КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА
II сесія VII скликання
РІШЕННЯ
10.12.2014 N 564/564
Про затвердження попереднього звіту тимчасової контрольної комісії
Київської міської ради з питань перевірки легітимності рішень
Київської міської ради, прийнятих після травня 2006 року
Заслухавши та обговоривши попередній звіт тимчасової контрольної комісії, відповідно до статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статті 16 Регламенту Київської міської ради, затвердженого рішенням Київської міської ради від 12.11.2014 N 351/35, та пункту 5 рішення Київської міської ради від 6 червня 2014 року N 6/6 "Про створення тимчасової контрольної комісії Київради з питань перевірки легітимності рішень Київської міської ради, прийнятих після травня 2006 року" Київська міська рада вирішила:
1. Взяти до відома попередній звіт тимчасової контрольної комісії Київської міської ради з питань перевірки легітимності рішень Київської міської ради, прийнятих після травня 2006 року, згідно з додатком.
2. Продовжити роботу тимчасової контрольної комісії Київської міської ради з питань перевірки легітимності рішень Київської міської ради, прийнятих після травня 2006 року, строком на 6 місяців.
3. Внести до пункту 2 рішення Київської міської ради від 6 червня 2014 року N 6/6 "Про створення тимчасової контрольної комісії Київради з питань перевірки легітимності рішень Київської міської ради, прийнятих після травня 2006 року" такі зміни:
- слова "Мосійчук І. В.", "Лозовий А. С.", "Андрєєв А. С.", "Луценко І. В.", "Левченко Ю. В.", "Конобас М. П.", "Колісніченко О. М.", "Бондаренко В. Д." виключити.
4. Направити копію цього рішення до прокуратури міста Києва для вжиття заходів реагування, проінформувати за наслідками депутатів Київської міської ради.
5. Виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації):
5.1. Визначити посадову особу, відповідальну за співпрацю з тимчасовою контрольною комісією Київської міської ради з питань перевірки легітимності рішень Київської міської ради, прийнятих після травня 2006 року.
5.2. Підготувати та подати на розгляд Київської міської ради проект рішення Київської міської ради, який випливає із попереднього звіту, зазначеного у пункті 1 цього рішення.
6. Офіційно оприлюднити це рішення у газеті Київської міської ради "Хрещатик".
7. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію Київської міської ради з питань регламенту та депутатської етики.
Київський міський голова В. Кличко
Додаток
до рішення Київради
10.12.2014 N 564/564
Попередній звіт
тимчасової контрольної комісії
Київської міської ради з питань перевірки
легітимності рішень Київської міської ради,
прийнятих після травня 2006 року
Тимчасова контрольна комісія Київської міської ради (далі - ТКК) з питань перевірки легітимності рішень Київської міської ради, прийнятих після травня 2006 року, була створена рішенням Київської міської ради від 06.06.2014 N 6/6.
До складу ТКК входять 28 депутатів, заступником голови ТКК було обрано Семененка Олександра Анатолійовича, секретарем - Опадчого Ігоря Михайловича.
Для перевірки рішень Київської міської ради 5-го та 6-го скликань члени ТКК умовно розділені на чотири підгрупи по вивченню рішень за періодами (05.2006 - 05.2008, 06.2008 - 10.2010, 11.2010 - 05.2013, 06.2013 - 12.2013).
Проаналізувавши рішення Київської міської ради, ТКК встановила, що Київрадою прийнято 13471 рішення, з яких 9634 (72 %) рішень стосуються земельної сфери, 1347 (10 %) - комунальної власності, всі інші - соціально-бюджетної сфери.
Враховуючи чисельні звернення громади м. Києва до комісії, а також у зв'язку із чисельними порушеннями при прийнятті рішень Київради за часів Черновецького - Попова саме в земельній сфері та у сфері власності, комісія зосередила свою увагу саме на вивченні цих рішень.
З метою дослідження та всебічного аналізу рішень Київради всім членам ТКК було роздано перелік рішень Київської міської ради 5-го та 6-го скликань в електронному та паперовому вигляді.
Для роботи ТКК у відповідних департаментах були створені всі умови і можливості для аналізу та надання висновків щодо рішень Київради, що вивчалися.
З моменту створення ТКК було проведено 9 засідань.
Конкретні пропозиції депутатів, усі звернення та клопотання від фізичних та юридичних осіб, які надходять на розгляд комісії (а це на сьогоднішній день звернення та пропозиції по перевірці 210 рішень Київради), розглядаються на засіданнях в порядку надходження.
Звернення та клопотання, які надійшли до комісії, як правило, розглядаються створеними з числа депутатів - членів ТКК робочими групами із залученням фахівців та депутатів-мажоритарників, які досконало вивчають матеріали, виїжджають на місце, при необхідності зустрічаються із заявниками та виносять на розгляд комісії результати вивчення питань та конкретні пропозиції.
