КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Департамент заробітної плати та умов праці

Порядок обчислення середньої заробітної плати

ПИТАННЯ 1: Як визначати середню заробітну плату для нарахуванні вихідної допомоги працівникові, який звільняється, якщо в розрахунковому періоді він працював за режимом неповного робочого тижня?

ВІДПОВІДЬ 1: Середня заробітна плата для нарахування вихідної допомоги обчислюється відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі - Порядок), і її розмір залежить від нарахованої працівникові заробітної плати за розрахунковий період.

Відповідно до п. 2 Порядку обчислюють середню заробітну плату для нарахування вихідної допомоги виходячи із виплат за два календарних місяці, що передують місяцю звільнення.

За пунктом 8 Порядку, якою середньомісячна заробітна плата визначена законодавством як розрахункова величина для нарахування виплат і допомоги, то вона обчислюється множен-ням середньоденної заробітної плати на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді.

Середньоденна заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані впродовж двох місяців робочі дні на число відпрацьованих робочих днів за цей період.

Середньомісячне число робочих днів розраховується діленням на 2 сумарного числа робочих днів за останні два календарних місяці згідно з графіком роботи підприємства, встановленим з дотриманням вимог законодавства.

Відповідно до ст. 116 КЗпП під час звільнення працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення.

Днем звільнення вважається останній день роботи. Працівникові має бути видано повністю розрахунок із заробітної плати: виплачено заробітну плату, в тому числі за останній день роботи, компенсацію за невикористані дні відпустки, вихідну допомогу в разі скорочення тощо.

У разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у названі строки підприємство-повинно виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки до дня фактичного розрахунку (ст. 117 КЗпП).

Середній заробіток виплачується за всі робочі дні, на які було затримано розрахунок, до дня фактичного розрахунку.

ПИТАННЯ 2: Під час переведення на нові умови оплати праці з березня 2015 р. у деяких працівників установи бюджетної сфери змінилися назви посад та відділів (при цьому посадові обов'язки не змінилися), а в деяких - залишилися без змін, при цьому посадові оклади зросли в обох випадках. Чи застосувати п. 10 розділу IV Порядку, затвердженого постановою Кабміну від 08.02.95 р. № 100, під час розрахунку сум для оплати часу відпустки, матеріальної допомоги, зарплати за дні відрядження працівникам у зв'язку з такими змінами?

ВІДПОВІДЬ 2: Для того, щоб працівники в разі підвищення окладів (тарифних ставок) під час обчислення середньої заробітної плати в усіх випадках її збереження відповідно до норм Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100, не втрачали заробітку, п. 10 цього Порядку передбачено крригування середнього заробітку.

Згідно із цим пунктом Порядку в разі підвищення тарифних ставок і посадових окладів відповідно до актів законодавства, а також за рішеннями, передбаченими колективними договорами (угодами), як у розрахунковому періоді, так і в періоді, впродовж якого за працівником зберігається середній заробіток, заробітна плата, включаючи премії та інщі виплати, що враховуються для обчислення середньої заробітної плати, за проміжок часу до підвищення коригується на коефіцієнт підвищення тарифних ставок, посадових окладів.

Основними умовами для проведення коригування в установах, організаціях бюджетної сфери, органах виконавчої влади та місцевого самоврядування є підвищення окладів відповідно до актів законодавства.

Коефіцієнт, на який потрібно прокоригувати виплати, які враховуються для обчислення середньої заробітної плати, розраховується діленням окладу (тарифної ставки), встановленого після підвищення, на оклад (тарифну ставку) до підвищення.

У разі зміни посадового окладу (тарифної ставки) працівникові зв'язку з переведенням на іншу вищеоплачувану роботу (посаду) тощо коригування середньої заробітної плати не провадиться.

Ураховуючи викладене, коригування середньої заробітної плати проводиться у зв'язку з підвищенням окладів відповідно до актів законодавства і за умови, що працівник обіймає одну і ту саму посаду до та після підвищення окладів.

ПИТАННЯ 3: Чи зараховується у складі розрахункових сум (за ст. 47 і 117 КЗпП) виплата допомоги у зв'язку із виходом на пенсію?

ВІДПОВІДЬ 3: За статтею 116 КЗпП під час звільнення працівника виплата всіх сум (у тому числі одноразової грошової виплати під час виходу на пенсію), що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник у день звільнення не працював, то ці суми мають бути виплачені не пізніше від наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про колективні договори і угоди», (далі - Закон) у колективному договорі встановлюються взаємні зобов'язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема встановлення гарантій, компенсацій.

Отже, законодавством надано право підприємствам самостійно визначати умови та порядок нарахування одноразової грошової винагороди під час виходу на пенсію через унесення відповідних норм до колективного договору або розроблення окремого положення. У цьому документі має бути прописано порядок, умови, строки виплати та розмір такої винагороди.

Положення колективного договору поширюється на всіх працівників підприємств незалежно від того, чи є вони членами профспілки, і є обов'язковим як для роботодавця, так і для працівників підприємства (ст. 9 Закону).

Отже, якщо в колективному договорі підприємства передбачено, шо під час виходу на пенсію працівникові виплачується одноразова грошова винагорода, то під час звільнення з посади у зв'язку з виходом на пенсію підприємство зобов'язане виплатити працівникові таку грошову винагороду у строки, визначені у відповідному локальному акті підприємства.

Начальник відділу,
Неля СИНЬКО

"Праця i зарплата" N 29 (993), 03 серпня 2016 р.
Передплатний iндекс: 30214