ПДВ-2015: Кардинальне реформування
(коментар до Закону України від 28.12.2014р. № 71-VIII)
Серед основних нововведень варто назвати такі: запровадження електронного адміністрування, зміна підходів до визначення бази оподаткування ПДВ, підвищення платки для реєстрації платником ПДВ, перегляд пільг по ПДВ. Тож зробимо короткий огляд змін.
Реєстрація платником ПДВ
З 1 січня 2015 року межа, встановлена для реєстрації платником ПДВ, збільшилася до 1 млн грн. Відповідні зміни внесено до п. 181.1 ПКУ: якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 000 000 грн (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися платником ПДВ. Контролюючий орган може відмовити в реєстрації особи платником ПДВ, якщо за результатами розгляду реєстраційної заяви та/або поданих документів встановлено, що особа або не відповідає вимогам, визначеним ст. 180, п. 181.1, п. 182.1 та п. 183.7 ПКУ, або якщо існують обставини, які є підставою для анулювання реєстрації згідно із ст. 184 цього Кодексу, а також якщо при поданні реєстраційної заяви чи визначенні бажаного (запланованого) дня реєстрації не дотримано порядок та строки (терміни), встановлені п.п. 183.1, 183.3-183.7 (п. 183.8 ПКУ).
Мінімальна база оподаткування ПДВ
З 1 січня 2015 року база оподаткування ПДВ визначається відповідно п. 188.1 ПКУ виходячи з їх договірної вартості (у разі здійснення контрольованих операцій - не нижче звичайних цін, визначених відповідно до ст. 39 ПКУ) з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, ПДВ та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у т. ч. компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
При цьому база оподаткування операцій з постачання:
- товарів/послуг - не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг;
- самостійно виготовлених товарів/послуг - не може бути нижче їх собівартості;
- з постачання необоротних активів - не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухобліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни).
Виняток складають: товари (послуги), ціни на які підлягають державному регулюванню та газ, який постачається для потреб населення.
Не включаються до договірної (контрактної) вартості суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних та інфляційні, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов'язань.
До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку. При цьому не включаються суми компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету та/або суми відшкодування орендодавцю - бюджетній установі витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги та на енергоносії.
Електронне адміністрування у 2015 році
Формально ця система почне діяти з 1 лютого 2015 року, адже з цієї дати запроваджується й до 1 липня 2015 року запроваджується перехідний період. Наголосимо на найважливіших його моментах:
1) платникам ПДВ автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість;
2) платник ПДВ матиме право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН на суму податку (БНакл), обчислену за такою формулою, наведеною у п. 200-1.3 ПКУ;
3) на електронний ПДВ-рахунок платника перераховуються кошти з власного поточного рахунка платника в необхідних сумах, для збільшення розміру суми чи в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з ПДВ;
4) кошти із електронного ПДВ-рахунку платника перераховуються до державного бюджету чи на спеціальний рахунок платника -сільськогосподарського підприємства, що обрав спеціальний режим відповідно до ст. 209 ПКУ, у сумі зобов'язань із ПДВ, яка підлягає сплаті за наслідками звітного періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою в розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань;
5) за результатами декларування відбувається розрахунок із бюджетом в порядку, визначеному ст. 200 ПКУ Але якщо на дату подання податкової декларації на електронному ПДВ-рахунку більше коштів, ніж сума, яку належить перерахувати в бюджет відповідно до поданої податкової декларації, платник має право подати до контролюючого органу в складі такої податкової декларації заяву, згідно з якою такі кошти підлягають перерахуванню:
- або до бюджету в рахунок сплати податкових зобов'язань із податку;
- або на поточний рахунок такого платника податку, реквізити якого платник зазначає в заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з ПДВ та суму узгоджених податкових зобов'язань із ПДВ.
На суму, яка буде перерахована до бюджету або на поточний рахунок платника, на момент подання заяви зменшується значення суми податку, визначеної згідно з п. 200-1.3 ПКУ.
Реєстрація податкових накладних
З 1 січня 2015 р. застосовується нова форма податкової накладної, затверджена наказом Мінфіну від 22.09.2014 р. № 957 (у редакції наказу Мінфіну від 14.11.2014 р. № 1129).
Відповідно до п. 201.1 ПКУ платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) податкову накладну, складену в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН). Податкова накладна, складена та зареєстрована продавцем у ЄРПН, є для покупця таких товарів/послуг підставою віднести сплачений у ціні ПДВ до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцеві, а також складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування чи складені щодо послуг від нерезидентів, також підлягають реєстрації в ЄРПН.
Про реєстрацію накладної в ЄРПН продавця інформуватиме квитанція в електронному вигляді в текстовому форматі, яка надійде протягом операційного дня. Покупець, для того щоб отримати податкову накладну/розрахунок коригування, зареєстровану в ЄРПН, має надіслати в електронному вигляді запит до реєстру, за яким отримує повідомлення про реєстрацію в електронному вигляді, та податкову накладну/розрахунок коригування (теж в електронному вигляді). Така податкова накладна/розрахунок коригування вважається зареєстрованою та отриманою покупцем.