Хоча в Законі України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Регламенті Київської міської ради обумовлено проведення засідань ТКК, як правило, в закритому режимі, засідання комісії проводяться відкрито з акредитацією преси та присутністю громадськості.
На засіданнях було заслухано профільних фахівців з різних напрямків, у тому числі: начальника Департаменту містобудування та архітектури - Головного архітектора м. Києва, начальника Департаменту комунальної власності м. Києва, начальника Департаменту земельних ресурсів.
З метою виконання завдань, що стоять перед комісією, нами були направлені звернення в різні профільні установи, а саме: Департамент земельних ресурсів, Департамент комунальної власності м. Києва, Департамент містобудування та архітектури, Головне управління Міндоходів у м. Києві, прокуратура м. Києва, Головне управління Служби безпеки України, Державна архітектурно-будівельна інспекція, Головне управління МВС України в м. Києві, секретаріат Київради тощо.
Наразі ТКК розглянуто та підтримано 39 проектів рішень, 6 з яких були підтримані на пленарному засіданні сесії Київради:
1) Про розірвання договору оренди земельної ділянки, укладеного між Київською міською радою та публічним акціонерним товариством "Спеціальне науково-реставраційне проектне будівельно-виробниче підприємство "УКРРЕСТАВРАЦІЯ", від 16 жовтня 2012 року N 65-6-00528 та інші правові наслідки прийняття цього рішення (Рішення N 22/22).
Проект рішення декларує збереження комплексу "Гостинний двір", що є однією із видатних пам'яток міста Києва, та унеможливлення подальшого його відчуження.
2) Про розірвання договору оренди земельної ділянки, укладеного між Київською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "ЛАВАНДА ПЛЮС", від 30 грудня 2004 року N 91-6-00385 (Рішення N 60/60).
Забудовник, намагаючись забудувати сусідню земельну ділянку, взяв в оренду земельну ділянку 0,19 га схилу, на якому розташоване бомбосховище, яке, на жаль, в цей тяжкий для країни час ніде не обліковується. Результат - за 10 років нічого не побудовано і будувати ніхто не збирався.
3) Про відмову у поновленні договору оренди земельної ділянки та відміну рішення Київської міської ради від 22.02.2007 N 191/852 "Про передачу земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю "Старкада" для будівництва, експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі адміністративного призначення з автомобільним паркінгом на вул. Тимірязєвській, 36 у Печерському районі м. Києва" (Рішення N 61/61).
Це дало змогу врятувати школу N 5 та її територію, яку намагалась зруйнувати сім'я Януковича, побудувати на її місці 5-зірковий готель. Доказом цього є документи, знайдені в резиденції Януковича "Межигір'я".
4) Про визнання таким, що втратило чинність, рішення Київської міської ради від 14 червня 2007 року N 844/1505 "Про передачу земельної ділянки громадській організації "Київська міська спілка автомобілістів" та товариству з обмеженою відповідальністю "НОВІ ПЕРСПЕКТИВИ ПЛЮС" для будівництва офісно-житлового комплексу з прибудованими приміщеннями, відповідною інфраструктурою, підземним паркінгом та наземною автостоянкою на вул. Мілютенка, 28-а у Деснянському районі м. Києва" (Рішення N 157/157).
5) Про визнання таким, що втратило чинність, рішення Київської міської ради від 14 червня 2007 року N 845/1506 "Про передачу земельної ділянки громадській організації "Київська міська спілка автомобілістів" та товариству з обмеженою відповідальністю "Інвестиційна компанія "УКРБУДАЛЬЯНС" для будівництва офісно-житлового комплексу з прибудованими приміщеннями, відповідною інфраструктурою, підземними паркінгами та наземною автостоянкою на вул. Братиславській, 32-а у Деснянському районі м. Києва" (Рішення N 158/158).
Цими рішеннями скасовані рейдерські схеми, які передбачали будівництво всередині житлових мікрорайонів, на прибудинкових територіях та автостоянках, що викликало супротив громадськості і мешканців району.
Договори оренди з 2007 року так і не були укладені, 7 років бюджет міста не отримував ні копійки.
Інші проекти рішень проходять процедуру погодження.
Про питання комунальної власності
З травня 2006 року було приватизовано 749 об'єктів комунальної власності, з них шляхом викупу - 561 об'єкт (66,3 %), шляхом продажу на аукціоні - 188 об'єктів (33,7 %).
Згідно з даними Єдиної Інформаційної Системи комунальної власності м. Києва у Печерському, Подільському, Шевченківському районах, які умовно можна віднести до історичної частини міста, за вказаний період приватизовано 355 об'єктів комунальної власності, об'єктів культурної спадщини - близько 150.
Протягом 2006 - 2010 років приватизовано шляхом викупу 10 об'єктів, що перебували на балансах санаторіїв, пансіонатів.
5,5 тисячі квадратних метрів приміщень центральної частини міста були продані за ціною, яку заявив сам інвестор.
При цьому більшість приватизованих об'єктів у центрі столиці були продані компаніям, пов'язаним з колишніми чиновниками КМДА або депутатами більшості Черновецького - Попова. Викуповували і набували на аукціонах комунальну власність в основному в центрі міста по занижених цінах, набагато менше ринкової вартості. Тільки на Хрещатику було продано за цей період понад 8,7 тис. кв. м нежитлової нерухомості на суму понад 85 млн. грн. Сума начебто значна, але якщо врахувати, що за оцінками аналітиків ціна комерційної нерухомості в центрі столиці становила не менш 3000 $ за 1 кв. м - місто насправді повинно було отримати втричі більше, а саме: 245 млн. грн., якби всі приміщення були приватизовані за ринковою вартістю.
Враховуючи, що за цей період було продано понад 233 тис. кв. м нежитлової нерухомості і в основному в центральних районах міста на суму понад 1 млрд. 200 млн., то бюджет міста недоотримав приблизно 3 млрд. грн. через те, що приміщення були продані не за ринковою вартістю.
Майже половина приватизованих об'єктів відразу ж була перепродана. А деякі об'єкти перепродувалися протягом року кілька разів. Це говорить про те, що купувалась нерухомість: або на підставних осіб, або з метою наживи.
Найкрупнішим покупцем комунальних активів стала компанія "Новий регіон". На неї було розписано придбання акцій "Київміськбуду", "Київгазу", "Київводоканалу", "Київхімволокно". Експерти зазначають, що "Київміськбуд" був проданий за ціною, яка в 36 разів нижче експертної. На сьогоднішній день ці пакети акцій рішенням судів повернуті до комунальної власності м. Києва.
Продані за значно заниженою вартістю автобусні парки, гаражі "Київводоканалу", 18 приміщень, що перебували в орендному користуванні КП "Фармація", де працювали комунальні аптеки.
Продані приміщення, де знаходились наркологічна клінічна лікарня, дитячий туберкульозний санаторій, центральні поліклініки Солом'янського та Шевченківського районів тощо.
Всього по місту з власності територіальної громади вилучено 68,5 тисячі квадратних метрів нежитлової нерухомості, в яких розташувались міські та загальнодержавні установи. Є випадки, коли приміщення, де знаходились навіть правоохоронні органи, також були вилучені без їх згоди.
Більше 10 тисяч квадратних метрів було передано в оренду без конкурсу із порушенням встановленого порядку. Такі питання вносились з голосу безпосередньо під час пленарних засідань Київської міської ради. З четвертого кварталу 2008 року не проведено жодного конкурсу на право оренди, що призвело до недоотримання значних коштів по орендній платі і до бюджету міста.
53,6 % орендованих площ передано орендаторам на пільгових умовах. Притому, що середня орендна плата за один квадратний метр становила всього 48 гривень.
За період, що вивчався, без жодної компенсації рішеннями сесії Київської міської ради з комунальної власності передано у загальнодержавну власність 58 об'єктів площею 220039 кв. м, первісною вартістю понад 1,885 млрд. грн.
Під виглядом інвестиційних конкурсів для реконструкції старих будинків безоплатно з суттєвими порушеннями закону передано у власність так званих інвесторів більше як 90 об'єктів комунальної власності.
Відповідно до автоматизованої системи "Документ" Департаменту комунальної власності на рішення Київської міської ради з майнових питань було подано 60 протестів та подань прокуратури м. Києва, з яких лише 5 (8 %) задоволено.
На жаль, дослідити приватизаційні справи немає можливості, бо 460 приватизаційних справ були фактично, під виглядом вивчення депутатами Київської міської ради минулого скликання, нібито викрадені з автомобіля депутата Петра Іванова, ще 155 справ вилучені правоохоронними органами як речові докази.
Питання землекористування
Кількість земельних ділянок, переданих фізичним та юридичним особам рішеннями Київської міської ради після травня 2006 року, по яких у Департаменті земельних ресурсів були зареєстровані документи, що посвідчують право власності чи користування (оренди) земельними ділянками, становить:
- на підставі документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки, - 6436 земельних ділянок загальною площею 3164,67 га;
- на підставі документів, що посвідчують оренду на земельні ділянки, - 2372 земельні ділянки загальною площею 3800,76 га;
- на підставі документів, що посвідчують право постійного користування на земельні ділянки, - 905 земельних ділянок загальною площею 2289,66 га.
