КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА
30.07.2014 р.

Справа N 826/13335/13-а

Про визнання незаконними та скасування правових
актів органів державної влади

Київський апеляційний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Міщука М. С., суддів - Бєлової Л. В., Горбань Н. І., при секретарі - Коток А. О., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу заступника прокурора міста Києва на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва у справі за позовом заступника Генерального прокурора України до Кабінету Міністрів України, Фонду державного майна України, третя особа - публічне акціонерне товариство "ДОНБАСЕНЕРГО", про визнання незаконними та скасування правових актів органів державної влади, встановив:

19 серпня 2013 року публічне акціонерне товариство "Орендне підприємство "ШАХТА "ЖДАНІВСЬКА" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом про визнання незаконними та скасування деяких правових актів органів державної влади.

04 лютого 2014 року заступник Генерального прокурора України звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом, у якому просив визнати протиправними та скасувати:

пункт 3 змін, що вносяться до актів Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України N 124 від 20.02.2013 р. "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України";

розпорядження Кабінету Міністрів України N 496-р від 11.07.2013 р. "Про затвердження умов продажу державного пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону";

наказ Фонду державного майна України N 247 від 27.02.2013 р. "Про затвердження уточненого плану розміщення акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО";

наказ Фонду державного майна України N 880 від 20.06.2013 р. "Про додаткові умови участі у конкурсі з продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО";

рішення Фонду державного майна України від 20.06.2013 р. про затвердження протоколу N 1 від 20.06.2013 р. засідання конкурсної комісії з продажу пакета акцій у розмірі 60,773 % статутного капіталу ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" за конкурсом;

рішення Фонду державного майна України від 23.07.2013 р. про затвердження протоколу N 2 від 23.07.2013 р. засідання конкурсної комісії з продажу пакета акцій у розмірі 60,773 % статутного капіталу ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" за конкурсом;

рішення Фонду державного майна України від 23.07.2013 р. про затвердження інформаційного повідомлення про проведення конкурсу з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону з продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО";

наказ Фонду державного майна України 07.08.2013 р. від N 1543 "Про затвердження остаточного проекту договору купівлі-продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" (м. Донецьк, код за ЄДРПОУ 23343582)";

наказ Фонду державного майна України від 16.08.2013 р. N 1675 "Щодо учасників конкурсу з продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО";

наказ Фонду державного майна України від 21.08.2013 р. N 1764 "Про підсумки конкурсу з продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО".

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 лютого 2014 року справу N 826/13335/13-а за позовом ПАТ "Орендне підприємство "ШАХТА "ЖДАНІВСЬКА" об'єднано для спільного розгляду в одне провадження зі справою N 826/1399/14 за позовом заступника Генерального прокурора України, якій присвоєно номер 826/13335/13-а.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 травня 2014 року (Постанова N 826/13335/13-а) позовну заяву в частині позовних вимог ПАТ "ОП "ШАХТА "ЖДАНІВСЬКА" залишено без розгляду у зв'язку із повторним неприбуттям позивача в судове засідання.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 травня 2014 року (Постанова N 826/13335/13-а) у задоволенні позову заступника Генерального прокурора України відмовлено.

В апеляційній скарзі про скасування постанови заступник прокурора міста Києва посилається на те, що акти Кабінету Міністрів України та Фонду державного майна України, що спрямовані на приватизацію належних державі акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО", видані з порушенням законодавства України, що спричинило порушення прав як вітчизняних, так й іноземних потенційних покупців, які фактично були позбавлені можливості стати учасниками конкурсу та взяти участь у торгах із продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО".

Апелянт також вважає, що рішення про приватизацію було прийняте всупереч вимогам частини 5 статті 5 Закону України "Про приватизацію державного майна". Уточнений план розміщення акцій суперечить пункту 5 частині 1 статті 18-5 Закону України "Про приватизацію державного майна", оскільки Уряд діяв у спосіб, не передбачений законодавством України, а Фонд державного майна України вийшов за межі своїх повноважень і прийняв рішення з питання, що належить до компетенції Кабінету Міністрів України.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, які з'явились у судове засідання та перевіривши за матеріалами справи наведені у скарзі доводи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі постанови N 67 від 07 жовтня 2013 року заступника Генерального прокурора України про проведення перевірки в порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів, проведено відповідну перевірку у Фонді державного майна України.

