ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
20.08.2014 р. N К/9991/27687/12
Про зобов'язання прийняти рішення
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі: головуючої - Гончар Л. Я., суддів - Конюшка К. В., Розваляєвої Т. С., при секретарі - Руденко Н. В. (за участю представників сторін: прокурора К. Л. М.), розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за касаційною скаргою заступника прокурора Харківської області на постанову Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 16 травня 2008 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Первомайської міської ради Харківської області про зобов'язання прийняти рішення, встановила:
ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Первомайської міської ради Харківської області, у якому просила суд зобов'язати Первомайську міську раду Харківської області прийняти рішення щодо надання їй в оренду земельної ділянки площею 862 кв. м для будівництва та обслуговування кафе за адресою: АДРЕСА_1, згідно з проектом землеустрою.
В обґрунтування позову зазначено, що позивачем на виконання рішення 18-ї сесії 5-ого скликання Первомайської міської ради Харківської області від 07.09.2007 N 245-18/5 "Про погодження місця розташування об'єктів, надання дозволів на розробку проектів землеустрою" замовлено та виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який передано на погодження до міської ради. Однак, листом від 18.04.2008 N С235/01-42 міською радою їй відмовлено у наданні земельної ділянки із посиланням на статтю 124 Земельного кодексу України, а саме щодо необхідності проведення аукціону. Вказує, що правовідносини між нею та відповідачем щодо спірної земельної ділянки виникли до 1 січня 2008 року, а тому відмова у наданні земельної ділянки в оренду є незаконною та просить суд зобов'язати відповідача прийняти рішення щодо надання їй в оренду земельну ділянку для будівництва та обслуговування кафе.
Постановою Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 16 травня 2008 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2012 року, позов задоволено: зобов'язано Первомайську міську раду Харківської області прийняти рішення щодо надання ОСОБА_2 в оренду земельну ділянку, площею 862 кв. м для будівництва та обслуговування кафе за адресою: АДРЕСА_1, згідно проекту землеустрою.
У поданій касаційній скарзі заступник прокурора Харківської області з посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення та закрити провадження у справі.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 28 серпня 2007 року позивач звернулась до Первомайської міської ради Харківської області з клопотанням про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, виносу її в натурі та складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку для будівництва та обслуговування кафе.
Рішенням 18-ї сесії 5-ого скликання Первомайської міської ради Харківської області від 07.09.2007 N 245-18/5 "Про погодження місця розташування об'єктів, надання дозволів на розробку проектів землеустрою" задоволено клопотання позивача про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Пунктом 2 вказаного рішення зобов'язано суб'єктів господарювання, зокрема, ОСОБА_2 замовити у землевпорядній організації розробку проекту землеустрою та надати його на затвердження.
На виконання даного рішення ОСОБА_2 замовила у землевпорядній організації розробку проекту землеустрою, який було зроблено ФОП ОСОБА_3 та погоджено з відповідними органами.
Крім того, 25.09.2007 між позивачем та відповідачем укладено тимчасову угоду про плату за землю N 76.
Після виконання всіх зобов'язань позивач звернулась до відповідача із клопотанням надати земельну ділянку в оренду, однак листом від 18.04.2008 N С235/01-42 міською радою їй відмовлено у наданні земельної ділянки із посиланням на статтю 124 Земельного кодексу України, а саме через те, що з 1 січня 2008 року набуття права оренди земельних ділянок здійснюється виключно на аукціонах.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що питання щодо передачі в оренду земельних ділянок на території міста Первомайський повинно вирішуватися саме виконавчим комітетом Первомайської міської ради Харківської області, оскільки Указом Президента України від 07 квітня 2008 року "Про зупинення дії положення постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2008 року N 90" зупинено вказану постанову в частині порядку проведення земельних аукціонів.
Апеляційний суд, залишаючи постанову суду першої інстанції без змін, мотивував своє рішення тим, що суд першої інстанції не порушив юрисдикції і правомірно розглянув даний спір в порядку адміністративного судочинства. При цьому дійшов висновку, що апеляційна скарга прокурора не містить посилань на невірне застосування судом першої інстанції норм матеріального права.
Колегія суддів, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, частково не погоджується з вказаними висновками судів попередніх інстанцій, та вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
За приписами пункту 7 частини першої статті 3 цього Кодексу суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Земельним кодексом України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та іншими нормативно-правовими актами Держава делегувала органам місцевого самоврядування та органам виконавчої влади розпорядження землями відповідних територіальних громад, землями комунальної чи державної власності, та делегувала їм вирішення у встановленому законом порядку інших питань в галузі земельних відносин.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 01.04.2010 N 10-рп/2010, положення частини 1 статті 143 Конституції України, згідно з якою органи місцевого самоврядування "вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції", слід розуміти так, що вирішенні цих питань органи місцевого самоврядування діють як суб'єкти владних повноважень. Органи місцевого самоврядування відповідно до Земельного кодексу України вирішують питання про розпорядження землями територіальних громад, передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності, та при вирішенні таких питань ці ради виступають як суб'єкти владних повноважень.
Отже, виходячи з приписів норм чинного законодавства та зазначеного рішення Конституційного Суду України, спір, який виник між сторонами у даній справі, є публічно-правовим, а тому підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
За приписами статей 142 - 145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
Відповідно статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено, що розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян і юридичних осіб, відноситься до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст.
У відповідності до статтею 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно з пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської Ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
У відповідності до статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначений статтею 123 Земельного кодексу України.
За приписами частини 1 статті 124 цього Кодексу передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Судами встановлено, що позивачем надано відповідачу на затвердження проект землеустрою однак, відповідачем ніякого рішення з приводу поданого проекту не приймалося.
Тобто, Первомайська міська рада Харківської області в порушення наведених законодавчих норм не розглянула проект на сесії з подальшим прийняттям рішення відповідно до вимог чинного законодавства.
Разом з тим, колегія суддів приходить до висновку, що компетенції суду не входить зобов'язання відповідача приймати на сесії будь-яке конкретне рішення, оскільки відповідно до чинного законодавства України суд не має права перебирати на себе повноваження, віднесені до компетенції органів місцевого самоврядування. Суд може за наявності достатніх правових підстав визнати неправомірними дії відповідача або визнати неправомірним необґрунтоване зволікання з розглядом питання, однак не може перебирати на себе функцію дозвільного органу, яка не покладена на суд законом.
Враховуючи наведене, суд не вправі був зобов'язувати міську разу приймати відповідне рішення за результатами розгляду клопотання позивача.
Враховуючи викладене, зважаючи на помилковість позиції судів попередніх інстанцій щодо наявності підстав для зобов'язання Первомайської міської ради Харківської області прийняти рішення щодо надання ОСОБА_2 в оренду земельну ділянки, а також зважаючи на межі касаційного перегляду, встановлені статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для зміни рішення суду першої інстанції в цій частині.
Керуючись статтями 160, 167, 220, 221, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів постановила:
Касаційну скаргу заступника прокурора Харківської області задовольнити частково.
Постанову Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 16 травня 2008 року змінити, виклавши абзац перший та другий резолютивної частини в наступній редакції: "Адміністративний позов задовольнити частково. Зобов'язати Первомайську міську раду Харківської області розглянути клопотання ОСОБА_2 про затвердження проекту землеустрою щодо надання в оренду земельної ділянки площею 862 кв. м для будівництва та обслуговування кафе за адресою: АДРЕСА_1 та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства. В задоволенні решти позовних вимог відмовити"
В іншій частині постанову Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 16 травня 2008 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2012 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута в порядку ст. ст. 235 - 238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:
