ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА
14.02.2015 N 805/595/15-а

Про забезпечення адміністративного позову

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кірієнко В. О., розглянувши клопотання про забезпечення позову у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК СXIДЕНЕРГО" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання незаконною та нечинною постанови від 02.02.2015 року за N 158, з урахуванням змін, що внесені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг від 11.02.2015 року за N 174, встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ДТЕК СXIДЕНЕРГО" (далі по тексту - позивач) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі по тексту - відповідач) про визнання незаконною і нечинною постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 02.02.2015 року за N 158 "Про внесення змін до постанов Національної комісії регулювання електроенергетики України від 3 вересня 2008 року N 1052 та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 21 грудня 2011 року N 2, від 26 липня 2013 року N 1036", з урахуванням змін, що внесені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг, від 11.02.2015 року за N 174 "Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 02 лютого 2015 року N 158" з 02 лютого 2015 року.

Одночасно з позовною заявою подано клопотання про забезпечення позову шляхом зупинення дії постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 02.02.2015 року за N 158 "Про внесення змін до постанов Національної комісії регулювання електроенергетики України від 3 вересня 2008 року N 1052 та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 21 грудня 2011 року N 2, від 26 липня 2013 року N 1036", з урахуванням змін, що внесені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг від 11.02.2015 N 174 "Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 02 лютого 2015 року N 158".

В обґрунтування заявленого клопотання позивач посилається на існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди його правам та інтересам, необхідність докладання значених зусиль та витрат для їх відновлення, оскільки він продовжує сумлінно виконувати свої зобов'язання з виробництва і продажу електроенергії ДП "Енергоринок", спалює для цього щоденно вугілля на суму до 20000000 грн. ТОВ "ДТЕК СXIДЕНЕРГО" - енергогенеруюча компанія, до складу якої входять три теплові електростанції: Зуївська, Курахівська та Луганська. Встановлена потужність станцій ТОВ "ДТЕК СXIДЕНЕРГО" складає 4157 МВт.

Заявник вказав, що через дію оскаржуваної постанови, з 02.02.2015 р. належна до сплати позивачеві сума сягла 290345000 грн., а брак коштів паралізує роботу позивача та може призвести до зупинки електростанцій в умовах низьких температур у зв'язку із спрацюванням вугілля та виходу з ладу обладнання з наступним відключенням від теплопостачання міст-супутників електростанцій.

В той же час, виконання оскаржуваної постанови спричинить необхідність докладання значних зусиль та витрат у вигляді звернення із додатковими позовними заявами до Відповідача, Державного підприємства "Енергоринок", інших суб'єктів Оптового ринку, оскільки кошти зі спільної власності всіх учасників енергоринку вже перейдуть у приватну власність окремих учасників Оптового ринку та будуть ними використані.

Також позивач зазначає на очевидність ознак протиправності спірного акту, зокрема, на його суперечність Закону України "Про електроенергетику".

Так, відповідно до частини першої статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України суд може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також, якщо є очевидними ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до ст. 92 Конституції України, засади організації та експлуатації енергосистем, транспорту і зв'язку визначаються виключно законами України.

Основним законом, який визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі є Закон України "Про електроенергетику".

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про електроенергетику", енергія - електрична або теплова енергія, яка виробляється на об'єктах електроенергетики та є товарною продукцією, передбаченою для купівлі - продажу.

Як констатував в своєму Рішенні від 12 лютого 2002 року N 3-рп/2002, справа N 1-7/2002 (справа про електроенергетику) Конституційний Суд України, електроенергія є специфічним товаром, який виробляється і споживається одночасно, її слід розглядати як спільну власність усіх учасників енергоринку. Кожний з них має право лише на частину прибутку від своєї діяльності з виробництва, розподілу або постачання електроенергії.

Статтею 15 Закону України "Про електроенергетику" закріплені наступні принципи здійснення діяльності в енергетиці: купівля всієї електричної енергії, виробленої на електростанціях, потужність чи обсяг відпуску яких перевищують граничні показники (крім випадків, передбачених цим Законом), та весь її оптовий продаж здійснюються на оптовому ринку електричної енергії України. Функціонування інших оптових ринків електричної енергії в Україні забороняється. Оптовий ринок електричної енергії України створюється на підставі договору. У договорі визначаються мета та умови діяльності, права, обов'язки та відповідальність сторін.

Договір, на підставі якого створено оптовий ринок електричної енергії - Договір між членами Оптового ринку електричної енергії України укладено 15 листопада 1996 року (ДЧОРЕ).

Відповідно до п. п. 3.2, 8.1.1 ДЧОРЕ, Розпорядник коштів Оптового ринку електричної енергії зобов'язаний розраховувати та нараховувати платежі Виробникам електричної енергії, дотримуватись Інструкції про порядок використання коштів Оптового ринку (ІВКОР).

Відповідно до абз. 6 ч. 11 ст. 15 Закону України "Про електроенергетику", Оптовий ринок електричної енергії України функціонує з додержанням, зокрема, наступної вимоги: у кожному розрахунковому періоді (місяці) забезпечується оплата вартості електричної енергії та послуг, закуплених у цьому періоді оптовим постачальником електричної енергії, у рівному відсотку кожній енергогенеруючій компанії.

Згідно пункту 6.11. ІВКОР, розрахунки в Оптовому ринку здійснюються кожного календарного дня, а платежі виконуються кожного банківського дня, крім попередньої оплати та авансових платежів. Днем платежу Виробникам та іншим Учасникам розподілу коштів Оптового ринку є два банківських дні після дня повідомлення про належний платіж (п. 6.12.2 ІВКОР).

Згідно з пунктом 2.1. ІВКОР, кошти Оптового ринку - це кошти, які надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання місцевих постачальників та Оптового постачальника, та є власністю учасників Оптового ринку і підлягають розподілу згідно з алгоритмом, затвердженим НКРЕ.

Згідно з пунктом 10.1.1. ІВКОР, всі запропоновані зміни до Алгоритму Оптового ринку мають відповідати Закону України "Про електроенергетику", встановлюються і затверджуються відповідною постановою НКРЕ.

Відповідно до пункту 10.3.2 ІВКОР Алгоритм Оптового ринку розробляється і впроваджується за принципом дотримання прозорого та справедливого порядку розподілу коштів між учасниками розподілу коштів Оптового ринку за процедурою, визначеною пунктами 10.1.4 - 10.1.6 Інструкції, та затверджується постановою НКРЕ.

Позивачем надана копія листа ДП "Енергоринок" від 03.02.2015 року за N 01/26 - 1307, в якому зазначається, що з метою виконання постанови НКРЕКП від 02.02.2015 року за N 158 ДП "Енергоринок" вимушене припинити перерахування коштів виробникам електроенергії, які розташовані (або їх устаткування) на території Донецької та Луганської областей.

Судом досліджений наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 12.02.2015 N 88 "Про затвердження переліку виробників електроенергії", додаток до якого містить перелік виробників електричної енергії, установки (устаткування та/або енергетичне обладнання) яких знаходяться на території, де органи державної влади не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (станом на 11.02.2015 року), в якому зазначена Зуївська ТЕС ТОВ "ДТЕК СXIДЕНЕРГО".

З наданої позивачем довідки "Про розрахунки з ДП "Енергоринок"" вбачається, що починаючи з 02 лютого 2015 р. ДП "Енергоринок" припинило перерахування коштів на рахунки ТОВ "ДТЕК СXIДЕНЕРГО", внаслідок чого заборгованість ДП "Енергоринок" за електроенергію, відпущену з 26 січня 2015 р. по 12 лютого 2015 р. станом на 12.02.2015 року становить 290344681,50 грн.

Виходячи зі змісту заявленого клопотання та системного аналізу положень чинного законодавства України, суд дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам та інтересам ТОВ "ДТЕК СXIДЕНЕРГО", для відновлення яких без вжиття заходів забезпечення позову буде необхідно докласти значних зусиль та витрат, враховуючи те, що електроенергія розглядається як спільна власність усіх учасників енергоринку, а кошти оптового ринку електроенергії є спільною власністю його учасників, даний факт унеможливлює погашення заборгованості перед позивачем шляхом здійснення в майбутньому на його користь платежів, що не були здійснені через дію оскаржуваної постанови N 158.

Згідно з частиною третьою статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України, подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Ухвала негайно надсилається до суб'єкта владних повноважень, що прийняв рішення, та є обов'язковою для виконання.

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про доцільність зупинення дії постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 02.02.2015 року за N 158 "Про внесення змін до постанов Національної комісії регулювання електроенергетики України від 3 вересня 2008 року N 1052 та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 21 грудня 2011 року N 2, від 26 липня 2013 року N 1036", з урахуванням змін, що внесені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг від 11.02.2015 року за N 174 "Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 02 лютого 2015 року N 158".

Відповідно до частини першої статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.

Частиною п'ятою статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що виконання ухвал з питань забезпечення адміністративного позову здійснюється негайно. Виконання ухвал про заборону вчиняти певні дії виконуються в порядку, встановленому законом для виконання судових рішень.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 117, 118, 160 та 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив:

Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК СXIДЕНЕРГО" про вжиття заходів забезпечення позову задовольнити.

Зупинити дію постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 02.02.2015 року за N 158 "Про внесення змін до постанов Національної комісії регулювання електроенергетики України від 3 вересня 2008 року N 1052 та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 21 грудня 2011 року N 2, від 26 липня 2013 року N 1036", з урахуванням змін, що внесені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг від 11.02.2015 року за N 174 "Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 02 лютого 2015 року N 158" до набрання законної сили судовим рішенням.

Ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня отримання ухвали.

Суддя В. О Кірієнко