Нова форма № 1ДФ (наказ Мінфіну
України від 13.01.2015 р. № 4)

З 1 квітня 2015 р. набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 13.01.2015 р. № 4, яким затверджено форму Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) й Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку.

Нора форма № 1ДФ відрізняється від попередньої розділом «Оподаткування процентів, виграшів (призів) у лотерею та військовий збір». У цьому розділі податкові агенти відображатимуть загальну суму нарахованого та виплаченого доходу, а також загальну суму утриманого, нарахованого і перерахованого податку на доходи фізичних осіб та військового збору. Надання такої інформації окремо по кожній фізичній особі розрахунком не передбачене.

Форма № 1ДФ подається окремо за кожний звітний квартал упродовж 40 календарних днів, шо настають за останнім календарним днем звітного кварталу. Кінцевий термін подання Податкового розрахунку за І квартал 2015 р. - 12 травня 2015 р.

Відповідно з 1 квітня 2015 р. утрачає чинність наказ Міністерства доходів і зборів України від 21.01.2014 р. № 49.

Зупинимося на основних змінах.

1. Заплавна частина (шапка). Замість графи «Працювало в штаті» введено нову - «Працювало за трудовими договорами (контрактами)».

Графа «Працювало за цивільно-правовими договорами» змін не зазнала.

2. Розділ І «Суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і суми утриманого з них податку» змін не зазнав.

У разі нарахування доходу його відображення у графі 3а є обов'язковим незалежно від того, виплачено такі доходи чи ні. Як і раніше, в разі своєчасної виплати заробітної плати в повному обсязі показники граф 3 і 3а та 4 і 4а мають збігатися. Наприклад, до Податкового розрахунку за І квартал входить заробітна плата за січень, нарахована в січні і виплачена в лютому, за лютий (нарахована в лютому і виплачена в березні), за березень (нарахована в березні і виплачена у квітні). Якщо на підприємстві має місце несвоєчасна виплата заробітної плати, то її нарахування (виплата) відображаються за фактом. Щодо доходів, які не прирівнюються до заробітної плати, наприклад виплата по вагітності та пологах, графи 3 і 3а збігатимуться, якщо нарахування та фактична виплата відбулися в межах одного кварталу.

Слід зауважити, що в розрахунку відображаються доходи, що обкладаються ПДФО, і ті, що не оподатковуються.

У такому разі, якщо ми відображаємо доходи, що не оподатковуються, у графах 4 і 4а мають бути прочерки. У розділі II такі доходи не зазначаються, оскільки з них не утримується військовий збір. Але це стосується не всіх «звільнених» доходів. Законом України від 02.03.2015 р. № 211 «Про внесення змін до Податкового кодексу України» визначено перелік доходів, які не обкладаються

ПДФО, але є об'єктом для нарахування військового збору (з 13 березня 2015 p.), а саме:

- проценти, нараховані на цінні папери, емітовані Мінфіном України, і на боргові зобов'язання НБУ (пп. 165.1.2 п. 165.1 ст. 165 Кодексу);

- дивіденди, які нараховуються на користь платника податку у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих юридичною особою - резидентом, що нараховує такі дивіденди, за умови, що таке нарахування жодним чином не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) у статутному фонді емітента, та в результаті якого збільшується статутний фонд емітента на сукупну номінальну вартість нарахованих дивідендів (пп. 165.1.18 п. 165.1 ст. 165 Кодексу);

- сума доходу, одержана платником податку за здані (продані) ним вторинну сировину, побутові відходи, брухт кольорових металів, включаючи використані (виснажені) акумулятори електричні свинцеве-кислотні (код 8548 1021 00 згідно із УКТ ЗЕД), залишки та брухт електричних акумуляторів із вмістом свинцю (код 8548 10 91 00 згідно із УКТ ЗЕД) і брухт дорогоцінних металів, проданий НБУ (пп. 165.1.25 п. 165.1 ст. 165 Кодексу);

- доходи від операцій із валютними цінностями (крім цінних паперів), пов'язаних із переходом права власності на такі валютні цінності, за винятком доходів, оподаткування яких прямо передбачено іншими нормами цього розділу (пп. 165.1.51 п. 165.1 ст. 165 Кодексу);

- інвестиційний прибуток від операцій із борговими зобов'язаннями НБУ й казначейськими зобов'язаннями України, емітованими Мінфіном, у тому числі від зміни курсу іноземної валюти (пл. 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).

«Ознака доходу» зазначається як ознака доходу згідно з довідником ознак доходів, наведеним у додатку до цього Порядку. Ознака доходу визначається до нарахованого доходу. Якщо доходи виплачуються у звітному кварталі не в повному обсязі і їхня остаточна виплата провадитиметься в наступних кварталах, ознака доходу в разі виплати має зазначатися відповідно до нарахованого в попередньому кварталі доходу.

Слід зауважити, що ознаки доходів не зазнали суттєвих змін. Так, з'явилися дві нові ознаки:

«184» - для пенсій, розмір яких перевищує три мінімальні заробітні плати;

«185» - для грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат військовослужбовцям.

По кожній фізичній особі заповнюється стільки рядків, скільки ознак доходів вона має. За кожною окремою ознакою доходу фізичної особи заповнюється тільки один рядок. Виняток становлять такі випадки:

- якщо працівник упродовж звітного кварталу звільнявся з роботи і знов приймався на роботу (з відповідними даними у графах 6 і 7);

- за наявності в працівника кількох ознак податкових соціальних пільг із заробітної плати (наявність різних пільг у кожному з трьох місяців кварталу).

