ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ПОСТАНОВА
23.07.2014 р. N 826/6470/14

Про визнання нечинними та такими, що не відповідають
нормативно-правовим актам вищої юридичної сили наказів

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого-судді Кобилянського К. М., суддів: Огурцова О. П., Скочок Т. О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Земельно-аграрного центру "Карат" до Фонду державного майна України про визнання нечинними та такими, що не відповідають нормативно-правовим актам вищої юридичної сили наказів, встановив:

Земельно-аграрний центр "Карат" (далі - позивач, ЗАЦ "Карат") звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Фонду державного майна України (далі - відповідач), у якій просить суд визнати нечинними та такими, що не відповідають нормативно-правовим актам вищої юридичної сили наказів відповідача N 797 від 10.06.2013 "Про затвердження Правил організації системи зовнішнього контролю якості" та N 799 від 10.06.2013 "Про внесення змін до деяких наказів Фонду державного майна України" в частині доповнення новим абзацом пункту 1 у розділі II Положення про порядок видачі сертифікатів суб'єктів оціночної діяльності, затвердженому наказом Фонду державного майна України від 14.03.2002 N 479.

В обґрунтування позовних вимог ЗАЦ "Карат" посилався на те, що оскаржувані накази порушують гарантовані статтею 44 Господарського кодексу України принципи підприємницької діяльності, обмежують надані йому Законом України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" права та свободи, обмежують можливості позивача на здійснення його професійної діяльності, є втручанням носіїв владних повноважень у відповідну сферу діяльності позивача, а тому є протиправними та підлягають визнанню нечинними. Просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав. Посилався на те, що Фонд державного майна України при винесенні оскаржуваних наказів діяв у межах наданих законодавством України повноважень та на те, що оскаржувані накази не суперечать вимогам законодавства, більш того, вони були прийняті з метою приведення нормативно-правових актів Фонду державного майна України у відповідність із вимогами чинного законодавства України. Вважає позовні вимоги безпідставними та просить відмовити позивачу у їх задоволенні.

В судовому засіданні 21.07.2014 представники сторін заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності, на підставі чого суд, керуючись частиною 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

10.06.2013 Фонд державного майна України видав накази N 799 "Про внесення змін до деяких наказів Фонду державного майна України" та N 797 "Про затвердження Правил організації системи зовнішнього контролю якості", які зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.06.2013 за N 940/23472 та N 938/23470 відповідно.

Наказом N 799 від 10.06.2013 "Про внесення змін до деяких наказів Фонду-державного майна України" (далі - Наказ N 799) внесені зміни, зокрема до наказу Фонду державного майна України від 14.03.2002 N 479 "Про затвердження Положення про порядок видачі сертифікатів суб'єктів оціночної діяльності", зареєстрованого Міністерством юстиції України 28.03.2002 за N 312/6600 (далі - Положення N 312/6600), а саме: пункт 1 розділу II Положення N 312/6600 доповнено новим абзацом такого змісту:

"для суб'єктів оціночної діяльності, які здійснюватимуть оціночну діяльність за спеціалізацією 1.8 "Оцінка для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства" (далі - спеціалізація 1.8) у межах напряму 1 "Оцінка об'єктів у матеріальній формі" (далі - напрям 1) та/або спеціалізацією 2.3 "Оцінка для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства" (далі - спеціалізація 2.3) у межах напряму 2 "Оцінка цілісних майнових комплексів, паїв, цінних паперів, майнових прав та нематеріальних активів, у тому числі прав на об'єкти інтелектуальної власності" (далі - напрям 2) або напрямом 3 "Оцінка для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства" (далі - напрям 3), затверджену та впроваджену таким суб'єктом оціночної діяльності програму організації системи зовнішнього контролю якості.".

Наказом N 797 від 10.06.2013 "Про затвердження Правил організації системи зовнішнього контролю якості" (далі - Наказ N 797) Фондом державного майна затверджені Правила, які визначають вимоги до суб'єктів оціночної діяльності у частині забезпечення якості послуг, порядок організації та здійснення системи зовнішнього контролю якості послуг.

