КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Сектор державної соціальної допомоги інвалідам
Призначення та виплата допомоги по догляду за
інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу
ПИТАННЯ 1: Дочка - інвалід з дитинства II групи внаслідок психічного розладу визнана недієздатною. Чи можна матері призначити щомісячну грошову допомогу по догляду за інвалідом унаслідок психічного розладу, якщо вона та дочка зареєстровані та проживають окремо?
ВІДПОВІДЬ 1: Порядком надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.08.2000 р. № 1192 (далі - Порядок), визначено, що допомога по догляду надається дієздатній особі, яка зареєстрована або постійно проживає на одній житловій площі з інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, і доглядає за ним.
Оскільки мати та дочка зареєстровані та проживають окремо, то право на призначення щомісячної грошової допомоги по догляду за інвалідом ІІ групи внаслідок психічного розладу відсутнє.
ПИТАННЯ 2: Щомісячну грошову допомогу по догляду за інвалідом II групи внаслідок психічного розладу призначено вперше. У які терміни вона виплачується?
ВІДПОВІДЬ 2: Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України від 28.12.2014 p. № 79-VIII «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо реформи міжбюджетних відносин)» установлено, що до державних програм соціального захисту населення, які фінансуються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, віднесено допомогу по догляду за інвалідами І чи II групи внаслідок психічного розладу.
Виплата щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, починаючи з січня 2015 р. проводиться за рахунок субвенції з державного бюджету на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям.
Механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на заходи з виконання державних програм соціального захисту населення щодо надання допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами І чи II групи внаслідок психічного розладу визначено Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. № 256.
Відповідно до цього Порядку Державна казначейська служба перераховує до 10 числа поточного місяця субвенцію на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами І чи II групи внаслідок психічного розладу.
Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів (управління соціального захисту населення) у п'ятиденний строк розраховують різні види допомоги, в тому числі допомогу по догляду за інвалідами І чи II групи внаслідок психічного розладу.
Отже, орієнтовний строк виплати допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу - після 15 числа поточного місяця.
Мінсоцполітики України проводить щоденний моніторинг та контролює стан виплати всіх видів допомоги, які надаються за рахунок субвенції з державного бюджету на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям.
ПИТАННЯ 3: Чи можна призначити дядьку інваліда І групи підгрупи А внаслідок психічного розладу, зареєстрованому в іншому місці, щомісячну грошову допомогу по догляду за цим інвалідом?
ВІДПОВІДЬ 3: Порядком надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.08.2000 р. № 1192, визначено, шо допомога на догляд надається дієздатній особі, яка зареєстрована або постійно проживає на одній житловій плоші з інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, і доглядає за ним.
Для призначення грошової допомоги на догляд управлінню соціального захисту населення подаються такі документи:
- заява;
- документ, що посвідчує особу;
- довідка про склад сім'ї із зазначенням прізвищ, імен та по батькові, родинних зв'язків членів сім'ї;
- декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї) за формою, затвердженою Мінсоцполітики України;
- висновок лікарської комісії медичного закладу щодо потреби постійного стороннього догляду за інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу (далі - висновок ЛКК);
- довідки про наявність і розміри земельних ділянок, виділених для ведення особистого підсобного господарства, городництва, сінокосіння, випасання худоби, та земельної частки, виділеної унаслідок розпаювання землі;
- копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією, виданої інваліду І чи II групи внаслідок психічного розладу, за яким доглядають.
Допомога на догляд призначається з місяця звернення за допомогою, якщо впродовж місяця було подано всі потрібні документи, строком на шість місяців і виплачується щомісяця.
Якщо особа, яка звертається за призначенням допомоги на догляд, постійно проживає на одній житловій площі за зареєстрованим або фактичним місцем проживання інваліда І чи II групи внаслідок психічного розладу, але має інше зареєстроване Місце проживання, органи соціального захисту населення надсилають запит щодо неодержання допомоги на догляд до органів соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання такої особи.
Якщо інвалід І чи II групи внаслідок психічного розладу постійно проживає на одній житловій площі за зареєстрованим або фактичним місцем проживання особи, яка звертається за призначенням допомоги на догляд, але має інше зареєстроване місце проживання, органи соціального захисту населення надсилають запит щодо неодержання допомоги на догляд до органів соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання інваліда.
Для підтвердження факту спільного проживання з інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу та догляду за ним за потреби складається акт про проведення обстеження сім'ї спеціалістами органів соціального захисту населення. Якщо дієздатна особа постійно проживає на одній житловій площі за місцем реєстрації інваліда І чи II групи внаслідок психічного розладу, але зареєстрована в іншому місці, обстеження сім'ї для встановлення факту догляду є обов'язковим.
Для продовження виплати допомоги на догляд на наступний строк подаються названі документи, крім висновку ЛКК, до закінчення строку, на який видано висновок лікарської комісії.
Висновок ЛКК відповідно до норм Інструкції про порядок надання висновку лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, затвердженої наказом МОЗ України від 31.07.2013 р. № 667, зареєстрованим у Мін'юсті України 26.09.2013 р. за № 1666/24198, що набрав чинності з 22 жовтня 2013 p., видається закладом охорони здоров'я впродовж одного робочого дня за наявності заяви особи, яка проживає разом з інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу та постійно доглядає за ним, у довільній формі, а також медичної картки амбулаторного хворого строком на шість місяців.
Отже, вирішення питання призначення дядьку інваліда І групи щомісячної грошової допомоги по догляду за цим інвалідом можливе за дотримання усіх умов, визначених чинним законодавством.
ПИТАННЯ 4: Інвалід її групи доглядає за сином - інвалідом І групи внаслідок психічного розладу, переоформлюючи документи для призначення допомоги кожні шість місяців.
Чи можна йому призначати допомогу на більший термін?
ВІДПОВІДЬ 4: Порядком надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.08.2000 р. № 1192 (далі - Порядок), визначено, шо допомога на догляд призначається на шість місяців і виплачується щомісяця.
Якщо особа, яка доглядає за інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, є непрацюючим пенсіонером, їй призначається допомога на догляд на 12 місяців на підставі заяви та копії трудової книжки. Уразі виникнення обставин, які можуть вплинути на право особи на допомогу, ця особа має повідомити про такі обставини орган, що проводить виплату допомоги.
За ініціативи Мінсоцполітики України було внесено зміни до Порядку (постанова Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 р. № 219 «Про внесення змін до Порядку надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним»), якими передбачено, що непрацюючому інвалідові буде призначатися допомога на догляд на 12 місяців.
ПИТАННЯ 5: Як можна вирішити питання виплати щомісячної грошової допомоги по догляду за інвалідом II групи за минулий період у разі її неодержання?
ПИТАННЯ 5: Законом України «Про психіатричну допомогу» визначено, що держава гарантує грошову допомогу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, особі, яка проживає разом з інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, - на догляд за ним.
Порядок надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.08.2000 р. № 1192.
Порядком визначено, що допомога на догляд надається дієздатній особі, яка зареєстрована або постійно проживає на одній житловій плоші з інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, і доглядає за ним.
Виплата допомоги на догляд провадиться через поштові відділення зв'язку за місцем проживання особи, яка одержує таку допомогу, або через установу банку перерахуванням коштів на особовий рахунок цієї особи за її заявою.
З огляду на те, що допомога була призначена, нарахована, але виплата її проведена не була, в такому конкретному випадку можна перерахувати (виплатити) кошти за цей період.
Завідувач сектора,
Наталія РОДА
"Праця i зарплата" N 23 (939), 17 червня 2015 р.
Передплатний iндекс: 30214