Враховуючи чисельні порушення при передачі земельних ділянок, всього винесено 139 протестів та подання прокуратури на рішення Київської міської ради, з них задоволено 29 (20 %). Правоохоронними органами в Департаменті земельних ресурсів проведено виїмку 1110 кадастрових справ в якості речових доказів. Наразі залишаються втраченими з різних причин 318 кадастрових справ.
Всього за період, що вивчався, без конкурентних засад передано більше 3000 га вільних земельних ділянок, тільки за одне славнозвісне пленарне засідання сесії Київської міської ради 01.10.2007, у понеділок, одразу після нічного підрахунку голосів на позачергових виборах народних депутатів України, було передано на 15 підставних житлово-будівельних кооперативів 1500 га вільних земельних ділянок разом з водоймами, які раніше використовувались як сільськогосподарські землі, в тому числі частину земель Конча-Заспи, а також біля ТЕЦ-6 резервних земель, передбачених для виносу промислових зон з центру міста.
Безкоштовно було відчужено понад 415 га особливо цінних земель унікального музею Пирогово та прилеглих зелених зон.
Територія заповідного Жукова острова була зменшена у 8 разів.
Безкоштовно у власність або в оренду за символічну плату передано 523 земельні ділянки площею 575 га за рахунок закладів культури, освіти, охорони здоров'я та рекреації.
Майже безкоштовно було передано у власність чи у довгострокову оренду приватним особам 1771 га за рахунок зелених зон (34 %), тобто третина площ зелених насаджень міста. Щоб надати всьому цьому вигляд законності, було прийнято 226 змін до Програми розвитку зелених зон міста Києва, якими було виключено з неї ділянки, зайняті зеленими насадженнями.
З травня 2006 року до Генерального плану міста Києва було внесено 3900 змін, наслідком яких стала зміна вигляду історичної частини міста, висотна забудова там, де її апріорі не повинно бути, закриття дитячих садочків та ліквідація спортивних майданчиків.
750 га київських земель надано Київською міською радою без підготовки будь-якої землевпорядної документації.
31 березня 2010 року Попов О. П. в своїй доповіді гарантував, між іншим, що все незаконно відчужене і приватизоване Черновецьким і його "молодою командою" буде повернуто в комунальну власність м. Києва, прокуратура судилась, вигравала позови, але до сьогоднішнього дня за результатами виграних судів земля і майно так і не обліковуються як комунальна власність.
За висновками Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України, за часи діяльності Черновецького столиці нанесені збитки в розмірі 60 - 70 мільярдів грн.
Станом на 1 вересня поточного року, за інформацією Головного управління Міндоходів у м. Києві, заборгованість по орендній платі за землю мають 453 підприємства та організації на загальну суму 213 млн. грн. Окремі підприємства, маючи 10 земельних ділянок в оренді, з самого початку оренди ніколи не платили оренду плату.
Окрема проблема існує з 511 земельними ділянками (4000 га), по яких прийняті рішення Київської міської ради, але по яких з травня 2006 року у Департаменті земельних ресурсів відсутня інформація щодо укладання договорів оренди.
Попередньо підсумовуючи проведену роботу по перевірці легітимності рішень Київської міської ради, прийнятих після травня 2006 року, тимчасова контрольна комісія вносить такі пропозиції та рекомендації:
1) Для наповнення бюджету та впорядкування земельних відносин у столиці необхідно Департаменту земельних ресурсів та Департаменту комунальної власності м. Києва підготувати проекти рішень про визнання такими, що втратили чинність, рішень, по яких не укладено договори оренди, та земельні ділянки, які залишаються вільними від забудови, внести в перелік продажу або передачі в оренду з аукціону.
2) Для наповнення бюджету та впорядкування земельних відносин у столиці Департаменту земельних ресурсів та Департаменту комунальної власності м. Києва необхідно звернутися до суду щодо стягнення заборгованості по оренді землі та комунального майна, а також підготувати та передати матеріали щодо розірвання договорів оренди на розгляд Київської міської ради.
3) Київському міському голові звернутися до прокуратури м. Києва з проханням прискорити розслідування кримінальної справи за фактом службової недбалості службових осіб Головного управління комунальної власності КМДА та депутатів Київської міської ради 6-го скликання, з вини яких було втрачено документи щодо приватизації об'єктів комунальної власності на території столиці за 2006 - 2010 роки.
4) Головному управлінню Держземагенства у м. Києві внести зміни до Державного земельного кадастру щодо земельних ділянок, які за рішенням суду були повернуті у комунальну власність м. Києва.
5) Київському міському голові звернутися до Президента України, Кабінету Міністрів України щодо компенсації місту за передачу у загальнодержавну власність комунального майна за період 2006 - 2013 рр. площею 220039 кв. м, первісною вартістю понад 1,885 млрд. грн.
Київський міський голова В. Кличко