Матеріали справи свідчать про те, що земельно-аграрний центр "КАРАТ" 18.02.2014 звернувся до Фонду державного майна України із заявою та пакетом документів щодо видачі сертифіката суб'єкта оціночної діяльності, відповідно до Положення про порядок видачі сертифікатів суб'єктам оціночної діяльності, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 14.03.2002 N 479.

Відповідач, за результатом розгляду поданих позивачем документів, відмовив ЗАЦ "Карат" у видачі сертифіката суб'єкта оціночної діяльності, про що повідомив останнього листом N 10-36-2875 від 17.03.2014 (а. с. 65).

Зі змісту вказаного листа відповідача вбачається, що підставою для відмови позивачу у видачі сертифіката суб'єкта оціночної діяльності стало те, що ЗАЦ "Карат" не розробив та не впровадив в діяльність систему управління якістю послуг (систему зовнішнього контролю якості), як це передбачено Правилами організації системи зовнішнього контролю якості, затвердженими наказом N 797.

На думку ЗАЦ "Карат", наказ N 797 та наказ N 799 в частині доповнення новим абзацом пункту 1 у розділі II Положення N 312/6600 не відповідають нормативно-правовим актам вищої юридичної сили, що призвело до необґрунтованої відмови відповідачем у видачі сертифіката суб'єкта оціночної ЗАЦ "Карат". У зв'язку із зазначеним позивач оскаржив їх до суду.

Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Стосовно доводів позивача про невідповідність актам вищої юридичної сили пункту 4 Змін до деяких нормативно-правових актів Фонду державного майна України, затверджених наказом N 799, в частині доповнення пункту 1 у розділі II Положення про порядок видачі сертифікатів суб'єктів оціночної діяльності, затвердженого наказом Фонду державного майна України N 479 від 14.03.2002, новим абзацом, який передбачає подання суб'єктом господарювання до Фонду державного майна України для розгляду питання про видачу сертифіката за спеціалізацією 1.8 та/або 2.3, або напрямом 3 програми організації системи зовнішнього контролю якості, суд зазначає наступне.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012 - 2014 роки" створено окремий напрямок визначення оціночної вартості нерухомого та рухомого майна "оцінка для цілей оподаткування". Пунктом 4 розділу II "Прикінцеві положення" вказаного Закону було встановлено, що оцінка об'єктів приватизації, а також оцінка іншого майна, майнових прав, у тому числі нормативна грошова оцінка, здійснюється відповідно до законодавства з питань оціночної діяльності, а у випадках оцінки майна, майнових прав для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства (у тому числі правочинів, що підлягають нотаріальному посвідченню та/або державній реєстрації) (далі - оцінка для цілей оподаткування), здійснюється відповідно до законодавства з питань оціночної діяльності з урахуванням пункту 5 статті 5 Закону України "Про Фонд державного майна України" суб'єктами оціночної діяльності - суб'єктами господарювання приватної форми власності, виключним видом діяльності яких є оцінка для цілей оподаткування.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України "Про Фонд державного майна України" Фонд у межах своїх повноважень, на основі та на виконання Конституції та законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України видає накази, що підписує Голова Фонду державного майна України.

Згідно з положеннями статей 19, 20 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" (в редакції, яка діяла станом на 04.03.2013) Кабінет Міністрів України у сфері економіки та фінансів наділений правом забезпечувати проведення державної економічної політики, сприяти розвитку підприємництва на засадах рівності перед законом усіх форм власності та соціальній спрямованості національної економіки, здійснювати заходи щодо демонополізації та антимонопольного регулювання економіки, розвитку конкуренції та ринкової інфраструктури, а також відповідно до положень статті 172 Податкового кодексу України Кабінет Міністрів України встановлює порядок визначення оціночної вартості нерухомості та об'єктів незавершеного будівництва, що продаються (обмінюються).

Повноваження Кабінету Міністрів України у сфері оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності також закріплені і статтями 9, 24 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".

