопорядку у Збройних Силах України - начальник Головного управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України та його прямі начальники;
начальники органів управління Служби правопорядку;
інші особи в порядку, установленому законодавством України.
Висновок про результати перевірки гауптвахт заноситься перевіряючими особами до книги перевірки гауптвахти (додаток 6), яка зберігається у начальника гауптвахти.
ІІІ. Порядок застосування заходів фізичного впливу,
спеціальних засобів і вогнепальної зброї до
заарештованих військовослужбовців
Застосовування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів і вогнепальної зброї до заарештованих військовослужбовців здійснюється у випадках та в порядку, визначених статтями 195 - 202, 241 Статуту гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року N 550-XIV, та постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2003 року N 83 "Про затвердження Правил застосування спеціальних засобів військовослужбовцями Військової служби правопорядку у Збройних Силах України під час здійснення службових обов’язків".
Начальник чергової зміни охорони і конвоювання негайно доповідає усно та протягом 24 годин у письмовій формі начальнику органу управління Служби правопорядку про застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів або вогнепальної зброї.
У разі застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів або вогнепальної зброї, унаслідок яких сталися поранення або смерть, начальник органу управління Служби правопорядку встановленим порядком негайно повідомляє органи прокуратури.
Перевищення повноважень під час застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів і вогнепальної зброї тягне за собою відповідальність, установлену законом.
ІV. Порядок направлення та прийняття заарештованих
військовослужбовців на гауптвахту
1. Постанова суду про застосування адміністративного стягнення у вигляді адміністративного арешту виконується відповідним командиром (начальником) військової частини (установи) негайно після її винесення.
За наявності обставин, що ускладнюють виконання постанови про накладення адміністративного стягнення або роблять її виконання неможливим, суд, який виніс постанову, може відстрочити її виконання відповідно до вимог, визначених статтею 301 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Контроль за своєчасним виконанням постанови суду про застосування адміністративного арешту, а також направлення клопотання до суду щодо необхідності відстрочки цієї постанови покладаються безпосередньо на відповідного командира (начальника) військової частини (установи).
Клопотання до суду про необхідність надання відстрочки постанови про застосування до військовослужбовця адміністративного стягнення у вигляді адміністративного арешту надається відповідним командиром (начальником) негайно. У клопотанні зазначаються конкретні обставини, що ускладнюють виконання постанови суду, а також вказується строк, на який необхідно перенести застосування адміністративного арешту до військовослужбовця.
Не підлягає виконанню постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді адміністративного арешту, якщо її не було звернуто до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
Строк відбування арешту з утриманням на гауптвахті для військовослужбовця рахується з моменту його фактичного прибуття до відповідної гауптвахти. Строк адміністративного затримання зараховується до строку адміністративного арешту.
2. З військової частини (установи) до гауптвахти заарештовані військовослужбовці з числа осіб офіцерського, сержантського (старшинського) і рядового складу (крім строкової військової служби) для відбування арешту можуть прибувати самостійно, військовослужбовці строкової військової служби - тільки у супроводі представника військової частини (установи), призначеного командиром (начальником) військової частини (установи), з числа офіцерського, сержантського (старшинського) складу.
Командир (начальник) військової частини (установи) перед відправленням заарештованого військовослужбовця на гауптвахту проводить інструктаж з ним та особою, призначеною для супроводження заарештованого військовослужбовця на гауптвахту.
Представник військової частини (установи), призначений для супроводження заарештованого військовослужбовця, несе персональну відповідальність за його доставлення на гауптвахту.
Перед вибуттям військовослужбовця до відбування арешту на гауптвахті командир (начальник) військової частини (установи) попередньо уточнює по засобах зв’язку у начальника органу управління Служби правопорядку, у підпорядкуванні якого знаходиться гауптвахта, інформацію щодо наявності на гауптвахті вільних місць, повідомляє його про дату та час вибуття військовослужбовця до гауптвахти, вказує також його військове звання, посаду, прізвище, ім’я та по батькові.
