МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
ГОЛОВНЕ ТЕРИТОРІАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ ЮСТИЦІЇ У ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ
ЛИСТ
17.04.2015 N 06-12/80
Завідуючим держнотконторами та
приватним нотаріусам Донецької області
Щодо зняття з обліку в Держфінмоніторингу
У зв'язку із ситуацією, яка склалася на території Донецької області, проведенням АТО на території Донецької області, звільняються як державні нотаріуси, так і припиняють свою діяльність приватні нотаріуси. Через це у нотаріусів, як суб'єктів первинного фінансового моніторингу, є необхідність виконати певні обов'язки.
Так, відповідно до Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму" (далі - Закон) та Порядку взяття на облік суб'єктів первинного фінансового моніторингу, реєстрації ними фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, і подання Державній службі фінансового моніторингу інформації про зазначені та інші фінансові операції, що можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 N 747 (далі - Порядок), у разі припинення своєї діяльності суб'єкт первинного фінансового моніторингу повинен повідомити про це Держфінмоніторинг України із зазначенням причин (пункт 1 частини другої статті 6 Закону, пункт 11 Порядку).
Інформація направляється до Держфінмоніторингу України протягом трьох робочих днів з дати припинення діяльності особи відповідно до законодавства України (п. 10 Порядку). Слід нагадати, що згідно п. 4 Порядку будь-яка інформація, яку суб'єкт подає до Держфінмоніторингу, на паперових носіях надсилається поштою з повідомленням про вручення поштового відправлення або нарочним, в електронному вигляді - захищеними каналами зв'язку. У разі коли суб'єкт подає інформацію на паперових носіях, підтвердженням дотримання ним строків подання такої інформації, передбачених законом, є наявність у суб'єкта документа, виданого оператором поштового зв'язку, що підтверджує факт надіслання відповідної інформації з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Наказом Міністерства фінансів України від 26.04.2013 N 496 "Про затвердження форм обліку та подання інформації, пов'язаної із здійсненням фінансового моніторингу, та інструкції щодо їх заповнення" затверджено форму N 1-ФМ "Форма обліку суб'єкта первинного фінансового моніторингу (відокремленого підрозділу)". Звертаємо увагу, що нотаріуси заповнюють форму, передбачену для спеціально визначених суб'єктів первинного фінансового моніторингу, які провадять свою діяльність одноособово.
Необхідно відмітити, що як підстава для припинення діяльності вказується наказ Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про звільнення завідуючої держнотконторою чи державного нотаріуса із займаної посади або наказ Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про припинення приватної нотаріальної діяльності.
У разі припинення діяльності нотаріусам необхідно обов'язково заповнити поля 010, 030 - 070, 10А форми 1-ФМ, у тому числі у полі 050 "Обліковий ідентифікатор СПФМ або номер свідоцтва про постановку на облік" вказати свій обліковий ідентифікатор. У полі 109 указуються підстави припинення діяльності суб'єкта первинного фінансового моніторингу (номер та дата наказу виданого управлінням юстиції). Поле 040 "Вид повідомлення (код)" у цьому разі кодується значенням "коригуюче" - "2".
Заповнену форму необхідно надсилати за адресою: 04655, МСП 655, м. Київ, вул. Білоруська, 24.
Слід нагадати, що згідно п. 4 Порядку будь-яка інформація, яку суб'єкт подає до Держфінмоніторингу, на паперових носіях надсилається поштою з повідомленням про вручення поштового відправлення або нарочним, в електронному вигляді - захищеними каналами зв'язку. У разі коли суб'єкт подає інформацію на паперових носіях, підтвердженням дотримання ним строків подання такої інформації, передбачених законом, є наявність у суб'єкта документа, виданого оператором поштового зв'язку, що підтверджує факт надіслання відповідної інформації з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Як показує практика, більшість приватних нотаріусів, які припинили приватну нотаріальну діяльність в Донецькій області, в подальшому реєструють приватну нотаріальну діяльність в інших областях України або призначають на посади державних нотаріусів без повідомлення Держфінмоніторингу про припинення діяльності, що є порушенням п. п. 10, 11 Порядку, п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону. В таких випадках нотаріус, який звільнився або припинив діяльність, повинен подати відповідну форму N 1-ФМ до Держфінмоніторингу із зазначенням даних про припинення діяльності, а при подальшому призначенні на посаду держнотаріуса або реєстрації приватної нотаріальної діяльності повинен знову подавати форму N 1-ФМ "коригуюча" (з вказівкою на підстави поновлення діяльності) до Держфінмоніторингу.
У зв'язку із фактичним переміщення держнотконтор, які знаходилися на тимчасово неконтрольованій території, на територію, підконтрольну українській владі, для перереєстрації їх адреси за фактичним місцезнаходженням держнотконтор управлінням юстиції видається відповідний наказ. Зазначене для державних нотаріусів, як суб'єктів первинного фінансового моніторингу, тягне зміну інформації, яка була підставою для взяття їх на облік, та необхідність направлення протягом трьох робочих днів з дати видачі наказу коригуючої форми N 1-ФМ до Держфінмоніторингу.
Лист направляється для врахування в роботі та виконання.
Начальник управління О. І. Гаркуша