04.03.2013 Кабінет Міністрів України прийняв постанову N 231 "Деякі питання проведення оцінки для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства", пунктом 2 якої встановлено:

- суб'єкти оціночної діяльності, які станом на день набрання чинності цією постановою мають чинний сертифікат суб'єкта оціночної діяльності за напрямом 1 "Оцінка об'єктів у матеріальній формі" (далі - напрям 1), напрямом 2 "Оцінка цілісних майнових комплексів, паїв, цінних паперів, майнових прав та нематеріальних активів, у тому числі прав на об'єкти інтелектуальної власності" (далі - напрям 2), можуть отримати сертифікат суб'єкта оціночної діяльності за спеціалізацією 1.8 "Оцінка для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства" (далі - спеціалізація 1.8) у межах напряму 1, спеціалізацією 2.3 "Оцінка для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства" (далі - спеціалізація 2.3) у межах напряму 2 за умови, що такі суб'єкти відповідають вимогам, установленим правилами організації системи зовнішнього контролю якості, затвердженими Фондом державного майна, іншим вимогам законодавства та мають у штатному складі оцінювачів за відповідними спеціалізаціями;

- інші суб'єкти господарювання, які відповідають вимогам, установленим правилами організації системи зовнішнього контролю якості, та іншим вимогам законодавства та мають у штатному складі оцінювачів за напрямом 3 "Оцінка для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства" (далі - напрям 3), можуть отримати сертифікат суб'єкта оціночної діяльності за таким напрямом. Оцінювачами за напрямом 3 є оцінювачі за таким напрямом, а також за спеціалізацією 1.8 у межах напряму 1 і спеціалізацією 2.3 у межах напряму 2.

Отже, згідно вказаної норми, однією з необхідних (обов'язкових) умов для отримання сертифікату суб'єкта оціночної діяльності за спеціалізацією 1.8, спеціалізацією 2.3, напрямом 3 є відповідність Правилам організації системи зовнішнього контролю якості, затвердженим наказом Фонду N 797 від 10.06.2013 року, та іншим вимогам законодавства (в тому числі іншим наказам Фонду, зокрема, Положенню про порядок видачі сертифікатів суб'єктів оціночної діяльності).

Законність постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2013 N 231 "Деякі питання проведення оцінки для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства" встановлена постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.07.2013 та ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.11.2013 по справі N 826/6080/13-а.

Положеннями абзаців 1, 2 пункту 4.2 Правил організації системи зовнішнього контролю якості, зовнішній контроль якості послуг проводиться під час отримання сертифіката суб'єкта оціночної діяльності відповідно до Положення про порядок видачі сертифікатів суб'єктів оціночної діяльності, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 14.03.2002 N 479, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.03.2002 за N 312/6600.

Відповідно до пункту 5.1 Правил організації системи зовнішнього контролю якості, для підтвердження дотримання вимог до якості послуг суб'єкт оціночної діяльності розробляє та впроваджує програму організації та дотримання вимог до якості послуг. Програма разом з документами, що підтверджують дотримання вимог до якості послуг, а також документів, що підтверджують втілення заходів, дій та ресурсів, визначених Програмою, у діяльність суб'єкта оціночної діяльності, надсилається до Фонду державного майна України для їх розгляду на відповідність цим Правилам (пункт 5.2 Правил організації системи зовнішнього контролю якості).

Наявність розробленої та впровадженої програми організації та дотримання вимог до якості послуг (разом з документами, що підтверджують дотримання вимог до якості послуг, а також документами, що підтверджують втілення заходів, дій та ресурсів, визначених програмою) свідчить про відповідність Правилам організації системи зовнішнього контролю якості як обов'язкової умови для отримання сертифікату суб'єкта оціночної діяльності за спеціалізацією 1.8, спеціалізацією 2.3, напрямом 3.

Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" встановлено, що видача, анулювання та поновлення сертифікатів суб'єктів оціночної діяльності здійснюються відповідно до цього Закону з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".