На заарештованого військовослужбовця командир військової частини через самого заарештованого військовослужбовця або представника військової частини, призначеного для супроводження заарештованого військовослужбовця, передає начальнику органу управління Служби правопорядку такі документи: копію постанови суду про застосування адміністративного арешту, службову картку, медичну книжку, документ, що засвідчує особу військовослужбовця, атестат на продовольство.
Крім того, командир військової частини (установи) зобов’язаний забезпечити заарештованого військовослужбовця до прибуття на гауптвахту усіма предметами, речами та оформленими документами, які він повинен мати при собі під час відбування арешту на гауптвахті.
У разі неприбуття військовослужбовця для відбування арешту на гауптвахту начальник органу управління Служби правопорядку негайно засобами зв’язку повідомляє про це командира (начальника) відповідної військової частини (установи). Після отримання інформації про неприбуття військовослужбовця командир військової частини вживає негайних заходів щодо встановлення його місцеперебування та доставлення під супроводом до гауптвахти.
3. Прийняття заарештованих військовослужбовців на гауптвахту здійснює начальник гауптвахти, а за його відсутності - начальник чергової зміни охорони і конвоювання.
Начальник гауптвахти, а за його відсутності начальник чергової зміни охорони і конвоювання, під час приймання заарештованих військовослужбовців:
складає опис особистих речей заарештованого військовослужбовця (у двох примірниках), який підписується особою, котра його склала, та самим заарештованим військовослужбовцем (один примірник опису вручається заарештованому військовослужбовцю);
проводить особистий обшук та огляд, відбирає на зберігання поясні ремені, речі й цінності, які не дозволено тримати в камері, а також усі службові документи;
записує необхідні дані до книги обліку заарештованих військовослужбовців (додаток 7) та іменного списку заарештованих військовослужбовців (додаток 8).
Обшук та огляд заарештованих військовослужбовців проводяться у порядку, встановленому пунктом 3.11 розділу III Інструкції про порядок і умови утримання засуджених, узятих під варту та затриманих військовослужбовців.
Атестат на продовольство та копію постанови суду на заарештованих військовослужбовців начальник гауптвахти здає начальнику органу управління Служби правопорядку, який у свою чергу передає їх у відповідну службу для зарахування зазначених військовослужбовців на забезпечення.
Про прибуття та прийняття заарештованого військовослужбовця на гауптвахту начальник гауптвахти, а за його відсутності начальник чергової зміни охорони і конвоювання, негайно доповідає начальнику органу управління (оперативному черговому) Служби правопорядку.
4. Заарештовані військовослужбовці, які прибули на гауптвахту, підлягають обов’язковому медичному огляду. Медичний огляд та надання медичної допомоги здійснюються начальником медичного пункту - фельдшером (санінструктором) органу управління (військової частини) Служби правопорядку в кімнаті проведення медичних оглядів у присутності начальника чергової зміни охорони і конвоювання та/або начальника гауптвахти.
У разі відсутності в органі управління Служби правопорядку медичного працівника (санінструктора) медичний огляд та надання медичної допомоги заарештованим військовослужбовцям здійснюються черговим медичним працівником військових частин, закладів, установ та закладу охорони здоров’я Міністерства оборони України. Порядок призначення чергового медичного працівника визначається наказом начальника гарнізону.
Результати медичного огляду заносяться до книги запису хворих заарештованих військовослужбовців, які тримаються на гауптвахті (додаток 9).
У разі виявлення симптомів захворювання (у тому числі інфекційного) заарештований військовослужбовець негайно доставляється до найближчого закладу охорони здоров’я Міністерства оборони України.
Якщо виявлено, що заарештований військовослужбовець має тілесні ушкодження, ознаки тортур, травм, включаючи психічні, чи явні ознаки захворювання, медичний працівник та начальник гауптвахти вживають заходів щодо надання йому невідкладної медичної допомоги та направлення до закладу охорони здоров’я Міністерства оборони України для проведення медичної експертизи та подальшого лікування. Медичний працівник зазначає про ці дії у книзі запису хворих заарештованих військовослужбовців, які тримаються на гауптвахті, а начальник гауптвахти доповідає про це начальнику органу управління Служби правопорядку.