Зверніть увагу! Якщо податкову накладну сформовано з порушенням вимог ПКУ, то електронну квитанцію про її неприйняття направлять і продавцеві, і покупцеві із зазначенням причин (абз. 8 п. 201.10 ПКУ).
Строки реєстрації накладних у ЄРПН не змінюються - зробити це слід не пізніше 15 календарних днів, наступних за датою їх складання.
Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних ЄРПН є підставою для проведення податківцями документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках - покупця товарів/послуг.
Перехідні правила реєстрації накладних
Період з 1 лютого 2015 року до 1 липня 2015 року є перехідним періодом, протягом якого реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄДРН здійснюється без обмеження сумою податку, обчисленою за формулою, визначеною п. 200-1.3 ПКУ
У підкатегорії 101.20 ЗІР з'явилося роз'яснення, що:
- податкові накладні, складені платником податків у січні 2015 року та сума ПДВ в яких становить менше ніж 10 тис. грн (у т. ч. які не надаються покупцю, виписані за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) можуть бути зареєстровані в ЄРПН за бажанням платника податку;
- з 1 лютого 2015 року всі податкові накладні та розрахунки коригування до них (у т. ч. які не надаються покупцю, виписані за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру ПДВ в одній податковій накладній/розрахунку коригування підлягають реєстрації в ЄРПН.
Штраф у розмірі 10% суми ПДВ, зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування за порушення граничних не застосовуватиметься, при порушенні термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних податкових накладних/ розрахунків коригування, складених в період з 1 лютого 2015 року до 1 липня 2015 року, у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів (п. 35 підрозділу 2 р. XX ПКУ).
Реєстр виданих та отриманих податкових накладних: чи потрібен
У ПКУ про нього навіть не згадують. Але у п. 201.11-1 з'явилася норма, що зобов'язує платників ПДВ вести інший реєстр - для документів визначених пп. «а»-«в» п. 201.11 ПКУ (хоча саму форму його не передбачається затверджувати, мабуть форма буде довільною).
До нього слід вносити документи, які не потраплять до ЄРПН, але відповідно до п. 201.11 ПКУ є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту без отримання податкової накладної:
- транспортний квиток, готельний рахунок або рахунок, який виставляється платнику податку за послуги зв'язку, інші послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця, крім тих, форма яких встановлена міжнародними стандартами;
- касові чеки, які містять суму отриманих товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального номера та податкового номера постачальника) - при цьому з метою такого нарахування загальна сума отриманих товарів/послуг не може перевищуват 200 гривень за день (без урахування податку);
- бухгалтерська довідка, складена відповідно до п. 198.5 ПКУ (особливості включення за бухдовідкою з 1 липня 2015 року буде визначено п. 36 підрозділу 2 р. XX ПКУ).
Електронна звітність з ПДВ стала обов'язковою
З 01.01.2015 року усі без винятку платники ПДВ зобов'язані подавати податкову звітність з ПДВ лише в електронній формі (п. 49.4 ПКУ). Останнім звітним періодом, за який податкові декларації з ПДВ можна подати на паперових носіях, є грудень та IV квартал 2014 року (лист ДФСУ від 10.12.2014 р. № 14618/7/99-99-19-03-01-17).
Пільги при оподаткуванні ПДВ
На медичні та освітні послуги, як і раніше, поширюється звільнення від ПДВ, хоча в законопроекті була норма, яка передбачала скасування зазначеної пільги.
По-перше, у новій редакції викладено пп. 197.1.25 ПКУ Відтак звільнення від ПДВ поширюється на постачання (передплату) періодичних видань друкованих ЗМІ та книжок (крім видань еротичного характеру), учнівських зошитів, підручників та навчальних посібників, словників українсько-іноземної або іноземно-української мови вітчизняного виробництва, доставку таких періодичних видань друкованих ЗМІ на митній території України. Тож тепер пільга стосується тільки словників вітчизняного виробництва.
По-друге, подовжили ще на два роки (до 1 січня 2017 року) звільнення від обкладення ПДВ операцій із постачання, у т. ч. операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД (п. 23 підрозділу 2 р. XX ПКУ).
По-третє, до кінця 2017 року подовжили дік пільги на постачання зернових культур і технічних культур окремих товарних позицій (п. 15-2 підрозділу 2 р. XX ПКУ). Таке звільнення не поширюється тільки на перше постачання сільгосппідприємствами-виробниками та першими посередниками, які безпосередньо придбали такі зернові та технічні культури у сільгосппідприємств-виробників. Зате пільгу з ПДВ поширили на операцію з вивезення названих зернових і технічних культур у митному режимі експорту.
Роз'яснення з приводу реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань до них, застосування штрафів за порушення термінів реєстрації, податкові зобов'язання за декларацією за грудень 2014 і за січень 2015 року ДФСУ надала у листі від 19.01.2015 р. № 1403/7/99-99-19-03-01-17.