КОНСУЛЬТУЄ КОМІТЕТ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
З ПИТАНЬ ПОДАТКОВОЇ ТА МИТНОЇ ПОЛІТИКИ
Зміни в оподаткуванні доходів фізичних осіб, щодо
війського збору та податку на нерухомість
Верховна Рада України у травні цього року ухвалила низку законопроектів, які дещо змінюють порядок оподаткування доходів фізичних осіб.
Так, 12 травня 2015 р. було ухвалено Закон України № 381 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо військового збору» (далі - Закон № 381).
Законом № 381 скасовується обкладення військовим збором операцій з купівлі-продажу фізичними особами іноземної валюти, для чого з пп. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (далі - Кодекс) вилучаються цифри та знаки «165.1.51».
Слід зазначити, що Законом № 381 парламентарі виправили помилку, допущену в Законі України від 02.03.2015 р. № 211-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України», коли вся вартість еквівалентного обміну валют з 13 березня 2015 р. визнавалася як об'єкт для справляння військового збору. Такі зміни були помилковими з економічної точки зору, оскільки під час обміну однієї валютної цінності на іншу (іноземної валюти на національну) відбувається еквівалентний обмін і доходу у фізичної особи не виникає.
Звертаємо увагу, що ці зміни до Кодексу (з обміну валют не буде утримуватися військовий збір) наберуть чинності з дня, наступного за днем опублікування Закону № 381.
Також було ухвалено Закон України від 14.05.2015 р. № 420 «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо звільнення від оподаткування нерухомості релігійних організацій)» (далі - Закон № 420).
Законом № 420 унесено зміни до ст. 266 Кодексу, згідно з якими звільняються від обкладання податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, об'єкти нерухомості, шо перебувають у власності релігійних організацій, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку та використовуються виключно для забезпечення їхньої статутної діяльності, включаючи ті. в яких провадять діяльність засновані такими релігійними організаціями добродійні заклади (притулки, інтернати, лікарні тощо), крім об'єктів нерухомості, в яких провадять виробничу та/або господарську діяльність.
Звертаємо увагу, що норми Закону № 420 набирають чинності з першого числа місяця, наступного за місяцем його опублікування.
Крім того, ухвалено Закон України від 19.05.2015 р. № 450 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо справедливого оподаткування доходів фізичних осіб в інтервалі від 10 до 17 розмірів мінімальної заробітної плати» (далі - Закон № 450).
Закон № 450 уніс зміни до п. 167.1 ст. 167 Податкового кодексу України та до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» з метою уніфікації розміру бази для утримання з оподатковуваних місячних доходів фізичних осіб податку на доходи фізичних осіб та єдиного соціального внеску. Зокрема Законом № 450 передбачено:
- збільшення бази оподаткування з 10 до 17 розмірів мінімальної заробітної плати, яка оподатковуватиметься за ставкою 15% (з набранням чинності Законом № 450 у поточному році за ставкою 15% оподатковуватимуться доходи в розмірі до 20706 грн на місяць); з розміру доходу, який перевищуватиме 17-кратний розмір мінімальної заробітної плати (понад 20706 грн на місяць), ставка податку становитиме, як і нині, 20%;
- визначення максимальної величини бази нарахування єдиного внеску виходячи не з прожиткового мінімуму для працездатних осіб на момент нарахування збору, а з мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня звітного року (у поточному році ці розміри однакові та становлять 1218 грн на місяць);
- продовжується застосування після 1 січня 2016 р. знижувального коефіцієнта для визначення розміру єдиного внеску на рівні 0,4, що сприятиме легалізації роботодавцями доходів фізичних осіб.
Звертаємо увагу, що Закон № 450 набере чинності з першого числа місяця, наступного за місяцем його опублікування (орієнтовно з 1 липня 2015 p.).
Верховна Рада України також 21 травня 2015 р. ухвалила Закон України від 22.05.2015 р. № 482 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування доходів, отриманих нерезидентами за борговими зобов'язаннями» (далі - Закон № 482), котрим унесено зміни до Податкового кодексу України, згідно з якими звільняються від обкладення податком на прибуток юридичних осіб та податком на доходи фізичних осіб доходи, одержані нерезидентами (юридичними і фізичними особами) у вигляді процентів або доходу (дисконту) на державні цінні папери або облігації місцевих позик, або боргові цінні папери, виконання зобов'язань за якими забезпечено державними або місцевими гарантіями. Зокрема, Законом № 482 вносяться зміни до пп. 165.1.2 п. 165.1 ст. 165 Кодексу, згідно з якими не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичних осіб - платників податку сума доходів, одержаних нерезидентами у вигляді процентів, нарахованих на державні цінні папери або облігації місцевих позик, або боргові цінні папери, виконання зобов'язань за якими забезпечено державними або місцевими гарантіями, якщо такі цінні папери придбані нерезидентами поза межами території України через уповноважених агентів - нерезидентів, або процентів, одержаних нерезидентами за надані державі або бюджету Автономної Республіки Крим чи міському бюджету позики (кредити або зовнішні запозичення), які відображаються в Державному бюджеті України або місцевих бюджетах чи кошторисі Національного банку України, або за надані суб'єктам господарювання кредити (позики), виконання яких забезпечено державними або місцевими гарантіями.
Аналогічні зміни щодо пільг юридичним особам - нерезидентам унесені до п. 141.4 ст. 141 Податкового кодексу України.
Ці зміни, внесені Законом № 482, набирають чинності з дня, наступного за днем опублікування цього Закону (надруковано в газеті «Голос України» 26 травня 2015 p.).
Головний консультант,
Тетяна ДОБРОДІЙ
"Праця i зарплата" N 20 (936), 27 травня 2015 р.
Передплатний iндекс: 30214