У разі направлення заарештованого військовослужбовця на стаціонарне лікування до спеціальної палати його охорона здійснюється до завершення строку арешту, після завершення якого охорона військовослужбовця знімається.
У разі виявлення в заарештованого військовослужбовця під час медичного огляду педикульозу проводиться його лікування та обробка організовується камерна дезінфекція його верхнього одягу та натільної (постільної) білизни, після чого він повертається в камеру.
У разі виявлення в заарештованого військовослужбовця під час утримання в камері ознак інфекційного або паразитарного захворювання він негайно направляється для подальшого лікування до спеціальної палати, у камері проводиться заключна дезінфекція, організовується проведення камерної дезінфекції речового майна (особистого верхнього одягу та натільної білизни) та постільної білизни осіб, що контактували з ним.
Хворі заарештовані військовослужбовці, відправлені для подальшого лікування до спеціальної палати, після одужання в разі невідбуття строку арешту повертаються до гауптвахти.
5. Начальник органу управління Служби правопорядку (у разі його відсутності - його заступник) після прибуття заарештованого військовослужбовця на гауптвахту:
повідомляє (у день прийняття) начальника Служби правопорядку (через відділ організації охорони), командира (начальника) військової частини (установи), з якої прибув заарештований військовослужбовець, про прийняття зазначеного військовослужбовця, а також дату та час звільнення заарештованого військовослужбовця з гауптвахти;
негайно надсилає повідомлення до суду (додаток 10), на підставі постанови якого заарештовано військовослужбовця, щодо його розміщення на гауптвахті.
6. Перед розміщенням у камеру начальник чергової зміни охорони і конвоювання проводить її зовнішній огляд, за потреби усуває виявлені в обладнанні камери недоліки та розміщує заарештованого військовослужбовця в камеру, про що робить запис у постовій відомості.
V. Звільнення заарештованих військовослужбовців із гауптвахти
1. Після отримання від начальника гауптвахти відповідних документів заарештовані військовослужбовці у визначений строк повертаються до своїх військових частин (місця проходження служби), військовослужбовці строкової військової служби повертаються в супроводі представника військової частини. Про повернення заарештованого військовослужбовця до військової частини (установи) командир (начальник) негайно повідомляє начальника органу управління Служби правопорядку, де відбував адміністративний арешт заарештований військовослужбовець.
2. Для звільнення заарештованого військовослужбовця з гауптвахти начальник гауптвахти протягом доби до закінчення строку арешту надає начальнику чергової зміни охорони і конвоювання записку про звільнення заарештованого військовослужбовця з гауптвахти (додаток 11) й повідомляє командиру (начальнику) військової частини (установи) час звільнення заарештованого військовослужбовця для направлення за ним представника.
3. Начальник чергової зміни охорони і конвоювання після одержання записки про звільнення звільняє заарештованого військовослужбовця в строк, зазначений у записці, та направляє його до начальника гауптвахти.
4. Начальник гауптвахти робить у книзі обліку заарештованих військовослужбовців та в іменному списку заарештованих військовослужбовців позначки про час звільнення заарештованого військовослужбовця і видає йому під розписку в книзі обліку заарештованих військовослужбовців особисті речі, гроші й документи.
Записку про звільнення заарештованого військовослужбовця з гауптвахти начальник чергової зміни охорони і конвоювання подає в порядку підпорядкованості разом із постовою відомістю.
