КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Департамент державної соціальної допомоги

Про державну допомогу сім'ям з дітьми та
малозабезпеченим родинам

Скрутна економічна ситуація в країні змусила уряд скоротити низку програм. Проте у 2015 р. підтримка сімей, у яких народилися діти; на дітей одиноким матерям, коли один з батьків ухиляється від сплати аліментів; дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, залишилася без змін. Крім того, з 1 січня п. р. продовжено доплату на дітей від трьох до 18 років, які виховуються в малозабезпечених сім'ях, та з 1 квітня п. р. поширено таку доплату на дітей - від народження дитини до трьох років.

Про те, на які виплати від держави мають право громадяни України у 2015 в., йтиметься далі.

Допомога при народженні дитини

У 2015 р. розмір допомоги при народженні дитини становить 41280 грн і призначається сім'ї незалежно від її доходів.

Цю суму допомоги сім'ї, у яких народилися діти, одержують частинами. Відразу в місяці народження дитини - в розмірі 10320 грн та щомісячну виплату допомоги упродовж 36 місяців - по 860 грн.

Якщо в сім'ї народилася двійня, сім'я одержує допомогу в розмірі 82560 грн (по 41280 грн - на кожну дитину). При цьому сім'я одержує одноразову виплату при народженні двійні в сумі 20640 грн (по 10320 грн - на кожну дитину) і потім упродовж трьох років щомісячно - по 1720 грн (по 860 грн - на кожну дитину).

Особи, які одержували допомогу при народженні дитини 24 місяці (з 1 липня 2014 р. - 36 місяців), упродовж року будуть одержувати допомогу в розмірі 130 грн до виповнення дитині трирічного віку.

Трирічний період виплати дозволить зберегти право кожного одержувача на зарахування часу догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до трудового стажу.

Верховна Рада України Законом України від 15.01.2015 р. № 120-VIII скасувала обов'язкову норму - під час подання до управління соціального захисту населення документів для призначення допомоги при народженні дитини одночасно подавати документи для реєстрації місця проживання цієї дитини. Тепер новонароджену дитину батьки за своєї згоди реєструватимуть самостійно.

Також якщо батьки не встигли зареєструвати місце проживання дитини, цей факт не впливає на призначення допомоги при народженні дитини.

Для одержання допомоги при народженні дитини один з батьків пред'являє паспорт та свідоцтво про народження дитини, заповнює заяву, в якій зазначає спосіб одержання допомоги (через банк або поштове відділення), та подає копію свідоцтва про народження дитини, на яку призначається допомога.

Батьки (опікун) мають право звернутися за призначенням допомоги при народженні дитини упродовж 12 календарних місяців після народження дитини.

При цьому з метою попередження подвійного одержання допомоги в інших областях, районах та містах спеціалісти управління соціального захисту населення мають право перевіряти факт одержання (неодержання) допомоги громадянами в інших управліннях соціального захисту населення по всій Україні. Діє автоматизована програма «двійників» і факт звернення за допомогою в кількох управліннях соціального захисту виявляється через місяць-два.

Суми державної допомоги, виплачені внаслідок зловживань з боку її одержувачів, повертаються ними до державного бюджету в добровільному або судовому порядку.

Крім того, виплату допомоги одержувачам можуть припинити через нецільове використання коштів і не забезпечення ними належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини, позбавлення одержувача допомоги батьківських прав, влаштування дитини на повне державне забезпечення, припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень, перебування одержувача допомоги в місцях позбавлення волі, смерті дитини, виїзду одержувача поза межі України тощо.

З 1 січня 2015 р. контроль за цільовим використанням допомоги і створенням належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини провадиться центрами соціальних служб сім'ї, дітей та молоді через вибіркове обстеження окремих сімей.

Допомога на дітей одиноким матерям

Допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у вищих навчальних закладах І-IV рівнів акредитації та професійно-технічних навчальних закладах, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не більш ніж до досягнення ними 23 років), надається в розмірі різниці між 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї у розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Тобто допомога на дітей одиноким матерям призначається за двома варіантами: залежно від доходу сім'ї; без урахування доходу сім'ї.