Вказаною перевіркою виявлено порушення законодавства при приватизації державного майна - пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО, у зв'язку з чим заступник Генерального прокурора України звернувся з позовом до суду.

Судом першої інстанції встановлено, що розпорядженням Кабінету Міністрів України "Про затвердження переліку енергогенеруючих і енергопостачальних підприємств, державні пакети акцій яких підлягають продажу" від 11.04.2011 р. N 310-р (далі - Розпорядження N 310-р) затверджено перелік енергогенеруючих і енергопостачальних підприємств, державні пакети акцій яких підлягають продажу.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.01.2012 р. N 64-р "Про внесення зміни в додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2011 р. N 310" внесено зміни в додаток до розпорядження КМУ від 11 квітня 2011 р. N 64-р та зазначено, що пакет акцій товариства підлягає продажу у кількості 14369397 штук, що становить 60,77319 % його статутного капіталу, номінальною вартістю однієї акції 10 грн. та номінальною вартістю пакета акцій 143693,97 тис. грн.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" від 20.02.2013 р. N 124 вищевказаний державний пакет акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" передано Фонду державного майна України та пунктом 3 цієї постанови КМУ доповнено розпорядження від 22.06.2011 р. N 566 Кабінету Міністрів України "Про погодження уточнених планів розміщення акцій енергогенеруючих та енергопостачальних підприємств" додатком N 15 про Уточнений план розміщення акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" (підприємство групи В).

Наказом Фонду державного майна України "Про затвердження уточненого плану розміщення акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" від 27.02.2013 р. N 247 затверджено уточнений план розміщення акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО", яким передбачено продаж пакета акцій у розмірі 60,773 % статутного капіталу товариства за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону.

Згідно постанови КМУ від 20.02.2013 р. N 124, уточненого плану розміщення акцій, затвердженого наказом Фонду від 27.02.2013 р. N 247, ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" належить до підприємств групи В.

Наказом Фонду державного майна України "Про затвердження акта оцінки пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" (код за ЄДРПОУ 23343582) від 25.04.2013 р. N 572 затверджено акт оцінки пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО", в якому визначено його початкову вартість у розмірі 640904,060 тис. грн.

На засіданні конкурсної комісії 20.06.2013 р. з продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО", яке згідно із Протоколом N 1, затвердженим Фондом 20.06.2013 р., визначено початкову ціну пакета акцій товариства у кількості 14369397 штук, що становить 60,773 % статутного капіталу ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" у розмірі 641000 тис. грн. та фіксовані умови конкурсу з продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО".

Наказом Фонду державного майна України "Про додаткові умови участі у конкурсі з продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" від 20.06.2013 р. N 880 установлено додаткові умови участі покупців у конкурсі з продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО".

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 р. N 496-р "Про затвердження умов продажу державного пакета акцій Публічного акціонерного товариства "ДОНБАСЕНЕРГО" за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону" затверджено умови продажу державного пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону.

З урахуванням вказаного розпорядження, на засіданні 23.07.2013 р. конкурсної комісії з продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО", згідно із Протоколом N 2, затвердженим Фондом 23.07.2013 р. скориговано визначені на засіданні комісії від 20.06.2013 р. фіксовані умови конкурсу; визначено дату та час проведення конкурсу - 21 серпня 2013 року об 11 годині та погоджено проект інформаційного повідомлення про проведення конкурсу з продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО", яке опубліковано Фондом у газеті "Відомості приватизації" від 24.07.2013 р. N 29 (774).

Наказом від 07.08.2013 р. N 1543 Фонду державного майна України "Про затвердження остаточного проекту договору купівлі-продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" (м. Донецьк, код за ЄДРПОУ 23343582)" затверджено остаточний проект договору купівлі-продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" розміром 60,773 % статутного капіталу товариства за конкурсом.

Після розгляду конкурсної документації, наданої потенційними покупцями, на засіданні робочої групи з перевірки конкурсної документації при продажу пакета акцій розміром 60,773 % статутного капіталу ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" на конкурсі, який відбувся 14.08.2013 р. (Протокол N 293 робочої групи з перевірки конкурсної документації, затверджений заступником голови Фонду 15.08.2013 р.) учасниками конкурсу з продажу пакета акцій розміром 60,773 % статутного капіталу ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" визнано ТОВ фірму "ТехНова" та ПрАТ "Енергоінвест Холдинг".

