КОНСУЛЬТУЄ КОМІТЕТ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
З ПИТАНЬ ПОДАТКОВОЇ ТА МИТНОЇ ПОЛІТИКИ
Як громадяни сплачуватимуть податок на
нерухомість у 2105 році
Нагадаємо, що у 2015 р. будемо сплачувати податок на нерухомість за 2014 р.
Сплата податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, регулюється ст. 265 Податкового кодексу України (далі - Кодекс).
Податок на нерухомість у 2015 р. (за 2014 р.) буде сплачуватися з усіх (у сукупності) об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку.
Розрахунок податку буде дещо складним, оскільки у 2014 р. виникло два періоди з різним порядком оподаткування. Ураховуючи зміни, які вносилися до ст. 265 Кодексу у 2014 p., податок нараховуватиметься з такими особливостями:
з 1 січня до 31 березня 2014 р. - із житлової площі нерухомості;
з 1 квітня до 31 грудня 2014 р. - із загальної площі об'єктів житлової нерухомості.
Податок на нерухомість нараховується органами фіскальної служби (податковими інспекціями) за місцем проживання (податковою адресою) платника податку - власника нерухомості. Якщо нерухомістю володіють нерезиденти України, то нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень - рішень про сплату податку фізичним особам - нерезидентам провадять органи фіскальної служби за місцезнаходженням об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності таких нерезидентів.
На суму нарахованого податку фіскальний орган направляє платникові податку податкове повідомлення-рішення про його сплату до 1 липня 2015 р.
Під час нарахування податку на нерухомість ст. 265 Кодексу передбачено надавати пільги, які надаються виходячи із сумарної площі об'єктів житлової нерухомості (незалежно від їхньої кількості), що перебувають у власності платника податку.
Так, якщо у платника податку є у власності:
одна або кілька квартир - з бази оподаткування вилучається (не оподатковується) 120 м2:
- житлової площі (з 1 січня до 31 березня 2014 p.);
- загальної площі об'єктів житлової нерухомості (з 1 квітня до кінця 2014 p.);
житловий будинок/будинки (незалежно від їхньої кількості) - з бази оподаткування вилучається (не оподатковується) 250 м2:
- житлової площі (з 1 січня до 31 березня 2014 p.);
- загальної площі об'єктів житлової нерухомості (з 1 квітня до кінця 2014 p.);
різні види об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їхніх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їхніх часток), - з бази оподаткування вилучається (не оподатковується) 370 м2:
- загальної житлової площі (з 1 січня до 31 березня 2014 р.);
- сукупної загальної площі об'єктів житлової нерухомості (з 1 квітня до кінця 2014 p.).
Виходячи з того, що житлова площа завжди менша від загальної, можна констатувати, що за 2014 р. платниками податку на нерухомість не є громадяни, які мають у власності нерухомість, загальна площа якої менш ніж:
120 м2 (квартира/квартири);
250 м2 (будинок/будинки);
370 м2 (одночасно квартира/квартири і житловий будинок/будинки, в тому числі їхні частки).
Слід зазначити, що названі пільги зі сплати податку не надаються, якщо об'єкти житлової нерухомості використовуються їхніми власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, використовуються в підприємницькій діяльності), тобто в таких випадках власник житла не може претендувати на одержання пільги і повинен сплачувати податок зі всієї житлової/загальної площі об'єкта нерухомості.
Ставки цього податку за 2014 р. для фізичних осіб установлювалися місцевими радами в таких розмірах:
- не більш як 1 % - для квартири/квартир, житлова/загальна площа яких не перевищує 240 м2, або житлового будинку/будинків, житлова/загальна площа яких не перевищує 500 м2;
- 2,7% - для квартири/квартир, житлова/загальна площа яких перевищує 240 м2, або житлового будинку/будинків, житлова/загальна площа яких перевищує 500 м2.
- 1% - для різних видів об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності одного платника податку, сумарна житлова/загальна площа яких не перевищує 740 м2;
- 2,7% - для різних видів об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності одного платника податку, сумарна житлова/загальна площа яких перевищує 740 м2.
Кодексом передбачено, що фізичні особи повинні сплатити податок на нерухомість упродовж 60 днів з дня вручення їм податкового повідомлення-рішення. Тобто у 2015 р. граничний термін сплати суми податку, визначеної фіскальною службою, є 31 серпня.
Кодекс допускає, що у сільській та селищній місцевості фізичні особи можуть сплачувати цей податок через каси сільських (селищних) рад за квитанцією про прийняття податків і зборів.
Кодексом передбачено, що платники податку, які прострочують установлений строк сплати податку, притягуються до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:
- у разі затриманнія до 30 календарних днів - 10% суми податку;
- у разі затримання понад 30 календарних днів - 20% суми податку.
Наприкінці слід зазначити, що в Кодексі податок на нерухомість зазнав суттєвих змін, і за підсумками 2015 р. (у 2016 р.) будемо сплачувати цей податок за зовсім іншими правилами.
Головний консультант,
Тетяна ДОБРОДІЙ
"Праця i зарплата" N 10 (926), 11 березня 2015 р.
Передплатний iндекс: 30214