Начальник Військової служби правопорядку у Збройних Силах України
- начальник Головного управління Військової служби правопорядку
Збройних Сил України генерал-майор О.В. Дублян
Додаток 1
до Інструкції про порядок і умови утримання
військовослужбовців, заарештованих в
адміністративному порядку
(пункт 5 розділу ІІ)
Типовий розпорядок
дня гауптвахти органу управління
Військової служби правопорядку
N з/п | Найменування заходів | Час |
1 | Загальний підйом | 07.00 |
2 | Ранкова фізична зарядка (прослуховування радіопередач) | 07.00 - 07.40 |
3 | Ранковий туалет та ранковий огляд | 07.40 - 08.30 |
4 | Сніданок | 08.30 - 08.50 |
5 | Прибирання камер, приміщень і території гауптвахти (проведення заходів суспільно-політичного інформування) | 08.40 - 10.00 |
6 | Прийом засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців начальником нової чергової зміни | 10.00 - 12.00 |
7 | Виконання робіт (заняття з правової підготовки, проведення заходів культурно-виховної роботи) | 12.00 - 18.00 |
8 | Чищення взуття та одягу, миття рук, підготовка до обіду | 13.00 - 13.30 |
9 | Обід | 13.40 - 14.10 |
10 | Прослуховування радіопередач | 13.30 - 14.30 |
11 | Час для особистих потреб (читання газет, військової та художньої літератури, написання листів) | 14.30 - 15.00 |
12 | Проведення заходів фізичного розвитку військовослужбовців (прогулянка за категоріями) | 15.00 - 17.00 |
13 | Прибирання приміщень і території гауптвахти | 17.00 - 19.00 |
14 | Чищення взуття та одягу, миття рук, підготовка до вечері | 19.00 - 19.30 |
15 | Вечеря | 19.30 - 19.50 |
16 | Прослуховування радіопередач | 19.30 - 20.20 |
17 | Час для особистих потреб (читання газет, військової та художньої літератури, написання листів) | 20.20 - 20.50 |
18 | Прибирання приміщень і території гауптвахти | 20.50 - 21.50 |
19 | Вечірній туалет, вечірня перевірка | 22.00 - 22.50 |
20 | Видача постільного приладдя | 22.50 - 23.00 |
21 | Відбій | 23.00 |
__________
Примітки:
1. Прийом на гауптвахту засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців здійснюється щоденно та цілодобово.
2. Миття в лазні, медичний огляд (щосереди): з 09.00 до 11.00, з 15.00 до 17.00.
3. Прання обмундирування (щонеділі): з 09.00 до 11.00, з 15.00 до 17.00.
4. Побачення з відвідувачами (щодня): з 09.00 до 18.00.
Додаток 2
до Інструкції про порядок і умови утримання
військовослужбовців, заарештованих в
адміністративному порядку
(пункт 5 розділу ІІ)
Розпорядження
на виконання робіт
Розпорядження на виконання робіт (Додаток 2) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".
Додаток 3
до Інструкції про порядок і умови утримання
військовослужбовців, заарештованих в
адміністративному порядку
(пункт 5 розділу ІІ)
Книга
обліку робіт, виконаних заарештованими військовослужбовцями
N з/п | Час, число, місяць, рік виконання робіт | Місце виконання робіт | Характер виконаних робіт | Кількість заарештованих військовослужбовців, які залучалися до виконання робіт | Відмітка про виконання | Підпис службової особи, відповідальної за виконання робіт (посада, військове звання, прізвище та ініціали) | Підпис начальника гауптвахти |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
Додаток 4
до Інструкції про порядок і умови утримання
військовослужбовців, заарештованих в
адміністративному порядку
(пункт 7 розділу ІІ)
Перелік
заборонених та дозволених для зберігання речей для
заарештованих військовослужбовців на гауптвахтах
І. Перелік речей, які мають право зберігати заарештовані до адміністративного арешту військовослужбовці на гауптвахті
1. У кімнаті для зберігання особистих речей заарештований до адміністративного арешту військовослужбовець має право зберігати такі речі:
мобільні телефони та аксесуари до них;
натільна білизна (по сезону) - два комплекти;
натільні хрестики та інші предмети культу, виготовлені з недорогоцінних матеріалів;
гроші, цінні речі та цінні папери;
запальничка (для тих, хто курить) - одна штука;
цигарки - не більше одного блоку;
туалетний папір - два рулони;
рушники вафельні - два;
щітки для одягу та взуття, крем для взуття - один комплект;
кашне, носові хустинки, нитки (чорного, зеленого та білого кольорів) та голки.