Відповідно до наказу Фонду державного майна України "Щодо учасників конкурсу з продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" від 16.08.2013 р. N 1675 затверджено ТОВ фірму "ТехНова" та ПрАТ "Енергоінвест Холдинг" учасниками конкурсу з продажу пакета акцій розміром 60,773 % статутного капіталу ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО".

За результатами конкурсу, який відбувся 21.08.2013 р. (Протокол N 3, затверджений Фондом 21.08.2013 р.), його переможцем конкурсна комісія визначила ПрАТ "Енергоінвест Холдинг", яке запропонувало найвищу ціну за пакет акцій - 718920 тис. грн.

Наказом Фонду державного майна України "Про підсумки конкурсу з продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО)" від 21.08.2013 р. N 1764 підсумки конкурсу затверджено, а 27 серпня 2013 року між Фондом державного майна України (Продавець) та ПрАТ "Енергоінвест Холдинг" (Покупець) укладено Договір N КПП-624 купівлі-продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" за конкурсом.

Відповідно до виписок з рахунку від 28.08.2013 р. та від 02.09.2013 р. з рахунку N 37183500900028 ПрАТ "Енергоінвест Холдинг" було оплачено придбаний пакет акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО".

На виконання вищезазначеного договору, між сторонами 04.09.2013 р. був укладений та підписаний Акт N 421 приймання-передавання пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО", по умовам якого Продавець передав, а Покупець прийняв у власність пакет акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО", розташованого за адресою: 83048, місто Донецьк, проспект Тітова, будинок 8-б, код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України 23343582 у кількості 14369397 штук простих іменних акцій, випущених у бездокументарній формі, що становить 60,773 % статутного капіталу товариства, номінальною вартістю однієї акції 10 гривень та номінальною вартістю пакета акцій 143693970 гривень, який за результатами конкурсу продано за 718920000 гривень.

У подальшому між сторонами цього договору був укладений Договір N 308 про внесення змін до Договору N КПП-624 від 27.08.2013 р. купівлі-продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО", за умовами якого були змінені банківські реквізити товариства.

Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що продаж пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" за конкурсом здійснювався з дотриманням всіх вимог законодавства.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції.

На виконання вимог пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 22.06.2004 р. N 794 "Про утворення Національної акціонерної компанії "Енергетична компанія України" Фонд державного майна України передав до статутного капіталу НАК "Енергетична компанія України" за номінальною вартістю акції, що належать державі у статутних капіталах господарських товариств, зазначених у додатка 1 до цієї постанови, у тому числі пакет акцій ВАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" розміром 85,77 %.

Відповідно до пункту 17 Статуту НАК "Енергетична компанія України", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 794 від 22.06.2004 р., засновником Компанії є держава в особі Кабінету Міністрів України.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України N 64-р від 30 січня 2012 р. "Про внесення зміни в додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України N 310 від 11 квітня 2011 р.", пакет акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" у розмірі 60,773 % було включено у додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2011 р. N 310 "Про затвердження переліку енергогенеруючих і енергопостачальних підприємств, державні пакети акцій яких підлягають продажу" (із змінами та доповненнями).

Таким чином, рішення про приватизацію державного пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" у розмірі 60,773 % було прийнято Кабінетом Міністрів України 30 січня 2012 року.

18.02.2012 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012 - 2014 роки" від 13 січня 2012 року N 4336-VI (далі - Закон N 4336-VI).

Відповідно до абзацу 74 підпункту 5 пункту 1 розділу I цього Закону рішення про приватизацію та затвердження умов продажу об'єктів групи Е та паливно-енергетичного комплексу приймає Кабінет Міністрів України в установленому ним порядку.

Відповідно до пункту 1 розділу II "Прикінцеві положення" Закону N 4336-VI положення абзацу сімдесят четвертого підпункту 5 пункту 1 розділу I цього Закону набрали чинності через шість місяців з дня його опублікування, тобто 18 серпня 2012 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2012 року N 525 "Деякі питання прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про приватизацію та затвердження умов продажу об'єктів групи E та паливно-енергетичного комплексу" (Порядок N 525), визначено норми, яка направлені на реалізацію вищезазначеної положень Закону N 4336-VI.

Разом з цим, пунктом 3 розділу II "Прикінцеві положення" Закону N 4336-VI встановлено, що продаж за конкурсом об'єктів приватизації груп В і Г, рішення про приватизацію яких прийнято до набрання чинності цим Законом, здійснюється та завершується відповідно до нормативно-правових актів, які діяли на момент прийняття рішення про приватизацію таких об'єктів.