3. Розділ II «Оподаткування процентів, виграшів (призів) у лотерею та військовий збір» заповнюється без персоніфікації, в національній валюті (у гривнях з копійками):

- у рядку «Оподаткування процентів» зазначається виключно нарахована сума доходу у вигляді процентів, сума нарахованого та перерахованого ПДФО;

- у рядку «Оподаткування виграшів (призів) у лотерею» зазначається загальна сума нарахованого доходу, загальна сума виплаченого доходу у вигляді виграшів (призів) у лотерею, загальна сума нарахованого ПДФО та загальна сума перерахованого до бюджету ПДФО;

- у рядку «Військовий збір» зазначається загальна сума нарахованого, виплаченого доходу, загальна сума нарахованого та перерахованого до бюджету військового збору.

Слід звернути увагу, що з 13 березня 2015 р. не діє правило відповідності бази нарахування ПДФО і військового збору. Тому в одному податковому періоді, навіть за умови відсутності «перехідних» доходів, бази нарахування ПДФО розділу І і розділу II (рядок «Військовий збір») можуть не збігатися.

Окремо - про виправлення помилок або коригування.

1. Коригування податкових розрахунків до закінчення строку подання податкового розрахунку проводиться через подання звітного нового податкового розрахунку.

2. Коригування податкового розрахунку після закінчення строку подання проводиться через подання уточнюючого податкового розрахунку.

Уточнюючий податковий розрахунок може подаватися як за звітний, так і за попередні періоди.

3. Уточнюючі податкові розрахунки за III та IV квартали 2014 р. з метою відображення військового збору, утриманого (перерахованого) в цих кварталах, подавати непотрібно.

Розглянемо коригування показників розділу І.

Для виправлення помилкової інформації заповнюється графа 9, до якої передбачено два види ознак: «1» - рядок на виключення, «О» - рядок на введення. Для заміни одного помилкового рядка іншим потрібно вилучити помилкову інформацію та ввести правильну інформацію, тобто повністю заповнити два рядки, один з яких вилучає попередньо внесену інформацію, а другий уносить правильну інформацію. У такому разі в першому рядку у графі 9 зазначається «1» - рядок на вилучення, а в другому - «О» - рядок на введення. При цьому слід заповнювати всі графи, а не тільки ті, що містять помилкові дані. Коригування показників розділу II:

- підрозділ «Оподаткування процентів»: для вилучення помилкового рядка з попередньо введеної інформації в рядку «Оподаткування процентів - виключення **» потрібно повторити всі графи помилкового рядка, а в рядку «Оподаткування процентів» відобразити правильну інформацію;

- підрозділ «Оподаткування виграшів (призів) у лотерею»: для вилучення помилкового рядка з попередньо введеної інформації у рядку «Оподаткування виграшів (призів) у лотерею - виключення ***» потрібно повторити всі графи помилкового рядка, а в рядку «Оподаткування виграшів (призів) у лотерею» відобразити правильну інформацію;

- підрозділ «Військовий збір»: для вилучення помилкового рядка з попередньо введеної інформації в рядку «Військовий збір - виключення ****» потрібно повторити всі графи помилкового рядка, а в рядку «Військовий збір» відобразити правильну інформацію.

Приклад. У лютому 2015 р. менеджеру Петрову В., інд. код. 1111111111, нараховано заробітну плату - 5000,00 грн. Під час розрахунку допущено помилку в утриманні: ПДФО - 652,43 грн (потрібно було утримати - 723,00 грн) та не відображено нарахований та утриманий військовий збір - 75,00 грн. Заробітна плата виплачена вчасно. Припустимо, що в II кварталі помилка буде виявлена і виправлена. Донараховане ПДФО - 70,57 грн.

Розділ І. Суми доходу, нарахованого (сплаченого)
на користь фізичних осіб, і суми
утриманого з них податку


з/п 
Податковий номер або серія та номер паспорта*  Сума нарахованого доходу (грн, коп.)  Сума виплаченого доходу (грн,
коп.) 
Сума утриманого податку (грн, коп.) 
нарахованого  перерахованого 
3а  4а 
      5000  5000  652  43  652  43 
      5000  5000  723  723 

Продовження розділу І

Ознака доходу  Дата  Ознака подат. соц. пільги  Ознака (0, 1) 
прийняття на роботу (дд/мм/рррр)  звільнення а роботи (дд/мм/рррр) 
101 
101 

Розділ II. Оподаткування процентів, виграшів
(призів) у лотерею та військовий збір

Загальна сума нарахованого доходу (грн коп.)  Загальна сума виплаченого доходу (грн, коп.)  Загальна сума утриманого податку, збору (грн, коп.) 
нарахованого  перерахованого 
Оподаткування процентів 
Оподаткування процентів - виключення** 
Оподаткування виграшів (призів) у лотерею 
Оподаткування виграшів (Призів) у лотерею - виключення***               
Військовий збір  5000  00  5000  00  75  00  75  00 
Військовий збір - виключення**** 

Експерти з бухгалтерського обліку та
оподаткування Олена Габрук та
Лариса Пантелійчук

"Праця i зарплата" N 19 (935), 20 травня 2015 р.
Передплатний iндекс: 30214