Відповіді на актуальні питання щодо застосування РРО
Питання 1. З якого часу використання касових апаратів для "єдинників" другої і третьої груп все ж таки стане обов'язковою умовою?
Відповідно до п. 296.10 ст. 296 гл. 1 розд. XIV ПК України платники єдиного податку другої та третьої груп (фізичні особи - підприємці) при здійсненні діяльності на ринках, при продажу товарів дрібнороздрібної торговельної мережі через засоби пересувної мережі, а також платники єдиного податку першої групи не застосовують РРО.
У всіх інших випадках платники єдиного податку фізичні особи - підприємці другої та третьої груп зобов'язані застосовувати РРО.
Відповідно до Закону N 71 застосування РРО платниками третьої групи розпочинається з 1 липня 2015 року, а платниками другої групи - з 1 січня 2016 р.
Водночас змінами, які внесені п. 28 підрозд. 10 розд. XX ПК України, встановлено, що платники єдиного податку другої та третьої (фізичні особи - підприємці) груп, крім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів дрібнороздрібної торговельної мережі через засоби пересувної мережі, які з 1 січня 2015 року до 30 червня 2015 року включно почали застосовувати у власній господарській діяльності зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО, з дати початку застосування РРО до 1 січня 2017 року звільняються від проведення відповідно до норм ПК України перевірок з питань дотримання порядку застосування РРО.
Питання 2. На яких платників ще розповсюджуються вимоги щодо застосування РРО?
Пунктом 2 ст. 3 Закону про РРО передбачено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі, зобов'язані видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Одночасно із Закону про РРО виключеною п. 13 ст. 9 щодо звільнення від застосування РРО та розрахункової квитанції (РК) при продажу товарів у системах електронної торгівлі (комерції), тобто мережі Інтернет.
Таким чином, суб'єкти господарювання при продажі товарів у мережі Інтернет, у тому числі фізичні особи - підприємці платники єдиного податку другої та третьої груп (починаючи із визначеного ПК України для кожної групи терміну), повинні застосовувати РРО та видавати покупцю розрахунковий документ встановленої форми.
Такі зміни викликані значним поширенням продажу товарів (послуг), замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, необхідністю захисту прав споживачів у разі отримання недоброякісного товару (послуги) та створення можливості звернення до судових органів для захисту прав та унеможливленням обігу контрафактних та контрабандних товарів.
Питання 3. Чи зобов'язаний підприємець - платник єдиного податку видавати покупцеві друкований документ?
Згідно з оновленою ст. 3 Закону про РРО, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, зокрема, зобов'язані:
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, у тому числі й через мережу Інтернет, при отриманні товарів (послуг) розрахунковий документ на повну суму проведеної операції. Водночас із Закону про РРО виключено норму щодо звільнення від застосування РРО та РК при продажу товарів у системах електронної торгівлі (комерції). Тобто суб'єкти господарювання при продажу товарів у мережі Інтернет, у тому числі підприємці другої та третьої груп єдиного податку, повинні застосовувати РРО та видавати покупцю розрахунковий документ;
- щоденно друкувати на РРО (за винятком автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій і забезпечувати їх зберігання в Книзі обліку розрахункових операцій (КОРО). Слова "у разі здійснення розрахункових операцій" додано для уникнення неоднозначного трактування норми щодо друкування "Z-звітів" (фіскальних звітних чеків) у випадку, коли у конкретний день розрахункові операції через РРО не проводились.
Питання 4. Чи відбулись зміни щодо обов'язкового застосування РРО та РК при наданні послуг підприємствами сфери послуг?
До п. 1 ст. 9 Закону про РРО внесено зміни щодо обов'язкового застосування РРО та РК при наданні послуг підприємствами, установами і організаціями.
Так, підприємства усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, не застосовують РРО та РК у разі проведення розрахунків при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.
Отже розширюється сфера застосування РРО підприємствами, які надають послуги (перукарні, салони краси, спортивні клуби, хімчистки, сервісні центри з ремонту побутової техніки тощо), що також сприятиме захисту прав споживачів у разі отримання недоброякісних послуг і створить можливість звернення до судових органів для захисту прав, унеможливить обіг контрафак-тних і контрабандних'товарів та забезпечить належний контроль обігу готівки.
Таким чином, підприємства сфери послуг при проведенні розрахунків мають застосовувати РРО на загальних підставах.
Питання 5. У яких ще випадках має застосовуватись РРО?
У п. 2 ст. 9 Закону про РРО зазначено, що РРО мають застосовуватись при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, а також операцій комерційних агентів банків з приймання готівки для подальшого її переказу, в тому числі із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування (далі - ПТКС).