2. У камері заарештований до адміністративного арешту військовослужбовець має право зберігати такі речі:
дзеркало, бритва електрична (механічна) або безпечна з касетними головками разового користування;
предмети туалету (мило, зубна паста та щітка, гребінець, креми для гоління і дезінфекції, шампунь) та пластмасові футляри для їх утримання - один комплект;
туалетний папір - один рулон;
годинники наручні або кишенькові з недогороцінних металів (1 шт.);
підручники і навчальне приладдя, література та періодичні видання, газети, журнали та книги, які є на гауптвахті, у тому числі релігійного змісту, письмовий папір, зошити, прості олівці, авторучки, чорнило, стержні (з пастою чорного, синього або фіолетового кольору), конверти, марки, листівки;
властиві віруванню предмети релігійного культу, виготовлені з малоцінних матеріалів, якщо при цьому не порушується встановлений на гауптвахті порядок, а також не обмежуються права інших військовослужбовців;
лікарські засоби (за призначенням лікаря);
документи та записи, що стосуються адміністративного провадження, а також бланки поштових відділень та опис речей, зданих на зберігання.
ІІ. Перелік заборонених для зберігання заарештованими до адміністративного арешту військовослужбовцями речей на гауптвахтах
До заборонених речей (предметів, продуктів) належать:
будь-яка зброя, набої, вибухові речовини, а також спеціальні засоби та засоби активної оборони;
гроші, цінні речі та цінні папери;
гральні карти промислового та кустарного виготовлення;
будь-які вироби з дорогоцінних металів;
наркотичні засоби, психотропні речовини, їх аналоги та прекурсори, предмети медичного призначення (шприци, голки, джгути тощо), медичні препарати (крім визначених лікарем);
предмети, вироби та речовини, вилучені з цивільного обігу;
продукти харчування в скляній або металевій тарі та продукти, строк зберігання яких минув, консервовані продукти з м’яса, риби, овочів, фруктів, виготовлені в домашніх умовах, готові страви, продукти, що потребують додаткового приготування шляхом термічної обробки, продукти, які швидко псуються і потребують зберігання в спеціальних умовах, а також дріжджі, спиртні, слабоалкогольні напої і пиво, одеколон та інші вироби на спиртовій основі, а також напої енергетичної дії;
література, яка містить інформацію порнографічного характеру;
будь-які колючо-ріжучі предмети, ножі, сокири, молотки, ножівкові полотна та будь-які інші будівельні інструменти та матеріали;
будь-які документи (крім документів та записів, що стосуються адміністративного провадження, а також бланків поштових відділень та опису речей, які здані на зберігання);
оптичні прилади (крім окулярів);
комп’ютерна техніка, ігрові консолі та приставки, портативні відеоігри, батарейки та зарядні пристрої до них;
будь-яка побутова, електрична та електромеханічна техніка (електричні плитки, кип’ятильники, пароварки тощо);
будь-які вироби з дорогоцінних металів;
будь-яка теле-, радіо-, аудіо- та відеоапаратура, аудіо-, відеокасети, CD та DVD-диски (за винятком телевізора для взятих під варту військовослужбовців);
радіоелектронні засоби, призначені для передавання чи приймання радіосигналів (радіостанції, комунікатори, засоби зв’язку та зарядні пристрої до них, SIM-картки, скетч-картки поповнення рахунку зв’язку, пейджери, роутери тощо), друкарські машинки, розмножувальні прилади та гарнітура до них;
подовжувачі, гірлянди, проводи, дроти, мотузки тощо;
будь-які меблі та предмети побуту, крім установлених у камері, а також різного роду статуетки, сувеніри, квіти, рослини, вази, вазони та горщики тощо;
електричні спіралі, татуювальні пристрої тощо;
вироби та посуд з фарфору, скла, кераміки, металу та нержавіючої сталі, у тому числі каструлі, сковорідки, казанки, ложки, виделки, кружки, тарілки тощо;
бритви (крім електричних, механічних та безпечних з касетною голівкою) та інші гострорізальні і колючі предмети;
фотоапарати, фотоматеріали, хімікати;
лакофарбові речовини, розчинники тощо;
топографічні карти, компаси;
музичні інструменти;
будь-яке спортивне знаряддя, у тому числі для заняття бойовими мистецтвами, а також виготовлене власноруч (боксерські рукавички та груші, рукавички для заняття рукопашним боєм, маківари, гирі, гантелі, штанги тощо).