Приклад. Як розраховується допомога із урахуванням доходу сім'ї.

Одинока мати перебуває на обліку в центрі зайнятості та виховує 14-річну дитину.

Дохід сім'ї за шість місяців - 3000 грн;

місячний дохід сім'ї - 500 грн;

дохід у розрахунку на кожного члена сім'ї - 250 грн (500 грн : 2).

Прожитковий мінімум для дитини віком 14 років - 1286 грн, 50% прожиткового мінімуму - 643 грн.

643 грн - 250 грн = 393 грн.

Такій сім'ї держава впродовж шести місяців буде надавати щомісячну допомогу в сумі 393 грн.

Якщо особа, якій призначено допомогу, після закінчення шестимісячного строку не підтвердила права на призначення допомоги у збільшеному розмірі, допомога виплачується в розмірі 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (без урахування доходу сім'ї), а саме:

на дитину до шести років - 309,60 грн;

на дитину від шести до 18 років - 385,80 грн;

на дитину від 18 до 23 років (за умови навчання) - 365,40 грн. Тимчасова державна допомога дітям, один з батьків яких ухиляється від сплати аліментів

Тимчасову державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або їхнє місце проживання невідоме, призначають та виплачують за Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 р. № 189.

Для призначення тимчасової допомоги особа повинна подати до органу праці та соціального захисту населення за місцем проживання (перебування) такі документи:

- заяву;

- копію свідоцтва про народження дитини;

- довідку про реєстрацію місця проживання(перебування) дитини;

- довідку про реєстрацію місця проживання (перебування) одержувача;

- рішення суду (виконавчий лист) про стягнення з одного з батьків аліментів на дитину;

- довідку державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів одним з батьків упродовж шести місяців, що передують місяцю звернення.

Тимчасова допомога призначається в розмірі 30% прожиткового мінімуму, встановленого законом для дитини відповідного віку (для дітей віком до шести років - 309,60 грн, для дітей віком від шести до 18 років - 385,80 грн).

Якщо розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, менший від мінімального розміру, аліментів на одну дитину, передбаченого ч. 2 ст. 182 Сімейного кодексу України, тимчасова допомога призначається в розмірі різниці між визначеним розміром аліментів і сумою, що становить 30% прожиткового мінімуму, встановленого законом для дитини відповідного віку.

При цьому сплачені суми тимчасової допомоги на дитину в подальшому стягуються з боржника в судовому порядку та повертаються до державного бюджету.

Підтримка малозабезпечених родин

Останньою ланкою в державному захисті родин є допомога малозабезпеченим сім'ям. Вона надається сім'ям, середньомісячний сукупний дохід яких не досягає встановленого рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму) на сім'ю.

З 1 січня 2015 р. рівень забезпечення прожиткового мінімуму такий:

для працездатних осіб - 21 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (255,78 грн);

для осіб, які втратили працездатність, та інвалідів - 100% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (949 грн);

для дітей - 85% прожиткового мінімуму, встановленого для дітей відповідного віку (для дітей до шести років - 877,20 грн, для дітей від шести до 18 років- 1093,10 грн, для дітей від 18 до 23 років (за умови навчання) - 1035,30 грн).

Крім того, для кожної дитини, яка входить до складу малозабезпеченої сім'ї, рівень забезпечення прожиткового мінімуму підвищується на 10%. А для кожної дитини, яка утримується матір'ю (батьком, усиновителем), що не перебуває в шлюбі і якщо запис про батька (матір) дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться в установленому порядку за поданням матері (батька), та для кожної дитини, в якої один або обоє батьків є інвалідами І або II групи, на кожну дитину-інваліда - на 20%.

Розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у 2015 р. не може бути більш ніж 75% рівня забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї.