ПТКС - електронні пристрої, за допомогою яких споживачі можуть самостійно поповнити рахунки мобільних телефонів, розрахуватися за користування Інтернетом, здійснити інші оплати та послуги.
Тобто з 01.01.2015 р. при використанні суб'єктами господарювання ПТКС, вони повинні забезпечити видачу покупцеві розрахункового документу встановленої форми (фіскального чеку).
Питання 6. Чи дозволяється первинна реєстрація РРО, що не створюють електронну контрольну стрічку?
З 1 січня 2015 року дозволяється первинна реєстрація лише тих РРО, що створюють контрольну стрічку в електронній формі, та електронних таксометрів, автоматів з продажу товарів (послуг), РРО з купівлі-продажу інвалюти. До 1 січня 2016 року дозволяється використання електронних контрольно-касових апаратів (ЕККА), введених в експлуатацію до 1 січня 2015 року.
Таким чином, користувачам зареєстрованих та введених в експлуатацію до 01.01.2015 р. ЕККА, що подають до фіскальних органів тільки інформацію про обсяг розрахункових операцій (Z-звіти), встановлено перехідний період тривалістю 1 рік для доопрацювання або заміни існуючої касової техніки на таку, яка забезпечує подання по електронних каналах зв'язку електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків.
Питання 7. Які документи необхідно подати суб'єкту господарювання до органу державної фіскальної служби для реєстрації РРО?
Для реєстрації РРО суб'єкт господарювання подає до органу державної фіскальної служби:
- заяву про реєстрацію РРО за формою N 1-РРО (додаток 1) (далі - реєстраційна заява);
- копію документа, що підтверджує факт купівлі або безоплатного отримання РРО у власність, іншого документа, що підтверджує право власності або користування РРО;
- копію документа на право власності або іншого документа, що дає право на розміщення господарської одиниці, де буде використовуватися РРО;
- копію договору суб'єкта господарювання з центром сервісного обслуговування (ЦСО) щодо технічного обслуговування та ремонту РРО.
Реєстраційна заява має бути підписана керівником суб'єкта господарювання або фізичною особою - підприємцем із зазначенням дати подання. Усі розділи реєстраційної заяви підлягають обов'язковому заповненню.
Копії документів засвідчуються підписом керівника суб'єкта господарювання або особистим підписом фізичної особи - підприємця.
У разі подання реєстраційної заяви у паперовому вигляді суб'єктом господарювання пред'являються оригінали відповідних документів.
При поданні реєстраційної заяви в електронному вигляді оригінали таких документів пред'являються державної фіскальної служби разом із довідкою ЦСО про опломбування РРО та актом введення в експлуатацію.
Оригінали документів, крім реєстраційної заяви, повертаються суб'єкту господарювання, копії залишаються в державної фіскальної служби.
І головне, щоб не помилитися при обранні РРО, дозволеного до використання, варто скористатися Державним реєстром реєстраторів розрахункових операцій (затверджений Наказом N 399), який знаходиться на офіційному сайті ДФСУ за посиланням http:// sfs.gov.ua/dovidNiki--reestri--perelik/reestri/94957.html.
Питання 8. Чи будуть проводитись перевірки суб'єктів господарювання та який розмір штрафів за порушення вимог Закону про РРО?
Тимчасово до 1 липня 2015 року суб'єкти господарювання звільняються від санкцій за порушення вимог Закону про РРО:
- при наданні послуг та у разі проведення розрахунків у касах з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою;
- при виконанні операцій з купівлі-продажу інвалюти, якщо ці операції виконуються у касах уповноважених банків з оформленням розрахункових документів відповідно до нормативних актів НБУ, комерційних агентів банків з приймання готівки для подальшого її переказу;
- при продажу товарів у системах електронної торгівлі (комерції).
Отже, зазначені платники, які з 01.01.2015 р. мають застосовувати РРО, звільняються від санкцій за порушення вимог Закону про РРО на півроку, що дає їм змогу зареєструвати, ввести в експлуатацію відповідні РРО для виконання вимог чинного законодавства.
Список використаних документів
ПК України - Податковий кодекс України
Закон N 71 - Закон України від 28.12.2014 p. N 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України (щодо податкової реформи)"
Закон про РРО - Закон України від 06.07.1995 р. N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у редакції від 01.06.2000 р. N 1776-III
Наказ N 399 - Наказ ДФСУ від 26.12.2014 р. N 399 "Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій"
"Консультант бухгалтера" N 8 (780) 20 квітня 2015 року
Передплатні індекси: 21946 (українською мовою), 22789 (російською мовою)