Додаток 5
до Інструкції про порядок і умови утримання
військовослужбовців, заарештованих в
адміністративному порядку
(пункт 14 розділу ІІ)
Добова відомість
зарахування та зняття заарештованих військовослужбовців
з продовольчого забезпечення
N з/п | Прибуло | Вибуло | ||||||||
Військове звання | Прізвище, ім’я, по батькові | Військова частина | Дата постановки на продовольче забезпечення | Загальна кількість заарештованих військовослужбовців, які поставлені за добу на продовольче забезпечення | Військове звання | Прізвище, ім’я, по батькові | Військова частина | Дата зняття з продовольчого забезпечення | Загальна кількість заарештованих військовослужбовців, які зняті за добу з продовольчого забезпечення | |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
Додаток 6
до Інструкції про порядок і умови утримання
військовослужбовців, заарештованих в
адміністративному порядку
(пункт 22 розділу ІІ)
Книга
перевірки гауптвахти
N з/п | Час, число, місяць, рік здійснення перевірки | Об’єкти, які підлягали перевірці | Хто здійснював перевірку (посада, військове звання, прізвище та ініціали) | Підпис особи, яка проводила перевірку | Результати перевірки, основні недоліки та зауваження | Відмітка про усунення недоліків | Підпис начальника гауптвахти |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
Додаток 7
до Інструкції про порядок і умови утримання
військовослужбовців, заарештованих в
адміністративному порядку
(пункт 3 розділу ІV)
Книга
обліку заарештованих військовослужбовців
Додаток 8
до Інструкції про порядок і умови утримання
військовослужбовців, заарештованих в
адміністративному порядку
(пункт 3 розділу ІV)
N з/п | Посада, військове звання, прізвище, ім’я та по батькові заарештованого військовослужбовця | З якої військової частини прибув | Підстава | Строк арешту | Дата та час початку відбування арешту | Дата та час закінчення відбування арешту | Відмітка про час медичного огляду | Відмітка про звільнення | Підпис заарештованого військовослужбовця про одержані речі, документи й гроші під час звільнення |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Іменний список
заарештованих військовослужбовців
N з/п | Військове звання | Прізвище, ім’я та по батькові | Номер камери | Час | Підпис начальника гауптвахти про звільнення | |
початку арешту | звільнення з-під арешту | |||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
Додаток 9
до Інструкції про порядок і умови утримання
військовослужбовців, заарештованих в
адміністративному порядку
(пункт 4 розділу ІV)
Книга
запису хворих заарештованих військовослужбовців
N з/п | Військове звання, прізвище та ініціали заарештованого військовослужбовця | Висновок чергового лікаря, військове звання, прізвище, ініціали та підпис | Рішення начальника гауптвахти, військове звання, прізвище, ініціали та підпис |
1 | 2 | 3 | 4 |
Додаток 10
до Інструкції про порядок і умови утримання
військовослужбовців, заарештованих в
адміністративному порядку
(пункт 5 розділу ІV)
Повідомлення
до суду
Повідомлення до суду (Додаток 10) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".
Додаток 11
до Інструкції про порядок і умови утримання
військовослужбовців, заарештованих в
адміністративному порядку
(пункт 2 розділу V)
Записка
про звільнення заарештованого військовослужбовця з гауптвахти
Начальнику чергової зміни охорони і конвоювання
Записка про звільнення заарештованого військовослужбовця з гауптвахти Начальнику чергової зміни охорони і конвоювання (Додаток 11) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".