З огляду на вищевикладене, положення абзацу 74 підпункту 5 пункту 1 розділу І Закону N 4336-VI не поширюються на ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО", а тому приватизація зазначеного об'єкта мала здійснюватися та завершуватися відповідно до нормативно-правових актів, які діяли на момент прийняття рішення про його приватизацію.

Відповідно до висновків Міністерства юстиції України, викладених в листі N 2-26/309 від 16.08.2012 року на адресу Фонду державного майна України, положення абзацу 74 підпункту 5 пункту 1 розділу І Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012 - 2014 роки" не поширюються на об'єкти паливно-енергетичного комплексу, рішення про приватизацію яких прийнято до набрання чинності вищезазначеним Законом, тобто до 18 серпня 2012 року.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України N 162 від 23 лютого 2011 р. "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України N 1734 від 23 грудня 2004 р. і N 999 від 3 листопада 2010 р." передбачено, що плани розміщення акцій енергогенеруючих і енергопостачальних підприємств та умови продажу державних пакетів акцій зазначених підприємств погоджуються з Кабінетом Міністрів України.

Порядок погодження з Кабінетом Міністрів України приватизації об'єктів державної власності затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 18 вересня 1997 року N 1035 "Про затвердження Порядку погодження з Кабінетом Міністрів України приватизації об'єктів державної власності" (далі - Порядок).

Вищезазначений Порядок регулює процедуру погодження з Кабінетом Міністрів України умов приватизації окремих об'єктів державної власності та закріплення в державній власності пакетів акцій відкритих акціонерних товариств.

Пунктом 3 Порядку передбачено, що рішення про погодження умов приватизації об'єкта (проекту плану приватизації або плану розміщення акцій) та змін до них (якщо це стосується зміни способу розміщення та кількості запропонованих для реалізації акцій) приймається на засіданні Кабінету Міністрів України та оформлюється розпорядженням.

Таким чином, з урахуванням вимог нормативно-правових актів, які діяли на момент прийняття рішення про приватизацію 60,773 % державного пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО", Кабінет Міністрів України в межах наданих йому законодавством повноважень прийняв постанову від 20 лютого 2013 року за N 124 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України".

У зв'язку з цим доводи апелянта щодо підстав для скасування пункту 3 змін, що вносяться до актів Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України N 124 від 20.02.2013 р. "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України", спростовуються вищенаведеним.

Відповідно до статей 113, 116 та 117 Конституції України Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, здійснює управління об'єктами державної власності відповідно до закону та в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Отже, доводи апелянта стосовно того, що погоджуючи уточнений план розміщення акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" Кабінет Міністрів України діяв у спосіб, не передбачений законами України, а тому постанова Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2013 року за N 124 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" в частині пункту 3 затверджених цією постановою змін, що вносяться до актів Кабінету Міністрів України, прийнята з порушенням частини другої статті 19 Конституції України, є безпідставними та такими, що не відповідають фактичним обставинам справи.

Виходячи з цього, колегія суддів вважає, що на виконання вимог частини 3 статті 7 Закону України "Про приватизацію державного майна" та постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2013 року N 124 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" Фонд державного майна України правомірно затвердив уточнений план розміщення акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО".

Щодо залишення у державній власності пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" у розмірі 25 % статутного капіталу згідно уточненого плану розміщення колегія суддів зазначає наступне.

Як вже вказувалось вище, на виконання вимог пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України N 794 від 22.06.2004 р. "Про утворення Національної акціонерної компанії "Енергетична компанія України" Фонд державного майна України передав до статутного капіталу НАК "Енергетична компанія України", за номінальною вартістю акції, що належать державі у статутних капіталах господарських товариств, зазначених у додатку 1 до цієї постанови, у тому числі пакет акцій ВАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" розміром 85,77 %.

Шляхом прийняття розпорядження N 64-р від 30 січня 2012 р. "Про внесення зміни в додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України N 310 від 11 квітня 2011 р." Кабінет Міністрів України прийняв рішення про приватизацію державного пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" у розмірі лише 60,773 %.

Таким чином, за рішенням Кабінету Міністрів України пакет акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" у розмірі 25 % був залишений у статутному капіталі НАК "Енергетична компанія України".

Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України N 124 від 20 лютого 2013 року "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" передачі Фонду державного майна України підлягав пакет акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" у розмірі саме 60,773 %.

Безпідставним також є посилання апелянта на положення Державної програми приватизації на 2012 - 2014 роки, затвердженої Законом України N 4335-VI від 13.01.2012 року, зокрема на пункт 10 Програми, оскільки статтею 2 зазначеного Закону передбачено, що цей Закон набирає чинності з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012 - 2014 роки", а саме 18 лютого 2012 року, тобто після прийняття рішення про приватизацію пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" у розмірі 60,773 %.

Стосовно тверджень апелянта щодо невідповідності уточненого плану розміщення акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" вимогам статей 18-3 та 18-5 Закону України "Про приватизацію державного майна" колегія суддів зазначає таке.

Закон України "Про приватизацію державного майна" було доповнено статтями 18-3 та 18-5 згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012 - 2014 роки" від 13 січня 2012 року, який, як вже зазначалося раніше, набрав чинності 18 лютого 2012 року.

Рішення про приватизацію державного пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" у розмірі 60,773 % було прийнято Кабінетом Міністрів України 30 січня 2012 року шляхом прийняття розпорядження за N 64-р, тобто до набуття чинності вищезазначеного Закону.

Колегія суддів погоджується із запереченнями Фонду державного майна України до апеляційної скарги в тому, що у разі розміщення на фондовій біржі пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" у розмірі 5 - 10 % статутного капіталу призвело б до того, що розмір пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО", який залишився для реалізації, був би меншим від розміру контрольного пакета акцій, що в свою чергу суперечить вимогам пункту 4 частини першої статті 18-5 Закону України "Про приватизацію державного майна".

Відповідно до абзацу третього пункту 1 частини 3 статті 184 Закону України "Про приватизацію державного майна" для цілей приватизації контрольним пакетом акцій вважається пакет акцій у розмірі, який згідно зі статтею 41 Закону України "Про акціонерні товариства" забезпечує кворум голосуючих акцій на загальних зборах акціонерів, що дає можливість власнику (державі або покупцю) здійснювати вирішальний вплив на діяльність відповідного суб'єкта господарювання, тобто пакет акцій у розмірі не менш як 60 відсотків.

З огляду на вищевикладене, доводи апелянта, що при приватизації пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" Фондом порушено вимоги статей 18-3 та 18-5 Закону України "Про приватизацію державного майна" є безпідставними.

Таким чином, уточнений план розміщення акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" було погоджено та затверджено з дотриманням вимог законодавства.

Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що Фонд державного майна України здійснював конкурс згідно з чинним нормативно-правовим актом, тобто згідно з Положенням про порядок проведення конкурсів з продажу пакетів акцій акціонерних товариств, затвердженим наказом Фонду державного майна України N 639 від 10.05.2012 р., розпорядженням Антимонопольного комітету України від 10.05.2012 р. за N 282-р та рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 674 від 10.05.2012 р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12 червня 2012 р. за N 940/21252 (далі Положення), дотримуючись усіх строків та процедур, які він передбачає.

Конкурсну комісію з продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" на конкурсі затверджено наказом Фонду державного майна України від 20.05.2013 р. за N 1-КК.

Згідно з пунктом 1.2 Положення це Положення встановлює порядок підготовки, організації та проведення конкурсів з продажу пакетів акцій акціонерних товариств з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону, що належать державі у статутних капіталах акціонерних товариств, що здійснюють державні органи приватизації, у тому числі за участю уповноважених ними юридичних осіб (радників).

Відповідно до пункту 1.3 розділу І Положення додаткові умови участі у конкурсі - це вимоги до підтвердних документів, які можуть стосуватись кваліфікаційних характеристик учасника конкурсу та особливостей приватизації об'єкта приватизації.

Згадане Положення не містить жодних приписів, відповідно до яких додаткові умови участі у конкурсі можуть встановлюватися лише у разі продажу об'єктів групи Г.

Крім того, чинне законодавство, на яке посилається апелянт, а саме частина перша статті 5 і та частина перша статті 184 Закону України "Про приватизацію державного майна", підпункт 2 пункту 4 та пункт 8 Державної програми приватизації на 2012 - 2014 роки, не містить положень, якими було б визначено, що додаткові вимоги до покупців можуть бути встановлені лише у разі продажу об'єктів групи Г.

