КОНСУЛЬТУЄ ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА
Департамент доходів і зборів фізичних осіб
Відділ адміністрування єдиного внеску та методології
Добровільна участь у системі загальнообов'язкового
державного соціального страхування
За нормами солідарної системи є офіційно визнаний страховий стаж, який дає нам тільки сплата страхових внесків. Якщо людина працює на підприємстві, в установі чи організації, за неї сплачуються страхові внески, а отже, зараховується страховий стаж. Але якщо майбутній пенсіонер не працює, навчається, або працює за кордоном, то йому страховий стаж не зараховується. Ситуацію, що загрожує втратою страхового стажу, легко надолужити, потрібно стати учасником добровільної участі в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Крім цього, для фізичних осіб - підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, участь у добровільному страхуванні дає право на соціальне страхування.
Коло платників, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначено ч. 1 ст. 10 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464), а саме:
фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, - на загальнообов'язкове державне, соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, та/або від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності;
члени фермерського господарства, особистого селянського господарства - на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, та пенсійне страхування;
громадяни України, які працюють поза межами України, - на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням;
особи, які досягли 16-річного віку та не належать до платників єдиного внеску, визначених п. 2-14 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464, в тому числі іноземці тa особи без громадянства, які постійно проживають або працюють в Україні, громадяни України, які працюють або постійно проживають поза межами України, якщо інше не встановлене міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Для осіб, зазначених в абзацах третьому - п'ятому ч. 1 ст. 10 Закону № 2464, які виявили бажання брати участь в одному з видів загальнообов'язкового державного соціального страхування, розмір єдиного внеску визначається в таких відсотках до бази нарахування єдиного внеску, передбаченої п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464:
на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування - 34,3%;
на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - 0,5%;
на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності - 1,7%;
на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, - 1,61 %.
У разі бажання фізичних осіб - підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, брати участь на добровільних засадах єдиний внесок установлюється в таких розмірах:
у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності - 36,6% визначеної для цієї категорії осіб бази нарахування єдиного внеску;
у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, - 36,21 % визначеної для цієї категорії осіб бази нарахування єдиного внеску.
Якщо такі особи хочуть бути застрахованими за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування (пенсійним, на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності), єдиний внесок установлюється в розмірі 38,11% визначеної для цієї категорії осіб бази нарахування єдиного внеску.
Єдиний внесок для осіб, зазначених в абзацах третьому - п'ятому ч. 1 ст. 10 Закону № 2464, які виявили бажання брати участь у кількох видах загальнообов'язкового державного соціального страхування, установлюється в розмірі:
у загальнообов'язковому, державному пенсійному страхуванні та загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні на випадок безробіття - 34,8% визначеної для цієї категорії осіб бази нарахування єдиного внеску;
у загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванні, загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні на випадок безробптя та загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності - 36,5% визначеної для цієї категорії осіб бази нарахування єдиного внеску:
у загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванні, загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні на випадок безробіття, загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, - 36,41% визначеної для цієї категорії осіб бази нарахування єдиного внеску:
якщо зазначені особи виявили бажання бути застрахованими за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування (пенсійним, на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності), - 38,11% визначеної для цієї категорії осіб бази нарахування єдиного внеску.
Названі особи подають до фіскальних органів за місцем проживання заяву про добровільну участь або одноразову сплату в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування за формою згідно з додатком 3 до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну України від 24.04.2015 р. № 449, зареєстрованим у Мін'юсті України 07.05.2015 р. за № 508/26953 (далі - Інструкція), де зазначають, у якому виді загальнообов'язкового державного соціального страхування вони бажають брати участь; копію трудової книжки (за наявності); копію документа, що посвідчує особу.
Члени фермерського господарства, особистого селянського господарства подають документ, що підтверджує їхнє членство в такому господарстві.
Громадяни України, які працюють поза межами України, подають документ уповноваженого органу, який підтверджує роботу особи в країні, де вона перебуває, та що ця особа не є застрахованою у відповідній системі соціального страхування. Цей документ має бути легалізований посольством (консульством) України, юрисдикція якого поширюється на країну, де працює така особа.
З особою, яка подала заяву про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, після перевірки викладених у заяві відомостей фіскальні органи не пізніше ніж упродовж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладають договір про добровільну участь відповідно до типового договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, наведеного в додатку 4 до Інструкції.
Договір про добровільну участь надбирає чинності з дня його підписання.
У разі бажання особи сплатити єдиний внесок за попередні періоди, в 'яких така особа не підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню (в тому числі з 1 січня 2004 до 31 грудня 2010 p.), й отримання від неї заяви про одноразову сплату в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування після перевірки викладених у заяві відомостей фіскальними органами не пізніше ніж упродовж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається договір про одноразову сплату в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування за формою, наведеною в додатку 5 до Інструкції.
При цьому сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок та більшою за суму єдиного внеску, обчисленого виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленого на дату укладення договору. Єдиний внесок зазначеними особами сплачується щомісяця в установленому в договорі про добровільну участь розмірі до 20 числа місяця, що настає за місяцем, за який він сплачується, крім осіб, які проводять одноразову сплату. У разі дострокового розірвання договору про добровільну участь сплачені суми єдиного внеску поверненню не підлягають, при цьому період, за який сплачено єдиний внесок, зараховується до страхового стажу тільки за умови подання звіту.
Фізичні особи - підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, сплачують єдиний внесок у розмірі та строки, встановлені в договорі про добровільну участь.
Відповідно до п. 5 розділу III Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну України від 14.04.2015 р. № 435, зареєстрованим у Мін'юсті України 23.04.2015 р. за № 460/26905 (далі - Порядок), такі особи формують та подають самі за себе звіт упродовж 30 календарних днів після закінчення строків договору. Звітним періодом є тривалість договору. Звіт подається за формою згідно з додатком 6 до Порядку, крім фізичних осіб - підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, які формують та подають самі за себе звіт за'формою згідно з додатком 5 до Порядку.
Фіскальний орган відмовляє в укладенні договору про добровільну участь у тому разі, якщо особа:
підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню;
не відповідає іншим вимогам, визначеним ч. 1 ст. 10 Закону № 2464;
подала неповні або недостовірні відомості;
раніше уклала договір про добровільну участь, чинність якого не припинена або за яким не виконано передбачених договором умов;
бажає укласти договір на строк менш як один рік (крім одноразової сплати).
В інших випадках відмова в укладенні договору про добровільну участь не допускається.
Також договір про добровільну участь може бути достроково розірваний:
застрахованою особою
на її бажання, якщо договір був чинним не менш як один рік (крім одноразової сплати);
у разі систематичного порушення умов договору територіальним органом Пенсійного фонду;
фіскальним органом
у разі набуття застрахованою особою відповідно до Закону № 2464 зобов'язань щодо участі в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування;
виникнення обставин, що не відповідають визначеним Законом № 2464 вимогам до осіб, які мають право брати добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування;
систематичного порушення застрахованою особою умов договору;
смерті застрахованої особи;
за згодою сторін, якщо договір був чинним не менш як один рік (крім одноразової сплати).
В інших випадках дострокове розірвання договору про добровільну участь не допускається.
Добровільна сплата єдиного внеску забезпечить названим особам (залежно від обраного виду страхування) право на пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.
Начальник відділу,
Оксана КЛІЖЕВСЬКА
"Праця i зарплата" N 25 (941), 08 липня 2015 р.
Передплатний iндекс: 30214