У відповідності до частини 2 статті 24 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" Кабінет Міністрів України в питаннях оціночної діяльності здійснює повноваження, визначені Конституцією України, цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Оскаржуваний наказ N 799 був виданий на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2013 N 231 "Деякі питання проведення оцінки для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства" та з метою приведення нормативно-правових актів Фонду державного майна у відповідність із вимогами чинного законодавства України.

Враховуючи вищевикладене, проаналізувавши положення законодавства України, суд дійшов висновку, що доводи позивача про невідповідність наказу N 799 актам вищої юридичної сили є безпідставними.

Стосовно посилання позивача про невідповідність актам вищої юридичної сили наказу Фонду державного майна України N 797 від 10.06.2013 "Про затвердження Правил організації системи зовнішнього контролю якості", суд зазначає наступне.

Позивач посилався на те, що пункт 5 статті 5 Закону України "Про Фонд державного майна України" передбачає: Фонд як контролюючий орган вправі встановлювати вимоги щодо дій самого органу під час організації та здійснення заходів державного нагляду (контролю) за суб'єктами оціночної діяльності, натомість, дія оскаржуваного наказу поширюється і на суб'єктів, які мають намір отримати сертифікат.

Суд відхиляє наведені доводи позивача, з огляду на наступне.

Згідно з положеннями абзацу 13 пункту 5 статті 5 Закону України "Про Фонд державного майна України" у сфері оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності Фонд приймає нормативно-правові акти, у тому числі правила організації системи зовнішнього контролю якості, які містять правила організації, випадки, порядок, строки та періодичність проведення перевірок системи зовнішнього контролю якості, порядок рецензування звітів про оцінку (актів оцінки майна), а також можливості та способи відшкодування завданої шкоди (збитків).

Отже, повноваження Фонду на затвердження правил організації системи зовнішнього контролю якості прямо передбачене зазначеною нормою Закону України "Про Фонд державного майна України".

На виконання вимог Податкового кодексу України, відповідно до Закону України "Про Кабінет Міністрів України" Кабінетом Міністрів України було прийнято розпорядження N 6-р від 09.01.2013 "Про затвердження плану заходів з нормативного врегулювання питання проведення оцінки для цілей оподаткування", пунктом 5 якого прямо передбачено прийняття Фондом наказу щодо затвердження правил організації системи зовнішнього контролю якості, в якому встановити порядок зовнішнього та внутрішнього контролю за якістю оціночних послуг, вимоги щодо якості послуг оцінки для цілей оподаткування (у тому числі забезпечення автоматизації оцінки; відсутність ознак фіктивності суб'єктів оціночної діяльності, зокрема фактичне місцезнаходження, наявність програмно-апаратних комплексів, комп'ютерних програм, власного веб-сайту; актуалізація нормативної бази з питань оцінки), вимоги до керівників суб'єктів оціночної діяльності, зокрема щодо складення ними іспитів та ін. Зазначене розпорядження має законну силу і підлягає виконанню.

У відповідності до підпункту 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2013 N 231 "Деякі питання оцінки для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства", прийнятої на виконання зазначеного розпорядження, відповідачу постановлено затвердити правила організації системи зовнішнього контролю якості.

На підставі повноважень, наданих законодавством України, Фонд держмайна України видав наказ N 797, яким затвердив Правила організації системи зовнішнього контролю якості.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що доводи позивача про те, що наказ Фонду державного майна України N 797 від 10.06.2013 "Про затвердження Правил організації системи зовнішнього контролю якості" в цілому на наказ N 799 від 10.06.2013 "Про внесення змін до деяких наказів Фонду державного майна України" в частині доповнення новим абзацом пункту 1 у розділі II Положення про порядок видачі сертифікатів суб'єктів оціночної діяльності, затвердженому наказом Фонду державного майна України від 14.03.2002 N 479, не відповідають правовим актам вищої юридичної сили є необґрунтованими та безпідставними.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, та відповідно позов таким, що не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 69 - 71, 94, 160 - 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва постановив:

У задоволенні позову земельно-аграрного центру "Карат" відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Головуючий, суддя К. М. Кобилянський

Судді:

О. П. Огурцов

Т. О. Скочок