Також сім'ї, які одержують соціальну допомогу як малозабезпечені, до основного розміру визначеної допомоги одержують ще допомогу на кожну дитину від народження до 13 років - 250 грн, а на дітей віком від 13 до 18 років - 500 грн.

Така доплата на дитину з 1 січня п. р. Верховною Радою України законодавче на постійних засадах продовжена на дітей від трьох до 18 років (передбачалася виплата лише до 31 грудня 2014 р.) та з 1 квітня 2015 р. відповідно поширена і на дітей від народження до трьох років.

Наведемо приклад розрахунку розміру допомоги для малозабезпеченої сім'ї, яка складається з п'яти осіб-батька, матері-інваліда і трьох дітей - п'яти, 14 і 20 років. Старша дитина навчається в університеті за денною формою навчання.

По-перше, потрібно обчислити гарантовані мінімуми для сім'ї (батька, матері, дітей).

Гарантований мінімум розраховується додаванням гарантованого мінімуму для працездатного батька (255,78 грн), гарантованого мінімуму для матері-інваліда (949 грн), гарантованого мінімуму для дитини п'яти років (1052,64 грн) із урахуванням 20%-ї надбавки, гарантованого мінімуму для дитини 14 років (1311,72 грн) із урахуванням 20%-ї надбавки та гарантованого мінімуму для дитини - студента 20 років (1035,30 грн).

Додаємо всі показники й одержуємо 4604,44 грн, що і буде гарантованим мінімумом для цієї сім'ї.

По-друге, підсумовуємо доходи сім'ї за шість місяців на момент звернення (18000 грн). Середньомісячний дохід становить 3000 грн, заробітна плата батька - 1800 грн; пенсія по інвалідності матері - 1200 грн).

По-третє, розраховуємо щомісячний розмір допомоги, який є різницею між гарантованим .мінімумом для сім'ї та фактичним місячним доходом сім'ї (4604,44 грн - 3000 грн = 1604, 44 грн).

По-четверте, перевіряємо, щоб розмір державної соціальної допомоги не перевищував 75% рівня забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї (4 604,44 грн х 0,75) = 3453,33 грн.

У такому разі визначений розмір допомоги - 1604,44 грн не є більшим за встановлений законодавством (75%).

По-п'яте, до визначеного розміру допомоги (1604,44 грн) додаємо доплату на двох дітей (п'яти та 14 років) - відповідно 250 і 500 грн.

Загальний розмір допомоги для такої малозабезпеченої сім'ї становить 2354,44 грн (1604,44 грн + 750 грн).

Соціальна допомога не призначається в такому разі:

якщо працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання в загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах І- IV рівнів акредитації впродовж трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавства про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду впродовж часу, визначеного в медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами І групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку);

сім'я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу впродовж 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги придбав або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї;

у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 м2 на одного члена сім'ї та додатково 10,5 м2 на сім'ю, чи більш ніж один автомобіль, транспортний засіб (механізм);

у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї (крім сімей, що складаються лише з дітей та осіб, які досягли 65-річного віку або є інвалідами І та II групи, та сімей, в яких є діти-інваліди) є земельна ділянка площею понад 0,6 га, крім випадків, коли така земельна ділянка з незалежних від сім'ї причин не приносить доходу.

При цьому державна соціальна допомога може бути призначена органом праці та соціального захисту населення на підставі рішень районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їхнього створення) рад або утворених ними комісій у такому разі:

- якщо у складі сім'ї є інвалід;

- у малозабезпеченій багатодітній сім'ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання в загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах І - IV рівнів акредитації, але не більш ніж до досягнення ними 23 років);

- неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов'язана із тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім'ї.

Рішення про призначення державної соціальної допомоги в такому разі ухвалюється на підставі обстеження матеріально-побутрвих умов сім'ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.

Заступник директора,
Надія РЯЗАНОВА

"Праця i зарплата" N 18 (934), 13 травня 2015 р.
Передплатний iндекс: 30214