КОНСУЛЬТУЄ ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ
Відділ спеціальних пенсій
Як отримати довідку про заробітну плату за роботу (службу) в
зоні відчуження, якщо підприємство (військове формування)
ліквідоване без визначення правонаступника
Пенсії по інвалідності внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсії в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи на бажання громадян можуть обчислюватися із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 pp., у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Отже, для обчислення пенсії в розмірі відшкодування фактичних збитків особа має подати, крім документів, шо підтверджують роботу в зоні відчуження, також довідку про заробітну плату. Зважаючи на те, що на ліквідаційні роботи осіб відряджали (призивали через військові комісаріати) з підприємств, установ, організацій, військових частин (далі - установи), то відповідно після повернення з ліквідаційних робіт та подання відповідних документів названі установи нараховували та виплачували заробітну плату (грошове забезпечення) за роботу в зоні відчуження. Отже, оскільки вся потрібна інформація щодо нарахування та виплати заробітної плати за роботу в зоні відчуження, а також документи, що підтверджують роботу в зоні відчуження (період ліквідаційних робіт, населений пункт (об'єкт) зони відчуження, тривалість робочого дня тощо), знаходяться в установах, то і звертатися за отриманням довідок про заробітну плату відповідно до ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон) потрібно до такої установи.
Зважаючи на те, що після аварії на ЧАЕС минуло 29 років і за цей час ліквідовано чимало як державних підприємств, установ, організацій, військових частин, так і колгоспів та радгоспів, з яких особи, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, були відряджені на ліквідаційні роботи або призвані на військові збори через військові комісаріати для взяття участі в ліквідаційних роботах, документи передані на зберігання до архівних установ, видати довідки про заробітну плату нікому і, як наслідок, обчислити пенсію по інвалідності чи в разі втрати годувальника виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження, немає можливості.
Пенсії в такому разі обчислюються в мінімальному розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - постанова № 1210).
Слід нагадати, що постановою № 1210 гарантовано для інвалідів - учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, мінімальну пенсійну виплату.
Згідно з п. 12 постанови № 1210, якшо розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в інвалідів - учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, І групи - 285%, II групи - 255%, III групи - 225% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії в сумі, якої не вистачає до таких розмірів.
У разі зміни прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, проводиться перерахунок цієї допомоги виходячи з розміру встановленого прожиткового мінімуму.
Отже, сьогодні розмір пенсійної виплати не може бути менш ніж: за І групою інвалідності - 2704,65 грн, за II групою - 2419,95 грн, за III групою - 2135,25 грн.
Для врегулювання цього питання та надання можливості інвалідам - учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, реалізувати визначене ст. 54 Закону право на обчислення пенсії в розмірі відшкодування фактичних збитків Кабінет Міністрів України ухвалив постанови від 16.07.2012 р. № 685 «Про комісії з визначення даних про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження у 1986-1990 роках» (далі - постанова № 685) та від 29.09.2012 р. № 886 «Про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках» (далі - постанова № 886), відповідно до яких було створено комісії з визначення даних про заробітну плату (грошове забезпечення), яку виплачували за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 рр.
Регіональні комісії для цивільних осіб створені при обласних державних адміністраціях. Якшо особа, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, бажає отримати довідку про заробітну плату, їй слід звернутися з письмовою заявою до уповноваженої особи оайдержадми ністрації за місцем реєстрації.
Якщо підприємство, установу, організацію, де особа працювала під час участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, ліквідовано без визначення правонаступника, питання видачі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків врегульоване постановою № 886, якою затверджено Типове положення про такі комісії. Відповідно до його норм письмові заяви громадян України з числа інвалідів унаслідок каліцтва або захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 про видачу довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 pp., розглядають регіональні комісії, утворені, зокрема, при обласних державних адміністраціях.
На виконання п. 9 цього Типового положення наказом Мінсоцполітики України від 12.10.2012 р. № 644 затверджено форму довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 pp.
Порядок її отримання особами з числа інвалідів унаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) й осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, за письмовою заявою громадянина наведений у Типовому положенні, затвердженому постановою № 886.
В аналогічному порядку вирішується питання видачі довідок і колишнім військовослужбовцям. Постановою № 685 затверджено відповідне Типове положення, згідно з яким, якщо військову частину, інше військове формування, орган та підрозділ внутрішніх справ або цивільного захисту, підприємство, установу, організацію системи міністерства та СБУ ліквідовано без визначення правонаступника, письмові заяви громадян України про видачу довідок розглядаються, зокрема, регіональними комісіями, створеними при обласних військових комісаріатах, територіальних органах міністерства та регіональних органах СБУ.
Форма довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках, затверджена наказом Мінсоцполітики України від 03.09.2012 р. № 536.
Порядок її отримання особами з числа інвалідів унаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) і особами, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, за письмовою заявою громадянина наведений у Типовому положенні, затвердженому постановою № 685.
Слід зазначити, що в разі незгоди з рішенням регіональної комісії заявник може подати такій комісії заяву із запереченням щодо ухваленого рішення з вимогою передати документи на розгляд центральній комісії.
Регіональна комісія у триденний строк подає заяву разом з документами заявника центральній комісії для розгляду та ухвалення рішення.
Упродовж чинності урядових постанов комісіями було ухвалено рішення та видано 1057 довідок про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, з них 752 довідки видано регіональними комісіями, створеними при обласних державних адміністраціях, та 305 довідок видано регіональними комісіями, створеними при обласних військових комісаріатах, територіальних органах міністерства та регіональних органах СБУ. У середньому розмір пенсії після перерахунку збільшився на 963,94 грн.
Начальник відділу,
Олена ОХРІМЕНКО
"Праця i зарплата" N 17 (933), 06 травня 2015 р.
Передплатний iндекс: 30214