Вищезазначені норми законодавства визначають, що приватизація об'єктів групи Г здійснюється на засадах індивідуальної приватизації, яка згідно з частиною першою статті 184 Закону України "Про приватизацію державного майна" полягає у вивченні попиту на конкретний об'єкт приватизації, врахуванні кон'юнктури ринку, на основі цього - обрання способу продажу (тобто аукціон, конкурс і т. д.), який максимально враховує особливості виробничо-технічного та фінансово-майнового стану кожного підприємства, що підлягає приватизації, продажу єдиного майнового комплексу або пакетів акцій акціонерних товариств, створених у процесі приватизації та корпоратизації на базі підприємств, віднесених до об'єктів групи Г, з метою концентрації капіталу та забезпечення ефективного функціонування підприємства у післяприватизаційний період.

Разом з цим, колегія суддів виходить з того, що, як уже згадувалось, норми, на які посилається апелянт, набрали чинності з моменту набрання чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012 - 2014 роки", тобто 18.02.2012 року.

Щодо встановлення Фондом додаткових умов участі у конкурсі з продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" слід врахувати таке.

Підпунктом 3.3.2 пункту 3.3 розділу III Положення передбачено, що конкурсна комісія надає рекомендації державному органу приватизації щодо кваліфікаційних вимог та додаткових умов участі у конкурсі.

Згідно з підпунктом 3.4.7 пункту 3.4 розділу III Положення державний орган приватизації розробляє додаткові умови конкурсу, у тому числі за поданням конкурсної комісії.

Відповідно до підпункту 49 пункту 4 Положення про Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, затвердженого Указом Президента від 06.04.2011 N 382/2011, Міненерговугілля, відповідно до покладених на нього завдань, бере участь у встановленому порядку у визначенні способів і умов приватизації підприємств паливно-енергетичного комплексу.

Керуючись своїми повноваженнями, листом від 28.05.2013 N 03/12-2375 Міненерговугілля надало до Фонду державного майна України пропозиції щодо необхідності встановлення додаткових умов участі у конкурсі з продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО".

Таким чином, конкурсна комісія з продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" на своєму засіданні від 20 червня 2013 р. (протокол N 1), розглянувши лист Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 28.05.2013 р. N 03/12-2375 щодо встановлення додаткових умов, рекомендувала Фонду державного майна України застосувати додаткові умови участі у конкурсі.

Крім того, відповідно до Закону України "Про природні монополії" Антимонопольний комітет України веде зведений перелік суб'єктів природних монополій на підставі реєстрів суб'єктів природних монополій у сфері житлово-комунального господарства, що формуються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, а в інших сферах, в яких діють суб'єкти природних монополій, - національними комісіями регулювання природних монополій у відповідній сфері або органами виконавчої влади, що здійснюють функції такого регулювання до створення зазначеної комісії.

ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" включене до зведеного переліку суб'єктів природних монополій, як підприємство, що здійснює транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами. Це свідчить про те, що діяльність цього товариства впливає на соціально-економічні та екологічні умови діяльності Донецького регіону.

Всі ці факти також стали підставою для встановлення Фондом державного майна України додаткових умов участі у конкурсі з продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО".

Виходячи з того, що товариство належить до підприємств паливно-енергетичного комплексу та з огляду на рішення конкурсної комісії, наказом Фонду державного майна України від 20.06.2013 р. N 880 були обґрунтовано затверджені додаткові умови участі у конкурсі з продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО".

Таким чином, застосування додаткових умов участі у конкурсі з продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" здійснено з дотримання норм законодавства та відповідає цілям та пріоритетам приватизації.

Крім того, згідно з підпунктом 3.4.3 пункту 3.4 розділу III Положення державний орган приватизації готує проект рішення Кабінету Міністрів України про затвердження умов продажу пакета акцій.

Розпорядженням N 496 від 11 липня 2013 року Кабінет Міністрів України затвердив умови продажу державного пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону.

Отже, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що продаж пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" за конкурсом здійснювався з дотриманням всіх вимог законодавства.

Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, зроблених у відповідності з нормами матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим колегія суддів вважає у задоволенні апеляційної скарги відмовити.

Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд ухвалив:

Апеляційну скаргу заступника прокурора міста Києва залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 травня 2014 року (Постанова N 826/13335/13-а) - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий, суддя: М. С. Міщук

Судді:

Л. В. Бєлова

Н. І. Горбань